» »

Čitalec sim kartic

Čitalec sim kartic

bmandl ::

Lep pozdrav!
Razmišljal sem o tiskanih vezjih, ker me vse bolj privlačijo tovrstne izdelave in sem prišel na idejo, da bi poiskusil izdelati enostaven čitalec sim kartic, kot je v telefonu. Zanima me, kako bi to naredil, oziroma, če obstaja kakšna shema in katere elektronske elemente potrebujem za tiskano vezje, ter v katerem programskem jeziku se potem to sprogramira in spravi v tiskanino.
PS.: sem popoln začetnik, tako da mi pol stvari verjetno ne bo jasno, ampak kot pravijo, iz napak se učimo.
Lp

LuGi ::

Ni lažje kupit enga za tri pounde?

Klik

:D

bmandl ::

Potem ne bi te teme odpiral. Pa ni point samo, da ga bom imel, ampak da se bom iz tega še kaj naučil. Poleg tega, če si programerski mojster, ti še prav pride kakšen € na računu sim a ne da? ;)

Azrael ::

Hmm, malo hud projekt za popolnega začetnika, ampak dobro.

Shemo, danes niso hud problem ko je internet, najde se marsikaj, pogosto tudi zelo dobro dokumentirano, tudi z izgledom tiskanine.

Seveda lahko narediš vse od začetka, od iskanja informacij, razvoja in končne izdelave.

Programov za risanje tiskanin je kar dosti
- Eagle
- Free PCB
- GEDA
- Kicad
- Protel (plačljiv)
...
pa sem ziher izpustil še marsikaterega dobrega.

Kateri program bo ustezal tebi ne vem, poskusi.

Kako potem izdelek prenesti na kaširan pertinaks ali vitroplast je lepo opisal VolkD:
KLIK
KLIK1

V zadnjem času postaja popularen postopek izdelave TIV s pomočjo prenosa laserskega tonerja na laminat.
Več o tem Tukaj.

Kako si lahko predelaš laminator pa tukaj.

Najpozneje takrat ko imaš na ploščico nalotane elemente in je vezje stestirano, da deluje pravilno, te čaka montaža vsega skupaj v ohišje. Ne tako redko se ta del izkaže za najbolj zahtevnega.
Nekoč je bil Slo-tech.

bmandl ::

Azrael imaš prav, hud projekt za začetnika. Kot začetnik še plate za tiskano vezje ne znam izdelat ali raztopine za jedkanje, skratka ne poznam celega postopka. Zato pa te bom zdaj vprašal za predlog, česa se naj lotim na to temo, kot začetnik. Prav bi mi prišel kakšen na novo spisan vodič samo v ta namen, da bojo zadeve malo bolj na jasnem.
Lp

Matko ::

Za začetek poglej za kit kompleti ;)

Azrael ::

Kaj se lotiti je odvisno od tvojih potreb in želja.

Mnogo lažje se prisiliš nekaj delati, kar bi rad imel, kot nekaj, kar delaš na silo. Tudi jaz bi ti predlagal kit komplet. Po možnosti takega ki je označen, da je primeren za začetnika.

To ne pomeni, da je stvar zanič ampak, da je stvar skonstruirana tako, da je sestavljanje enostavno, vezice na tiskanini pa robustne (tudi ciniti za popolnega začetnika ni enostavno).

Ti kompleti so stestirani in delajo, zraven je ves material, dokumentacija in ploščica. Se pa dobi vse sorte, radiotehnika, ojačevalci, svetlobni efekti itd. Večina domačih trgovin z elektronskim materialom ponuja kit komplete. Oglej si ponudbo in se odloči.

Izivov ti bo, kljub temu, da boš imel v roki dokumentacijo, material in ploščico, ostalo kar nekaj:
- razumeti shemo;
- pravilno postaviti elemente;
- skupaj sciniti tako, da bo stik samo tam kjer mora biti in nikjer drugje;
- testiranje;
- vgradnja v ohišje.
Nekoč je bil Slo-tech.

bmandl ::

Kje se to da dobit, daj za primer kakšno trgovino. Se da tudi naročiti po spletu?

VolkD ::

Zadnjič sem se potikal po IC d.o.o. in sem med drugim opazil kar nekaj kit kompletov vrednostnega razreda 20 do 30 €. Prijatelj je svojima sinovoma kupil vsakemu po en Kit komplet radia.
Stvar sploh ni od muh. Tuner je sicer že narejen in ga je treba samo vstaviti kot modul, ostalo pa narediš sam. Narejen dela prav lepo. Če ga daš v dovolj dobro izdelano ohišje ne bo nihče pomislil, da ni tovarniško narejen.
Tudi izdelava ohišij je svojevrstna umetnost. Zaenkrat sem se dodobra preizkusil v plastičnih ohišjih prav tako sem naredil mnooogo aluminijastih, lesena me še čakajo. In ravno leseno bi bilo za tak radio zanimivo.

Če se odločiš za aluminijasto ohišje si za malo denarja (par €) lahko privoščiš tudi eloksiranje.

Obilo veselja ti želim ob ustvarjanju svojih izdelkov.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

bmandl ::

Razmišljal sem o Stikalu na ploskanje z mikrofo nom. Dobi se tukaj: Klik!
Najprej pa si moram nabavit eno v redu spajkalno postajo, da bom imel s čim delat in bodo zadeve poštimane. Nato se bom lotil tega. Ko pridobim nekaj znanja in lastnih izkušenj, pa bom ploščice začel sam izdelovati in si bom nabavil komplet za jedkanje, ploščice in fotopapir.
Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

profi. izdelava tiskanega vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
204905 (4615) korenje_ver2
»

Folija za TIV z laserjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113366 (2956) bmandl
»

LCD termometer (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
697366 (6354) julah
»

Izdelava integriranih vezij

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81944 (1639) VolkD
»

Sledenje soncu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92691 (2328) MarkV

Več podobnih tem