» »

Ljubitelji pikantne hrane

Ljubitelji pikantne hrane

««
24 / 29
»»

timek ::

Pozdravljeni,

Glede na spodnje slike, ali mi je čilije skurilo? Zalivani so bili v mejah normale.

Letos jih imam 3je leto in se mi je to zgodilo prvič. Nimam pojma kaj bi lahko to bilo.

Slika 1: https://imgur.com/dy6sNMX
Slika 2: https://imgur.com/4Yr6D2P

koyotee ::

Zgleda vročina ja.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

timek ::

Misliš da se bo "pobral" ali preveč upam :D

koyotee ::

Sam upaš lahko :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

m0LN4r ::

timek je izjavil:

Pozdravljeni,

Glede na spodnje slike, ali mi je čilije skurilo? Zalivani so bili v mejah normale.

Letos jih imam 3je leto in se mi je to zgodilo prvič. Nimam pojma kaj bi lahko to bilo.

Slika 1: https://imgur.com/dy6sNMX
Slika 2: https://imgur.com/4Yr6D2P

Jaz bi mu naredo senco malo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

kloko ::

Stanje čilijev na teh slikah ni ravno tipična posledica vročine, meni bolj izgleda kot da je to nekdo z gnojnico zalival...

L.p., Kloko

Tac20 ::

Moji so v loncih in na 40C celo poletje k se lonec res segreje ko nevem kaj in jim dejansko prija, tako da je verjetno res nekaj drugega.

m0LN4r ::

Jah ta zemla na njivi ne drzi dolgo vlage, kap ga je po presaditvi
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Baja ::

meni se tudi zdi kot premalo vode. zalivaj zjutraj in obilno.

m0LN4r ::

Sicer jaz imam to za paradajz, ampak okoli paradajza imam en obroc na zemli ca. 10cm stoji ven, da lahk zalijem z 2 litra vode in ta potem pocasi pronica not in prodre tudi globje v zemljo tam kjer treba. Drugace clovek lahk povrsinsko zaliva z 10litrov pa bo samo povrsinsko steklo nekam v tri.p.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Okapi ::

Kako kaj letina? Danes sem poskusil prvi letošnji pridelek, in še vedno peče;)

Tole je že tretja sezona tega veterana, ki smo mu pred dvema letoma namerili dober milijon scovillov. Tudi dokaz, da so čiliji trajnice.

FireSnake ::

Kaj delate, da vam te zadeve tako veliko rodijo?
Jaz vršičkam, pa niti približno ni toliko sadov.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

m0LN4r ::

Jaz bi pa vprasal, kako to da imas tako temno zelene liste? Moji imajo vsi svetle in padajo ?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Baja ::

premalo vode al pa hranil po moje. moji v loncih so tudi svetli, dočim so na vrtu temno zeleni.

Tarzan ::

Moji so bili do nedavnega bolj ubogi, zdaj pa pocasi stopnjujejo in bodo izgleda odlicno rodili. Edino kar je spet so za kak mesec prepozni za moje pojme. Vrhunec bo verjetno tik pred prvo slano.

Letos imajo pa prvic carolina reaperji res velike plodove. Dvojna doza komposta in dokaj vlazno vreme verjetno, plus vrocina zadnje tedne. Ta jim se posebej tekne. V vlaznem vremenu so bili nekateri ze okuzeni in sem jih pometal ven. En kup mi jih je pa polomilo in so vrsickani na balin in verjetno sploh ne bodo dozoreli. Bomo videli.

branimirII ::

A mi lahko kdo pove razliko med pekocim feferonom in cilijem? Je to podobno? Zraven tega me zanima ce ste opazili kaksne pozitivne ucinke na zdravje?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

branimirII je izjavil:

A mi lahko kdo pove razliko med pekocim feferonom in cilijem? Je to podobno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

branimirII ::

Vidim da se pogosto krizajo vrste med sabo. Ali kdo ze kaj eksperimentira? Naredite najokusnejsi cili lublanicum slovenicum.

Snail ::

križanje ni problem, bolj je obdržat ta križanc skozi več generacij.

