» »

Nosite očala?

Nosite očala?

1
2
3

Pithlit ::

Hangman je izjavil:

Eno splošno vprašanje:
Zakaj nekateri non-stop nosijo očala (le za spat jih snamejo), drugi pa jih imajo samo občasno ob določenih aktivnostih (branje, vožnja, delo z računalnikom ipd.).
Pustimo zdaj to, da so nekateri kratkovidni, drugi daljnovidni. Zakaj jih nekateri nosijo vedno, drugi pa le občasno? Od česa je to odvisno?

Navada mogoče? Jaz jih imam za na daleč... lahko sicer gledam tv ampak so podnapisi od rahlo fuzzy do neberljivi. Ni pa variante da jih nosim ko sem za računalnikom, telefonom... kadar jem ali pa se pogovarjam. Me začnejo oči bolet.
Life is as complicated as we make it...

Hangman ::

Pithlit je izjavil:

Hangman je izjavil:

Eno splošno vprašanje:
Zakaj nekateri non-stop nosijo očala (le za spat jih snamejo), drugi pa jih imajo samo občasno ob določenih aktivnostih (branje, vožnja, delo z računalnikom ipd.).
Pustimo zdaj to, da so nekateri kratkovidni, drugi daljnovidni. Zakaj jih nekateri nosijo vedno, drugi pa le občasno? Od česa je to odvisno?

Navada mogoče? Jaz jih imam za na daleč... lahko sicer gledam tv ampak so podnapisi od rahlo fuzzy do neberljivi. Ni pa variante da jih nosim ko sem za računalnikom, telefonom... kadar jem ali pa se pogovarjam. Me začnejo oči bolet.


Spomnim se sošolcev v OŠ in SŠ, ki so ves čas nosili očala. Če so bili kratkovidni, kako da jih ni motilo ob pisanju v zvezek? Če pa so bili daljnovidni, kako da jih ni motilo med gledanjem na tablo ali med hojo po hodniku/ulici?

velikBrokoli ::

Ko enkrat dolgo časa nosiš očala, se popolnoma navadiš.. jaz pozabim, da jih imam gor, praktično jih dam dol samo, ko se grem tuširat in spat.

mojsterleo ::

Jaz imam -1.25 in -1.5 dioptrije pa mal cilindra. Imam očala, ki pa jih nosim praktično samo med vožnjo, ker so me dali v K1.01.
Včasih sem konstantno nosil očala, vendar me je to začelo motiti, ko sem prišel v prvo resno službo. Zaradi kombinacije sedečega in fizičnega dela so očala postala annoying. Parkrat so mi tudi padla po tleh in se poškodovala.
Potem sem v nekem trenutku, ko sem čakal na nova očala, bil brez očal in se navadil. Na daljavo vidim slabše, v prostorih, za branje in za računalnik/tv/mobitel pa je ok. Tudi s kolesom gre brez problema in krajše vožnje z avtom izvajam brez očal. Problem so edino daljše vožnje saj se oči res utrudijo pri dolgotrajni vožnji, še posebno na avtocestah in ponoči.
O lečah nikoli nisem razmišljal.

IL_DIAVOLO ::

Ja, za voznjo in doma občasno ko gledam tv. V službi jih tudi sam ne nosim, ker bi se poškodovala in verjetno tudi motila med samim delom. Sem tudi mnenja, da oko mora občasno tudi videti s prostim ocesom, brez dioptrije.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

velikBrokoli ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ja, za voznjo in doma občasno ko gledam tv. V službi jih tudi sam ne nosim, ker bi se poškodovala in verjetno tudi motila med samim delom. Sem tudi mnenja, da oko mora občasno tudi videti s prostim ocesom, brez dioptrije.


Tega pa še nisem slišal, in kaj nekomu z recimo 5+ dioptrije koristi gledati brez dioptrije? Pa to je vse megleno :))

Hudobec82 ::

Slotech: Mam dioptrijo, mam očala, ampak jih ne nosm, ker mislm, da je to zame dobro.

PacificBlue ::

Imam kontaktne leče in očala. Očala nosim doma. Za vožnjo z avtom imam vpisane samo leče.

c3p0 ::

Za 5+ dioptrije se splača it na laser.

Mnogi nosijo očala le, ko je nujno. So namreč mnenja, da se bo vid še dodatno poslabšal, ker se bo oko polenilo in se ne bo naprezalo dobit ostrine. Sem zagovornik tega.

Sam imam blago kratkovidnost ranga 0.5 že nekje 20 let in se mi ne slabša, nikoli nosil očal. Če računam, da sem dosti za računalnikom že nekje 35 let, je to kar impresivno.

GummyBear ::

Jaz pa imam eno drugo vprašanje. Zadnje čase svoj vid testiram z opazovanjem avtomobilskih tablic na daleč. S kakšne razdalje naj bi nekdo z dioptrijo 0.0 (ne kratkoviden, ne daljnoviden) brez težav razločil znake na registrski tablici? Je to 20 metrov, morda 30 metrov?

