» »

Golaž iz bakrenega kotlička

Golaž iz bakrenega kotlička

VolkD ::

Do sedaj sem že ene 20 x skuhal golaž v bakrenem kotličku. In to po 3 različnih receptih. Stvar je postala zanimiva. Celo vabijo me že na piknike kuhat golaž.

zdaj bi pa rad spoznal kaj več receptov. Recimo lovski golaž...

Torej: Kako pa vi skuhate golaž?
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

sidd ::

ponavadi grem k stricu v prekmurje na bograč...al pa gasilska veselica z golažem, kak nanese :))

;-) ::

bograč je tabolji ja

OChack ::

bograč ja, pa da je notr mlada telečina domača, k se topi v ustih in dobra papricirana začimba, zakon
Int€l inside, IDIOT Outside

Tilen ::

Hja ne vem men ga še zaenkrat oče kuha ;]

Sam še nisem probal... Drugače pa nimamo nekega posebnega lonca za golaž. A je v bakreni posodi boljsi?

A ni nekako tako da baker pa voda ne gre skupaj?:\
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

d0rK ::

Ce se ne motim je bakrena posoda znana kot pripomocek vrhunskih kuharjev.



Tut zlo draga. Tko, da pomoje nima voda nc vpliva. Sej so cevi v bajti tut iz bakra, a niso?

zee ::

cevi v bajti niso iz bakra, edino mogoče cevi od centralne (pri nas recimo).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

tintorel ::

Ja, a ni baker strupen??

r5r ::

Svinec je. Včasih je bil vodovod sestavljen iz svinčenih cevi, pa tudi bencin ne vsebuje več svinca.
And it makes me wonder.

Looney ::

Evo moj krompirjev golaž... božanski je (delam ga pa v ponvi):

Sestavine:
-5 ali 6 krompirjev
-paprika (rdeča, mleta)
-1/2 čebule
-lovor
-1 korenček
-grah
-peteršilj
-kimel ali zeliščna sol
-ena kavna žlička soli
-bazilika
-šetraj (malo!)
-janež (eno zrno)

Postopek:
Čebulo popražiš, narežeš krompir na kocke in ga dodaš čebuli. Potem malo pustiš. Medtem zavreješ vodo in je naliješ v ponev do polovice. Po petih minutah dodaš eno čajno žličko paprike. Pustiš, da se kuha. Čez čas dodaš vse začimbe razen lovorja. Potem mešaš. Kuha se približno 45 minut ali dokler ni krompir čisto razkuhan, Tik pred koncem dodaš lovor in na koncu z vilico pretlačiš del krompirja, da pride golaž bolj gost.

Pa dober tek!;)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

VolkD ::

Looney, hvala. To moram sprobat !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Looney ::

Potem pa poročaj kako se je obneslo!:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

LapD ::

Je pa dejstvo da v večji količini kot kuhaš boljši okus je. Se jih pa veliko boji kuhat za recimo 100 ljudi :). Nekateri pa delajo z užitkom ko grejo recimo za en dan v gozd na vikend ter cel dal cmarijo ta golaž/pasulj al karkol.

VolkD ::

Jaz imam 10 literski kotliček. To je za kr nekaj ljudi.

Imam idejo prnest na NEST, pa če se zmenimo.. ponoči, ko ni tako vroče se da zunaj naredit ;)
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

klemen22 ::

Looney: recept je videti super. Morda bom kar danes probal. Namreč goleža ni problem skuhati. Problem je skuhati KROMPIRJEV golaž BREZ mesa.
Super Looney0:)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

;-) ::

"bograč ja, pa da je notr mlada telečina domača, k se topi v ustih in dobra papricirana začimba, zakon"

a ni tako da mora biti v bograču več vrst mesa (divjačina, govedina, svinjsko itd.)??? drgač je to golaž

klemen22 ::

Bograč: več vrst mesa + krompir se kuha zraven
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

;-) ::

Tako je. Ko je pa kuha pa paše zravn umešana žlička kisle smetane.


