» »

Naučimo se igrati kitaro

Naučimo se igrati kitaro

««
11 / 16
»»

Meizu ::

Ja, to znajo komplicirat :) Načinov zapisa je res nešteto. Največji džumbus pa nastane ko imaš v istem komadu celo več različnih zapisov za isti akord hehe. Pravcata zmeda.

Sakin ::

Načeloma ni neke panike, načinov napisa pa tudi ni nešteto. Mol namesto - ali pa prečrtan krogec namesto m7b5 pa res ni neka huda znanost.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

Meizu ::

Ko se enkrat navadiš je ok, drugače pa zna bit na začetku kar kriza.

Recimo m7b5 ali m7bb5 zna shecat, če imaš hiter tempo in veliko akordov na kupu. Ampak ok, to so finese, kot sem že rekel, ko se enkrat navadiš je ok.

weasel ::

Sem preletel na hitro tole temo, pa nisem našel ničesar podobnega moji želji. Sicer se nikoli nisem učil igranja na inštrumente, pa bi se rad naučil igrati ukulele. A bi se dalo to učiti (bolj preko youtube-a, tutorialov) brez kakšne podlage znanja akordov in ostalih s tem povezanih stvari?
A je to že predobro za začetek?

Torej nahitro: Nimam izkušenj z igranjem na noben podoben inštrument, rad bi pa znal na ukulele, ker mi je všeč ta zvok, ki prihaja iz njih. Je to lažje, kot igrati na klasično kitaro?

erkgheoruugh ::

Lažje, če govoriva o spremljanju z akordi pri igranju pesmic.
To se komot naučiš preko interneta. Ker so plastične strune, se ti bodo tudi prsti prej navadili. Je pa tako kot pri vsaki taki aktivnosti. Za to, da si možgani zapomnijo kombinacijo mišičnih gibov, da ti pride v "kri" in ne gledaš, kje boš prijel, je potreben čas. Tukaj je pač potrebno vztrajati.

Če pa govoriva o igranju na način ubiranja, pa zna biti malce težje, saj je ukulele t.i. Folk instrument in se pri njem uporablja posebno tehniko, ki je podobna kot pri bendžu. Googlaj claw-finger.

Za začetnika mogoče priporočam malce večji instrument (Concert ali tenor) saj ima soprano izvedba zelo ozek vrat in majhen razmak med strunami.

killa bee ::

Mi lahko priporočite dobro in poceni električno kitaro primerno za popolnega začetnika?

dottor ::

Poglej za kakšne kit varjante (kitara + ojačevalec). Se da dobit komplet dokaj poceni, pa za začetek bo vredu. Drugače se pa brat uči igrat bass kitaro preko RockSmith igre (guitar hero le da s pravo kitaro).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

killa bee ::

sm mislil da bi si kupil samo kitaro in bi namesto ojačevalca koristil kar svoj PC? Sem pa mislil kupiti na bolhi ker sem videl da jih je tam dosti :).
Bas me pa ne zanima.

sandmat ::

killa bee je izjavil:

sm mislil da bi si kupil samo kitaro in bi namesto ojačevalca koristil kar svoj PC?


nočeš tega delat. Vsak mali ferštič je bolje kot PC. Če ne drugega, boš potreboval precej dobro/drago zvočno, če boš želel imet malo latence, direct monitoring in dovre (oz sploh kakršne koli) efekte. Poleg tega potrebuješ hi-Z vhod, če želiš električno kitaro priklopit direktno v zvočno kartico. Recimo Zoom R16 ima to (+ celo neke efekte ima built in, je pa 330€).

dolenc ::

A tko hudo pa spet ni. Jaz uporabljam guitarRig na no-name integrirani zvočni(na laptopu), pa ni opazljivega zamika.

