» »

Dva dvojna stikala

Dva dvojna stikala

SLOTECHER ::

Zdravo, ker se ne spoznam zelo na te zadeve me samo zanima ena stvar.. v hodniku mam dva enojna stikala ki prižigata dve luči hkrati in zdej mene zanima ali bi delalo če bi zamenjal enojna stikata v dvojna.. se pravi da bi lahko prižigal vsako luč posebaj (tri žice so v obeh stikalih)? Po moji logiki bi moral to funkcionirat :D

Aston_11 ::

Dvojno stikalo je stikalo, ki v funkciji z drugim dvojnim stikalom služi temu, da na enem lahko vžgeš na drugem pa ugasneš ali obratno.

Si to mislil?

Napajanje ti pride v eno stikalo, tam se prekine in razdeli na dva drota, ki ti gresta v drugo stikalo, od tam pa ena žica (tretja) do luči (oziroma se razdeli v dve do dveh luči), ki se ti _od luči_ vrača in je neprekinjena (plav drot).

Torej od luči ti gre k prvemu stikalu. Tam bi moral eno žico (žico od ene od luči) sneti s stikala dol, jo spojiti z eno od dveh žic iz prvega stikala (tudi to sneti iz stikala dol) in bi moralo delati.

Tako bi imel od ene luči na prvo stikalo žico, ki je ne bi tikal. Od druge luči žico pa bi imel spojeno z eno izmed obeh žic med stikaloma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SLOTECHER ::

Ja to sem mislil, da bi ostalo tako kot zdaj, da na enem koncu prižgeš na drugem pa ugasneš. Vredu, bom kupil dva stikala in probal, samo še zanima me kako vem katero stikalo je "prvo"?

Aston_11 ::

Aja, pa eno izmed dveh žic bi moral iz prvega stikala sneti in prestaviti na "prvem" stikalu na isto mesto, na katero pride napajanje noter. Stikala imajo ponavadi prostor za dve žici na istem mestu.

"Prvo" je tisto, ki dobi noter napajanje. Torej ne gre na luč. Skoraj bi moral žico dol sneti in s fazenbriferjem poskusiti.

Ne rabiš novih stikal, uporabi ista, kot jih že imaš. Saj ona samo preklapljajo iz ene na drugo in obratno od tistih dveh žic, s katerimi sta povezani obe stikali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Invictus ::

To ni dvojno ampak kri#no stikalo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

Križno ima 4 žice. Nanj vežeš dvojno, ki ima 3 žice. Ali pa več dvojnih.

SLOTECHER ::

Aston_11 je izjavil:

Ne rabiš novih stikal, uporabi ista, kot jih že imaš. Saj ona samo preklapljajo iz ene na drugo in obratno od tistih dveh žic, s katerimi sta povezani obe stikali.


Ne, gre se mi za to, da bi lahko prižigal vsako luč posebaj. Seprav moram nabavit dva dvojna križna?

Aston_11 ::

Ne križnih. Prva varianta je, da ne nabaviš nič in zvežeš, kot sem napisal. Druga varianta je, da kupiš dve novi enojni stikali in zvežeš enako kot sem napisal. Vendar imajo dvojna stikala dve enojni v sebi ;) Torej dela tudi z dvema žicama.

Pri sebi sem par dni nazaj dal dvojno namesto enojnega, ker enojnega nisem imel. Jasno, dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SLOTECHER ::

Hmm, ampak a bi potem lahko prižigal in ugašal vsako luč posebaj na obeh straneh? Pomojem ne :D

Aston_11 ::

Imaš prav. Sedaj razumem :)

SLOTECHER ::

Okej, dva dvojna križna in to je to :)

o__O ::

Mislim da malo mešate zadeve. Če prav razumem sta trenutno obstoječi 2 križni stikali. Križno stikalo se sklema s tremi žicami in pa v podometni dozi. Če prav razumem OP-ovo željo bi rad še vedno imel isti sistem, samo da bi lahko prižigal vsako luč posebej. Se pravi neka mešanica križnega in serijskega stikala. To pomoje pri obstoječi instalaciji ni mogoče, ker sta obe luči na istem kablu.

Lp

SLOTECHER ::

Tako ja, pravilno si razumel.

AmokRun ::

Brez dodatnih žic ne bo šlo. Zdaj imaš na vsakem koncu 3 žice, rabiš jih pa 6 (dva menjalna stikala na vsakem koncu).

