» »

izdelava tiskanega vezja

izdelava tiskanega vezja

Blazzz ::

ali bi bil mogoče kdo toliko prijazen in mi razlozil kako lahko naredim doma tiskano vezje, nacrt imam, zdej pa ne vem kako dalje ker sem totalen zacetnik. Gledal sem pa tole
http://www.svet-el.si/phpBB2/viewtopic.... , tu si potegnem načrte vendar ne vem katerega stiskat pa potem izdelat. ;(

Blazzz ::

sem malo pobrskal po netu :) in sem nasel mnogo koristnih informacij, tako da se lahko tole zapre.

hvala vseeno

lp
blaz

VolkD ::

Še en link ti ne bo škodoval. Tule je vse v slikah.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

Blazzz ::

kje pa se da dobiti poloscice za izdelavo vezja in kemikalije za jedkanje? po možnosti v lj ali po povzetju
verjetno odstaja več materjalov ploščic, zanima pa me če na vseh delujeta oba postopka (likanje, fotopostopekpa verjetno je še kakšen)

Brane2 ::

Kaširani vitroplast dobiš v skoraj vsaki štacuni s elektroniko, na bolšjaku itd.
Tam dobiš tudi fotolak.

Ostale kemikalije dobiš v Chemu...
On the journey of life, I chose the psycho path.

XS!D3 ::

A se da tiskano vezje narest tud z CNC strojem da porezka vn tist del k je treba, neki tazga:
,
pa če ma veze če je porezkano sam tist okol da ni stikov kot je na zgornji sliki al je bolš če na plošči ostanejo sam potrebne povezave kot je tukaj:

.

VolkD ::

Spodnja slika je definitivno boljša varianta.
Zadnje čase postaja moderno izdelati tiskano vezje s pomočjo rezkanja. To se sicer počne, a je namenjeno predvsem razvoju. S tem namreč močno zmanjšamo čas iteracije ( ponovitve) v primeru, ko odpravljamo napake. Druge prednosti taka izdelava nima.
Povzroči pa kar nekaj težav, ki so povezane z dvignjenimi robovi bakra. Pa tudi površine, ki niso nikamor električno povezane lahko povzročajo presluhe.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

gumby ::

>>Pa tudi površine, ki niso nikamor električno povezane lahko povzročajo presluhe.

tega se enostavno resis tako, da neuporabljene povrsine uporabis za maso... pravzaprav linije za maso sploh ne rabis naredit
my brain hurts

VolkD ::

tega se enostavno resis tako, da neuporabljene povrsine uporabis za maso... pravzaprav linije za maso sploh ne rabis naredit

Ni nujno, da se to vedno da. Včasih nastanejo celi otoki, ki jih ni mogoče povezati na maso. V različnih programih za risanje tiskanin se taki otoki imenujejo "dead cuper". Seveda jih je v takih programih mogoče odstraniti. Pri rezkanju tiskanine, pa je to skoraj neizvedljivo.
Včaih je lahko problem tudi v prebojni napetosti med posameznimi vodi rezkane tiskanine. Razdalja je namreč majhna, pa še robovi imajo ostre robove. Vse skupaj pospeši preboj.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

ql000 ::

@J4n3000: če bi rad videl kako se da zadevo naredit z rezkanjem me kontaktiraj na ZS. Pri nas na faksu (FS Ljubljana) so naredili CNC rezkar iz off the shelf komponent ravno za take stvari, seveda se vabilo nanaša tudi na druge, ki bi radi videli zadevo v živo. Drugače je pa z rezkanjem vezij tako kot je VolkD rekel.

Jaz delam na faksu v laboratoriju kjer delamo z laserji. Drug teden bomo poizkusili naredit vezje tako, da bomo ploščico premazali z črno barvo (da povečamo absorbtivnost svetlobe) potem pa z laserjem čez. Poanta je v tem, da ni treba pri tem postopku delat filma. Še vedno pa ostane jedkanje, vendar bi moralo biti v tem primeru krepko hitrejše kot pa običajno pri foto postopku. Drugače imamo en ganz nov laser od LPKF-a, ki je namenjen prav izdelovanju tiskanine, samo nam na LPKF-u nočejo izdati parametrov laserskega žarka. Poročam drugi teden kako je zadeva ratala.

gumby ::

>>Ni nujno, da se to vedno da. Včasih nastanejo celi otoki, ki jih ni mogoče povezati na maso. V različnih programih za risanje tiskanin se taki otoki imenujejo "dead cuper".

to je tud res...
dele, ki jih ni mogoce povezati na napajanje, bi pac povezal na druga vozlisca. se vedno se mi zdi tole bolj pametno, kot pa pustit stvar v luftu
my brain hurts

Brane2 ::

Rezkanje mi sicer ni preveč všeč, vendar ni res, da ti ostane baker. Lahko porezkaš vse in dobiš čisto klasično tiskanino.

Kar se "dead cupperja" tiče:

- je pravi naziv "dead copper"- "mrtvi baker"

- tudi če kje ostane, ga pač na prototipu s parimi žičkami našvasaš na najbližjo" live copper fill", pa je...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

VolkD ::

Brane2, hvala za popravek.
Ampak tako kot "dead cuper" ni "dead cupper", tako tudi tiskanina z desetimi prevezavami ni več tiskanina, ampak sračje gnezdo.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
185408 (5109) mte
»

Čitalec sim kartic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91973 (1661) bmandl
»

Izdelovanje tiskanih vezij v kiberpipi

Oddelek: Novice / Kiberpipa
92955 (2954) specterss
»

TIV in Foto glossy papir (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
718059 (7230) Brane2
»

program za risanje tiskanih vezij

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
216385 (6140) madviper

Več podobnih tem