Za začetek se ti niti ne splača ojačevalca kupovat, ker nekaj dajo tudi akustično od sebe električne kitare. Za tiste prve akorde čisto dovolj. Tolk da glih ne greš zapravljat še preden vidiš če je to zate. Jst še zmer doskrat odkloplen špilam, ko se mi ne da priklapljat, pa da cele bajte ne zbudim :)

Kaj kupit je odvisno kakšna glasba ti je všeč. Najbolj opazna razlika je med dvema tipoma magnetoma(singlecoil/humbucker), da ne nakladam preveč, raje na youtube poglej "singlecoil vs humbucker" kake so razlike v zvoku, humbuckerji dajo bolj topel zvok, singlecoil bolj svetel.

Za singlecoil vzameš nekaj v stilu fender (squire)stratocaster, humbucker kak epiphone sg/lesPaul. Jackson kitare maš tud v rangu okol 200eur eno, ki je zlo pohvaljena.
Verjetno nočeš preveč za prvo kitaro zapravit, ko še ne veš kaj ti paše, vseeno pa nočeš premal, ker če bo slaba kitara se bo tudi slabše igrala in te že sam zaradi tega lahk mine.
Pa čeprav se bo smešno zdel, kup tako kitaro, ki te vizualno privlači, ker vsakič ko jo boš pogledov, te bo prjelo da jo igraš, kar ni nikoli slabo.

killa bee ::

A se to splača kupit na bolhi, mislim a je možno da ti kdo proda pokvarjeno ?

dolenc ::

Težko pokvariš kitaro z uporabo (da ziher se:D)

Če te ravno kdo ne nategne, je potem malo odvisno kakšen kos je že on/a kupil/a, sploh v nižjem rangu zelo varira kvaliteta(vseeno pa slabe kitare skor ne moreš več kupit). Obrabe neke hude ne more bit, ker sigurno tak rang kitare nimaš n-let. Seveda sprobat pred nakupom, če ne znaš igrat reč prodajalcu naj kak komad al pa dva iz sebe sprav :), pa videš če vse brenči.

Oglasnik kjer se kdaj kaj poceni najde, res pa da moraš klikat naslove, ker ti verjetno imena kitar ne bodo povedala da gre.. za kitaro.

killa bee ::

sm videl da se prodaja dosti replik. Kaj je fora teh kitar, a je velika razlika v zvoku med tako in original/dražjimi?

dolenc ::

Replicirana je oblika... ker pač par modelov je k dela in nima smisla svoje oblike razvijat. Razlika je potem iz kašnega materjala je in kako je narjen, to pa da ni original, nč ne pove.

killa bee ::

Odločil sem se za Ibanez Gio. Kaj moram sedaj narediti da ga lahko vključim v PC(in koristim PC kot ojačevalec)? Je potrebno kupiti še kako stvar?

dolenc ::

Rabeš kitarski kabl, pretvornik iz velikega jacka v malega, asio for all driver, in nek kos programnja, ki bo simuliral ojačevalec, recimo GuitarRig.

killa bee ::

a pa bom imel kak lag? kaj pa je to asio for all driver? A je ta Guitar Rig zastonjski program? JE bila Ibanez Gio dobra izbira?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

DOOM_er ::

laga ne bo, vsaj ne preitrano opaznega, guitar rig ni zastonj, Ibanez je pa ratal šrot v zadnjih letih, sploh te nizkocenovne kitare.
Robots will steal your job. But that's OK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DOOM_er ()

dolenc ::

Kolk boš mel zamika je odvisno od zvočne kartice, tale asio4all driver zadevo precej izboljša, se pa da še mal fino-nastavljat, v nastavitvah ko imaš samle(privzeto 512), da zmanjšaj, toliko da bo zamik neopazen in da še ne bo popačilo kanala.

Pa neka nastavitev je(gate se mi zdi), ki jo zapreš, da ti ne ojačuje preveč šuma.

