» »

Sinclair ZX Spectrum

Sinclair ZX Spectrum

1
2
3

nekdo123 ::

Brane2: ja sej... na to foro.. ker si lahko prekinil "žarek" tudi sredi risanja črte v border-ju.

Specialnega ULA čipa ni šel delat, mar ne?

Brane2 ::

Si kdaj probal zadevo ?

jaz sem se igral s tem in največ, kar mi je ratalo, so bile kratke horizontalen črtice dolžine parih črk, in še to nesinhronizirano s sliko- so pač "letele" po borderju. Da bi pa nekdo naredil bisveno hitrejše flipanje borderja in to medtem, ko je treba to "sliko" pred flipanjem tudi prebrati iz RAM-a, pa je že kar malo noro...
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: nism... mi je crknu, tik preden bi se lotil teh zadev. :)

To je bilo že leta 1992, tako da smo tudi doma že nehal razmišljat o Spectrumu. Sem pa kasneje te zadeve (nostalgija) preštudiral in mi je zadeva popolnoma jasna...

Poskusiš lahko čist enostavno zadevo naprimer. Basic program:
10 border 1
20 border 2
30 border 3
40 goto 10


Bo naredilo lepo mavrico :)

Sam še mal barve pomenjaš, tako kot ti paše...

V assemblerju imaš pa še večjo kontrolo nad tem zadevam, ker lahko šteješ takte. Tako da lahko v bistvu narišeš kr dost v ozadje. Sam preveč pa spet ne, ker je procesor prepočasn (oz. ULA preveč bremza).

Brane2 ::

Pa saj to sem počel v assemblerju. V Basicu ni šans, da bi dosegel kaj več od marogastega borderja v stilu "LOAD" efekta, ker ni zadosti hiter.

Poglej si malo timinge Z-80tke in jeno frekvenco, nato pa potrebno hitrost flipanja borderja in mogoče boš bolj cenil genialnost norca, ki je to prvič izvedel...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Kar se bremzanja ULA-e tiče, tega ni bilo, če si imel tako sliko kot program za risanje nekje v zgornjih 32K...
On the journey of life, I chose the psycho path.

SavoS ::

Ufuf zdaj je pa še mene zagrabla nostalgija, se spomnem, ko sem kupil rabljen Sinclair ZX spectrum z takrat ogromno količino spomina 48K, to je blo leta 1986, VAU, bodo eni rekli, ja ampak igre so bile pa resnično dobre, od raznih arkadnih, pa do borilnih, športnih in strategij... najbolj v spominu imam igro Target Renegade - klasična pretepačina, pa potem Atomic Bomberman, pa recimo Nigel Mansel F1, Zorro, Zimske in letne olimpijske igre........uf ubogi jojsticki, mislim, da sem jih menjal najmanj 3 če ne še več....

Hja tisti vmesnik za jojstick je stal celo premoženje, če se prav spomnim sem imel firmo Kempston, potem pa je kolega kupil enga drugega ( interface2) za priklop dveh jojstickov in to je šele bilo pravo razkošje....

Spomnim se, da sem kar dvakrat ubil svojega Spectruma in to ravno z vmesnikom za jojstick......
1. sem ven potegnil pri vmesnik pri prižganem računalu in se je samo pojavila kockasta slika in je bilo vsega lepega konec,
2. pa se je po nevem koliko urah igranje enostavno iztaknil vmesnik, sem pozneje še veliko ur razmišljal kako, in spet je bil konec, ker je crknil ULA procesor..... no pa smo tudi to zrihtali, nakar pa je crknala še folija in je vse šlo samo še v kot.......po kakšnem letu ali dveh, je prišel kolega in pravi, da mu je crkno CPU in ULA , pa sem rekel daj prinesi in sva iz dveh skup nametala enga, jaz sem dal spodnji del - v bistvu računalnik z vsemi elemneti in procesorji, on pa je prispeval zgornji del - tipkovnica z folijo in zadeva je potem še vsaj kakšni dve ali tri leta delal u iber dobro..... vse do tedaj ko ke kolega nabavil prvo 486-ko... nekje tam okoli leta 1995.....
Glede nalaganja iger... kupil sem si en prenosni kasetofon in sem glavo nastavljav kar na posluh, ko je enkrat bila igra naložena na računalo, sem iztaknil iz kasetnika kabel za izhod v računalo, pritisnil tipko za snemanje in sem imel glas na kasetofonu in sicer preko vhoda za mikrofon....za takratne čase LUKSUS.... u to smo šele nabijali igre, cele noči, ened na tipkovnici, drgugi na jojstcku, pa večinoma na ČB TV-jih, ..... zdaj pa si predstavljajte kak šne oči smo imeli po recimo 6 ali 7 urah igranja na ČB televizorju .....

