» »

Star kompjuter + nov disk => MISLIM DA NE

Star kompjuter + nov disk => MISLIM DA NE

swalow ::

problem!

Kolega prinesu svoj 586 naj mu vstavim not 20.5g IBM disk. Vse vredu samo to, da prepozna 8064 Mb diska, probal zamenjat bios, ni pomagalo, čul sm nekaj za disk managerje, sam nimam pojma kaj to i kk z njim, kaj lahko kdo pomaga!

Plata AMI-jeva, katera pa nevem!
teorija kaosa - teorija o nepredvidljivem obnašanju v sistemih s povsem determinističnimi zakoni gibanja

Matty ::

Plata, oz. bios ne podpirata tako velikih diskov! Po moje je edina resitev nov bios, ki to omogoca.

swalow ::

sm dal najnovejši bios za to ploščo. sam zdej pa še en nov problem: ko zalavfaš kompjuter se izpiše FDC faliure
teorija kaosa - teorija o nepredvidljivem obnašanju v sistemih s povsem determinističnimi zakoni gibanja

Brane2 ::

>Problem!

Če misliš dat Linux gor, potem Problem=No :D

Če pa misliš šibnit Winse gor, potem rabiš poseben program. Mislim, da je blo mojmu ime Ontrack DiskManager.
Kje bi to dobil ? Pojma nimam-jaz sem ga dobu ob 15 Gb disku, pa ga nisem rabu-povprašaj folk, ki prodaja tovrstno robo...

swalow ::

Problem je v tem, ker ne morem prit dalje od preštevanja rama.

Zazna mi cd-rom pa en disk, ta novega ne zazna, disketnika ne zazna.

ta FDC bi mogu zdej odpravit. Nekaj mi je en govoru o CMOS discharđu, sam ni delovalo, nov bios je vse zjebal!
teorija kaosa - teorija o nepredvidljivem obnašanju v sistemih s povsem determinističnimi zakoni gibanja

poker ::

Eh, zakompliciral si zadevo.
Nobenga novega BIOSa ne bi rabil.
Uporabiš DiskManager2000 od IBMa in ta ti to lepo vse inštalira in uredi. Pa še downloadaš ga lahko. Uporabiš ga kar iz Winsov ali si narediš posebno boot disketo.

Preberi: Disk Manager 2000 provides step-by-step installation instructions to help you install an IBM IDE hard disk drive. Disk Manager 2000 also allows an older system BIOS with a drive capacity limitation (i.e. 528MB, 540MB, 2.1GB, 4.2GB, 8.4GB or 32GB) to use IBM IDE drives above those limits.

Sicer pa poglej sam: link

To je dejansko program firme Ontrack, ki pa ga uporablja kar nekaj proizvajalcev HDD. Podoben program ima npr. tudi Seagate, samo se pri njih imenuje DiscWizard (Seagate

Nekateri imajo omejitev, da lahko program uporabiš samo, če imaš vsaj 1 njihov disk v sistemu. Mislim, da IBM nima te omejitve.

Uporabljam te programe že nekaj let in delujejo b.p.

Kaj boš pa zdaj s tem BIOSom pa pojma nimam.

cekr ::

Nazaj daj stari BIOS, potem pa pojdi na IBMovo stran in potegni dol program, ki je namenjen za te zadeve. Nekje se mi valja disketa s tem programom - ga bom poizkušal najti.

CCD ::

Ja, nazaj stari bios pa ročno vnesi fizične podatke o disku v bios. Meni je v podobnem primeru delovalo.

swalow ::

problem, je zdej ta, sa mi ne zazna disketnika niti diska, tega novega!

da bi prej znal, da ne nobega biosa gor dat, bi blo zdej vse vredu!!! mah se zgodi!
teorija kaosa - teorija o nepredvidljivem obnašanju v sistemih s povsem determinističnimi zakoni gibanja

Sandi79 ::

Kaj komplicirate !;(
če Plosča ne podpira vecjih diskov od 8Gb jo ne moreš prisiliti z nobenim programom. Edina rešitev je novejša verzija BIOSA, zraven biosa ponavadi piše kaj novega omogoči. :)
Alexsss

swalow ::

ampak fora z novim biosom je ta, da ne zazna niti disketnika niti tanovega diska. sigurn sm, da je bios točno za to ploščo, in tudi to, da je najnovejši ....

nevem, kaj naj naredim sedaj, ko neče niti disketnika zaznat, da bi gor disk managerja dal ...

zna morda kdo kako rešitev ??