Drugače pa jaz vid odraslega človeka primerjam z zobmi. Ko je (pra)človek še jedel surovo meso je imel v ustih osmice in tudi devetice. Ko je izumil ogenj in začel uživati pečeno meso, se je čeljust spremenila in devetice so nehale rasti, ker ni bilo več toliko žvečenja in potrebe po dodatnih zobeh. Podobno se dogaja sedaj z vidom. Ker je vse več potrebe po bližinskem delu, je pojav kratkovidnosti normalen oz. pričakovan. Morda čez 100 let sploh ne bo potrebe po daljinskem vidu in se tudi očal ne bo več uporabljalo.

XIIT ::

c3p0 je izjavil:

Mnogi nosijo očala le, ko je nujno. So namreč mnenja, da se bo vid še dodatno poslabšal, ker se bo oko polenilo in se ne bo naprezalo dobit ostrine. Sem zagovornik tega.

Mišice spreminjajo obliko očesa glede na razdaljo od objekta ki ga gledaš. Če maš dioptrijo in nosiš očala, se mišice navadijo da je trenutno stanje optimalno in se ne naprezajo toliko.

Lahko pa jih treniraš tako, da se (brez očal?) fokusiraš na različno oddaljene objekte. Isto kot ko dviguješ uteži, po nekaj časa isto težka utež postane lažja za dvigat.
"Only physical beauty is the foundation for a true higher culture of
the mind and spirit as well. Only sun and steel will show you the path."
Beauty is absolutely terrifying to people because it highlights what is ugly.

tony1 ::

" Mnogi nosijo očala le, ko je nujno. So namreč mnenja, da se bo vid še dodatno poslabšal, ker se bo oko polenilo in se ne bo naprezalo dobit ostrine. Sem zagovornik tega."

To ne pije vode, ker drži naslednje:

XIIT je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Mnogi nosijo očala le, ko je nujno. So namreč mnenja, da se bo vid še dodatno poslabšal, ker se bo oko polenilo in se ne bo naprezalo dobit ostrine. Sem zagovornik tega.

Mišice spreminjajo obliko očesa glede na razdaljo od objekta ki ga gledaš. Če maš dioptrijo in nosiš očala, se mišice navadijo da je trenutno stanje optimalno in se ne naprezajo toliko.

Lahko pa jih treniraš tako, da se (brez očal?) fokusiraš na različno oddaljene objekte. Isto kot ko dviguješ uteži, po nekaj časa isto težka utež postane lažja za dvigat.


To bi lahko počel npr. tako, da imaš doma monitor na mizi, na šihtu pa na drugi strani pisarne. Vendar bi bilo treba vedeti, koliko je tudi od tega sploh koristi, ker monitorja pač ne moreš postaviti 20 metrov daleč.

Sam sem po 30ih letih buljenja v monitor čisto od blizu recimo ugotovil, da mi ustreza, ko sem monitor prestavil na konec mize, recimo da sem pridobil tričetrt metra razdalje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

BorutO ::

Tudi meni se je nekoč v srednji šoli vid zelo poslabšal. Prej sem v prvih dveh letnikih lepo sedel v zadnji vrsti in vse videl daleč naokoli lepo. Potem so bile te dvomesečne počitnice, ko za ekranom nisem bil skoraj nič, razen, če je res bilo zunaj grdo vreme, drugače pa nonstop zunaj nekje. Pridem tretji letnik, kot vedno se vsedem v zadnjo vrsto, potem pa opazim, da profesorco sploh ne vidim več lepo v oči, ok, se nisem nekaj vzel preveč za to ... ampak ko je začela packati po tabli, sem pa samo neko meglo videl ... mi je bilo še tisti dan jasno, da sem postal slep. Pri 18. sem naredil komaj zdravniške za avto, brez očal, pri okoli 20ih sem pa opazil, da več dobro napisov na tabli ne vidim. Sem moral priti dokaj blizu table, da sem razločil, med tem, ko je bivša (takratna) zraven mene na "kilometer" videla kaj piše na tabli in takrat sem šel prvič k okulistu, ki mi je izmeril -1,75. Pri 32-ih sem imel že -3,75. Zdaj pa več ne nosim špeglov, ker mi je laserska rešila "življenje". Zahvala temu pa gre hčerki, ki mi je špegle stalno rada dol vlačila in mi jih metala stran ter tako uničila dvoje. Da ne omenim koliko denarja sem že v vseh tistih letih zmetal stran za očala ... Lahko bi rekel da zagotovo veliko več kolikor sem dal za lasersko operacijo - očesni center morela.
Takrat, ko sem še nosil špegle, se spomnim, da nazadnje nisem več videl niti nohtov na nogi, in ker sem veliko športno aktiven, brez očal nisem mogel delati ničesar prav, pa zaradi tega so mi dostikrat dol padla, ker so mi bila všeč samo takšen športen tip očal, ki zadaj za ušesi niso bila nič zakrivljena, in če sem vsaj malo bil moker oz. prešvican, so samo padala na tla. Tako da, skoraj vsako leto sem šel po nova očala, ki so me stala povprečno tam okoli 300 evrov. V bistvu sem očala zelo sovražil, najhuje je pa bilo to, da brez njih nisem mogel biti.
Če bom še kdaj spet postal slep, grem spet na lasersko, je vredna vsakega centa, če tudi je taka operacija predraga, ker zaradi enega laserskega žarka, ki je konec v nekaj minutah, ni vredno vse skupaj 500 eur. Ampak to je pač njim biznis, nam pa takšna rešitev, kot da bi nam odtrgano roko nazaj zašili, vsaj jaz sem se počutil tako.