Ni ga pa čez ojačevalc seveda :)

killa bee ::

katero oz. kakšno zvočno kartico morš pa met da pol res ne rabš več ojačevalca?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

killa bee ::

Kje bi pa lahko dobil poceni 6.3 mm adapter v 3.5 mm adapter? Mi priporočate nakup 5m-skega 3.5 mm to 3.5 mm kabel? Ali bo zaradi dolžine tega še večji lag?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

nodrim ::

Če se prav spomnim je hitrost signala po žici nekje 1/6 svetlobne hitrosti, tako da tega laga na 5 metrih ne boš zaznal :)

jakan123 ::

Za popolnega začetnika je čisto vseeno katero kitaro vzameš. Ojačevalca na začetku niti ne potrebuješ. Najprej je treba spoznati inštrument in iti malo čez osnove teorije :)

killa bee ::

kje bi pa kupu te kable?

Meizu ::

kjerkoli.

Zvezdica27 ::

lp,

mislim da ne bi smel biti problem kupiti rabljeno squier kitaro ali mehiško fenderco. Tko če resno hočeš pa da je vsaj približno ok kitara, s katero lahko kasneje tud resno špilaš pa bo zvok še vedno ok. Za Ibanez ne vem, vsaj firma je tko da čisti šrot ne bo, kar je ok. Če bi rad samo probal pa katerikoli šrot, dokler ne veš da je šrot je v bistvu vseeno.

Ojačevalci so tako poceni rabljeni, da kakršnokoli igranje preko stolpov ali računal ... je smešno. Rabljen 15, 20 ali 30w tranzistorc z dvema kanaloma bo za začek bomba, ko boš v bandu boš pa gledal od 30 w naprej. Spet: rabljenih cel kup.

tistih 10e za mono kabel tud ne bo problem najdit ane? Ne seri z nekimi adapterji... kabel je kar pomemben, četudi mono, mora biti oklopljen, ker kabel in magneti lahke vlečeju čuda (radio ;).

Ostalo pa je samo še stvar 2, 3 ur vsak dan in eno leto časa. Pa bo.

zz

killa bee ::

sm bral neke review-e od Ibanez Gio pa so uporabniki napisal da je čist uredu kitara

killa bee ::

inštaliral sem asio 4 all in gitar rig ter vklopil kitaro pa še zmeraj ne dela - nič se ne sliši, nič ne prihaja iz zvočnikov? Mogoče kdo ve v čem je problem

dolenc ::

Če odpreš sound recorder(če si na win), pa stisneš snemanje ti posname zvok?

killa bee ::

kje pa vidš sound recorder ?

dolenc ::

Programček, ki pride zraven Win, v xpjih start/accessories/intertainment/.. V win7 sound recorder v search

killa bee ::

sm ponel ampak se nč ne sliši, sliši se brenkanje ki ga posname mikrofon na webcamu

dolenc ::

Potem je tukaj težava... Al maš čist zmanjšan volumen al ni prov naštiman iz katerega vhoda ti pobira itd...

killa bee ::

sm naštimal, razlog so bile nastavitve v asio 4 all

killa bee ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

mislim da ne bi smel biti problem kupiti rabljeno squier kitaro ali mehiško fenderco. Tko če resno hočeš pa da je vsaj približno ok kitara, s katero lahko kasneje tud resno špilaš pa bo zvok še vedno ok. Za Ibanez ne vem, vsaj firma je tko da čisti šrot ne bo, kar je ok. Če bi rad samo probal pa katerikoli šrot, dokler ne veš da je šrot je v bistvu vseeno.

Ojačevalci so tako poceni rabljeni, da kakršnokoli igranje preko stolpov ali računal ... je smešno. Rabljen 15, 20 ali 30w tranzistorc z dvema kanaloma bo za začek bomba, ko boš v bandu boš pa gledal od 30 w naprej. Spet: rabljenih cel kup.

tistih 10e za mono kabel tud ne bo problem najdit ane? Ne seri z nekimi adapterji... kabel je kar pomemben, četudi mono, mora biti oklopljen, ker kabel in magneti lahke vlečeju čuda (radio ;).