Brane2 ::

Uporabi plato kot frizbi in dokaži da 586ke še vedno frčijo >:D

Sandi79 ::

Najboljs, da daš starbios nazaj gor, če pa tega nemoreš zaradi disketarja, ga flashaj iz tastarga diska ali pa nesi plošco oziroma vzemi bios čip ven iz plošče, ter ga nesi na kakšen servis, kjer imajo EPROM programator, da ti ga reflashajo. :)):))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sandi79 ()

swalow ::

pa kaj to serviserji delajo zastonj ali jim je treba kaj plačat ??? :))

Binji ::

Po moje bos mogu kr placat kej:\
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Brane2 ::

Mam jz programator.

Poglej, kaj piše na BIOS čipu, da vidim, če ga stvar zna sprogramirat...

Sandi79 ::

Odlično ,, hic,,..:'(

swalow ::

Na čipu piše naslednje:

AMIBIOS
586 C 1985-95
American Megatrends
F801047

--------------------

Brane2 ::

E, jebi ga, tega sem se bal.

Zbrisal so originalno oznako čipa in počl oznako proizvajalca BIOS-a...

Kljub vsemu, mogoče se bo dalo kaj nardit. Programatorji majo autodetect funkcijo, ki je pa jako omejena in ne dela zmeri.

Najprej mi pošlji binarno vsebimo po emailu, tok da vidim, če ni kaj narobe z vsebino ali njenim formatom.
Če bo to O.K., lahko pošlješ tud čip, pa bom probu, sam nč ne garantiram-lahko ti zakurim čip.

Sandi79 ::

No no čipa pa ja ne boš zakuril ti piroman ,hahaaaaa >:D>:D>:D

swalow ::

Zdej mam gor nov bios, zazna oba diska, vendar neče zaznat IDE secondary (obeh cd-romov), reče da je stvar IDE incompatible, lučka od disketnika sveti, disketnika ne zazna, potem, ko preide čez to fazo, se pojavi črn zaslon z napisom

NO ROM BASIC
SYSTEM HALTED

Enako je naredilo z starim bioso, le da je prej javljajo FDC faliure in primary disk faliure!

Se komu sanja kaj storit?

Brane2 ::

Swallow:

Še par stvari, ki sem jih pozabu meilat.
Ko te zanima napis na čipu, odstrani nalepko.
pri tebi je že pisalo Award BIOS etc crap. na nalepki, pod njo pa je pisalo Atmel, AT29C010-kar je prava oznaka čipa.

Opazil sem tudi, da sta tako stara vsebina čipa, kot željena nova vsebina prazni v prvih 16 Kb ( same ničle).

Mogoče je pa del catche-a v tem. Mogoče bi naj bil tam tisti famozni "ROM BASIC" ?

Originalni BIOS upgrade je mel tam prazen del, ker verjetno ob upgradeu BIOS-a BASIC-a pač ni blo nikol treba spreminjat...

Ne vem, ugibam kar neki v tri dni-v glavnem zdej maš izgovor za nakup vsaj malo boljše plate za drobiž...


swalow ::

malo sem poizkal po splet in našu kr nekaj pojavov NO ROM BASIC, ter pogruntal, da je to napaka, ko bios ne najde diska ali disketnika za boot. ker brane praviš, da manjka tistih prvih 16kb na čipu, a misliš, da bi blo možno kako napisat v ta prostor, kaj naj počne ob bootu?

nekje na IBM-ih in APPLE-ih se je zadeva pojavljaja, ker nobena izmed particij ni bila aktivna.

kaj pa, če bi probal nekako usposobit disketnik, in probal rešit stvar z dodajanjem aktivne particije, misliš, da bi potem stvar delala?

Brane2 ::

Razen tega, da kje najdeš tapravo binarno vsebino, ne vidim kaj bi se dalo nardti v nekem normalnem času...

Stvar ima težave, ker ne najde določenih registrov na plošči. Ker skoznje "vidi" diske in ostalo periferijo, se zato ne zboota. Edina prava rešitev je prava vsebina BIOS ROMa...

Sandi79 ::

Ma mene pa zanima zakaj rabiš na 586 dva CD roma in 2 diska ?? ali imaš tudi 2 grafični noter in se sprašuješ zakaj ena ne dela ? |O
Alexsss

swalow ::

Sandi, očitno nisi bil dovolj pozoren na začetku, računalnik ni moj, ampak ga probam samo zrihtat, da bo delal! Naj samo omenim, da je ena grafična in tv-tuner! :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

bios problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
121564 (1448) StratOS
»

Bios ne zazna sata diska

Oddelek: Strojna oprema
323561 (3067) amigo_no1
»

Low-level format na HP(IBM) disku

Oddelek: Strojna oprema
61939 (1820) Dead_Eye
»

Kako pospešit Pentium 100 PC? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
533616 (3010) AtaStrumf
»

IBM deskstar 40GB - Bios Upgrade

Oddelek: Strojna oprema
131410 (1113) Sponka

Več podobnih tem