» »

polita voda po maticni plosci

polita voda po maticni plosci

aleksej2 ::

Zanima me, koliko skoduje voda (in tudi druge tekocine), ce jih polijes po maticni plosci? Zadnjic se mi je ravno to zgodilo. Voda se mi sicer ni polila po vsej plosci, ampak recimo da samo po eni tretjini. Najprej mi je ob prizigu nek ventilator (avtomatski) precej glasneje ropotal, kasneje pa se mi je se racunalnik brez opozorila ugasnil. Se malce sem ga se enkrat prizgal (ko je bilo 100% vse suho) in sedaj dela naprej. Zanima me vec o teh stikih tekocin in komponent.

jest10 ::

Če zadevo takoj vgasneš in dobro posušiš potem ni problema.
Če pa je mokra plata ali kaj drugega pod napetostjo, se hitro oksidirajo kontakti, ob daljšem mokrem delovanju pa se lahko prekine tudi kakšna povezava na PCBju.

bobby ::

prej al slej ti bo oksidiralo.
en nov čopič vzam pa recimo kakšen kontakt sprej (je malo masten, ne prevaja štroma) pa spicaj celo plato, posuši in to je to. ampak jst bi vseen kontroliral na vsake toklk cajta...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

jest10 ::

Ko je enkrat zadeva suha nima več kaj oksidirati.

bobby ::

ja seveda, to si pa ti reku.

vidm plate pri nas ki jih stranke polijejo (so sicer od tiskalnikov)
polito je bilo 1x, potem so zadevo posušl,.. pol leta nazaj pride tiskalnik da ne dela. pogledaš palto, napihnjena ko goba.

spucaj!! če ne druzga, boš precej podaljšal obdobje, predno odleti, ampak,.. Kontrola na vsake tok cajta
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

jest10 ::

Če je bilo polito z vodo, že niso dobro posušili pred vklopom.
Če pa je bilo polito s kako sladko zadevo je pa razumljivo, da je kaj razjedlo, ker se nikoli ne posuši do konca.

Koliko stvari sem že imel mokrih, pa še vedno delujejo...

bobby ::

ej jst10, če neki poliješ, potem se posuši , a ni tko, neglede če jemlješ ven al pa ne???
haloo
in več kot posušit se zadeve ne da!!!! ne basej.

dej ti sam spucej uredu pa bo,... edino kar še svetujem je redni check. pa poročaj.

mejte se.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

GrimReaper ::

Kako lahko poliješ vodo po plati? Če šariš po računalniku najbrž v bližini ne boš imel nobene tekočine, mar ne?
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

jest10 ::

bobby: Ravno dosti pojma zgleda nimaš... Ja se da dosti več kot posušiti. Če se polije kakšna sladka ali slana zadeva se ne bo posušilo. Če pa se bo, se bo znova navlažilo, ko bo povišana vlaga v prostoru. Zato je potrebno v takih primerih zadevo sčistiti.

bobby ::

jst10: ok, model je spraševal konkretno o nekem primeru (voda po plati) in jest sem mu to odgovoru. ti mi pa neki tle o sladki pa slani vodi,.. dej tih bot raj. to je vse kar se tebe tiče in vsa zadeva mislim da gre v napačno direkcijo,...

sam res, kako se ti je to zgodlo? a vodno hlajenje? tm je itak destilirana voda (naj bi bila) in ta voda naj bi itak imela manj prostih vezi in zato je veliko manj agresivna? to bi ti znal povedat kdo,ki pozna mal bolj kemijo vode, jst ne poznam, priznam,..Mogoje ma jest10 tle kej pojma?:\
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Azrael ::

Leta 2003 sem dobil zakajeno Abit BF6. Zadeva je dobila porcijo čistila Meglio in vroč tuš, potem še sušenje na peči centralne kurjave. Zaenkrat še vedno dela, kot je treba. Z ISA in PCI, ter eno AGP kartico, opranimi po istem postopku, tudi nimam problemov.

Pri mokri (namenoma ali po nesreči) računalniški robi, ki nima gibljivih delov in je nizkonapeostna (plošče, kartice, procesorji) je pomembno, da se potem odstrani vsa nesnaga in morebitni ostanki čistila. Temu mora slediti sušenje in ko je stvar res suha kot poper, se šele sme vklopi tok. Najslabše pa je, da se stvar namoči in se potem dela, kot da se ni nič zgodilo. Takrat bo vsekakor šla stvar po gobe.

Moker ventilator je najbolje rastaviti in očistiti, posušiti in os ter ležaje ponovno namazati. Skrajšana varianta (vendar slabša) je ventilator posušiti in v ležaje nakapati malo olja.

Diski so pa problem.
Nekoč je bil Slo-tech.

jest10 ::

Sama voda ne bo naredila nič.
Šele če je zraven napetost, bodo začeli oksidirati kontakti. Če oksidira toliko, da se odstrani zaščita iz bakra, bo lahko kasneje oksidiralo dalje zaradi vlage v zraku.
Torej če se polije samo voda brez raznih dodatkov je potrebno samo dobro posušiti. Če se ne, so lahko problemi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

aleksej2 ::

Kaj mi potem priporocate za redni "remont" oz. ciscenje plate? Kaj naj sedaj storim tocno?
Skatlo imam sicer odprto, tako da prah verjetno lazje notri pride. Ampak zaenkrat ga ni se skoraj nic, kista pa je odprta ze kake pol leta, ce ne vec. No, gre se pa tudi zaradi te vode, o kateri sem govoril. Ker sedaj ne vem, ali je potrebno se zaradi tega naresti kaj, ali ne. Ker mnenja glede vode se v tej temi razlikujejo.

jest10 ::

Če je samo voda, potem le posuši.
Če imaš v njej še kaj dodanega, potem spucaj polite komponente z vlažno krpo.

sofoiks ::

bobby10 dej povej kje delaš tok da vem da ti ne nosim tiskalnikov popravljat.
Sem serviser računalniških komponent in vam povem da plate, grafike zanalašč polijem z vodo,
ko jim itak ni več pomoči.
brez napetosti seveda potem jih dobro spiham z kompresorjem in nemorš verjet v 50% pomaga
ker se izpraznejo kondenzatorji in čipki od statike, ki je minimalna ko ni plata ali grafa pod napetostjo.
In to je to nima se pa kej napihent te komponente mam tudi po leto ali več v delovanju pa ni nobeni nič.

jest10 ::

Mogoče je bil PCB cenena zadeva iz lepenke, pa se je zato napihnilo:D >:D

Jaz sem tudi že dosti komponent in tudi procesorje pral z vodo. Jasno vse deluje še vedno OK

asus ::

stari novo plato nabav:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Polit laptop

Oddelek: Pomoč in nasveti
253050 (1674) markoxxx
»

Pranje računalniških komponent

Oddelek: Pomoč in nasveti
366322 (4566) erex
»

laptop polil- tipkovnica ne dela

Oddelek: Pomoč in nasveti
216396 (3907) ttommy
»

Polit prenosnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6416752 (13995) _koki_
»

Resevanje politega Thinkpada (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
584443 (3068) maia

Več podobnih tem