Sam imam en križanc, zdaj že 3. generacija, c.baccutum (Aji Cristal) x c.chinense (sumim Fatalii, sam nisem več siguren). In skozi vse generacije je spreminjal obliko plodov. Že tretje leto poskušam z semeni, sam je zelo težko kaljiv. Letos je celo ratalo dobit rastlino, sam na noben način ne proizvede plodov .... verjetno je konec zanj.
Staro rastlino držim pri življenju kot bonchi. Ima zanimive plodove, oblike tipičnega Aji, mogoče krajši, sprva svetlo zelene barve, ki takoj preide v živo oranžno (brez vmesnih odtenkov).

Tarzan ::

Križanje se še prerado samo dogaja, ampak, kot je rekel Snail, jeba pride kasneje. Da narediš nek normalen čili kultivar jih moraš vzgojiti med 7 in 9 generacij. Vsakič moraš posaditi celo njivo (no, lahko manj ampak več = bolje), da izbereš kandidate z najboljšimi lastnostmi in izločiš take, ki niso vrdni nadaljevanja linije. Tu nimamo ravno najboljše klime in če ti rata vzgojiti v enem letu 2 generaciji, kapo dol. To pomeni, da boš vzgajal novo sorto tam enih 10 let.

Sam imam kar nekaj izkušenj s hibridi. Sparili so se mi cardi rumeni škorpijoni in sem dobil nekaj oranžnega, hudega kot hudič, ampak so imeli trdo zunanjo lupino in poleg izrazito sadnega okusa ob neznosi pekoćini še grenkobo, ki je meni vzela sapo in sem imel par minut glas dvanajstletnice, glasilke adijo. Imam spravljena semena, če me še kaj prime, rodili so nenormalno veliko plodov in so dozoreli prvi.
Drugi hibrid, precej boljši, je bil hibrid Carolina Reaperja in Bhut Jolokie. To so bili razpotegnjeni reaperji z izrazitim repom, nagubani kot sam satan in vroči mogoče minimalno manj kot Carolina reaper. Niso pa imeli pekočine slednjega, ta meni naslednji dan zakuri auspuh še bolj nekulturno kot prejšnjič usta. Po križanju je bil za odtenek bolj mehak na izhodu, vseeno pa še vedno brutalen.

Potem sem imel pa še malo morje hibridov, ki sem jih dobil že v osnovi namesto čistih semen. Nekako s selekcijo najbolj pravih plodov potem prideš nazaj približno do prave sorte, ampak ziher nisi nikoli.

m0LN4r ::

Damn, sam predvceri je blo pr men 10 stopinj. Se mi zdi, da so moji presaltal v jesenski modus ali pa bili malo sokirani.
 Bo iz tega se letos kaj? Po mojem ne.

Bo iz tega se letos kaj? Po mojem ne.


 Iz teh dveh pa menda bo nekaj

Iz teh dveh pa menda bo nekaj


 Se vam zdijo teglci premali? Nevem kako veliko zemlje potrebuje chilli za korenine? Any tips?

Se vam zdijo teglci premali? Nevem kako veliko zemlje potrebuje chilli za korenine? Any tips?

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Tac20 ::

Na nekem blogu sm bral da je "optimalno" 10 L lonci. Ampak meni uspevajo bolje še v večjih. Odvisno tudi od vrste. Letos je uredu letina, le rumenijo spet, razlog verjetno prevec/premalo zalivani oz. preveč na soncu - ne vem. Bom testiral še z epsom salt če bo kaj pomagalo...

Brainstorm ::

Katero zemljo pa priporočate za v teglce, jih med letom še kaj gnojite in špricate s kalcijem ali čem podobnim?

Okapi ::

Brainstorm ::

Hvala, bom nabavu to gnojilo in habanerote malo nahranil z njim.
Vidim pa da jih imam v premalih loncih, jih bom drugo leto presadil v večje.
Kdaj je bolje jih presadit, spomladi ali na jesen?
V loncih pa je zemlja od vrtičkarja-substrat za presajanje in sejanje, ne vem je to ok za čilije?

vander ::

Kakšne pokrovčke za stekleničke z čili omako uporabljate? Meni se od sivih kovinskih izloča temna siva barva ko pridejo v stik z omako. Pokrovčki so novi.

koyotee ::

Kupi plastične.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

m0LN4r ::

Jaz sem jim dal NPK za balkonske rastline, malo zgleda boljse, samo res izgleda da iz tistih crnih kljub temu nebo nic. Rastlina dejansko stagnira.