In na daljši rok, če pomislim finančno, bi si upal trditi, da bi vsak, ki mu dioptrija miruje, prišparal več denarja z lasersko operacijo, kot pa da si v naslednjih desetih letih hodiš po nova očala. Ne vem kako dolgo vam očala držijo, meni so redko kdaj zdržala eno leto.

Je pa še ena stvar - ravno nekaj dni nazaj sem na youtubu gledal en video, ki govori, da bodo ljudje v prihodnosti zaradi povečanega obsega uporabe mobilnih telefonov, tablic, računalnikov in televizije vedno bolj kratkovidni in da se je kratkovidnost med svetovno populacijo na 1 milijon prebivalcev za vsaj 5x povečala v zadnjih dvajsetih letih.

velikBrokoli ::

Jaz ne vem kaj ti delaš z očali, jaz jih imam že 5 let brez problema. Stala so me 40€ na brille.de.

A za leče pa še nisi slišal al kaj? Jaz na lasersko ne bom šel, ker me očala ne motijo, prav tako ne želim biti eni izmed tistih, ki posledično dobi stranske učinke in bo moj lajf slabši kot pa prej.

c3p0 ::

tony1 je izjavil:

" Mnogi nosijo očala le, ko je nujno. So namreč mnenja, da se bo vid še dodatno poslabšal, ker se bo oko polenilo in se ne bo naprezalo dobit ostrine. Sem zagovornik tega."

To ne pije vode, ker drži naslednje:

XIIT je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Mnogi nosijo očala le, ko je nujno. So namreč mnenja, da se bo vid še dodatno poslabšal, ker se bo oko polenilo in se ne bo naprezalo dobit ostrine. Sem zagovornik tega.

Mišice spreminjajo obliko očesa glede na razdaljo od objekta ki ga gledaš. Če maš dioptrijo in nosiš očala, se mišice navadijo da je trenutno stanje optimalno in se ne naprezajo toliko.

Lahko pa jih treniraš tako, da se (brez očal?) fokusiraš na različno oddaljene objekte. Isto kot ko dviguješ uteži, po nekaj časa isto težka utež postane lažja za dvigat.


To bi lahko počel npr. tako, da imaš doma monitor na mizi, na šihtu pa na drugi strani pisarne. Vendar bi bilo treba vedeti, koliko je tudi od tega sploh koristi, ker monitorja pač ne moreš postaviti 20 metrov daleč.

Sam sem po 30ih letih buljenja v monitor čisto od blizu recimo ugotovil, da mi ustreza, ko sem monitor prestavil na konec mize, recimo da sem pridobil tričetrt metra razdalje...


Kar sem jaz napisal, se ne tepe z njegovim odgovorom. Če teh mišic ne "treniraš", se polenijo. Treniraš lahko tako, da namensko delaš razne vaje za očesa, ali med delom večkrat pogledaš v daljavo, stran od monitorja. Z očali pa jih dejansko poleniš, ker daš očesu instantno oster vid, brez da se oko obremeni. Problem nastane, ko oko ne zmore več, ne glede na napor.

Je pa zdravniška doktrina proti vsemu napisanemu, oni pravijo, da očala ne polenijo očesa.

mtosev ::

Nosim očala od tretjega razreda OŠ.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tony1 ::

Moja interpretacija je, da mišice očesne leče največ delajo, če ne gledamo ves čas v predmet s fiksno razdaljo od glave, in očala tega nič kaj veliko ne olajšajo. (Poleg tega brez očal matraš tudi možgane, ki si trudijo zinterpretirati motno sliko, kar je brez koristi.)

Danes pa je pač tak življenjski slog, da bolj malo kilometrov dnevno naredimo po gmajni in od blizu in daleč iščemo plen, ki ga bomo pojedli. Veliko več časa buljimo v ekrane, kjer je očesna leča ves čas fiksna, ker je ekran na isti razdalji. In spet ni kaj bolje za mišice leče, če to počneš brez očal ali ne. Ko oko enkrat sliko izostri, je leča in njene mišice pri miru in ne "telovadi".

Če te zanima "telovadba" mišice očesne leče, potem je treba nehati 16 ur/dan gledati v predmete na fiksni razdalji.

To ni politična debata, in prosim, pusti politiko, narcistični del osebnosti in takšne in drugačne kulte pri miru. Če koga moti lobi optikov si naj gre naredit lasersko operacijo.

bizgech ::

Ena zanimiva izkušnja...

