» »

Glavni PHP razvijalec dal odpoved

Glavni PHP razvijalec dal odpoved

Slashdot - Jani Taskinen, eden od glavnih razvijalcev Zend Engine-a (stvar, ki poganja PHP skriptni "jezik"), je dal odpoved. Od projekta se je poslovil preko php-internals mailing-liste, kjer je pustil za sabo tole poslovilno pismo. Za PHP, ki že tako preživlja težke čase, je to še dodaten udarec, ki bi lahko za sabo prinesel resne posledice. Kopija omenjenega poslovilnega pisma:
Thank you all for the last 6 years or so. It has been fun (sometimes) and many times not so much fun. Unfortunately I have had enough and I don't want to be associated with this project anymore. I'm sure most people (the ones who matter) can understand why. If someone doesn't, I could not care less. Take care. Please do not reply to this email. --Jani p.s. Delete my CVS account. I have no use for it anymore.

35 komentarjev

opeter ::

Uh mater. Kaj to zdaj pomeni? Bo PHP čez nekaj let izginil? Kateri skriptni jezik je potem prihodnost?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

drola ::

Python in Ruby.
https://drola.si

|SNap| ::

Kukr 10-letni užaljen otrok :D

Ne, PHP ne bo nikamor zginil. Navsezadnje je to le samo _1_ človek :O

R33D3M33R ::

PHP preživlja težke čase? Ali lahko kdo malo pojasni oz. pove več o tem? PHP je po mojem najboljši programski jezik za splet z odlično dokumentacijo. PHP manual je neverjeten!
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

sburner ::

He was ranting on IRC about Israel bombing a UN post in Lebanon. He
used to do the same job for UN, by the way.

From #php.pecl:

Jul 27 17:16:21 _sniper_ I will also quit this project. As long as
it's backed by some Israel company, I don't want to have anything to
do with it.

-Andrei


On Jul 28, 2006, at 9:11 AM, Matt Sicker wrote:

> Did I miss something?
> --
> Matt Sicker

-------------------------------------------------------------------------------------------

dam mu prav.
Imagination is more important than knowledge

Pimoz ::

men tud tole s teškimi časi ni čist jasn...če mene vprašate mu gre zelo vredu

Lion25 ::

ti bom jaz razlozil... verjetno si ze slisal za python... zihner pa ze za ruby in "razvpiti" framework ruby on rails... ugotavlja se namrec, da je php precej "slampasto" narejen (imena funkcij so kr po svoje brez kakrsnega koli guideline-a.,.. ene v Camel casu, ene z underscori, etc)... v primerjavi z konkurenco (python, ruby) je neprimerno pocasnejsi , ne podpira namespace-ov, etc,etc.... skratka zaradi kar nekaj stvari mu v zadnjem casu skripa, in to se ziher cuti tudi v ekipi razvijalcev...

ce bo slo tko naprej,bom tudi sam kmalu presaltal na ruby...edina stvar,ki me se drzi, so dolgoletne delovne izkusnje... nisem lih pri volji in casu,dabi selotu ucit nekatere stvari na novo... sploh pa ker imam veliko ze pripravljeno vphpju

sverde21 ::

Hja ne vem... ni glih dobr, da odhajajo developerji :'( . Sicer je meni osebno PHP eden najboljših jezikov, manual je vzorno urejen,... res da ni med najhitrejšimi ampak je pa zelo močan ter ponuja veliko možnosti :) . Glede teh frameworkov (ruby on rails,...) sm pa mnenja, da je bolje pisat malce več, z manj funkcijami, ki se jih lažje naučiš, kot pa z več funkcijami oz. funkcijami ki imajo veliko parametrov:\ .

Aja pa tisto hvaljenje da lahko z RoR v nevem kolkih vrsticah spišeš blog,... je ništa vredno, prvič jst lahko pišem v eno vrsto celo skripto (ampak normalno se ne bom nič znadu) lahko tudi več funkcij en za drugim napišem, kot v ruby-ju npr.:
<?php
function getext($file)
{
	return strtolower(strrev(substr(strrev($file), 0, strpos(strrev($file),"."))));
}
?>

tole funkcijo, ki izlušči končnico datoteke lahko spišeš z nevem kolkimi spremenljivkami ter vsako funkcijo v svoji vrsti, lahko pa takle in boš fertig hitr :)

Glede hitrosti in funkcij v PHP-ju bi res lahko neredli kaj, mogoče v PHP6 vpeljati nove funkcije, z starimi kot aliasi, v PHP7 pa stare ven vržt (tud iz manuala)...
<?php echo `w`; ?>

Piranha ::

Mah, jaz znam programirat najbolj ravno z PHPjem. Spekter je neverjeten. Vse od programov, ki so forumi, razni števci, portali, fotogalerije ki same resizajo slike, pa do strokovnih programov ala izračun lastnih napetosti zaradi temperature...