(skupaj pa bom spravli recept):D

SkIDiver ::

Jz se pa držim ene stvari pr kuhanju. Nič praženja na maščobi. Na vodi ali pa kar na suho in samo malo vode dolijem, da je vlažno. Okus je neprimerno boljši, kot če pražiš čebulo na olju;)

;-) ::

mal masla more bit zravn, olja pa maš prav da ne:\

SkIDiver ::

:\ maslo je ravno tako maščoba. Pri nas ne uporabljamo pri kuhi nobene maščobe pa ima hrana neprimerno boljši okus.
Olje uporabljamo samo za solato maslo pa dodamo kuhanemu krompirju v kosih, da se raztopi ob toploti, ki jo oddaja krompir. Probaj parkrat pa boš videl razliko;)
Pa seveda čari naravnih začimb. Pa da ne bo kdo reku, da je vegeta začimba!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

Doman ::

Mi doma uporabljamo repično olje ker "zdravo" jemo. Repično olje ima 0% maščobe:))

Tilen ::

Olje z 0 maščobe. Huda.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

SkIDiver ::

Doman enako. Pa nima 0% maščobe ampak ima zdaleč najmanj nasičenih maščobnih kislin(dolge), ki obremenjujejo prebavni sistem in ne vsebuje holesterola.

;-) ::

Mi uporabljamo zelo malo olja-če ga že je to oljčno. Sam čebula za golaž mora bit prepražena na maslu:D :D :D

WTF kaj ti pa škodijo maščobe, itak jih pokuriš še prej ko jih poješ8-)

SkIDiver ::

Ravno to je problem pri meni. Ne smem jest nobene pregrete maščobe;) Nepregreta maščoba ni škodljiva (pustmo kako svinjsko mast, ki je že pregreta pri obdelavi in margarina enako). Lahko jem olje v solati, tržaško omako, surovo maslo namazano na kruhu ali raztopljeno, ki se raztopi ob temperaturi, ki jo oddaja temperatura toplotno obdelane hrane. Kar bi pa dejansko segreval v posodi pa je zame neugodno.

EWEER samo 1x probaj zrezek, ki se popeče na suho ali na malo vode ali pa perutnino, ki jo položiš na sol in spečeš v pečici;) Jz take hrane ne zamenjam nikol več za zrezek pečen na olju ali putke na olju v pečici. Pri slednjem je okus olja pri prvem pa dejanski okus živil. Ravno tako je pri golažu:P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

;-) ::

Dobro doma se lahk špilaš pa to, kaj pa zuni v restavraciji(a tud komplicirate al rečete krompir, zrezek, solato itd.)?

SkIDiver ::

V restavracijah jem bore malo. Če pa že se odločim za pizzo brez šunke in kakih prekajenih mesnin (tud tega ne smem:D ) ali pa za hrano katero vem, da se uporablja malo maščobe oz nič. Recimo kak kuhan riž, ribji krompir, .... Sem naredu srednjo gostinsko tako, da vsaj vem pri čem približno se uporablja maščobe in pri čem ne.

;-) ::

zakaj pa nesmeš'

SkIDiver ::

Ogromne težave s prebavo in ostalimi organi v telesu zarad "nepravilne" prehrane pa nism nikol jedu pretirano mastne hrane, normalna postava. Če tko gledaš sem imel povsem normalne prehranjevalne navade. Danes mam pa vrjetno čudne v primerjavi z ostalimi:D
Vrjetno se najbolj zdravo prehranjujem na st-ju:D

Pri prehrani sem se moral vrnt za par stoletij nazaj. V čas, ko niso pekli mesa na olju, itd... Pa mi je špica. Sej pravim, ne zamenjam:D Zato pa pravim, da 1x probaj golaž brez, da se zraven kaj cmari na maščobi. Boš videl kak je vonj čebule, ko se praži sama ali z malenkost vode;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

d0rK ::

Tudi sam se kot hudic kriza izogibam ovrte hrane, hrane pecene na olju, itd.


Kako pripravis zrezek brez masti? Teflonska ponev, zrezek in voda? Kaj pa zacimbe?