Uf ja Sinclair ZX Spectrum 48K .... legenda.....
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

SavoS ::

Ah ja zdaj sem se spomnil, takrat tiste čase nekje okoli leta 1987, se je začel počasi vzpon Jerovšek computers, enkrat sem celo k njemu poslal na servis tegale Spectruma in moram rečt, da ga je dobro poštimal. Konec Jeroveš computers pa vemo kakšen je bil....
Takrat je bila zelo IN revija Moj Mikro in moram rečt, da je veliko stvari bilo tam not.... bila je sicer draga a so bili opisi iger in namigi, tako, da je odtehtalo tisti denar......vsak mesec sem komaj čakal na nov izvod revije, imel pa sem tudi zmenjeno z enim dilerjem za igre iz Beograda, da mi je posnel na kaseto in poslal ravno tiste igre, katere so bile opisane v Mojem Mikru.... kaset se je potem z leti nabralo preko 50 in kasenje sem potem vse skupaj dal kolegu, ki je še dolpo potem to uporabljal.... mislim, pa da ga ima še danes nekje spravljenega tega Sinclaira.

V tistih časih nisem zasledil, da bi se dobilo v takratni Jugoslaviji tiskalnik za Spectrum.... to smo samo brali v revijah in še to so si lahko privoščili resnično bogati.....nekaj se je govorilo tudi o disketnikih za ZX-a in tudi o nekih tračnih enotah....ampak saj pravim, nam navadnim smrtnikom nedosegljivo.....po veliko letih sem potem zasledil slike teh stvari... če ima kdo kakšne informacije o teh stvareh pa naj se kar razpiše tu gor......

Takrat se je začela pojavljati tud firma z imenom Microsoft, ki pa je danes vsem dobro znana.....
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

Brane2 ::

Eeeh, Spectrum... 8-)

Mogoče par detajlov, ki niso ravno znani vsem.

Vsi slavijo Sir Clive kot genialca, ki je iz praktično nikakršnega HWja naredil z domiselnim SWjem veliko, kar v bistvu ni res.
Clive je IMHO samo precenjeni levak, ki je pobral slavo.


Vse zasluge za HW del zadeve ima one-man-band, ki je bil lastnik firme "Nine Tiles" in ta je za Clivea naredila celotno elektroniko.

Spomnim se, da je bilo kar nekaj zaj* z ULA čipom, ki se je grel ko svinja, ker je vseboval za takratne čase hitri RAM pa še nekaj analogne elektronike. IIRC je Clive celo patentiral grafično ureditev slike na stroju, čeprav je bila bolj glavobol kot revolucija.

Nasploh lahko rečemo, da se je, kot mnogi drugi, nasral na kar nekaj področjih:

- vsi so neki šparali na RAMih, vendar so na koncu ravno tam zgubili največ. Clive je recimo bil pionir v tem, da je kupoval slabe komponente z delujočim enim delom. Tako je zgornjih 32K rama narejenih iz čipov "3164" (32K x1), ki v bistvu ne obstajajo. Gre za 64K x 1 čipe, ki jim ne dela ena polovica. Clive je sortiral tako nabavljene čipe glede na nedelujočo polovico, v Spectrumu pa si lahko s par jumperji prilagodil zadeve glede na serijo. Prvih 16K je bilo sestavljenih iz čipov 2116 (16K x 1), ki so bili že takrat predpotopni, greli so se, zahtevali so komplicirano napajanje (poleg 5V tudi IIRC 12V in -5V), zaradi katerega so dostikrat zakurili cenen notranji switcher ali pa on njih.

Končni rezultat je bil brdo enih RAMov, ki so ob vsem ostalem verjetno že ob splavitvi bili dražji od 8 čipov 6164, dali so od sebe samo 48 Kb ( namesto 64 Kb, ki bi jih dobil brez kompliciranja), da o poznejših letih ne govorimo. Cene RAMu so drastično padle, Spectrum pa je še vedno upporabljal arahaične, star in drage RAMe. Par let po splavitvi Spectruma so bili na trgu že 4464 RAMi (64x4), kar pomeni, da bi bila dva taka čipa zadosti za 64K, namesto 16tih čipov in nrada elektronike za ubogih 48K !