Kolega (44 let) je pred kakšnim mesecem dobil očala - je kratkoviden in ima dioptrijo 0.5. Malo je pojamral, da ga ob uporabi očal bolijo oči in z njimi ne more voziti avta. No, beseda je tako nanesla debato in mi da probati očala. Tudi meni (36 let) se zaradi bližinskega dela vid slabša, a zaenkrat še ne nosim očal. Si nadanem njegova očala in pogledam... nobene razlike. Pa mi ta kolega pravi, da imam najbrš že toliko dioptrije, da potrebujem debelejšo lečo.
Pa narediva preizkus: oba se postaviva na isto razdaljo in probava prebrat registrsko številko nekega random avtomobila. On z očali je videl prav toliko kakor jaz brez očal. Ampak, če si nadanem njegova očala, meni to sliko ne spremeni - niti ne približa, niti ne popači. Koliko znaša moja dioptrija nimam pojma, ker še nikoli nisem bil pri okulistu. Sedaj oba razmišljava, kaj to pomeni... je moja dioptrija večja kot njegova (ker mi očala ne približajo slike) ali vidim še sprejemljivo (ker brez očal razločim tako kot on z očali)?

Zna kdo to razložiti? Je možno, da ljudje pri isti dioptriji vidimo različno (nekdo zelo slabo, drugi še kar dobro)?

2dark ::

Hangman je izjavil:

Eno splošno vprašanje:
Zakaj nekateri non-stop nosijo očala (le za spat jih snamejo), drugi pa jih imajo samo občasno ob določenih aktivnostih (branje, vožnja, delo z računalnikom ipd.).
Pustimo zdaj to, da so nekateri kratkovidni, drugi daljnovidni.Zakaj jih nekateri nosijo vedno, drugi pa le občasno? Od česa je to odvisno?


Od tega, na kateri točki ne vidiš več dovolj ostro.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

velikBrokoli ::

Tolk slotech bro scienca pa že dolgo nisem videl, bog pomagaj..

Tody ::

Bizgech vsake oči so posebne od bolezni do dipotrij in cilidnrov... Najslabše kar lahko naredis je da kupis očala na pošti. Zdravstvo ti omogoča zastojn pregled jebiga čakaš pol leta. Drugače nekih 50 eur. Oči rabijo en teden do 14 dni da se navadijo. Če te boli glava ali oči po tem obdobju zamenjaj oftamologa optik ti sam naredi očala

2dark ::

Tody je izjavil:

Najslabše kar lahko naredis je da kupis očala na pošti. Zdravstvo ti omogoča zastojn pregled jebiga čakaš pol leta. Drugače nekih 50 eur. Oči rabijo en teden do 14 dni da se navadijo. Če te boli glava ali oči po tem obdobju zamenjaj oftamologa optik ti sam naredi očala


Nima kaj bolet glava, če je dioptrija pravilno izmerjena in očala pravilno narejena. Ne širi neresnic.

Kot drugo, čakalne vrste za prgeled v bolnici so veliko daljše kot 6 mesecev.

Drugače je od optike do optike.. Ene računajo pregled, drge ne, če vzameš očala pri njih.

Očala na pošti so za tiste, ki imajo presbiopijo, kar je nekaj , kar ti ne poznaš.

Optik ti samo vgradi stekla v okvirje. Stekla z izmerjeno dioptrijo pridejo iz tovarne.

Pa tisto o poceni dioptrijskih šipcah. Poceni so zato, ker ne bodo zdržale minimalno 10 let. Ko pa v 10 ih letih menjate 3 pare ste pa srečni.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Tody ()

bizgech ::

Tody je izjavil:

Bizgech vsake oči so posebne od bolezni do dipotrij in cilidnrov...


Se pravi, nekdo z dioptrijo 0.5 lahko vidi popolnoma megleno, po drugi strani pa nekdo z dioptrijo 1.5 lahko vidi še zelo dobro? Dioptrija potem ni merilo, kako ostra ali meglena je slika?

IL_DIAVOLO ::

Torej zakaj nekateri nosijo ocala vecino casa, drugi pa samo obcasno?

Ali ker so totalno slepi(dvojcki recimo imajo dioptrije 10) ali pa verjamejo da bodo zaradi nosenja ocal cel cas ozdravili dioptrijo- ne bodo.

Torej ocala se nosi da ti izboljsa kvaliteto zivljenja, tu se pa vsa znanost z ocali konca.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

2dark ::

bizgech je izjavil:



Se pravi, nekdo z dioptrijo 0.5 lahko vidi popolnoma megleno, po drugi strani pa nekdo z dioptrijo 1.5 lahko vidi še zelo dobro? Dioptrija potem ni merilo, kako ostra ali meglena je slika?



Obe dioptriji sta realno še obladljivi, ker v obeh primerih, sploh pri -0.5 vidimo še vedno zelo ostro tudi na daljših razdaljah, pri -1.5 pa sicer manj, ampka še vedno je ostrina vida ohranjena na razdlajah več kot 7 metrov.

To bi seveda lahko povedala zgolj osebka, ki bi imela takšni dioptriji, ampak sem 100% prepričan, da tisit z -0.5 lahko funkcionira brez očal, ker je vseeno kako ostro vidimo na razdalji 100 metrov plus, ker to realno ni pomembno, če nisi npr. poklicni voznik vlaka, avtobusa, pilot, ipd. Zato te osebe ponavadi ne nosi očal, razen, ko vozijo, ker ni nobene potrebe.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

sci3nc3 ::

2dark je izjavil:

bizgech je izjavil:



Se pravi, nekdo z dioptrijo 0.5 lahko vidi popolnoma megleno, po drugi strani pa nekdo z dioptrijo 1.5 lahko vidi še zelo dobro? Dioptrija potem ni merilo, kako ostra ali meglena je slika?



