» »

problem dveh vrvic

problem dveh vrvic

jeti ::

Evo, sej res, tle je en problem za vse, razen za Thomasa, ki do večera ne sme sodelovati, da drugim ne bo pokvaril veselja, ok? Bod car pa se vzdrži pravilne rešitve za nekaj časa.0:)

Torej, imamo dve vrvici in vžigalnik. če vrvico prižgemo, gori točno 60 minut, vendar neenakomerno (ena del lahko hitreje zgori kot drugi, vendar pa vsi skupaj točno 60 minut).
No, kako sedaj z vžigalnikom (delujočim:D) in tema dvema vrvicama izmerimo 45 minut?

Pričakujem razmišljanja in možne rešitve...odgovor povem zvečer, razen če ne bo Thomas tok razrajcan, da bo takoj čez 2 minuti vse izdal, hehe.

LP!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Thomas ::

Moja usta so kamnita. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tolip ::

Povečaš % kisika v zraku:D
Daš ju skupaj na polovici in prižgeš na sredini.

Senitel ::

Poiščeš še štoparco???>:D

Tomi ::

Ja, bom premislil, ker bo to vsekakor malo relaksacije od vse anorganske, ki se jo moram učiti..
Če ne, bom pa jutri Bukovca ali pa Vilfanovo vprašal.. :D
Ko pa že imamo "čudne" probleme.. Kako kolokvij, ki si ga pisal recimo 66 procentov, spraviti na 70, če ga popravlja asistentka?
Odgovor izveste jutri..
metrodusa.blogspot.com

MRB0rYS ::

Tu je ena grozna finta se mi zdi
b0rys

BlackHole ::

Verjetno ne bo prav, ampak vseeno. Vrvico prerežemo na 3/4 dolzine jo prizgemo in ko zgori cela je minilo 45min. Če je prejšnja cela zgorela v 60 min, bo verjetno tudi ta "cela" v 45 min. Ono drugo pa lahko kam vtakneš.

jeti ::

Ne bo držalo, markoj, ker sem rekel, da vrvica ne gori enakomerno in ne moreš biti prepričan, da bo 3/4 vrvice res zgorelo v 3/4 časa (torej v 45 minutah), prav tako ne bo držalo tisto, da ju prižgeš na sredini, Tolip, iz istega razloga - vrvica NE gori enakomerno, le to vemo, da cela zgori v 60 minutah (en del gori hitreje, drugi počasneje, pa se izenači in pride skupaj 60 minut).
Zatorej bo treba poizkati kakšno drugo rešitev...
Brez štoparice, Senitel!;)

No, kr mal se še matrajte, hehe.
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Sergio ::

am... am... razsekaš drugo na 60 kosov? (sploh ne vem kaj govorim) :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Bajo1 ::

Hkrati prizges obe vrvici. Prvo prizges le na enem koncu, drugo pa na obeh koncih. Ko druga vrvica zgori je poteklo 30 min. Ostalo je se nekaj prve vrvice. Da preostanek prve vrvice dogori traja nadaljnjih 30 min. Zato prvo vrvico oziroma kolikor je je se ostalo prizgemo se na drugem koncu. Ko bo popolnoma zgorela bo poteklo 15 min, skupaj torej 45 min.

Sergio ::

bajo: ni nujno da ce prizges na obeh straneh da mine pol ure... ker NE GORI ENAKOMERNO :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Bajo1 ::

ja sam cela zgori u 60 min-recimo ce jo razdelis na 6 delov:
-15-10-5-20-5-5
stevilke predstavljajo kulk casa gori en del
bo z desne zacela ful hitrej zgorevat kot z
leve, sam ko se bo ogenj srecal nek bo poteklo 30 min
vsaj mislim da...

Thomas ::

Čez 24 ur - jest povem.;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bajo1 ::

shit>:D:D:(

trillian ::

mislim, da ima bajo kar prav...
v bistvu sem imela isto idejo.
pa me je prehitel.
sment.

love, ursula
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

poweroff ::

Bajo je nasel resitev.

Ce eno vrvico prizges na obeh koncih, bo zgorela do konca v 30 minutah, ne glede na to da neenakomerno gori. Ne prizgemo je namrec na sredi, pac pa na koncih!

Ostane torej se 15 minut, ki jih moramo nekje dobiti...
In Bajo je tudi to lepo pojasnil.

Namrec... od druge vrvice moramo odsteti 30 minut, ostane nam torej se 30 minut, ki jih je treba razdeliti na pol pa dobimo 15 minut.