- slabo izbran CPU. Za QL-a, ki je prišel ven samo dve leti pozneje, so izbrali 68008. Gre za čip, ki je navzven dokaj podoben Z-80 (zunanji 8-bitni data bus), vendar znotraj 32-biten in nasploh veliko bolj razširljiv in hitrejši. Če bi obdržal 16 RAM čipov, tako kot jih je imel v originalu, bi imel lahko celo 16-bitno podatkovno vodilo in bi torej lahko not spravil celo 68000-tko !

-totalno pomanjkanje standardov in zaprt design Spectruma, brez vizije v razširljivost. To velja tako za SW kot HW spectruma. Kakršnekoli predelavi in razširitve so bile totalen PITA. Z malo truda bi lahko odprl pot za celo družino združljivih računalnikov, v kateri bi bil Spectrum samo prvi in najbolj revni član. Če bi open sourcali vsaj glavne specifikacije, bi se stvari lahko proizvajale še dolga leta.

- ULA je bila totalno prezakomplicirana. Tiste atribute bi lahko mirno ven zmetal in uporbil klasično grafiko, tako kot npr Amstrad, sicer veliko pozneje. Dobil bi veliko večje učinke (čisti bitmap v višji ločljivosti) za praktično enak denar. SLika bi zavzela sicer več RAM-a, vendar ta že takrat ni bil problem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Ah ja zdaj sem se spomnil, takrat tiste čase nekje okoli leta 1987, se je začel počasi vzpon Jerovšek computers, enkrat sem celo k njemu poslal na servis tegale Spectruma in moram rečt, da ga je dobro poštimal. Konec Jeroveš computers pa vemo kakšen je bil....


JErovšek je bil že takrat IMHO blefer. Curil je folk ko kretene, ker je pač lahko "uvažal" komponente, ki jih drugi niso smeli.
Še se spomnim, ko sem šel direkt k njemu pred bajto in čakal, da mi bo prinesel folijo za spectrum, ki jo je zelo "solidno" zaračunal.


Takrat je bila zelo IN revija Moj Mikro in moram rečt, da je veliko stvari bilo tam not.... bila je sicer draga a so bili opisi iger in namigi, tako, da je odtehtalo tisti denar......vsak mesec sem komaj čakal na nov izvod revije, imel pa sem tudi zmenjeno z enim dilerjem za igre iz Beograda, da mi je posnel na kaseto in poslal ravno tiste igre, katere so bile opisane v Mojem Mikru.... kaset se je potem z leti nabralo preko 50 in kasenje sem potem vse skupaj dal kolegu, ki je še dolpo potem to uporabljal.... mislim, pa da ga ima še danes nekje spravljenega tega Sinclaira.


Prava revija so bli "Računari". Moj mikro je bil bolj tko, da zapolni čas do izida naslednjih "Računarov"... :D


V tistih časih nisem zasledil, da bi se dobilo v takratni Jugoslaviji tiskalnik za Spectrum.... to smo samo brali v revijah in še to so si lahko privoščili resnično bogati.....


To sem videl in imel v različnih variantah. Ena je bila originalna varianta v obliki ZX Printer- tista gnusoba na poseben, metaliziran papir.
Druga varianta je bila v obliki posebnega vmesnika, ki je imel polge vmesnika za flopi in joystick tudi Centronics za printer.


nekaj se je govorilo tudi o disketnikih za ZX-a in tudi o nekih tračnih enotah....


Imel sem Microdrive tako na SPectrumu kot na QLu. V glavnem, precej rahitična zadeva, čeprav daleč hitrejša od kasatarja. Zelo Sinclairovsko ultrapoceni narejena vendar bogato zaračunana. Ql verzija je bila zelo podobna Spectrumovi in delal je nekoliko bolje (obe sta uporabljali iste kasetke). Boljše od kasete, skrije se pred flopijem.

"Opus Discovery" je s flopijen na SPectrumu gate trgal. KArkoli si si zaželel, se je naložilo v 2-3 sekundah. Na eno disketo 720 k je šlo brdo iger. Baje je stvar delala tudi z 1.44 MB flopiji ob ustrezni enoti in novem ROMu, vendar tega nisem probal.


ampak saj pravim, nam navadnim smrtnikom nedosegljivo.....po veliko letih sem potem zasledil slike teh stvari... če ima kdo kakšne informacije o teh stvareh pa naj se kar razpiše tu gor......