Obe dioptriji sta realno še obladljivi, ker v obeh primerih, sploh pri -0.5 vidimo še vedno zelo ostro tudi na daljših razdaljah, pri -1.5 pa sicer manj, ampka še vedno je ostrina vida ohranjena na razdlajah več kot 7 metrov.

To bi seveda lahko povedala zgolj osebka, ki bi imela takšni dioptriji, ampak sem 100% prepričan, da tisit z -0.5 lahko funkcionira brez očal, ker je vseeno kako ostro vidimo na razdalji 100 metrov plus, ker to realno ni pomembno, če nisi npr. poklicni voznik vlaka, avtobusa, pilot, ipd. Zato te osebe ponavadi ne nosi očal, razen, ko vozijo, ker ni nobene potrebe.


Ne bo popolnoma držalo. Nekje sem zasledil tale dejstva:
- Zdravo oko z dioptrijo 0,0 brez težav razloči registrsko tablico avtomobila na razdalji vsaj 20 metrov. Lahko imaš nekaj malega dioptrije, vendar če to alinejo izpolnjuješ, se šteje, da imaš 100% zdrav vid.
- Če greš delat vozniški izpit in z razdalje 20 metrov nisi sposoben razločit številk na tablici, ti lahko že predpišejo očala. Omejitev 20 metrov je vezana na povprečen reakcijski čas.
- Vid je lahko tudi več kot 100%. Kaj točno to pomeni? Če razločno vidiš znake na tablici iz recimo 25 metrov, imaš lahko npr. 105% oster vid.
- Če imaš izmerjeno dioptrijo 0,5 to pomeni, da je meja, kjer še razločno vidiš znake registracije, nekje pod 20 metri. Če pa imaš dioptrijo 1,0 imaš težave pri razločevanju registrske tablice že na več kot 10 metrov.
- Pri večjih dioptrijah (5,0 ali več) pa lahko stojiš samo par metrov stran od avtomobila, pa bodo znaki na registrski tablici že zamegljeni.

Pithlit ::

2dark je izjavil:

Kot drugo, čakalne vrste za prgeled v bolnici so veliko daljše kot 6 mesecev.

Za okulistični pregled ti pa res ni treba v bolnico. Odvisno od tega kje se nahajaš oziroma do kam se ti lušta vozit se čakalna doba začne že pri parih tednih.

Lahko pa greš seveda do optika na pregled... ampak jaz osebno jim ne zaupam od kar mi je optikov okulist izmeril večjo dioptrijo od dejanske (kljub mojemu protestiranju) ker da je to normalno, in se tako dela ker tako oko trenira (trenira kaj? Na vedno večjo dioptrijo? Da se stranke vračajo?).
Life is as complicated as we make it...

2dark ::

Če želiš naročilnico, potem je potrebno v bolnico oz. v določene optike, ki so pogodbeniki z zZZS-jem za izvajanje pregledov.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

2dark ::

Pithlit je izjavil:



Lahko pa greš seveda do optika na pregled... ampak jaz osebno jim ne zaupam od kar mi je optikov okulist izmeril večjo dioptrijo od dejanske (kljub mojemu protestiranju) ker da je to normalno, in se tako dela ker tako oko trenira (trenira kaj? Na vedno večjo dioptrijo? Da se stranke vračajo?).


Večina oftalmologov ni sposobna izmerit dioptrije, ker se očijo za zravljene očesnih bolezni. AMpak, ker je na tem področju v Sloveniji zmešnjava je tako kot je.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Pithlit ::

2dark je izjavil:

Če želiš naročilnico, potem je potrebno v bolnico oz. v določene optike, ki so pogodbeniki z zZZS-jem za izvajanje pregledov.

Point je v temu da se tega ne dela le v bolnicah. Pravzaprav se okulistični pregled lahko opravi v večini zdravstvenih domov. Poleg privatnikov s koncesijo. In ja, ni treba čakat pol leta. Jaz sem nazadnje dala 25€ za pregled, pa 38€ za očala (prišla sem na vrsto praktično takoj, lahko pa bi počakala 3 tedne in šla zastonj v zdravstveni).
Life is as complicated as we make it...

NekdoPach ::

Da vas malo izobrazim:

Dioptrija je merska enota za merjenje optične moči leč in ukrivljenih zrcal. Dioptrija je enaka obratni vrednosti goriščne razdalje v metrih.

Torej če ma nekdo dioptrijo 0.5, to pomeni da je goriščna razdalja očesa 1/0.5 = 2m. Torej do dveh metrov vidi perfektno, od tam dalje pa oko ne more več izostrit, posledično vidi megleno

Zgodovina sprememb…

BorutO ::

Bo držalo glede teh mer ... torej, za tiste, ki pa imajo večjo dioptrijo, recimo -3,75, kot sem jo imel jaz, pa to pomeni, da vidi perfektno do razdalje 0,27 metra.
Torej, potem pa stoje poglej nohte na nogi, če so za porezati ali ne. :)

2dark ::

Pithlit je izjavil:

2dark je izjavil:

Če želiš naročilnico, potem je potrebno v bolnico oz. v določene optike, ki so pogodbeniki z zZZS-jem za izvajanje pregledov.