Skratka z PHPjem se ne jebem z spremenjljivkami pa ne vem čem... easy in pregledno je.

Upajmo da PHP projekt ne bo trpel pod tem, to bi bila škoda.
Piranha

OwcA ::

Aja pa tisto hvaljenje da lahko z RoR v nevem kolkih vrsticah spišeš blog,... je ništa vredno, prvič jst lahko pišem v eno vrsto celo skripto

Kadar se omenja vrstice mislimo na 80 znakov dolge vrstice. Ampak v vsakem primeru je bolj kot le-te pomembno koliko časa je za to potrebno.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

MitjaP ::

Hja Piranha, tud s PERL (kterga btw še sam zelo velik uporabljam, ker mi ga poganja vsak server, neglede na letnik in ni treba skrbet, da je vedn nameščen en glupi dodatek za prevajanje) se da vse napisat, pa še to vedno ni razlog, da bi naokrog razglašu, da je ful fajni jezik :D Jezik je pač jezik, vsazga se naučiš. Če hočeš pa tradicijo, pa delaš s C :) pol pač programčke pišeš kot executable fajle, ki jih server poganja lokalno.... no big deal :)

jerneju ::

Kaj ni bolj Microsoftova Web zadeva popularnejša? ASP.NET in te zadeve...

PeHaPe.Si ::

ASP.NET je ful dobr jezik, ful hud razvijalski okolje, itd. samo ena slabost.. ni zastonj! Ok, sj maš te free web developerje, sam vseen rabiš windows server.. no sj vem da obstaja Mono, sam vseen to ni to, ker ne podpira 20% originala..

PHP je zakon in še dolgo bo ostal, ne upam si pa napovedat 5 let naprej.

Ruby? Zakaj zaboga bi kdo hotu ruby, ta stvar niti unicode podpore nima.. jo bo meu? 5 let tipu težijo nej vgradi to, pa jo še ni.. ruby sploh nima dokumentacije kul, mal po kitajsk, mal tko.. kdaj kšni programerji po naključju odkrijejo kako "novo" funkcijo :D

PHP se da zoptimizirat ful z zendovimi orodji, sam kšna pač niso free.. sicer pa večje strani vse strani generirajo in je dejansk zlo mal dinamičnega. Sicer je pa to tut dost razlika Evropa/USA. V amerik jim dela počas, kupjo nove strežnike, pri nas pa optimiziramo.. pač tm je programer ful dražji in hardware dost cnejš.. zato pa maš na eBayu serverje 8-procesorske k jih že vn mečejo s firm :D
http://www.pehape.si - Ker imamo radi PHP :)

darkolord ::

ASP.NET je čisto zastonj :) A če bi rad PHP na win laufu, tut ni zastonj? :D

upirna ::

Pred časom je bila v kiberpipi predstavitev enega izmed obetavnih python projektov - TurboGears, ki je narejen na podobno vižo kot Ruby. Skratka, oboje je framework, zelo primeren za hitro kreiranje spletnih strani in oba se relativno hitro razvijata. Vendar dejstvo je, da za resno uporabo TG sigurno ni, medtem ko RoR nisem preizkušal in ne bi komenitral.

TG uporablja predvsem že narejene produkte (cherrypy-poganja,sqlobject,mochkit-javascript,kid-template) in jih spodbuja k nadalnemu razvoju, skratka deluje po principu - zmeči skupaj najbolje kar obstaja in spodbujaj razvijalce. To pomeni izredno počasen razvoj in izredno slabo prenosljivost med različicami TG. Poleg tega je projekt še v razvojni fazi in vsakič ko pogledam njihovo stran me zapušča upanje za ta projekt... Ni in ni namreč stabilne verzije 1.0, ni prave dokumentacije...