Kako odstejemo prvih 30 minut od druge vrvice? Tako da jo prizgemo hkrati ko prvo prizgemo na obeh koncih, jasno. Ko prva zgori, nam ostane se 30 minut druge, to pa je treba zopet razpoloviti da dobimo 30/2 = 15, kar storimo tako da v tem trenutku drugo vrvico prizgemo se na drugem koncu.

Upam da je vsem nejevernezem jasno. Bajotu pa BRAVO!

Bajo1 ::

sam thomas se zgleda ne strinja al pa je spregledal moj post sicer pa bravo tudi ursuli, ce je seveda ta nacin pravilen
Jeti: je al ni?

trillian ::

samo niti ni tako pohvalno.. vzelo mi je celotno popoldne..
why do i even bother.
in potem, ce je vse narobe..
potem, potem.. se mi niti ne sanja kaj bo potem.
zivljenje bo teklo dalje, i guess.

love, ursula
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

Thomas ::

Za začetek povem eno čist drugo rešitev. (Ni prava, tista ki je tukaj mišljena - tista pride jutri obklej, toda deluje tudi ta.

Vrvico petkrat zapognemo na polovico. tako jo imamo po 1/32 velikih odsekih. te označimo z vozli ali s pentljicami narejenimi iz druge vrvice. potem jo sklenemo v krog in prilepimo na šipo okna, ki gleda na jug. Postavimo se toliko od okna in v tak položaj, da zvezde po nebu potujejo po tej krožnici.

Ko ena zvezda pride od vozla do vozla - je minilo 45 minut.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

Bajo: da, seveda je! 8-)

Namreč, Sergio(poslušaj, da boš vedel, kaj govorim:D), če vrvico prižgeš na obeh koncih hkrati, bo zgorela v 30 minutah, res pa je, da se plamenčka najverjetneje ne bosta srečala na sredini vrvice (ena polovica bo pač zgorela malo hitreje...). Glej na to, kot da mora plamenček preteči 60 minut "dolgo" vrvico, če pa na vsakem koncu štarta en plamenček, se srečata na sredini vrvice, to je 30 minut - pozor! "dolžinska enota" je tukaj čas, ne dejanska dolžina v cm).



No, ko imamo pol ure, ostane drugi vrvici še pol ure gorenja, ta čas pa razpolovimo tako, da takrat tudi 2. vrvico prižgemo še na drugem koncu. 30+15 pa je 45 minut.



Lepo ste pogruntali!



w_ursula: trenutno tvoj odtenk las ni blont, ane? Hehe, če bi to vprasu lani enkrat maja (al je blo septembra?), pol zihr ne bi pogruntala!:P

(hec).



LP!

aja, Thomas: res zelo alternativna rešitev, haha! Tko k en model, k je reku na izpitu iz fizike, da bi z manometrom izmeril višino stolpnice tako, da bi ga vrgel dol in meril čas padanja:D - izvirno, ni kaj!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Thomas ::

Jest mislim, da je treba vrvice položiti prav - da vse te vžige zagotavljajo - kako? :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

trillian ::

jeti...
bilo je konec poletnih pocitnic, tudi cel september pa se malo.
ampak je bilo zanimivo.
biti blond, namrec.
dober izgovor, ce se ti preprosto ne sanja o nicemer.
:)))

prides kaj na obisk, jeti.. na svojo najljubso srednjo solo?

love, ursula


"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

jeti ::

w_ursula: sej sm bil, 1 teden nazaj, v cetrtek, takoj po novem letu, sm en piratski CD dostavu (Sepultura: Blod Rooted8-)), pa te nism nc vidu, zal.
Sej, se kej pridem, do pocitnc bom zihr se dubu ksno narocilo za CD pa bom mogu dostavit, lahko pa tut ti kej narocis.

Aja, torej je bla blont barva septembra (ja, ja, takrt sm bil dost na bivsi soli pa sm folk maltretiru;))

Ajde, kahlo noč!
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Tomi ::

Grgr, ta faks in nedostop do interneta sploh.. Včeraj sem se mučil, da sem prišel do rešitve, potem pa do sedaj nisem mogel do interneta..
Aha, pa še odgovor na mojo "uganko"..
Kot ponavadi, žensk ni težko prepričati, da imaš prav.. Posebej ne, če se pokaže, da dejansko imaš..:D
metrodusa.blogspot.com

Aggressor ::

Vrvici izmerimo, nato ju zvežemo, spodaj pa privežemo vžigalnik. Nato vrvico zanihamo. ker je nihajni čas odvisen le od dolžine, lahko izračunamo, koliko nihajev bi bilo v 45 minutah. Problem se seveda pojavi, ker je nihanje dušeno, pa nič ne de, tudi s tem se da.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Sem tepec (?) ... nisem vidu unga posta včerej Bajo. Čestitke potem tudi ursuli.

