» »

Mene pa zanim kolk je povprecna tem. procesorja!!

Mene pa zanim kolk je povprecna tem. procesorja!!

ALes20 ::

Mene pa zanima kolk je povprecna tem. procesorja P4 nad 2.4 mhz ?
Hvala

rovtarček ::

northwood jedro box cooler idle 32-35 full load 45-50
preshoot jedro idle 45-50 full load 70-75
Osem tisoč sto sedeminšestdeset rovtarčkov je suvalo kuglfrinkla v rit,
ko so ugotovili, da stvar je zanimiva, so poklicali še Serious Sama
http://img90.imageshack.us/img90/856/rovt0df.jpg

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Spajky ::

povprečne so realno okoli 40 v idle, okoli 50 v full load (ohišje proca enako kot za termalne specifikacije); v jedru (z interne termalne diode) pa še okoli 15°C več; s tem, da so to temperature pri sobni 20°C. PrescHot-i pa se grejejo še kako stopinjo več; poleti pa so temperature še več! To je mišljeno pri običajno prevetreni kišti ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

zee ::

Northwood 2.8 GHz (FSB 800, HT), stock hladilnik. Povprečna temperatura okrog 40 st., med nabijanjem igric ~55 st.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

krop ::

moj 3.0 preschot pride do 70 st z zalmanovim bakrenim hladilnikom.
Pravijo, da je to normalno dela že ene pol leta valda bo še naprej.

miwche ::

kje pa se nahajajo merilci temp, recimo za diodo ali thermistor? v jedru? plati?
v speedfanu je razlika precejšnja med tema dvema, pa me zanima kje točno merita temp.

Spajky ::

Razni senzorji so na plati ponavadi v miniaturni izvedbi in se ne razlikujejo na videz od ostalih miniaturnih elementov na njej današnje dni, oni za proc je včasih bil v socketu, danes pa je tik zraven njega pod hladilnikom večinoma; CPU dioda senzor je pa vgrajen v procu (v jedru). Za vsa odčitavanja pa skrbi en mali kvadratni čipek s precej nogicami na plati nekje in njegov softwer, kateri je del Bios-a.

Če ta mali softver ni dobro kalibriran in narejen(preračunavanje v °C), So temperature, ki jih kažejo kaki programi v Winsih ali Bios fouš in potem nastajajo razne nepotrebne debate na Net-u, posebej ker folk ne ve točno iz kje v resnici je "pobrana" temperatura ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

dolenska ::

moj AMD 3200+ venice je med normalnim delovanjem na okol 32 stopinjah, med poganjanjem igrc pa skoč tm do 40stopinj. uporabljam priložen hladilnik...

martinsm3 ::

Zanimljivo :D

Pri meni so procesorji ( 2 x Xeon 2,4 - Prestonija jedro) nekje na 37 stopinj in cca 48 stopinj polno obremenjeni in to PASIVNO (Thermalright SI 9XV pasivni hladilnik za Intel Xeon)

Spajky ::

preveč je lepo, da bi blo res (meri ti iz socketa!-tam je res toliko) ... :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

martinsm3 ::

No pa da začnemo :D

Merjeno pod obremenitvijo direkt z jedra (interni senzor v CPU) :

EVEREST Corporate Edition © 2003-2005 Lavalys, Inc.

--------------------------------------------------------------------------------


Vrzija EVEREST v2.00.333/si
Domača stran http://www.lavalys.com/
Tip poročila Hitro poročilo
Računalnik WORKSTATION (DUAL XEON Workstation)
Generator Martin
Operacijski sistem Microsoft Windows XP Professional 5.1.2600 (WinXP Retail)
Datum 2006-04-29
Čas 15:27


Senzorji

--------------------------------------------------------------------------------


Lastnosti senzorja:
Tip senzorja Winbond W83627HF (ISA 290h)
GPU Sensor Type National LM89 (NV-I2C 4Ch)
Ime osnovne plošče Supermicro X5DA Series
Chassis Intrusion Detected Ne