Na drugi strani imamo RoR in zadeva je stabilna, koncept pa je ravno obraten. Več ali manj spišejo sami. Kaj je njegov problem? Jah, mlad je še. :D


Kaj so prednosti in slabosti PHP? Spišem jutri, ker mi je ravnoklar strela raznesla žarnico. :D
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Lion25 ::

ok, tisti,ki govorite cez ruby, si verjetno iz straha, da je nekaj boljsega kotphp niste zadeve dobr ogledali... priznam,tudi mene daje ta strah, a sem pac tolko pameten, da sem si zadeve ogledal in moram reci, da sem rahlo razocaran nad php-jem....

php je programski jezik v katerem razvijam svoje aplikacije ze vec kot 7 let. Strah me je, da bommoral prestopiti kam drugam, cebom zelel slediti trendom.

Strah me je ze narejenih frameworkom... zakaj? Zato ker se zdaj lahko vsak kurac loti delat spletne strani in aplikacinj in tako meni odzira kruh... sam sem razvijal vec let svojo platformo... in sem ugotovil, da nima smisla in da je cas, da se lotim delat na drugih platformah... prejsnje tedne sem raziskoval veliko in sem se odlocil da bom se ostal na phpju in da bom zacel delati na frameworku in sem se odlocil za cakePHP... je zadosti odprt in preprost, da lahko implementiram katerekoli svoje resitve in tudi skupnost se zelo hitro siri.... simphonyje prevec zezafludan z balastomin baje da je pocasnejsi...

torej iz mojega vidika, bi morali phpjevci delati predvsem na performansu in uvesti namespoace-e pa sekak tak bomboncek, drugo je ze ok

Looooooka ::

1 vrstica ce je to tist kar hocs da nardi...
tko kot vsak framework.cim hocs kj bl kompleksnejsega je pa cas za vrstice =)
pa dvomm da bo projekt propadu zarad 1ga tipa.ruby ma pa se zmer a lot of catching up to do.
asp.net 2 je pa sweet...ko gres enkrat mim freeware problema.

Gandalfar ::

Lion25: 'baje' je pocasnejsi? Je to res nacin kako dolgorocno izbiras kateri framework ne bos vzel?

Lion25 ::

gandalfar...ne, vec kriterijev me zanima....
hitrost, velikost kode, cistost kode, podpora php4, odprtost kode, comunity,manuals,tutorials,obet za prihodnost, komentarji uporabnikov, in testi (su far testeddo the samething on simphony, igniter in cakePHP), preprostost integracije 3rd party resitev... vseto in se 6-ti cut je vplivalo namojo odlocitev

PeHaPe.Si ::

Vsi neki RoR RoR (Ruby on Rails).. nč posebnga, mate kopijo tega frameworka tut za php, ki mu je ime PHP on Trax ;)

Sicer pa je gotov najbl obetaven Zendov framework.. zakaj? Ja a ime ne pove dost :\
http://www.pehape.si - Ker imamo radi PHP :)

Lion25 ::

pehape.si

lol... jap, php on trax poskusa res biti klon, a zal to ne more biti, ker je ruby prevec drugacen jezik in je nekatere stvari pa potrebno narediti po svoje...

ce gledas za framework na php-ju, se ti splaca pogledat te 3...

synfony
cakePHP
igniter

imas pa tudi zope, php on trax in zend framework ter se nekatere druge... zend ima precej potenciala a se full -prepocasi razvija in ima fu;;majhno skupnost,navkljub imenu in seveda najpomebneje, ne podpira php4... kar znabiti problem, saj je vecina providerjev se vedno na 4ki.

tukaj mas par clankov in primerjavo frameworkov


http://www.theweb20dev.com/wordpress/20...
http://www.phpwact.org/php/mvc_framewor...
http://www.phpit.net/article/ten-differ...
http://www.h3rald.com/articles/view/rai...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion25 ()

drola ::

Glede nepodpore Zend Frameworka za PHP4:
PHP5 je zunaj že kar dolgo (vsekakor že več kot 1 leto) in je tudi precej stabilen in za razvoj novih frameworkov podpora za PHP4 ni več smiselna, ker je preveč dela z njo (objektni model v PHP4 enostavno sux). Enostavno se ne more večno ostati na PHP4, ampak je treba naprej, sploh glede na to, da načrtujejo že PHP6.

Pred kakšnim mesecem ali dvema sem moral narediti predstavitveno straj svojega projekta za gostovanje na sf.net. AMpak tam imajo samo PHP4, tako, da so XSL predloge enostavno odpadle. Naučiti pa sem se moral tudi dela z objekti v PHP4 (to še ni tako težko), ampak vseeno, PHP5 je veliko boljši. Poleg tega v PHP4 v nekaterih funkcijah ni URL wrapperjev, zato je potem treba delati s Curl knjižnico, ki pa je lahko precej zahtevna za nekoga, ki ne obvlada principa HTTP protokola.