Point je v temu da se tega ne dela le v bolnicah. Pravzaprav se okulistični pregled lahko opravi v večini zdravstvenih domov. Poleg privatnikov s koncesijo. In ja, ni treba čakat pol leta. Jaz sem nazadnje dala 25€ za pregled, pa 38€ za očala (prišla sem na vrsto praktično takoj, lahko pa bi počakala 3 tedne in šla zastonj v zdravstveni).


Sem napisal, da imajo samo določen optike pogodbo z ZZZS-jem, večina pa nima. Kdor želi kvalitetno izvedbo ne gleda v prvi vrsti na ceno. Večina optik je shit.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

2dark ::

BorutO je izjavil:

Bo držalo glede teh mer ... torej, za tiste, ki pa imajo večjo dioptrijo, recimo -3,75, kot sem jo imel jaz, pa to pomeni, da vidi perfektno do razdalje 0,27 metra.
Torej, potem pa stoje poglej nohte na nogi, če so za porezati ali ne. :)


Dvomim v tole. Sam sem začel z dioptrijo -1.75 , pa sme še vedno 100% videl na razdalji večji od 2 metra.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Csharp ::

Danes bil na testu vida v diagnostiki Clarus.

Pričakoval sem, da bom zaradi dela za računalnikom rahlo kratkoviden (se pravi problemi z vidom na daleč), ampak zdravnica mi reče, da sem imel težave z vidom na blizu. Sem pa sredi 30-ih, tako da starostna slabovidnost verjetno še ne bo kriva.
Sedaj se sprašujem, kako ima lahko nekdo, ki konstantno dela z računalnikom, potem težave z vidom na blizu? Ali ne večina računalničarjev nosi očala za gledanje na daleč (na primer med vožnjo)? To se sliši, kot bi vsak dan treniral za maraton, potem pa ne bi zmogel preteči 100 metrov.

Rezultat testa je bil 80% ostrina vida. Se da ostrina na blizu kako izboljšati?
Sem pa tudi malo skeptičen glede teh merilnih aparatov. Namreč, že par ljudi mi je reklo, da celo z očali niso nič bolje opravili testa.

2dark ::

Csharp je izjavil:

Danes bil na testu vida v diagnostiki Clarus.

Pričakoval sem, da bom zaradi dela za računalnikom rahlo kratkoviden (se pravi problemi z vidom na daleč), ampak zdravnica mi reče, da sem imel težave z vidom na blizu. Sem pa sredi 30-ih, tako da starostna slabovidnost verjetno še ne bo kriva.
Sedaj se sprašujem, kako ima lahko nekdo, ki konstantno dela z računalnikom, potem težave z vidom na blizu? Ali ne večina računalničarjev nosi očala za gledanje na daleč (na primer med vožnjo)?

Rezultat testa je bil 80% ostrina vida. Se da ostrina na blizu kako izboljšati?
.


oČitno bo krivec presbiopija. Zmotno je razmišljanje, da jo dobijo samo osebe , ki so stare. Kratkovisnost se ne enači s presbiopijo, kjer okok ni več spoosbno na razdlaji npr. 6-7 cm izostrit slike.

Kako boš v tem primeru izboljšal oz. natreniral oko, da ti bo izpostavilo ostrino na razdalji max. 10 cm od očesa pa ne vem.

Drugače se ne hodi na pregled v Clarus.

Kot četrto. A ti je dala v roke tablo z besedilom, in si moral nato z izmerjeno diootrijo prebrat različne velikosti besedil?
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Csharp ::

2dark je izjavil:

Csharp je izjavil:

Danes bil na testu vida v diagnostiki Clarus.

Pričakoval sem, da bom zaradi dela za računalnikom rahlo kratkoviden (se pravi problemi z vidom na daleč), ampak zdravnica mi reče, da sem imel težave z vidom na blizu. Sem pa sredi 30-ih, tako da starostna slabovidnost verjetno še ne bo kriva.
Sedaj se sprašujem, kako ima lahko nekdo, ki konstantno dela z računalnikom, potem težave z vidom na blizu? Ali ne večina računalničarjev nosi očala za gledanje na daleč (na primer med vožnjo)?

Rezultat testa je bil 80% ostrina vida. Se da ostrina na blizu kako izboljšati?
.


oČitno bo krivec presbiopija. Zmotno je razmišljanje, da jo dobijo samo osebe , ki so stare. Kratkovisnost se ne enači s presbiopijo, kjer okok ni več spoosbno na razdlaji npr. 6-7 cm izostrit slike.

Kako boš v tem primeru izboljšal oz. natreniral oko, da ti bo izpostavilo ostrino na razdalji max. 10 cm od očesa pa ne vem.

Drugače se ne hodi na pregled v Clarus.

Kot četrto. A ti je dala v roke tablo z besedilom, in si moral nato z izmerjeno diootrijo prebrat različne velikosti besedil?


