» »

Računalnik se ne prižge

Računalnik se ne prižge

dominik79 ::

Pred časom se mi rač. kar naenkrat zjutraj več ni hotel prižgat. Sploh nobenega zvoka, nobene reakcije ni dal od sebe. Pa seg ga malo razšraufal, da bi videl, če je kaj skurjenega na matični oz. v napajalniku, pa ni blo. Nisem ga nujno rabil, pa sem ga pustil takega razšraufanega, dokler pred par dnevi nisem rabil nekih podatkov. Takrat sem vzel ven disk in ga čez nekaj časa dal nazaj noter, pa tudi ostalo sem spet sestavil nazaj. Za hec sem ga probal spet prižgat in voila :) Delal je bp. No, danes zjutraj spet tema. Pa ga nisem nič premikal, nič takega, da bi kak kontakt premaknil. Enostavno je spet brez razloga mrknil.

Se komu dozdeva v čem je problem?

dominik79 ::

OK, zdaj sem ga spet odprl in malo premigal kontakte in baterijo, nakar se je na matični vklopla rdeča lučka, čez kakih 30 sek. pa se je comp zagnal 8-O

No, delno zagnal, ker sedaj pa izmenično ne vklopi monitorja, če pa že vklopi tega, pa se vse skup ustavi, ko bi trebalo windowse naložit... Problem torej še vedno ni rešen. Ideje?

Stratus ::

Menjaj napajalnik !
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

lukanium ::

Napajalnik je seveda prva možnost.

Sem pa pred časom imel podobne simptome, ko mi je začela matična umirat. Natančno preglej kondenzatorje na plati, če so zgoraj kaj napihnjeni.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

elfin ::

Tudi meni se včeraj računalnik ni več hotel prižgat.:(
Po vklopu se na monitorju prižge oranžna dioda, čez nekaj sekund pa začne utripat.
Računalnik nič ne piska.:\
Spihal sem ven prah, zmigal sem grafično kartico, nič. Zamenjal sem napajalnik, tudi nič. Vzel sem ven baterijo...jumperja nisem pretikal, ker nisem imel navodil pri roki... Kako dolgo pa je treba baterijo pustiti zunaj, da se zbriše? Pa bi to sploh lahko bilo krivo?
Matična plošča je ASUS A7N8X-E Deluxe, procesor Athlon Barton 3000+, 2x512 MB Rama PC2700.
Kondenzatorje bom danes pogledal z lupo, včeraj so se mi zdeli vsi zdravi, nisem opazil, da bi kakšen bil napihnjen.:\

Imate s tem kake izkušnje? Najbolje kar nov računalnik kupit, ali se še kje dobijo plošče s socketA?
Lep pozdrav.

tac ::

Imel isto ploščo, plošča na isti način crknila :( Najprej mislil, da je napajalnik, samo po zamenjavi napajalca se isto ni prižgala plata. Elektroliti so bili OK, problem je v vezju za vklop računalnika. Saj bi šel popravljat, pa mi je potem še plata padla na ohišje in sem jo še dodatno poškodval :( Ji ni bilo namenjeno :). Nabavil rabljeno NF7-S in winsi skor ne ugotovijo, da je zamenjana osnovna. Skratka fuj Asus, da take plate delajo ;((

elfin ::

>problem je v vezju za vklop računalnika...?
Kako bi pa to popravil? Kako ugotovim, če je to? A se dobijo rezervni deli?
Lep pozdrav,

joza20 ::

Malo nora ideja , kaj pa če bi baterijo biosa zamenjal ?

alum ::

Kot kaže nas je kar nekaj s problemi z 'nevklopom' računalnika. Začuda vsi s socket A platami.

Tudi jaz sem pri koncu z živci. Monitor se ni prižigal. Menjal matično. Še slabše. Računalnik se je prižgal za 1-5 sekund, nato pa vgasnil (monitor se niti približno ni prižgal). Vrnil staro matično in šel debugirat. Korak za korakom. Zdaj sem v fazi: računalnik se mi prižge, ko vanj vklopim napajalni kabel. Brez pritiska na kak gumb. Avtomatik.