;-) ::

"Ogromne težave s prebavo in ostalimi organi v telesu zarad "nepravilne" prehrane pa nism nikol jedu pretirano mastne hrane, normalna postava."

Hmm težav jaz nimam, pa vseen ne jemo neke pretirano mastne hrane...npr. na 6 zrezkov da babica 1čajno žličko olivnega olja pa tak... sam ti si pa extrem0:)

Jap je pa res da velik jemo zuni, kjer ne-moreš komplicirat naj ti na vodi pečejo...

daj povej kaj receptov, ju3 pride bratranec pa ma raje kaj takega naredla k pa hamburger naročla.

SkIDiver ::

d0rK preprosto. Ali se zduši na suho v posodi ali pa prilijem malenkost vode in dušim na vodi. Pa seveda je treba pokrit posodo, da se vlaga, ki izpareva iz mesa zadržuje v posodi in že samo meso odda ogromno vode iz sebe. Skratka na koncu se nabere dost vode od samega mesa ali zelenjave.

Pač mi nismo ničesar kompliciral in samo olje odstranil al pa zamenjal z malenkost vode. Začimbe pa pač naravne. Od soli do ingerja. Večinoma sem sam določil mami kakšne začimbe so kakšni vrsti živil primerne glede na vonj začimbe. Od posode pa uporabljamo znamko WMF (pred časom je bla v Šparu po ugodni ceni za šparove smrekce).
Kakšen preprost recept. Recimo piščančje kračke;
Sam jim odstranim kožo v pekač natrosim po celem pekaču v debelini cca 1cm grobo mleto morsko sol. Nanjo položim kračke začinjene s curryjem, kurkumo in za odtenek žafrana in popra.
Na drug pekač pa položiš peki papir ter na njega na 5mm debele rezine narezan mlad krompir, dodaš vejico rožmarina ter posoliš. Voila:D
Kračke lahko pripraviš namesto na soli tudi tako, da jih začinjene s curryem, kurkumo in soljo položiš v pekač dodaš na koleščke narezan por in zaliješ z jabolčnim sokom.
Seveda vse to roma v pečico na 170-180°C. Kdaj je pečeno pa probaš tako, da v meso zapičiš nož. Če vn ne priteče nič soka malo razpreš, da vidiš ali je v notranjosti meso bele barve. Krompir pa kar probam.

Puranji zrezki z gobicami v smetanovi omaki;
Vzameš puranji zrezek in ga potolčeš. Nasoliš in svetlo rjavo popečeš po obeh straneh. Odstraniš zrezek in sok, ki se izloči iz njega in dodaš v posodo sesekljano čebulo, gobice, peteršilj in drobnjak. Prepražiš, da čebula postekleni gobice pa postanejo mehke. Dodaš zrezek in sok, ki si ju prej odstranil. Pokriješ in pustiš, da vse skupaj malo povre nato dodaš kislo smetano mlet bel poper, premešaš in pustiš, da se malo povre. Voila. Čebuli lahko dodaš tudi strt strok česna.

Mislm, da smo mal zašli od golaža:D Bom pogledal še za kak recept golaža. Mam v zalogi en dobr recept za bolonese omako sam morm najdt;)

Pa dobr tek, če bo kdo probal. Upam, da nism česa pozabu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

Mr_Globus ::

Kaj pa nardiš pol s soljo? Recikliraš?

SkIDiver ::

Zavržeš. Lahko jo pa spraviš in pozimi uporabiš za posipavanje dovoza in pločnika, ki gre mimo hiše.

;-) ::

ju3 probam enga za kosilo drugga za večerjo:D razn če starega prepričam da si vzame prosto in me v MB pelja po gume za bicikl:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kuharija,... oziroma kaj jeste? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13317176 (14880) Unknown_001
»

Kaj je za kosilo

Oddelek: Loža
499028 (6172) m0LN4r
»

Slovenska tradicionalna hrana (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8721438 (19787) ales85
»

Recepti in slike tega, kar so ustvarile vaše roke in domišljija :)

Oddelek: Sedem umetnosti
2213753 (9844) St@jler

Več podobnih tem