Temperature:
Osnovna plošča 44 °C (111 °F)
CPU1 43 °C (109 °F)
CPU2 46 °C (115 °F)
Grafični procesor (GPU) 50 °C (122 °F)
GPU Ambient 40 °C (104 °F)
Maxtor 6Y120P0 42 °C (108 °F)
Maxtor 6Y120P0 43 °C (109 °F)

Ventilatorji:
CASE 1940 RPM

Napetosti:
CPU jedro 1.46 V
+1.8 V 1.84 V
+3.3 V 3.31 V
+5 V 5.00 V
+12 V 12.16 V
-12 V -11.79 V
+3.3 V Standby 3.41 V
+5 V Standby 4.99 V
VBAT Baterija 1.04 V
Debug Info V 5B D5 CF BA C8 26 73 2B (01)
Debug Info T 43 44 46

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: martinsm3 ()

Spajky ::

Tvoj proc je v Bistvu NorthWood SMP enejblan s skoraj duplo disipacijo in frekvenco kot moj proc in narejen v enaki tehnologiji. Zatorej si poglej na moji strani pod komp/benčmarki, kakšne so moje temperature v resnici (kalibrirani senzorji!!!) in si mal poglej/preberi, pa boš videl/si mislil, koliko je v resnici ura pri tebi, neglede kaj ti Everest kaže! (toliko bolj ker praviš, da maš pasivno hlajenje procov ... :D :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

martinsm3 ::

Ahh Spajky :D :D
Vidim , da nekako ne moreš verjeti mojim temperaturam (še posebaj ,"ker naj bi šlo za pasivno hlajenje").
Zato bom to svojo trditev podkrepil , še s par dokazi :D :
Slika T-BALANCER enote (skrbi za ventilatorje v kišti , kateri se v odvisnosti od temperature in nastavljene histerezne krivulje ustrezno hitro "zavrtijo")

Kot lahko vidiš je hitrost ventilatorjev enaka 0% , saj so ventilatorji na CPU-jih nastavljeni , da "primejo" šele nad 49 stopinj.
Temperature pa kot vidiš zelo malo odstopajo od tistih , ki jih je podal Everest (merjeno na hladilnih rebrih CPU-jev ; in JA senzorji SO kalibrirani - Metex M4560B zelo precizen dig. termometer)
Slika Super 3 Clienta , ki odčitava vrednosti direktno iz matične plošče:

Kot lahko vidiš tukaj so temperature "skoraj" identične tistim v Everestu , in JA senzorji so na sami PLOŠČI X5DAE zelo dobro kalibrirani , ker tudi bios kaže enake vrednosti.
Moraš razumeti , da TA PLOŠČA NI consumer desktop , ampak je namenjena delovnim postajam in serverjem , tako , da o kvaliteti izdelave in pa kako so kalibrirani senzorji ni debate , vsaj pri tej plošči ne.
Sedaj pa da podam še način meritve , merjeno je v idle in s pasivnim hlajenjem Thermalright SI 9XV pasivni hladilnik za Intel Xeon

Vse skupaj počiva v tej kišti katera tudi dosti vpliva (je zelo dobro prevetrena zadeva) SC742i-450 Chassis
Tukaj pa še enkrat podajam Everestov izpis , tokrat merjen v idle :
--------[ EVEREST Corporate Edition (c) 2003-2005 Lavalys, Inc. ]-------------------------------------------------------

Vrzija EVEREST v2.00.333/si
Domača stran http://www.lavalys.com/
Tip poročila Hitro poročilo
Računalnik WORKSTATION (DUAL XEON Workstation)
Generator Martin
Operacijski sistem Microsoft Windows XP Professional 5.1.2600 (WinXP Retail)
Datum 2006-04-30
Čas 10:50


--------[ Senzorji ]----------------------------------------------------------------------------------------------------

Lastnosti senzorja:
Tip senzorja Winbond W83627HF (ISA 290h)
GPU Sensor Type National LM89 (NV-I2C 4Ch)
Ime osnovne plošče Supermicro X5DA Series
Chassis Intrusion Detected Ne