Kako pa vem kdaj so zreli? Namrec od takrat, ko se je ohladilo na 10 stopinj za dva dni so se vsi obarvali.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

FireSnake ::

Meni letos zelo slabo rodijo. Svojih sem pojedel par ...

Včasih sem jih imel v stanovanju, in je še nekako rodilo.
Letos sem jih dal ven, pa so čisto oskubljeni, rodijo pa skoraj nič.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Tarzan ::

Letos je užas tudi pri meni. Sejal sem jih še pravi čas, potem pa niso imeli dovolj svetlobe in jih nisem dal niti v posamične lončke, pustil sem vse skupaj do presajanja na miru. Ko je prišel čas za v zemljo, so bili še minimalni in čudno da je sploh kaj zrastlo. No, potem pa po dokaj vzpodbudnem (a poznem) začetku, moker začetek poletja. NEkaj sem jih potolkel takoj, ker so se pojavili znaki bolezni, drugi so se nekako borili in po vročinskem valu tudi zmagali. Imam kake 3 res velike in zdrave grme (poleg ostalih ki se še borijo, nanje so med drugim v nevihti zgrmele prekle skupaj s fižolom in jih polomile), ki imajo na sebi ogromno, ampak se vreme spet kisa. Zdaj bi jih moral že en mesec obirati, tako pa od supervročih nisem dočakal še niti enega samcatega. Sem dobil 3, ki so se poženili v ne-tič-ne-miš čili, sicer odličnega okusa in precejše pokočine, ampak videz je pa unikaten.
 Reaperji izgledajo strupeni, upam da bo kaj

Reaperji izgledajo strupeni, upam da bo kaj



Zdaj upam da bo ohladitev samo prehodna in bomo imeli takoj izboljšanje in indijansko poletje do novembra :)

koyotee ::

 habanero adalberto

habanero adalberto



 cayenne gold

cayenne gold



 trinidad scorpion green

trinidad scorpion green



 red cherry

red cherry



Jalapeno, poblano, habanero peach in red so tudi že. Čakam pa še lemon drop, trinidad perfume, habanero chocolate.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

FireSnake ::

Kak lepe imate.
Kje dobite seme?

Ali sem jaz mogoče z zemljo zasral, ko sem šel v gozd po njo (kisla zemlja)?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kloko ::

Ne samo da je kisla zemlja iz gozda, od tam si prineseš še raznorazne ličinke, ki grizejo korenine. Nabava semen je iz raznoraznih virov. Lokalna semenarna, spletne trgovine, blagovna menjava...

L.p., Kloko

Tarzan ::

Dvomim, da je problem v zemlji. Po mojem opažanju imajo čiliji še raje malenkostno bolj zakisano zemljo, da ne govorim o humusu. Vseeno sam nikoli ne sadim v čisti humus ali kompost, ampak mešam z domačo vrtno barjansko ilovico, ki ji rečemo zemlja. :D
Sam dodam v mešanico kar precej šote, da razbijem ilovico in je zemlja bolj prepustna in zračna.

 Čiliji se nad zemljo ne pritožujejo

Čiliji se nad zemljo ne pritožujejo



Glede ličink in golazni iz gozdnega humusa pa je do neke mere res. Sam sicer ne jemljem zemlje iz hoste (včasih sem in ni bilo večjih težav s škodljivci), ker raje uporabim svež vrtni kompost, kamor odlagamo organske odpadke. Humus bi sam nabral pred zimo in ga za pol leta pustil v vedrih, da rastlinojede žuželke pocrkajo, koristni mikrobi bodo pa s poslom nadaljevali normalno naprej.