Za mojo pa prosim počakajte še nadaljnih 24 ur. Hvala.:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Vrvico je treba zviti v eno posebno spiralo in jo prižgati. Zgori v 45 minutah. (Podrobnosti ŠE izračunavam.) :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sergio ::

thomas: kako za vraga ti bo pa to uspelo? :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

Pred (dokončno) rešitvijo:

Recimo, da je vrvica dolga 1 m. Če jo odrežemo na 3/4, je verjetnost, da tak konec gori natanko 45 minut 0.

Vendar to je v idealiziranem, matematičnem svetu.

V resničnem fizikalnem, je to neka končna vrednost - p.

Če jo razdelimo na četrtine, pa sestavimo in zažgemo 3 - je verjetnost še vedno p.

Če jo razdelimo na osmine, pa sestavimo in zažgemo 6 osmin - je verjetnost že nekoliko večja od p.

Več kosov - bolj verjetno je, da bo 3/4 njih gorelo 3/4 ure.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti ::

Da, v limiti, ko gre dolžina koščka proti nič, je verjetnost 1, ker ZELO kratek košček gori ZELO enako časa, kot njegov kolega, nek drug "zelo kratek košček".:D

Treba je samo še ugotoviti način, kako razrezati vrvico na take koščke, da gre njih dolžina proti nič, hehehe.
Pa veselo rezanje!:P
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Sergio ::

heh... sej če lahko silicijeve rezine že na 0.03 mikrone režejo... zakaj pa ne? ;)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

BlackHole ::

Če ste že pri mikronski natančnosti, kako bi pa potem prižgali oba konca vrvi HKRATI. Mislim, da je rešitev te naloge mišljena kot teoretična, ne pa praktična.

Thomas ::

Ja Markoj ... taka rešitev z eno vrvico prižgano na obeh koncih ... z drugo pa na enem dokler prva ne dogori - potem pa še na drugem - da 45 minut in je bla zgoraj že predložena.

Tole jest neki pimplam, da ne blo treba 2 krat pržigat ... bomo vidli ... :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jack69 ::

Ja samo kaj naredit če pa vrvica gori 2 minuti....
in moras zmanjšat čas na 30 sekund?
Zakaj??? Začaj!!!

By: Jack

sidd ::

a ne isto? prvo vrvico na obeh koncih prižgeš, pa da dogori,, hkrati še prvo prižgeš. ko prva zgori, je minuta mimo, pol pa še drugo vžgež še na drugem koncu pa je rezultat isti.

thomas, kakšna je bla pol rešitev če je bila? (sej vem, 5 let nazaj to blo :P )
no idea for signature
signed
I

Jack69 ::

ne ni sto.....
ker tam si mogu 100% casa spravit na 75%
tle pa moras 100% casa spravit na 25%....
Zakaj??? Začaj!!!

By: Jack

Tic ::

Kaj pa če uspemo vrvice pretvorit v homogeno snov, ki jo oblikujemo nazaj v dve vrvici? Potem zadeva postane lažja.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

_marko ::

Jaz pa sem v tej temi ugotovil to, da je imel Tomi enako asistentko za anorgansko kemijo kot jaz :)
Post pa je napisal 2001.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jernejl ::

Stara tema, pa vendarle zanimiva.

Tole jest neki pimplam, da ne blo treba 2 krat pržigat ... bomo vidli ...


Vrvico lahko sklenemo v obroč, pa nam je potem ni treba 2-krat prižigat.


Tko k en model, k je reku na izpitu iz fizike, da bi z manometrom izmeril višino stolpnice tako, da bi ga vrgel dol in meril čas padanja:D - izvirno, ni kaj!


Po nekaterih podatkih naj bi bil ta študent Niels Bohr, kasneje nobelov nagrajenec.

whatever ::

za info: včasih sem imel nick Bajo1, pa sem pozabil password.:)
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uganka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7913943 (12446) Okapi
»

Dva dvojna stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253439 (3291) RejZoR
»

Kako izmeriti naklon terena?

Oddelek: Loža
135278 (5096) Malajlo
»

Koga gleda-uganka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5538339 (37494) darh

Več podobnih tem