» »

Težave s trdimi diski

Težave s trdimi diski

croatia21 ::

Imam 3 trde diske 7GB, 80GB in 160GB in vsi so poškodovani.
80GB sploh ne dela več. Bios mi ga sicer prepozna in to je tudi vse.
7 GB in 160GB disk sicer delata v windows okolju vendar imam zmeraj probleme, ko prenašam datoteke. Računalnik pravi da pride pri napake pri prenosu datotek in podobno. Večkrat tudi slišim čudne zvoke (klikanje) računalnika ko kopiram datoteke. Vsi programi v windowsu se tudi izvajajo extremno počasi.

Vprašanje je kako naj popravim te diske če jih sploh lahko. Poskušal sem že z mnogimi programi ki so tudi popravili napake na disku vendar so se te pojavile zopet kasneje (Ontrack, Acronis Disk Director, poskusil sem tudi z low level formatiranjem).
Zanima me ali je trdi disk podoben disketi na kakršni koli način. To sprašujem zato ker iz prakse vem da kadar imaš na disketi bad sector potem jih imaš zmeraj več, če uporabljaš to disketo še naprej.

Edini vzrok zakaj imam poškodovane diske je lahko samo zaradi napak pri dobavi elektrike.
Ne vem če je kateri od vas že opazil ampak pri meni je tako da kadar za kakšno sekundo pride do motnje v dobavi elektrike (šibek tok) potem prižgane lući za delček sekunde svetijo manj.
Če imate prižgano televizijo potem se ta ugasne. Če pa imate prižgan računalnik potem pa (vsaj tako je pri meni) se le ta ugasne in takoj nazaj prižge.
Mislim da so se mi diski uničili prav zaradi tega ker se mi je računalnik takoj sam nazaj prižgal.
Tugaj ne gre za reset gumb, ker če bi šlo potem te težave z diski ne bi imel.
To sem povedal tudi enemu računalničarju kateremu tudi ni bilo jasno zakaj se mi to zgodi. Pravi da ne morem naredini ničesar (nastavitve v biosu) da bi lahko preprečil takojšen vžig. Rekel mi je edino naj si kupim nekakšen regulator toka, ki si ga lahko priklučim na računalnik.

Mogoče se bo to kar sem napisal komu zdelo smešno vendar to se mi je zgodilo že večkrat.

Torej je kakšna možnost da popravim svoje diske za zmeraj ali ne. Do sedaj mi je uspelo da so delali perfektno samo kakšen teden potem pa so nastopile že znane težave.

brassi lucca ::

glej UPS

sicer pa padci niso tako škodljivi kot napetostne konice (vklop) .
Poglej če imaš kak slab napajalnik ali da je prešibek cca 450W -550W je optimum . Ponavadi so močnejši napajalniki tudi notranje bolje ščiteni pred prenapetostmi (FILTRI)
Nesi diske na kak drug računalnik in probaj rešit podatke .
V nadzorni plošči / možnosti porabe /napajanje diskov izklop / nastavi na NIKOLI
preskeniraj disk in če imaš slabe sektorje ga zabriši ali pa nesi na elektro>:D
Moments before detonation , .....................TT

Stratus ::

Torej rešitev težav z elektriko je UPS dobiš ga že za okoli 10k SIT.
Kar se pa trdih diskov tiče, tudi reset gumb jih lahko enako poškoduje kot izpad toka, ni samo stvar v napetosti ampak tudi v tem ali disk tedaj ko pride do izpada ravno piše na disk.
Če so samo bad sektorji poskusi še z programom HDD Regenerator, popravi bad sektorje bolje kot kateri koli drug program, seveda pa če je the sektorjev veliko tudi traja dolgo časa da jih uštima (lahko tudi nekaj 10 ur)
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

croatia21 ::

Najlepše hvala brassi lucca in stratus66. :)

Poskusil bom z HDD Regeneratorjem.
Moj namen je samo usposobiti diske, da bodo delovali tako kot treba. Trenutni podatki na teh diskih me ne zanimajo.
Kaj če HDD Regenerator nič ne najde ali ne more ničesar popravit? Imam še kakšno drugo alternativo?

Glede napajalnika.
Ne vem točno koliko waten je vendar zagotovo nima 550W. Če to lahko reši kakšen problem potem ga bom zamenjal z močnejšim.
Ker smo že pri napajalnikih bi rad omenil še eno težavo ki se mi včasih dogaja. Mogoče ima kakšno zvezo z napajalniki.
Ko v windowsih pritisnem shut down se računalnik ne izklopi popolnoma. Mislim da se izklopi samo ventilator ostalo pa še dela. To domnevam zato ker slišim klik in moj računalnik postane po tem kliko tišji. Še zmeraj pa sem v windowsu (svetlo modro ozadje; takšno kot je ko zaženem računalnik).

UPS:
Verjetno si bom moral kupit tale UPS stvar.
Ali se bom s to napravo 100 % obvaroval moj HD pred poskodbami ki se zgodijo pri dobavi elektrike?

Status66 pravi da tudi reset gumb lahko enako poškoduje disk kot izpad toka. S tem se ravno ne bi strinjal. Z resetom so se mi samo poškodovale datoteke, nikoli pa se mi ni na takšen način poškodoval disk.

Še tole za konec:
Ali samo s scandiskom (temeljiti pregled diska) ne morem popraviti težav katere imam?

Mr_Globus ::

Imam hitachi 250GB (star manj ko pol leta) in je začel pred kratkim zafrkavat - windows včasih javlja da ne more pisat, včasih ga PC me spozna (je na USBju)... Zdej ga testiram z HD regenratorjem in je našlo 10000 bad sectorjev že na prvih 100MB :O Se lahko za to uveljavlja garancija?

croco ::

Ravno kar sem priklopil zunanji disk pa me zanima ali je kaj narobe če disk stoji vertikalno ne pa horizontalno al je bol priporočljivo da je horizontalno postavljen, tako kot je pač prišraufan v kompu?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem z diskom?

Oddelek: Strojna oprema
131174 (949) Mesar
»

Poskus oživetja diska z bad sektorji?

Oddelek: Strojna oprema
404218 (3200) amigo_no1
»

Del diska pokvarjen

Oddelek: Strojna oprema
353709 (2608) k4vz0024
»

Blue screen...

Oddelek: Pomoč in nasveti
233036 (2190) PacificBlue
»

Lahko nihanje napetosti povzroči nastanek bad sectorjev?

Oddelek: Pomoč in nasveti
161949 (1709) Tomay

Več podobnih tem