Aston_11 ::

Ne križnih... Recimo pri TEM imajo mudule-stikala in ti so enojno stikalo, dvojno/menjalno in križno. Križno stikalo uporabiš takrat, ko hočeš na 3 stikalih vklapljati/izkljapljati isto luč. Če hočeš na dveh stikalih isto luč, potem dvojno stikalo. Če nimaš mudulov, potem iščeš stikalo, ki ima dve tipki/stikali, ki sta obe dvojni (ker bi lahko bile tudi dve enojne), in v tvojem primeru vzameš 2 kom.

o__O je izjavil:

sta trenutno obstoječi 2 križni stikaliLp
Dvojni stikali, ne križni.

Dvojno ali menjalno stikalo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SLOTECHER ::

Okej zdej sm mal zmeden :D potem kupim dva dvojna nekrižna stikala?

Aston_11 ::

2 kom dvojnih menjalnih stikal.
Pogled tu pod dvojno menjalno stikalo za predstavo:
http://www.promis.si/si/program-stikal/...
ali pa tle:
http://www.internetnatrgovina.com/stika...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

AmokRun ::

Rabil bi 2 dvojna (serijska) menjalna stikala, drugače povezat luči in potegnit dodatne žice.

o__O ::

Tako kot je Aston rekel. Dvojno menjalno stikalo. To je crossbreed med menjalnim (križnim) in dvojnim (serijskim) stikalom. S tem da boš moral dati vsako luč na posebej kabel.

Lp

AmokRun ::

Dvojno menjalno stikalo. To je crossbreed med menjalnim (križnim) in dvojnim (serijskim) stikalom.

Ne, pri dvojnem menjalnem stikalu sta samo dva menjalna stikala v enem ohišju.

SLOTECHER ::

AmokRun, hočeš rečt da negre drugače kot dodatne žice napeljevati? To ne mislim delat.

Aston_11 ::

Žice iz luči ima že do enega stikala. Do luči torej ne rabi žic vlečt. Dodati je treba dve žici med dvojnima menjalnima stikaloma + eno žico za napajanje od "prvega stikala" do drugega stikala + eno žico od drugega do prvega stikala, s katero se poveže druga luč na "prvo" stikalo (uštuka se žico z luči z z žico med stikaloma). 4 droti + 3 droti - bo malo hudo, če je cev fi25, če je fi20 pa sploh, če pa sta še dve rumeno-zeleni od luči do stikala, pote je med stikali še eno rumeno-zelena. Hm. Sonda je?

SLOTECHER je izjavil:

To ne mislim delat.
Ni zelo komplicarano, samo prostor za dodatne drote mora biti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SLOTECHER ::

Kva, kaka sonda!? :D ne spoznam se js na to glih :D torej lahk pozabim?

Aston_11 ::

Počasi. To je trda plastična vrvica, ki gre lepo skozi cevi in ko jo porineš skozi, na drugi strani nanjo z izolir trakom prilepiš žice, jih fajn namažeš s cetom, da drsijo in z drugega konca potegneš skozi cev. Seveda moraš obstoječe potegniti ven. Če imaš vse pripomočke, ti vse to vzame enih 20 minut max.

SLOTECHER ::

Aha, torej brez tega nebo šlo nikakor. Nimam nobenega orodja za te zadeve. Sem mislil samo enostavno da bi zamenjal stikala in je to to. Bomo zgleda ostal na enojnih, hvala vam vseeno!

RejZoR ::

Mal mešate tipe stikal...

- Enojno navadno stikalo (1 stikalo za eno luč, ki prekinja samo fazo)
- Enojno navadno dvopolno stikalo (1 stikalo za eno luč, ki ti prekine fazo in nulo)
- Dvojno navadno stikalo (2 ožji tipki za v eno fi60 dozo)
- Menjalno stikalo (dva stikala za eno luč, da jo lahko prižgeš na 2 različnih koncih hodnika)
- Križno (3 ali več stikal za eno luč v navezi z menjalnimi)
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639553 (9809) SonoR
»

Dve menjalni in križno stikalo - potrebujem pomoč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3923215 (10490) starfotr
»

kako zvezati stikalo za luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1926617 (17039) nikdrew20
»

vezava stikal

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125502 (4006) milica
»

menjava stikal v hodniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125411 (5110) bluespeed

Več podobnih tem