» »

Lahko nihanje napetosti povzroči nastanek bad sectorjev?

Lahko nihanje napetosti povzroči nastanek bad sectorjev?

Ursus ::

Ker so se mi pojavili bad sectorji v pol leta starem računalniku-disku, me zanima ali je lahko za to vzrok nihanje napetosti ter tako edina rešitev nakup UPS-a za min.100evrov kot mi je svetoval trgovec?

Obstajajo kakšni (zanesljivi) programi ki bi merili morebitno nihanje napetosti?

zee ::

zanič disk sam po sebi, ne pa nihanja napetosti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

kixs ::

Nihanje napetosti el. omrezja kompenzira napajalnik sam. Velika nihanja bi potem povzrocila kvecjemu, da se ti rac. obesi.

Bad sektorje pa dobis samo v primeru, da ti disk ne dela kot bi moral (v normalnih pogojih).

lp

matjaz000 ::

Kateri disk pa imaš?
:D 8-O :\

Ursus ::

WD3200KS :\

bluefish ::

skratka, padci napetosti za tvoje težave niso krivi. Vseeno lahko kupiš UPS ali pa še cenejšo protinapetostno zaščito, ki tudi kompenzira to.

schurda ::

Če ti niha napetost. moraš najprej poskrbeti za dober napajalnik, po možnosti z active PFC, šele nato za UPS. Govorim iz lastnih izkušenj. UPS ne reši težav, razen, če ni double conversion (beri >1000€)

Vzemi orodje od WD za diagnostiko in testiraj disk.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Ursus ::

Mislim da imam pasivni PFC (napajalnik HKC 140mm 450W)-je sploh kakšna realna korist od njega?

WD Diagnostic pokaže da je vse OK 8-O , ostali programi in občasen blue screen pa ne;((

Azrael ::

Napajalnik, ki je v redu mora delovati brez težav vsaj med 180 in 265V napetosti v omrežju (nazivna je 230V) in pri tem zagotavljati napetosti za delovanje komponent računalnika v predpisanih vrednostih. Boljši napajlaniki imajo to območje mnogo širše, kar od 80 do 270V.

Možnost da nastane bad block na disku zaradi slabega napajalnika je majhna, vendar obstaja, bistveno prej dobiš pokvarjene ali navzkrižno povezane datoteke, največkrat pa disk pri tem samo umre.

Predlagam takole

1. spustii skozi vso WD diagnostiko za ta disk Če dobiš napako, jo na nek način arhiviraj na papir - natisni, če program to omogoča ali slikaj zaslon monitorja in skupaj z diskom predloži v reklamacijski zahtevek.

2. preveri RAM z Memtestom (tudi ta lahko povzroča hude probleme)

3. uporabiti kakšen Live Linux CD (Ubuntu, DSL...), da vidiš, če tako računalnik deluje stabilno

Če ni nobenih napak ali težav, naredi varnostne kopije podatkov, formatiraj disk in nanovo naloži Windows in programje. Lahko so vzrok tudi zaribani Windowsi, virusi in trojanci. Samo vseeno mislim, da je le disk opravil svoje.
Nekoč je bil Slo-tech.

bluefish ::

Poskusi tako, kot je napisal Azrael. Če ne bo pomagalo: prekopiraj vse podatke, ki jih lahko; nato pa naredi low-level format (pri nekaterih diskih namreč pomaga).

edit: si poskusil z chkdsk /f /r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Ursus ::

1. WD diagnostika je le prvič javila napako (pri quick testu, extended test je bil ok), po zagonu HDD-ja ki je v demo verziji popravil 1 sector ne javi napak. Zaustavitev z blue screenom (dump of physical memory) pa se še pojavlja. Sedaj mi po enih 24urah8-O končuje HDD full verzija...bomo videli kaj bo pokazalo...

2.Memtest86 mi je enih 15 ur 8-O delal, potem pa sem ga prekinil-v tem času ni dobil napak. Koliko časa pa sploh potrebuje za končat?

3. Kar se tiče Linuxa ki bi delal iz cd-ja: poskusil sem z vsemi štirimi iz slo-teca a mi ni uspelo usposobiti zadeve...bom poskusil še enkrat.

4. Vse našteto sem že naredil, sedaj ko je disk formatiran pa so se začeli (pogosto) pojavljati blue screen-i. Imam (in sem imel) vedno updatene win, bitdefder, spyboat ter mozzilo za net...vse redno updateno...

5. chkdsk oz. scandisk narejen-brez napak.

Mi torej edino preostane še zero fill (je bilo to mišljeno kot low level format ne?)?

Tomay ::

V bistvu ti že full test popravi napake. Če odkrije bad sector ga zamenja z rezervnim. Če ti chkdsk ne javi napak potem je zaenkrat v redu. Lahko, da je bilo v tem sektorju zapisano to kar zdaj manjka in povzroča nestabilnosti.

Ti chkdsk v povzetku napiše 0 KB v slabih sektorjih?

Glede blue screenov pa lahko analiziraš dumpe. Najprej kode, potem pa celoten minidmp.dmp.

Microsoft dump
Voodoo 4Ever

Ursus ::

Sedaj mi je po enih 24 urah končal HDD Regenerator (full verzija) in javil 0 bad , 0 recovered... :| :|

Ja, scandisk v bistvu javi le v primeru napake.

Lahko malo več poveš o tem

Tomay ::

Verjetno je bil bad sector, samo ga je diagnostični program "popravil". V bistvu ga ne popravi samo zamenja z rezervo, slab sektor še vedno ostane, le dostop do njega blokira in namesto njega uporablja rezervo. Verjetno bo disk delal normalno ima pa vse skupaj grenak priokus. Problem je, da ne moreš uveljavljat garancije, ker ni z diskom nič narobe. Mislim, da tudi low level ne bo nazaj prinesel slabega sektorja, da bi spet postal viden in bi imel razlog za reklamacijo. Lahko pa poizkusiš.
Voodoo 4Ever

Ursus ::

Še vedno pa javi *** STOP: 0x000000F4 (0X00000003, 0X8906020, 0X8906A194, 0X805 D1140)

Mi preostane le še write zeros (WD nima low level format)...
Koliko časa traja memtest (cca.)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ursus ()

>>><<< ::

Memtest traja tako dolgo, dokler ga ne prekineš. Podobno kot Prime 95 za proc.

Tomay ::

Poglej, če imaš kaj dumpov v C:\WINDOWS\Minidump

Lahko jih analiziraš, ali pa mi jih pošlješ in jih bom jaz.

Mail ti bom dal na ZS
Voodoo 4Ever


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blue screen...

Oddelek: Pomoč in nasveti
233036 (2190) PacificBlue
»

Alternativa za MS Scandisk

Oddelek: Programska oprema
141504 (1259) Bug
»

Bad sector

Oddelek: Strojna oprema
132039 (1781) Bluechriss
»

Windowsi XP crknejo vsaki dan !!!

Oddelek: Pomoč in nasveti
201812 (1409) appz
»

Disk in Bad sectorji!!??

Oddelek: Strojna oprema
222912 (2613) XtX

Več podobnih tem