Seme imam tudi sam svoj. Zdaj je kake tri leta odkar sem nabavil original čili semena in so se sicer že malo izrodili, ampak izgubili niso ne na okusu in ne na pekočnosti. Dejansko mi je Carolina reaper x Bhut jolokia mešanec celo boljši od originalov. Imam pa vsako leto veselico, ko pride kak čili s čisto ekstra izgledom in ne vem kaj pričakovat. Najhujši so taki, ki ne kažejo znakov zajebanosti in so podobni kakim blagim čilijem, tega hudiča bi enostavno podtaknil kakemu revežu da se zagifta. :D

Tac20 ::

Tarzan je izjavil:

Dvomim, da je problem v zemlji. Po mojem opažanju imajo čiliji še raje malenkostno bolj zakisano zemljo, da ne govorim o humusu. Vseeno sam nikoli ne sadim v čisti humus ali kompost, ampak mešam z domačo vrtno barjansko ilovico, ki ji rečemo zemlja. :D
Sam dodam v mešanico kar precej šote, da razbijem ilovico in je zemlja bolj prepustna in zračna.

 Čiliji se nad zemljo ne pritožujejo

Čiliji se nad zemljo ne pritožujejo



Glede ličink in golazni iz gozdnega humusa pa je do neke mere res. Sam sicer ne jemljem zemlje iz hoste (včasih sem in ni bilo večjih težav s škodljivci), ker raje uporabim svež vrtni kompost, kamor odlagamo organske odpadke. Humus bi sam nabral pred zimo in ga za pol leta pustil v vedrih, da rastlinojede žuželke pocrkajo, koristni mikrobi bodo pa s poslom nadaljevali normalno naprej.

Seme imam tudi sam svoj. Zdaj je kake tri leta odkar sem nabavil original čili semena in so se sicer že malo izrodili, ampak izgubili niso ne na okusu in ne na pekočnosti. Dejansko mi je Carolina reaper x Bhut jolokia mešanec celo boljši od originalov. Imam pa vsako leto veselico, ko pride kak čili s čisto ekstra izgledom in ne vem kaj pričakovat. Najhujši so taki, ki ne kažejo znakov zajebanosti in so podobni kakim blagim čilijem, tega hudiča bi enostavno podtaknil kakemu revežu da se zagifta. :D


Zelo lepa rastlina :)

Tarzan ::

Rastlina se zahvaljuje za kompliment. :D
Razmišljam, da ga bi na jesen odkopal in shranil čez zimo. Enkrat sem to naredil in naslednje leto rodijo res nenormalno.

Okapi ::

Jaz sem s svojim scorpionom to že 2x naredil. Sedaj tretjič rodi in dokazuje, da so čili trajnice;)

Sharkb1te ::

Nekatere vrste čilijev so res trajnice. Jaz sem imel 4 letnega chocolate habanera, potem pa je v začetku petega leta spustil dušo.
Mrcina visoka dva metra v enem 20 l loncu, kjer ni bila nikoli menjana zemlja, pa je nenormalno rodil.



Sedaj imam pimenta de neyde dvoletnico in dva habanero red savina dvoletnika in vsi zelo dobro rodijo.

m0LN4r ::

Ce ga das v garazo, k vcas pritisne na -5 ne prezivi?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Baja ::

pri -5 verjetno nebo preživel. ciljaj na 10-15.

drugače jih mas lahko tudi v stanovanju, bodo pa gnali naprej. jaz jih jeseni porezem in grejo na 20+ stopinj, zalivam 1x-2x na teden, da ne ženejo preveč. tako imaš lahko spomladi, ko jih lahko daš ven, že lep grm.

sicer sem tudi pozimi že pobiral čilije, so pa dosti manjši. zgleda da jim manjka svetlobe.

Sharkb1te ::

Čiliji se pri preveč hladnem ozračju začnejo sušiti in propadejo. Jaz jih prezimujem na okenski polici v dnevni sobi, kjer imam prostor za več loncev (moja pa potem pizdi ker ni dovolj svetlobe v stanovanje).
-5 sploh ni pametno. Tisti ki jih dajejo na hibernacijo čez zimo, jih precej obrežejo in jih imajo na 10 do 15 stopinjah, da rastline ne začnejo odganjati novih poganjkov. Jaz moje ne dam v hibernacijo, ker imam večje okno obrnjeno na J, pod oknom je radiator, ki pozimi greje in mi poganjajo celo leto.