Temperature:
Osnovna plošča 41 °C (105 °F)
CPU1 37 °C (98 °F)
CPU2 36 °C (96 °F)
Grafični procesor (GPU) 50 °C (122 °F)
GPU Ambient 41 °C (106 °F)
Maxtor 6Y120P0 42 °C (108 °F)
Maxtor 6Y120P0 41 °C (106 °F)


LP in brez zamere :D
Martin

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

dolenska ::

hja ne vme no men v biosu kaže in v programu enake stopinje. oz. odstopa največ 2 stopinje.
zdej kakšne programe pa plate mate vi da vam ne kaže prov pa jst ne vem.

martinsm3 ::

Ja saj to je to , kar skušam tukaj dopovedat , če je vse vredu narejeno ("kalibrirano") potem so temperature direktno izmerjene v jedru CPU-ja in tiste , ki jih izmeriš s kakšnim termometrom na samem hladilnem jedru maksimalno za kake 2 stopinje različne :D .

Spajky ::

... ah, kaj čem sploh rečt, če si nisi šel tja. kjer sem rekel pogledat in prebrat ... :\
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

martinsm3 ::

Da Spajky pogledal sem si tisto tvojo "pisano" stran.
Vse kar sem ugotovil je da si mučil ubogega Tualatina na 82 stopinj :D , kar je samo rezultat nepravilno izvedenega hlajenja.
Daj gor en dober hladilnik pa boš tudi ti brez ventilatorjev dosegel bistveno manjše temperature kot pa "82 stopinj".
Še enkrat pa si preberi kar sem napisal zgoraj - meril sem tudi z sondo in odstopanja so bila največ za 2-3 stopinje (te meritve sem potreboval za umerjanje T-BALANCER enote)

P.S.
Tudi kakšno Nocono/Irwingdale zverino si upam pasivno hladiti , čeprav boš ti še naprej trdil , da vsi termometri in temperaturne sonde LAŽEJO :D

LP in brez zamere
Martin

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: martinsm3 ()

0r9h3us ::

martinsm3, tole kar ti tle kažeš ni glih pasivno hlajenje.
tako hlajenje majo vsi serverji, pač na prcu samo pasivne reže, medtem ko čez cel server zrak premika n ventov z 200cmf pretoka. In temu glih ne moreš rečt passivno hlajenje, ker tisti serverski venti delajo prepih.

martinsm3 ::

Nebo držalo :D
Tovarniško "stock" hlajenje sem zamenjal z temi pasivnimi hladilniki , ki sem jih podal zgoraj.
In NE v ohišju ni "AIR SHREDERJA" kot ga imajo ti novi Nocona sistemi.
Da pa je v ohišju tudi kak ventilator je pa itak jasno , tudi na CPU hladilnikih so , samo so trenutno nastavljeni na delovanje nad 49 stopinj (jebi ga imamo pač vroča poletja :D ).
Tako , da glede tega ti lahko mirno potrdim , da je hlajenje procesorjev popolnoma pasivno (poleti bomo pa videli kako bo).

LP
Martin

P.S.
Sistemski ventilatorji (2 x 90mm spredaj + 120mm zadaj) se trenutno vrtijo samo "neznatno" , tako , da ni glih tako groznega pretoka zraka(20% obratov pač ne more dati 200cmf pretoka zraka se ti ne zdi:D ).
Edini ventilator ki se skozi vrti na cca 80% obratov je na GPU-ju.
No tukaj se lepo vidi kako je to izvedeno v praksi (da ne bo pomote 120mm vent v ozadju se skoraj ne vrti - namenjen je v bistvu za nujne primere , če bi glavno hlajenje zatajilo):

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: martinsm3 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup tihega računalnika (Intel Q9450)

Oddelek: Kaj kupiti
453791 (2329) vir
»

everest

Oddelek: Pomoč in nasveti
81179 (890) m.i.h.a.
»

računalnik se mi resetira med delom

Oddelek: Pomoč in nasveti
412093 (1547) gpetrov
»

Temperatura diska

Oddelek: Strojna oprema
111293 (1067) M@73Y
»

Vaše temperature AMD 64bit procesorjev

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
282545 (1746) M.B.

Več podobnih tem