Enotko je imel kolega, jaz sem mu jo popravil, zato sem se lahko igral z njo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

SavoS ::

U brane2 - vidim, da si bil za tiste čase kar bogat :D , če si si lahk oprivoščil vse to.... no v Radljah ob Dravi, pač nisi dobil druge revije kot Moj Mikro, tako, da se oproščam, če sem koga užalil...

Hm nisem vedel, da so tudi druge stvari obstajale za ZX-a..no super hja ja micro drive ja..... malo mi je ušlo že iz spomina, ker sem o teh stvari lahko samo bral... saj takrat kot 15 letni mulc nisem imel dohodkov in sem bil odvisen le od dobre volje staršev, ki pa nasprotno od danes niso in niso imeli smisla in posluha za takratne računalnike in vse kar spada zraven.....v današnjih časih pa itak vemo kako je to.... računalnik je že skoraj nuja in ni več luksus!



No vidim da si bil veliko bolj v tem Brane in bi te prosil, da še napišeš kaj o teh stvareh.....;)
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

Brane2 ::


U brane2 - vidim, da si bil za tiste čase kar bogat :D , če si si lahk oprivoščil vse to.... no v Radljah ob Dravi, pač nisi dobil druge revije kot Moj Mikro, tako, da se oproščam, če sem koga užalil...


Nisem bil bogat. Pravzaprav sem bil precej suh, bolj kot danees povprečen srednješolček. Te stvari sem lahko videl le tako, da sem prišel do pokvarjenih in jih popravil.

Ja, mogoče bi kazalo kaj napisati o tem... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: Ne, ne, sej kapo dol tistmu, k se mu je dal sploh vse to računat in nardit ta efekt.

Najtežje je bilo prvemu, oponašalcem je bilo itak lažje.

nekdo123 ::

Brane2:

Ja, tist papir za printer je največji drek... Bolj kot ga po rokah valjaš, bolj zgineva sprintan text :) So pa nekatere revije uporabljale ta printer za listing programa, potem pa fotokopijo za stran v reviji!

Bila je pa še ena revija v Srbo-Hrvaškem jeziku. Elektronika a kako se ji je že reklo. V glavnem, v osnovi elektronična revija, ki pa je ob vsaki izdaji pridala 2-3 strani Spectrum programčkov/assembler sourcetov. Tist je bilo tud veselje, tko ene dvourno, prepisovanje tistih šestnajstiških števk v računalnik :)

Brane2 ::


Bila je pa še ena revija v Srbo-Hrvaškem jeziku


NE da bi vedel. Vem za "Galaksijo", "Računare" (spinoff Galaksije, ptem ko so objavili samogradnjo istoimenega računalnička), "Svijet Kompjutera" (bolj cenena in manj tehnična zadeva) in to je to. Razen, če si mislil na "Radioamater", samo ta je bil bolj namenjen radiomatarjem, ne spomnim se pa kaj veliko listingov...

Doma smo imeli:

Moj Mikro (še kar dobra zadeva, čeprav daleč za "Računari")
Bit (izdali nekaj številk in propadli)
On the journey of life, I chose the psycho path.

HeiJack ::

Če koga zanima, imam doma okoli 50 kaset ( lahko komu kakšno presnamem - večina je že freeware, tako da ne bo kdo smatral to za piratstvo :=) );

Kje so časi, ko si z radia Študent posnel 5min piskanja, to naložil in igral npr: AquaSki 8-)

Sem pa svojo ZX mašinco že leta 86 predelal v INES testaturo (boljše slovensko ohišje s plastičnimi tipkami), pomoje pa bi se našla še kakšna odvečna roba (kempston interface, microdrive, ...)

Aja - mal zbiram take zadeve (Amiga, Atari, ZX, Commodore 64, ...), pa je lepo vidit da je še nekaj ljudi ki cenijo te legende.

kixs ::

Kakorkoli ze gledate na 8 in 16 bitnike... so za v kos! 8-O

Da ne bo pomote... Hardwersko!!!

Hvala bogu... kHm... zvestim programerjem, da so naredili emulatorje in to je PRAVA STVAR! :D

Jump to: http://www.emulator-zone.com

Potegnes dol emulator, potem pa se s kaksne mule pakete z vsem zivim softwerom :P

Zakaj tako? Vcasih sem bil lastnih Atarija 800XL in imel cel kup kaset. 8-) Seveda sem to prodal in kupil PC. Cez nekaj let (1995) sem naletel na emulatorje in zacela se je "nostalgija"... skozi leta sem potem zbral za celo kolekcijo raznih emulatorjev in "romov" oz. "disk imagov".
Konec 1999 sem se odlocil nabaviti (za jurja) Atari STE z original monitorjem (mono), ki mi je bila vedno full huda mashina... seveda je sledilo doloceno razocaranje, saj sem se ze cisto razvadil glede hitrosti nalaganja in user friendliness, ki ti jo nudijo emulatorji. Poleg tega imajo dodatne graficne ucinke, ki tisto nizko resolucijo in kocke malo popravijo :D

Tako je Atari STE sel hitro na podstresje in lansko poletje na smetisce :O , res pa je, da ni delal cist brezhibno!