Kolikor vem, ljudje z presbiopijo med branjem iztegujejo roke, da bi izostrili sliko. Pri meni tega (še) ni. Je pa res, da si med delom na računalniku pogosto kakšno stvar zoomiram - ne zaradi tega, ker ne bi mogel drugače prebrati, ampak zato, ker po 8ih urah bližinskega dela nočem še dodatno obremenjevat oči. Tudi kakšen zelo majhen tisk še preberem, čeprav ga moram včasih imeti skoraj pod nosom.

Zakaj bi neko stvar gledal z razdalje 6-7 cm mi tudi ni jasno. Še knjige se berejo z razdalje 25-30 cm.

Nisem dobil v roke nobene table. Samo gledal sem v aparat in bral številke. Vprašanje tudi, ali je ostrina tistega aparata res 100%. Ker če pri tako majhnih številkah ostrina izpisa ni 100%, potem tudi ni realno pričakovati, da bodo rezultati vida 100%.

Pithlit ::

A brez unih testnih leč so ti šli to delat? Zanimivo. Pejd raj do nekoga ki ima koncesijo in ne dela direkt za prodajalca očal.
Life is as complicated as we make it...

2dark ::

Csharp je izjavil:

Tudi kakšen zelo majhen tisk še preberem, čeprav ga moram včasih imeti skoraj pod nosom.

Zakaj bi neko stvar gledal z razdalje 6-7 cm mi tudi ni jasno. Še knjige se berejo z razdalje 25-30 cm.



Mogoče, ko daješ cvirn skozi šivankino uho? Ali, ko moraš nekaj pogledat popolnoma od blizu?

No, potem vidiš odlično na blizu in imaš 100% vid.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

2dark ::

Drugače se preverja vid na blizu s takšno tbalo, kjer so gor napisani teksti različnih velikosti. OD 100% do manj. na podlagi tega se tudi preveri tvoj vid na bližino.

Okvirno se vidi takšna tabla na tej sliki v ozadju.




Kot drugo se da izmerjeno dioptrijo v tale merilna očala



nato dobiš v roke tabelo s tekxi in potem vidiš, kakšno ostrino vida imaš.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Pithlit ::

Tako. In, vsaj po mojih izkušnjah, se s temi merilnimi lečami pogosto izkaže da Un stroj ni glih tatamata.
Life is as complicated as we make it...

2dark ::

Pithlit je izjavil:

A brez unih testnih leč so ti šli to delat? Zanimivo. Pejd raj do nekoga ki ima koncesijo in ne dela direkt za prodajalca očal.


Clarus ni pravi naslov. Kdor želi kvalitetno storitev, ne gre v Clarus.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Pithlit ::

2dark je izjavil:

Pithlit je izjavil:

A brez unih testnih leč so ti šli to delat? Zanimivo. Pejd raj do nekoga ki ima koncesijo in ne dela direkt za prodajalca očal.


Clarus ni pravi naslov. Kdor želi kvalitetno storitev, ne gre v Clarus.

Sej sem rekla. Do nekoga ki ne dela direkt za prodajalca očal.

Če ima Clarus koncesijo, ne vem... ampak glede na to da je to primarno optika, se na njihove izvide ne bi zanašala pa če imajo 15 koncesij.
Life is as complicated as we make it...

2dark ::

Pithlit je izjavil:

Tako. In, vsaj po mojih izkušnjah, se s temi merilnimi lečami pogosto izkaže da Un stroj ni glih tatamata.


še ena stvar je izjemno pomembna. Temeska razdalja ( razljda stekla od očesa. )To se lepo pozablja. Velikrat vidimo na merilni napravi bolje, ker je bližje očem, ko dobimo očala je dioptrija slabša, saj so ročke na očalih daljše. :)

Ne vem o katerm stroju je govora*?

Večina ljudi ne ve, kakšno dioptirjo ima v očalih, ker jim je vseeno. zato jim morajo približno določit začetno dioptrijo, kjer se potem fokusiramo v daljavo, kejr gledamo ponavadi balon in zadaj modro nebo in lezena trava.

Za določanje okvirne dioptrije.



S temle ne moremo uspešno določit astigmatizma oz. cilindrov.




Če želimo odlično sliko pri astigmatizmu, potem mora tisti, ki izvaja meritev uporabit tale optotip, ki ga pa na žalost ne in nam izvaja maritev clindra na zgornjem optotipu, kar pomeni slabšo ostrino in matranje očes.



Večini optik uporabljajo to metodo za določanje natančne dioptrije. nato se ta diootrija vnese v merilna očala, da lahko z njimi pogledamo, če smo zadovoljni z izmerjeno dioptrijo na vseh razdaljah.



Ker vse skupaj pomeni, da si mora oseba vzeti čas in ne, da imajo tekoči trak na 10-15 minut.

Pithlit je izjavil:

2dark je izjavil:

Pithlit je izjavil:

A brez unih testnih leč so ti šli to delat? Zanimivo. Pejd raj do nekoga ki ima koncesijo in ne dela direkt za prodajalca očal.


Clarus ni pravi naslov. Kdor želi kvalitetno storitev, ne gre v Clarus.

Sej sem rekla. Do nekoga ki ne dela direkt za prodajalca očal.

Če ima Clarus koncesijo, ne vem... ampak glede na to da je to primarno optika, se na njihove izvide ne bi zanašala pa če imajo 15 koncesij.