Ne bi rad kupoval novega napajalnika, da ugotovim, da je crknilo nekaj drugega. Ima kdo še kakšno idejo? Glede na sinptome (vklapljanje brez gumba). Kaj se vam zdi verjetneje. Da sta zanič obe matični ali da je crknil napajalnik?

Dead_Eye ::

Napajalnik. Imel iste probleme, LC 550W. Vbistvu se stvar ni hotela ugasnit, isto stotinko, ko se je PC ugasnil se je spet prižgal, pomagalo je samo izklopit napajalnik s stikalom. Pa BIOS je po vskaem takem zagonu mislil, da je nekaj narobe z navijanjem in je dalo nastavitve na default...
The one and only

Sparkl ::

Mogoče se je staknilo stikalce, in je sedaj nonstop vklopljeno, in to morda pojasni tudi razlog, da se ti komp samodejno vklopi. Drugač pa menjaj napajalnik, pa boš vidu. Sej niso tako dragi. :\

alum ::

Grem v ponedeljek po napajalnik. Da vidimo, če je res to krivo.

skicur ::

Pozdravljeni računalničarji!

Imam problem in sicer, da se računalnik sploh noče prižgat.
Od začetka:
Pri starejšem PCju sem se odločil zamenjati cd-rom. cd-rom sem zamenjal, kable enako priklopil in probal prižgati računalnik. Zgodilo se ni NIČ. Samo ventilator na procesorju se zavrti za manj kot sekundo, potem se tudi ta neha vrtet. Če izklopim cd-rom, ram in/ali disk še vedno ista pesem. Grafična je integrirana.
Možno je, da sem ponesreči izklopil kakšen kabel, ko sem menjal cd-rom, toda kateri?

lep pozdrav in hvala za odgovore!

Skrat2510 ::

Poskusi naredit clear CMOS

Hayabusa ::

Da zamenjaš cdrom enoto moraš odklopiti 3 kabel:
*na zunanji strani ohišja napajalni kabel (lahko tudi samo prestaviš stikalo na napajalniku in je os. plošča brez el. napetosti)
znotraj ohišja power & data kabla za cd enoto.

Kako je potekal tvoj postopek ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

skicur ::

1. prestavil stikalo na 0
2. odklopil napajalni kabel
3. odprl stranico
4. odklopil 3 kable priključene na cd-rom
5. priklopil nov cd-rom (kable sem si označil, tako da so sigurno pravi)
6. priklopil napajalni kabel
7. prestavil stikalo na 1
8. pritisnil knof za prižgat in nič se ni zgodilo

Ali je možno, da ko sem cd rom ven vlekel oz dajal novega not, da sem kje kaj staknil? :|
pojma nimam

dottor ::

Dej vse kable vn in še 1x not, ponavadi pomaga.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Skrat2510 ::

Sklepam da je CD-rom na IDE tako da preveri kako imaš nastavljene jumperje na CD romu.

Rainbow Dash ::

če je problem pri uklopu maš na 20/24 pin connectorju ki gre v matično nek zelen kabel in nasproti zelenemu maš črn.. pri kliku na ''on'' knof se tta 2 skleneta, in data napajanje matični, probaj jih prej preščipnt pa skup zvezati.. Morta bit skos skupi, drugače ko jih das narazen razsklene vezi... To probu, drugač pa nov komp, če je šla matična...

skicur ::

ok hvala vsem za odgovore, ampak kakšno naključje je lahko, da skuri matično ali napajalnik ravno takrat ko grem odpirat komp.
bom danes probal še vse kar ste napisali!

lp, in hvala

skicur ::

1. snel baterijo iz matične za 5min
2. odklopil vse kable
3. spihal ven prah
4. priklopil kable
5. vklopil komp in zadeva DELA!

hvala za namige, pa lp

G_mAn ::

Zdravo!