Ostalo pa je samo še stvar 2, 3 ur vsak dan in eno leto časa. Pa bo.

zz


Kaj pa pomeni 2 kanala? Ker gledam specifikacije nekaterih ojačevlcev pa nikjer ne piše a ima en kanal ali 2
A je lahko tudi 10 W ?

dolenc ::

Več kanalov imaš, da lahko uporabiš različne nastavitve in potem preklapljaš med njimi. Recimo clean kanal in en na katerem je overdrive/distorsion.

10w je čisto dovolj glasno, bolj je pomembno kakšen je oz kaj pričakuješ od ojačevalca.
Za prvo silo ti lahk jaz enega prodam 10w, sem ga imel na začetku za vadit, mejhen, zvok ni za gate trgat, ni pa tudi slab, od efektov ma overdrive, gre za 10eur :)

Če bi rad pa že kaj bolj solidnega pa priporočam Roland Cube, se dobijo rabljeni tam za 40+eur, pa so zlo vredu.

dolenc ::

Ker sem zamudil uredi še to dodam

Kar si najbrš pogruntal, guitar rig je kar zmogljivo orodje, je pa tudi bolj kompleksno kot ojačevalec, ki ga vštekaš in že špila, tist kak gumb obrnit pa še gre. Prvo rabiš ok konekcijo z guitar rigom, vredu zvočnike, potem pa si vržen v morje nastavitev, glede na to da so tam modelirani hudi ampi, ki imajo kej več kot dva gumba, ti vrjamem da se ne znajdeš najbolje. Zato so ti pa tudi svetovali, najprej špilej, pol preprost ojačevalc, pol se boš pa že igral.

killa bee ::

jst sm ful časa porabu da sem neki uštimal pa še potem nisem vedel al dela al ne. Potem sem še zvil 3.5 mm konektor. Pa še vse skupaj me je stalo (adapter + kabel) cca 10€

Zvezdica27 ::

lp,

dva kanala sta po domače to, da imaš na nožnem stikalu preklop za dva različna kanala, zvoka, ki ju drugače nastaviš. A štekaš, maš en lep kanal za otroške pesmice pa en, ki ruži za trganje hrbtenic. NEodvisna drug od drugega.

Isto lahko narediš tudi na enem kanalu, da se samo vklopi overdrive.

Odvisno je pč od zasnove ojačevala, pustimo podrobnosti.

Po domače: da ni treba kupovati efekta, da je že not. Ker v resnici 99% ljudi rabi samo overdrive/distorzijo/fuzz ter reverb. In vse to je ponavadi že na ojačevalu, lažje je da sta 2 kanala (ali 1 z dodanim vklopom overdriva). Morda še wah. Ostalo so preference, ko jih boš rabil, boš vedel zanje, prej ne rabišw.

kakorkoli: 15w rabljen... kakšn računalnik, stolp in neko nastavljanje zvokov... preden si postaviš domači kvazi studi moraš najprej znat igrat. In če samo pomislim, da na iste 15w zadeve špilajo tudi profiči na koncertih (in v studiih se snema zadeva na 5w frštekarje v škatli za čevlje)... tudi tu je precej potroništva.

zz

sandmat ::

Zvezdica27 je izjavil:

In če samo pomislim, da na iste 15w zadeve špilajo tudi profiči na koncertih (in v studiih se snema zadeva na 5w frštekarje v škatli za čevlje)... tudi tu je precej potroništva.

zz


Ajde pretiravat pa ni treba :P

lih tok da ne špilajo unplugged na merkator slušalke, snemajo pa z majkom k so ga brezplačno dobili pri cicibanu. V naslednji temi pa njihovi poslušalci to convertajo na 32-biten 192kHz sampling in dol padejo.

sarcasm je nekje vmes.

killa bee ::

Kako se pa uporablja tale guitar rig? Nism našel funkcije overdrive/distrorzije ...