Clarus ima zaposlene optometriste in dela z okulisti. Ampak njih moto ni kvaletata, pač pa hitra prodaja, kar pa je pri optiki popolnoma izključeno.

Slovenija premore en kup slabih optik.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

Pithlit ::

Pa dragih.
Life is as complicated as we make it...

2dark ::

Pithlit je izjavil:

Pa dragih.


Sam nosim Hoyo, ki se smatrajo za kvalitetna stakla in tudi so. V planu imam pa tudi preizkusit Seiko stekla.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Csharp ::

Hej. V Clarus sem šel, ker me je firma pač tam poslala na zdravniški pregled. Kakšne okoliščine simulira tisti stroj, mi ni jasno... ko sem potem malo prelistal dokumentacijo, sem videl da so testirali vid na bližino in daljino, tudi ločeno za levo in desno oko, čeprav sem gledal z obema. Meni se je zdelo, da so vsi znaki enako oddaljeni, kot bi gledal z neke ekstremne razdalje.

Kot rečeno, zaekrat še lahko berem drobni tisk in če je treba tudi vtaknem cvirn v šivankino uho - ne z razdalje 6-7 cm, ampak govorim o razdalji 15-20 cm. Zato so me rezultati presenetili... no, saj rezultate na dom dobim šele čez nekaj dni po pošti, pa bomo videli, kaj so napisali. Sem pa sklepal, da bo bolj problematičen vid na daleč.

cortez ::

Če po pregledu ne dobiš recepta v roko, je to larifari pregled.

SloTechCEO ::

Ok, čas da malo porukam tele stagnirane vode:
tl.dr.: Dobil očala v tretjem razredi, progresivno povečevala dioptrija do 3 letnika dodiplomca (-4.00), zdaj sem nazaj na -2.00 in bom v približno 2 letih nazaj na 20/20.

Ker tukaj velja religija znanosti prilagam wiki do znanstvenih člankov iz katerih vejijo mnogovečkatera, ki neizpodbitno potrjujejo vpliv bližinjskega sedentarnega dela in progresivne miopije oz. napredka refrakcijske napake vida
https://wiki.endmyopia.org/wiki/Clinica...

Endmyopia je resnična stvar, ki je še pred 8 leti, ko sem se sam podal na pot zbijanja diptrije veljala za neko znanstveno fantastiko, danes pa lahko najdete na youtubu in facebook skupini 1000+ intervjujev, postov pričevanj uspešnih praks reduciranja zmernih ter visokih miopij.

Bežite stran od LASIK, tisti ki trdovratite nenošenje očal nadaljujte, ampak pričnite več trenirati "aktivni fokus" (zelo kratko: oddaljuješ se od predmeta dokler se le-ta ne znajde v polju rahle zamegljenosti, pomežiknite, poskusite zajeti sliko s perfiralnim vidom (zaznati tiso kar je meta-vidno okoli dejanskega polja fokusa) ter slika se bo eventuelno izostrila. To + zdrave navade gledanja na ekran ter spremembe življenjskih navad me je pripeljalo do polovične dioptrije in enkrat se bom zbudil na plaži in vse kar bom rabil narediti je vzeti desko in skočiti v morje. Nič leč, higienskih postopkov, očal, kapljic na lečah itn. Za tiste, ki imate še okej vid, morabiti kakšno decimalko minusa ter še buljite dolgotrajno na ekran si omislite očala s plusom (idealno med 0.50 ter 1.50, odvisno koliko blizu je vaš ekran ali predmet bližnjega opazovanja). Previdno s plus očali ker lahko na dolgi rok sprožijo dolgovidnost (idealno za 20 minut pa potem 45 minut gledate na ekran normalno. Vseeno si zamislite večji ekran in ga imejte od 2 do 3 metre stran. Kapljice Vogel rešujejo očesni film ki je poglavitni faktor pri ohranjaju zdravega pogleda.

edit: ups zdajle berem nazaj in se bere kot native marketing. NISEM sponzoriran ter ENDMYOPIA ponuja 7 dnevni zastonjski email preko katerega lahko sledite vsemu osnovnemu znanju za reduciranje dioptrije (potem vam predlaga še plačljive inštrukcije, ker se ljudem očitno neda brati in opraviti ta težjega dela kar je dejansko gledati daleč na svežem zraku namesto na ekran).

Zgodovina sprememb…

2dark ::

Csharp je izjavil:



Kot rečeno, zaekrat še lahko berem drobni tisk in če je treba tudi vtaknem cvirn v šivankino uho - ne z razdalje 6-7 cm, ampak govorim o razdalji 15-20 cm.


Ker če ne vidiš več 100% na razdalji manjših od 10 cm se pa že soočaš s starovidnostjo. Ker moraš predmete pddaljevat na razdaljo na kateri imaš še ostrino za na blizu.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Operacija oči (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11924773 (4453) Gagatronix
»

Laserska operacija oči (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
809272155 (24329) trancer01
»

Kontrola in izboljšanje vida

Oddelek: Loža
356422 (2091) bambam20
»

Korekcijska očala (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569783 (3661) Tessi
»

Okulist

Oddelek: Loža
215665 (4925) SeMiNeSanja

Več podobnih tem