Po koncu sezone jih malce obrežem, odstranim večji del listov in izgleda nekako tako



Tako je pa ob božiču - star chocolate habanero s svojimi rjavimi plodovi kot bunkami proti smreki



Zunaj pa pustim tiste, ki jih ne nameravam več prezimiti, ki potem v decembru odmrejo. Sem imel tudi v decembru še plodove na rastlinah zunaj v snegu, samo so potem vsi odmrli. Fora pri čili rastlinah je tudi to, da moraš plodove pred koncem sezone pobrati, če jo želiš prezimiti. Ker če jih ne pobereš smatra kot da je svoj cikel zaključila in sama odmre.

m0LN4r ::

Baja je izjavil:

pri -5 verjetno nebo preživel. ciljaj na 10-15.

drugače jih mas lahko tudi v stanovanju, bodo pa gnali naprej. jaz jih jeseni porezem in grejo na 20+ stopinj, zalivam 1x-2x na teden, da ne ženejo preveč. tako imaš lahko spomladi, ko jih lahko daš ven, že lep grm.

sicer sem tudi pozimi že pobiral čilije, so pa dosti manjši. zgleda da jim manjka svetlobe.

Aha, torej ko bo zunaj jeseni zvecer okol 10 stopinj pol jih je treba dat not.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

maco-maco ::

Smo imeli nekaj let paradižnik v stanovanju, potem pa se je med poletjem posušil (se mi zdi). Pozimi je podobno kot na zgornjoih slikah čili z manj listja in jasno se internodiji podaljšajo. Obrodil je še kar ok (bil je več let v stanovanju v relativno majnem tegelcu). Spomladi sem mu potrgal v ta namen vzgojene zalistnike, ki smo njih uporabili za nove sadike (paradižnik zelo hitro naredi korenine).

A je kdo probal prezimit malancane?
Kaj?

Map ::

Glede na to, da čili letos slabo rodi in ne zgleda prav dobro, a je smiselno, da ga že sedaj presadim v lonec in dam noter na toplo, pa še malo pognojim zraven?

Tarzan ::

Jaz bi počakal. Ob presajanju se ponavadi precej poškoduje korenine in šokira rastlino, tako da ga je treba tudi obrezat. Če imaš vsaj nekaj plodov, potem počakaj da dozorijo.

Okapi ::

Še en dober mesec lahko mirno rastejo zunaj. Malo pognojip ga lahko tudi zunaj.

m0LN4r ::

Pr men je blo dans zgodi zjutr 9 stopinj, bo se kej otoplilo al bi blo bols notr met
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

[D]emon ::

Do srede bomo ze nazaj na poletni vrocini.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

FireSnake ::

Sharkb1te je izjavil:

Nekatere vrste čilijev so res trajnice. Jaz sem imel 4 letnega chocolate habanera, potem pa je v začetku petega leta spustil dušo.
Mrcina visoka dva metra v enem 20 l loncu, kjer ni bila nikoli menjana zemlja, pa je nenormalno rodil.



Sedaj imam pimenta de neyde dvoletnico in dva habanero red savina dvoletnika in vsi zelo dobro rodijo.



NORO!!!!

Meni to ne rata.
Kakšno zemljo si imel?
S čem si gnojil?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Sharkb1te ::

Zemljo sem vedno kupoval Neuhaus N8 ali pa N2. Katera točno je bila takrat se ne spomnim. Za dognojevanje sem uporabljal : na začetku spomladi sem vsake dva tedna zalival z namočenimi koprivami - za dušik, poleti pa dodajal tekočino z rjavo morsko algo Kelp.
Vsa gnojila z algami so precej draga, zato sem improviziral, tako da sem kupoval Kelp v prahu. V dvolitrsko kanglico dodal žličko kelpa in pustil en dan, da je nastala "smrdljiva" voda in ko sem čilije zalil z vodo, sem jim dodal vsakemu še po 1 - 2 dcl te vode kot neke vrste začimbo ;)
Na enak način delam še sedaj in mi čiliji lepo rodijo.
««
24 / 29
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pekoča paprika -Chili

Oddelek: Loža
383411 (214) Roadkill
»

Hrana, ki je res pekoča

Oddelek: Loža
253254 (2506) dmok
»

Pekoče omake - začimbe

Oddelek: Loža
246263 (4689) satyr
»

Škodljivost pekoče hrane (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5821883 (19790) ales85
»

Pekoče omake

Oddelek: Loža
2710360 (8090) JoeHunter

Več podobnih tem