Zvezdica27 ::

hehe, za razliko od marsikoga tukaj imam koncertne in studijske izkušnje, nekaj let. kak zvok in kaj vse Pavle Kavec iz tistega mashalla ven vleče, mislim da je 15w... tisto z mini marshallom v škatli za čevlje pa je trik za snemanje najbolj umazanega overdriva, videl in slišal na lastne oči. Nisem mogel verjeti, a vsi pozabljamo na post produkcijo oz. ozvočevanje zadev. Zakaj bi pol sploh rabil 100w?

http://www.marshallamps.com/product/amp...

Če bi z mojimi izkušnjami še želel karkoli s kitaro, bi zdaj kupil max 30w lampaša. Še raje 20w. Itak se ozvoči... pa tud tranzistorc bi bil OK, nismo lih Santane tukaj ane? Imel sem 100w crate in 50w laney ki ju nikoli nisem gonil čez 20%, tolk da je začel delat...

včasih so si frštekerje in kitare sami delali, danes pa če ni marshall za 500e ne znaš igrat ;)

zz

killa bee ::

kaj pa je to lampaš?

sandmat ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

Zvezdica27 ::

lp,

za oječevanje zvoka tako enostavne zadeve, kot je kitara (pretvorba nihanja magnetnega polja v električni gignal, vse je lahko analogno) pač rabiš zgolj tako enostavno zadevo kot ojačevalci so. Lampaš najbolj primitivna zadeva pod soncem, ampak zaradi narave (analogno ojačanje analognega signala) paše h kitari kot ata na mamo. Seveda pa današnji tranzistorci niso nič slabši, četudi digitalni. In tudi popačenje sinusne krivulje (overdrive ali distorzija) je točno to: samo popačenje, mazanje električnega signala, kar lahko narediš analogno (po sami naravi, ker analogna lampa ne more več čisto delati) ali digitalno (efekt, tranzistorc). V končni fazi je lahko popačenje signala identično, samo tisti feel zvoka bo mičkn drugač pri lampah, ker smo pač navajeni old skool zvoka, danes je tega seveda manj, se pa še sliši sem pa kje, sam ne na radiu, kjer je vse obdelano. Sam tarnzistorc je pa za zmeraj...

Saj pravim, to je isto kot pri avtu... za SLo ceste bi rad mel vsak ferrarija?

ma bluzim že...

zz

killa bee ::

aha, a mogoče še veš kako se uporablja Guitar Rig, ker ne znam naštimat distortiona in drugih funkcij?
Jst mislim da ti če znaš igrat ti ni tok pomebno a maš lampaša al pa unga osnovnega za 50EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

Zvezdica27 ::

nope. nikdar se nisem ukvarjal s PC in kitaro skup.

zz

dolenc ::

En preset izberes in to je to za zacetek

killa bee ::

to sm naredu ampak neglede na to kaj dam na Rack, zvok ki ga dobim vn je zmeraj isti?

Ejsi_Disi ::

Še zmeraj priporočam, da nabaviš ojačevalec. Sam uporabljam Roland Cube 15 in je za v hišo čisto dovolj. Rabljenega dobiš že za slabih 50 €.
Sicer pa uporbaljam še Marshall Valvestate 100, samo to je pa druga pesem 8-)
Rock n' roll ain't noise pollution!
««
11 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitara - narodnozabavna glasba

Oddelek: Sedem umetnosti
1513615 (6686) chrush
»

Uglaševanje kitare

Oddelek: Loža
85138 (4753) c3p0
»

Začetnik....kitara :D

Oddelek: Sedem umetnosti
910309 (10146) gzibret
»

Glasbeniki

Oddelek: Sedem umetnosti
343673 (3077) gzibret
»

note

Oddelek: Sedem umetnosti
97206 (7139) drevo

Več podobnih tem