Imam eno težavo in sicer računalnik se mi noče več prižgati. Sklepal sem, da je kriv napajalnik in sem kupil novega vendar je težava popolnoma enaka. Napajalnik sem preizkusil na drugem računalniku in dela brezhibno. Na računalniku tudi normalno gorijo LED lučke, vendar ko pritisnem tipko za vklop se ne zgodi popolnoma nič. Večkrat sem poskusil odklopiti vse kable ter priključiti nazaj vendar ne reši težave. Računalnik je star približno 3 leta pa me zanima če ima kdo kakšno idejo kaj bi lahko bilo narobe?

Hayabusa ::

Preveri stanje kondenzatorjev.
Če imaš kakšen jumper, prižgi pc z njim, skleneš za 1s kontakt na front_panel delu plošče (power on aka PW).
Lahko imaš zanič power on stikalo na ohišju ali ti plošča kje prebija - odvijači jo iz ohišja (zadnja opcija).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

G_mAn ::

Hvala za hiter odgovor :)
S kondenzatorji ni videt nič narobe, sem že prej malce gledal in se mi zdijo vredu. Nekako tudi sam razmišljam če bi blo v okvari power stikalo oz. kabel ki je povezan na matično ploščo. Imam sicer eno starejšo delujočo ploščo nekje doma tako da se bom vrjetno jutri lotil odvijanja in menjave plošče, da preverim ali je kaj s stikalom ali ploščo :)

Skrat2510 ::

Da si ne delaš dela po nepotrebnem, izklopi konektor stikala na osnovni plošči in poskusi pružgat tako da se z izvijačom dotakneš obeh kontakto na plošči.

BorutK-73 ::

Skrat2510 je izjavil:

Da si ne delaš dela po nepotrebnem, izklopi konektor stikala na osnovni plošči in poskusi pružgat tako da se z izvijačom dotakneš obeh kontakto na plošči.

Naredi tako, vendar namesto izvijača zamenjaj "reset" in "power on" kable in probaj z reset gumbom. Se je že meni zgodilo to, razkopal cel račuanlnik, na koncu ugotovil da je stikalo zanič.

G_mAn ::

Hvala za predlog.
Sem poizkusil zadevo in ko sem pritisnil reset se je res ventilator za kakšno sekundo ali dve vklopil, vendar se potem skos resetira dokler ne izklopim napajalnika (je to normlano?). Torej potem takem je matična ok? Je vendarle kabel, ki gre na matično ploščo ali gumb na ohišju za prižig računalnika?

BorutK-73 je izjavil:

Skrat2510 je izjavil:

Da si ne delaš dela po nepotrebnem, izklopi konektor stikala na osnovni plošči in poskusi pružgat tako da se z izvijačom dotakneš obeh kontakto na plošči.

Naredi tako, vendar namesto izvijača zamenjaj "reset" in "power on" kable in probaj z reset gumbom. Se je že meni zgodilo to, razkopal cel račuanlnik, na koncu ugotovil da je stikalo zanič.

BorutK-73 ::

Si power stikalo priklopil na reset pine? reset pine pusti prazne zaenkrat.

Zgodovina sprememb…

G_mAn ::

BorutK-73 je izjavil:

Si power stikalo priklopil na reset pine? reset pine pusti prazne zaenkrat.


Da, power stikalo sem poskusil priklopiti tudi na ostale pine vendar je zadeva enaka, nobenega znaka o zagonu.

Skrat2510 ::

Poskusi reseterat še bios, lahko da se mu je kaj zblodlo.

G_mAn ::

Skrat2510 je izjavil:

Poskusi reseterat še bios, lahko da se mu je kaj zblodlo.

Če to pomeni vzeti tisto baterijo za 2-3 minute ven, sem že storil vendar tudi to ne pomaga, očitno je stikalo ali kabel, ali je možnost še kaj ostalega?

BorutK-73 ::

G_mAn je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

Si power stikalo priklopil na reset pine? reset pine pusti prazne zaenkrat.


Da, power stikalo sem poskusil priklopiti tudi na ostale pine vendar je zadeva enaka, nobenega znaka o zagonu.

Power stikalo ne priklapljat nikamor, samo kable od reset daj na power pine in probaj vklopit z reset gumbom.

