» »

[ Linux ] Problem s particijo

[ Linux ] Problem s particijo

Roadkill ::

Tkole.
Neki časa imam inštaliranega Ubuntuja in sem zelo zadovolen.
Imam pa en čuden problem, ki me spravlja v slabo voljo.

sda2 particija je bila svoj čas NTFS, pa sem jo pri prehodu na linux sformatiral v ext3 in skopiral vse podatke nazaj gor (vmes sem uporabil disk z ext3 fsjem).
Problem pa je sedaj, ko mi sistem dopoveduje, da je na sda2 particiji 0b prostega prostora. To seveda ni res. Prostih bi moralo biti okrog 20gb.

tkole zgleda moj fstab:
/dev/sda1 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
/dev/sda2 /media/sda2 ext3 defaults 0 2
/dev/sda6 /media/sda6 ext3 defaults 0 2


tole pravi df:
vrta@ubuntu:/etc$ df -h | grep /dev/sda
/dev/sda1 9.7G 9.1G 92M 100% /
/dev/sda2 159G 157G 0 100% /media/sda2
/dev/sda6 19G 4.4G 14G 25% /media/sda6


Kaka ideja?
Ü
  • spremenil: BigWhale ()

416c6573a ::

Za zacetek bi tiste 2ke nakonc spremenu v 0, ker ne rabis.

Kot naslednje bi pogledal kaj pravi "df" ce ga zazenes kot root (pac ce so kaksne kvote vklopljene).

Zatem bi se poglobil v dnevnike (dmesg, messages).

V kolikor se kar ne bi odkril napake bi particijo spustil skozi "fsck" (seveda ne sme bit particija takrat montirana). Mogoce problem z inodi.

V finalu ce se kar ne bi delalo bi pa podatke premaknil in naredil se en format.

Roadkill ::

Zanimivo je to, da z sudo lahko pišem na particijo, brišem pa lahko tudi brez....
vrta@ubuntu:~$ cp screenie.jpg /media/sda2/temp/
cp: writing `/media/sda2/temp/screenie.jpg': No space left on device
vrta@ubuntu:~$ sudo cp screenie.jpg /media/sda2/temp/
vrta@ubuntu:~$ rm /media/sda2/temp/screenie.jpg
Ü

Roadkill ::

- 0 na koncu afaik nic ne vplivajo, sem popravil.
- root df pravi isto
- dmesg mi kot noobu ne pove veliko.. :)
- zakaj particija ne sme biti mountana, ko poženeš fsck ?
Ü

416c6573a ::

Glede na to da kot sudo lahko pises gor, prever ce nimas res kvote vklopljene.

Dnevnike se da cist normalno brat, to bos pa ja vidu po rebootu ce gres gledat loge a se ti kje pr ext3 oziroma mountanju particij izpise warning,error,itd.

fsck hoce exkluziven dostop do particije, da ga lahko v miru popravlja, ne da se sistem kej kraca gor in podobne. preber si manual za komande. (ne pozab na backup ce bos zagnal fsck).

Roadkill ::

Prej sem rebootal masino in se mi gnome ne zažene več... na pride mimo logina. :(
Neki me jebe HW zadnje case, pa se nisem ugotovil, katera komponenta je fuč...

Glede diska pa dobivam bad superblock error, ko probam kej mountat. fsck je naredil neki popravkov na FSju, ampak ne pomaga...
Ü

Brane2 ::

Precekiraj RAM z memtestom.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Roadkill ::

Prva stvar, ki sem jo naredu.
Test lavfa brez problema (sicer sem sam pol ure pustu...) ampak usen nekak sumim ram.

Mah mam feeling, da bo tole še cela odisejada. Odisejada, ki si je zdejle ne morm prvoščit (izpiti), tko da bom tale topic revival enkrat hmal, do takrat pa lavfal livecd...
Ü

Brane2 ::

Pa si zalaufal extended teste ? Meni se je že zgodilop (parkrat), da navadni testi niso našli ničesar...
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Ce ti sistem javlja, da ni vec placa, pol ni vec placa. df ti je cisto lepo pokazal, da placa ni vec. In res ga ni.

Root lahko nekaj malenkosti se skopira tja na disk, ker je nekaj prostora rezerviranega samo za root uporabnika. Navadni uporabniki pa tega ne morejo zafilat.

BigWhale ::

Seveda, bi lahko bil tudi disk kaj pokvarjen al kaj jaz vem ampak, ce lahko kot root snemas na disk, potem je povsem verjetno, da je disk poln. :)

Ce kaj rocno mountas in ce dobivas badsuperblock potem mogoce kaj narobe mountas, ce fsck ne javi nobene napake. Ce je superblock zanic, potem uporabi kako njegovo kopijo in probaj mountat zadevo.

Brane2 ::

postavi se v root dir in vtipkaj: "du -sh *"

Stvar ti bo pokazala zavzetje placa posamezne mape. Tako boš videl, katera mapa je sumljivo velika, se prestavil vanjo in ponovil vajo.

Če seveda fsck.ext3 pšravi, da je z diskom vse v redu.
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win7 se noče zagnati

Oddelek: Pomoč in nasveti
51011 (946) killa bee
»

Namestitev GRUB-a

Oddelek: Operacijski sistemi
161987 (1750) Icematxyz
»

[Ubuntu] Samba

Oddelek: Programska oprema
151747 (1537) black ice
»

SUSE Linux - Kako mountat disk (particijo)??

Oddelek: Operacijski sistemi
71153 (1077) ql000
»

Problem pri nadgradnji Suse 9.0 v 9.1

Oddelek: Operacijski sistemi
6709 (652) Skrat

Več podobnih tem