Poleg tega pa je nepodpora PHP5 v tem frameworku popolnoma logična, Zend pač želi pospešiti prehod na PHP5.
https://drola.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drola ()

MrM ::

...in seveda najpomebneje, ne podpira php4...

Ni boga, ki bi me prepričal, da uporabim framework s podporo za PHP4. Po vsej verjetnosti bomo itak na firmi v bližnji prihodnosti razvili svoj framework za PHP5 (trenutno imamo svojo PHP4 rešitev), ampak tudi če bi iskal že narejen framework, bi mi bilo eno od pomembnih meril to, da je spisan za PHP5. Kot prvo imamo svoj server s PHP5, torej lahko stranki damo zahtevo, da njihov hosting podpira PHP5, ali pa naj gostujejo pri nas. Kot drugo pa je že drola povedal, da object model v PHP4 enostavno ni primerljiv s PHP5.
I have always wished for a computer that would be as easy to use as my
telephone. My wish came true. I no longer know how to use my telephone.
--Bjarne Stroustrup

upirna ::

Lion25, smešen si ko na eni strani praviš naj uvedejo še kakšne bombončke (namespace), na drugi strani pa ti je ena izmed ključnih zahtev podpora PHP4. Pa ne mi govorit, da to zaradi tega, ker večina še nima PHP5, ker to dejansko ni problem. Vsi resni ponudniki gostovanj ti ponujajo oboje. Če pa se podjetje ukvarja z razvojem strani in aplikacij, potem pa je to zadnji problem sveta, saj ima vsako resno podjetje svoje stražnike.


Resda sem si le površno ogledal RoR, vendar si nekako ne predstavljam, da bi velike aplikacije (ne spletne strani) delal v tem frameworku. Nekak mi ne diši...
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Gandalfar ::

Razmisljam koliko resno je podjetje, ki meni, da lahko nudi boljsi hosting od ISP-ja

Looooooka ::

Gandalfar zelo resno.
ISPji so ponavad najslabsi gostitelji.

upirna ::

->Razmisljam koliko resno je podjetje, ki meni, da lahko nudi boljsi hosting od ISP-ja

Večina podjetij gostuje svoje strežnike pri ISP.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Bistri007 ::

Kaj pa je ISP? :))
Če je ISP gostovanja priklopljen na 2+ backbona ni nezanesljiv...

ZEND= ZEev+aNDi
(Andi Gutmans, and Zeev Suraski)

Neverjetno je, da je človek izjavil take rasistične proti Izraelu. Pa naj vrže stran še Core2 in svoj prenosnik s PentiumM obenem, ker sta bila razvita v Izraelu.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Poldi112 ::

Zakaj neverjetno. Ni edini gi ga ne podpira. Je pač načelen bolj kot večina. Čeprav se tudi meni zdi ta mail rahlo preveč oseben in neprofesionalen.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

pecorin ::

rasisticen? wtf... ti kriminalci so mu z raketo ubili prijatelja in kar tako niso nic krivi. nihce jih ni obsodil, nic... mislim, da je naredil edino pravilno.

Poldi112 ::

Niso krivi ker imajo Intel fabriko ...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Bistri007 ::

Kake pa imaš to Poldi? Kaj držiš ti s Hezbollahom? Izjave tega Janija so rasistične ker zapušča projekt, ker "it's backed by some Israel company".

IDF so pa "kriminalci", ker je imel ta prijatelj v svoji kleti ali celo dnevni katjuše, al kaj? 8-O
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Poldi112 ::

Ne rabim drzati s Hezbolahom da se mi zdi to kar dela Izrael napačno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Bistri007 ::

Poldi, kaj pa dela Izrael? Se brani? Kaj se ne bi smel braniti pred teroristično organizacijo, ki si prizadeva za uničenje Izraela?
Kaj ni Izrael pozval civiliste z letaki, naj se umaknejo?

Izraelci pa so 24ur/dan v bunkerjih...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

darkolord ::

Bistri007: A amerika se tudi tako "brani"?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

golf 6 1.2 tsi

Oddelek: Na cesti
254058 (2996) hojnikb
»

Nightwish razpadajo...

Oddelek: Sedem umetnosti
192186 (1657) zile
»

Pesem v kateri se najdete ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
13914615 (11428) McWolf
»

Tisti ki obvladate ang, plz help!

Oddelek: Šola
362507 (1949) Zeberdee
»

Killer

Oddelek: Sedem umetnosti
171760 (1604) Isht

Več podobnih tem