Zgodovina sprememb…

G_mAn ::

BorutK-73 je izjavil:

G_mAn je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

Si power stikalo priklopil na reset pine? reset pine pusti prazne zaenkrat.


Da, power stikalo sem poskusil priklopiti tudi na ostale pine vendar je zadeva enaka, nobenega znaka o zagonu.

Power stikalo ne priklapljat nikamor, samo kable od reset daj na power pine in probaj vklopit z reset gumbom.


Ne vem točno katera dva sta power pina, ker nikjer nič ne piše (nisem pa podrobno pogledal preden sem odklopil) ampak predvidevam da sta prva dva. Reset stikalo sem poskusil na vseh pinih in samo na enem mestu se ob kliku na reset gumb zgodi da se ventilator vklopi za 2-3 sekunde na ostalih popolnoma nič.

BorutK-73 ::

Napiši katero matično imaš (točen model) pa ti poiščem kako zgledajo priklopi in kam se kaj priklopi.

Zgodovina sprememb…

G_mAn ::

Sem sedaj uredil zadevo, hvala vsem za pomoč :) Sreča z matično ni blo problemov ampak je v okvari res tisto power stikalo na ohišju :)

G_mAn ::

Zdravo!

Zopet imam zelo čudno težavo, vendar z drugim računalnikom, in sicer računalnik se ne prižge. Preveril sem stikalo za vklop, tako da tisto ni krivo (sem se z izvijačem dotaknil pinov in ni nič drugače). Potem sem vzel ven baterijo (reset biosa) ter odklopil vse ostale kable, po priklopu nazaj je vse čudežno delalo. Seveda sem računalnik sestavil nazaj priklopil na monitor in vse super deluje, vendar dokler računalnika nisem ugasnil. Računalnik sem potem poskusil ponovno prižgati, vendar zopet enaka težava torej računalnik se nikakor noče prižgati (ne gorijo niti LED lučke).

Sam sumim matično, vendar sprašujem še za kakšno mnenje, če ima kdo kakšen predlog kako še težavo rešiti oz. kaj se še da preverit.

Hvala.

solatko ::

Lahko je stik v bateriji, najcenejše jo je zamenjat ali pri kakšnem lokalnem servisu vzemi rabljeno. Z več podatki, bi bil tudi odgovor popolnejši.
Pri starih ploščah je lahko problem kak kondenzator (ni nujno napihnjen, jih je potrebno premerit), lahko je patina na ležiščih RAM-ov (vzameš ven, očistiš kontakte, spihaš ležišče), lahko je napajalnik, nedelujoča katerikola periferna enota (hdd, usb naprave, ide naprave)......
Delo krepa človeka

hojnikb ::

najprej stestiraj napajalc, če te kej ne heca..
#brezpodpisa

G_mAn ::

solatko je izjavil:

Lahko je stik v bateriji, najcenejše jo je zamenjat ali pri kakšnem lokalnem servisu vzemi rabljeno. Z več podatki, bi bil tudi odgovor popolnejši.
Pri starih ploščah je lahko problem kak kondenzator (ni nujno napihnjen, jih je potrebno premerit), lahko je patina na ležiščih RAM-ov (vzameš ven, očistiš kontakte, spihaš ležišče), lahko je napajalnik, nedelujoča katerikola periferna enota (hdd, usb naprave, ide naprave)......


Rame sem vzel ven očistil in poskusil na drugo režo vendar je enako, tudi vse ostale enote sem izklopil in posamezno vklaplal vendar je enako. Vzel sem tudi baterijo iz neke starejše matične plošče vendar se je tudi samo prvič prižgal potem pa nič več. Sicer pa ali se ne bi mogle vsaj LED lučke prižgati tudi brez baterije.

hojnikb je izjavil:

najprej stestiraj napajalc, če te kej ne heca..


Ta napajalnik sem priklopil na drugi pc in mi je normalno delalo. Sem poskusil prižgati 5krat in vedno brez problema tako, da mislim da bo nekaj z matično narobe

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G_mAn ()

solatko ::

Brez baterije bi moral sistem zalaufat, vendar ti ne bo ohranilo nastavitev v bios-u. Za kaero matično ploščo gre?
Če je starejša in ni bil računalnik v obratovanju, so kondenzatorji lahko zanič in nenapihnjeni (posušeni in jih je potrebno stestirat).
Delo krepa človeka

G_mAn ::

solatko je izjavil:

Brez baterije bi moral sistem zalaufat, vendar ti ne bo ohranilo nastavitev v bios-u. Za kaero matično ploščo gre?
Če je starejša in ni bil računalnik v obratovanju, so kondenzatorji lahko zanič in nenapihnjeni (posušeni in jih je potrebno stestirat).


Računalnik je star nekje 3 leta in je bil do sedaj vseskozi v uporabi, težava se je začela pojavljati kar naenkrat. Matična plošča pa je: Gigabyte GA-H61M-S2V-B3.

solatko ::

Obstoji možnost, da je kaj narobe z ohišjem. Poberi vse ven, položi matično na antistatično podlago, priključi gor monitor (če ima integrirano grafo), en RAM, napajalnik in sistemski disk, tipkovnico in miško, ter poizkusi zagnati sistem. Če bo po parih poizkusih sistem normalno deloval, je krivec ohišje (power stikalo, reset stikalo, USB vhod...).

Sem imel v zadnjem času nekaj heddy ohišji, zaradi katerih računalnik ni deloval (stikalo power).

Lahko pa tudi izklopiš vse priklope ohišja in poizkusiš zagon s kratkotrajnim stikom na power. Vse pomeni tudi USB, ledice, zunanjo zvočno, skratka vse drate, ki imajo povezavo z ohišjem.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

G_mAn ::

solatko je izjavil:

Obstoji možnost, da je kaj narobe z ohišjem. Poberi vse ven, položi matično na antistatično podlago, priključi gor monitor (če ima integrirano grafo), en RAM, napajalnik in sistemski disk, tipkovnico in miško, ter poizkusi zagnati sistem. Če bo po parih poizkusih sistem normalno deloval, je krivec ohišje (power stikalo, reset stikalo, USB vhod...).

Sem imel v zadnjem času nekaj heddy ohišji, zaradi katerih računalnik ni deloval (stikalo power).

Lahko pa tudi izklopiš vse priklope ohišja in poizkusiš zagon s kratkotrajnim stikom na power. Vse pomeni tudi USB, ledice, zunanjo zvočno, skratka vse drate, ki imajo povezavo z ohišjem.


Hvala za vse nasvete ampak sem obupal. Sem izklopil popolnoma vse iz matične samo napajanje sem pustil in se 2-3krat vklopi potem pa spet nič več. Očitno je nekaj z matično, ker mislim da so vse ostale možnosti izključene. Je pa zanimivo da zmeri ko vse odklopim pustim nekaj časa tako in potem po priklopu vseh komponent nazaj se računalnik čudežno prižge, vendar ponavadi samo enkrat.

G_mAn ::

Oziroma sedaj sem ravno sem prišel do ugotovitve, kako je s tem random prižiganjem. Če prekinem napajanje in vzamem ven baterijo BIOS-a za kakšno minutko in potem zopet priklopim napajanje (brez baterije) se računalnik 1-2krat vedno prižge. Če zopet prekinem napajanje in dam baterijo nazaj notri je zadeva enaka, torej se 1-2krat prižge in potem nič več. Sem poskusil tudi zamenjati baterijo (starejša matična) vendar je zadeva enaka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pokvarjena matična ali procesor?

Oddelek: Strojna oprema
291797 (1213) jabba
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Strojna oprema
182242 (1997) zinedine
»

Ali je kriv procesor

Oddelek: Pomoč in nasveti
392781 (1856) PIK7
»

Računalnik crknu. (Psu, Motherboard,?)

Oddelek: Pomoč in nasveti
232666 (2194) Seljak
»

Računalnik se noče zagnati

Oddelek: Pomoč in nasveti
156082 (5432) Uporabnik-6

Več podobnih tem