Takrat, ko sem nabavil STja, sem tudi razmisljal o Amigi 500... vendar me je kolega, ki jo je imel doma, preprical, da so emulatorji veliko boljsi... danes se se vedno strinjam s tem. Res, da je bil car tistih mashin tudi v tem, da si moral vsake toliko casa nastimavat glave kasetarjev, da so bile kaksne diskete fuc ipd... in ob tem vcasih zgubil veliko zivcev ;)

PS:
Mislim, da imam se nekje doma tiste racunalniske revije ala Racunari in Moj mikro, pa se nekaterih, vendar ne vem vec imena 8-) Zanimivo koliko piratov je takrat zivelo in oglasevalo v teh revijah, skor polovico revije oglasov ;)

happy emulating...

Brane2 ::

Ja, stare šare se hitro nabere za celo klet pa še pol stanovanja, in ja, emulatorji so lahko dobra rešitev, ampak svojega Spectruma ne dam.

Kateri emulator na PCju ti v pol ure tako prijetno segreje tipkovnico, kot je to pri originalu ?

Po katerem emulatorju lahko zliješ kokakolo in ga potem relativno enostavno opereš ?

Edini hec originala je, da se ga ne da priklopit na LCD in recimo emulirat kasetarja s kako SD ali CF kartico.

Na 512 M model bi spravil shitload programov, verjetno kar vse, kar je bilo vredno imeti...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Kar se STja tiče:

Nanj lahko spraviš z manjšimi predelavami PC miško ( ali pa s posebnim vmesnikom) in VGA monitor. Zna delati tudi z ATA diskom.

Tako da v bistvu ne rabiš originalnega monitorja, ki je danes že nesmiselna izbira.

Sam ST pa niti ni tako velik, da bi zavzemal res omembe vreden prostor, če lahko uporabiš PCjev LCD...

Drugo vprašanje pa je, za kaj bi ga rabil. Igre lahko nabijaš na emulatorju, uprabni programi so pa že precej "out".

Tudi najboljše zlahka presežejo stvari, ki so na voljo npr. za Linux.
On the journey of life, I chose the psycho path.

mitja_i ::

Zdajle se priklopil mojega ZX Spectrum +

DELA!! :D Vse tipke delajo! Neverjetno! Še "zvočnik" se oglaša! Največ problemov sem imel ujet pravo frekvenco na TV. Zdaj jo mam: 594 MHz! Pa najdit pravo kombinacijo tipk za ukaze.

Grem takoj spet študirat ukaze. I love BASIC!8-)

Zdajle še umazanijo s tipk odstranim (spraskam) pa bo kot nov 8-O

Še kasete z igricami moram nekje izbrskat izza omar...

roli ::

A je možno kje to stvar kupit?
Pa ne za 30 jurjev kot ga en prodaja na bolhi.Ali pa comodore 64.
Pač nekaj od tega bi rad.Ve kdo kje se dobi?
http://www.r00li.com

urban99 ::

jah, nostalgija... jst sem mojega prodal in mi je še vedno (bolj) žal - ob prvi priliki ga spet kupim.

Bi pa pozval vse, ki imate doma zalogo igric na kasetah, da jih po možnosti skonvertirate v mp3 in objavite kje na netu. Se mi zdi, da je precej ljudi, ki bi to res cenilo.

O oddajah Radia Študent sem pa že enkrat v temi o slovenskem rač. muzeju govoril - upam, da obstaja arhiv tega. To je bila po mojem ena prvih "p2p" zadev pri nas, legendarno in "avantgardno" hkrati :) Da o izjemnem prispevku k računalniškemu opismenjevanju "mulcev iz 80ih" sploh ne govorim.

btw: ste vedeli, da legendarni Beosoft še obstaja? Zdaj imajo v Beogradu računalniško trgovino :)


//edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urban99 ()

btree ::

Jaz ga imam, sicer pokvarjenega (membrana za tipkovnico je poškodovana), manjka tudi napajalnik. Imam pa tudi originalo škatlo in knjigo. Če koga zanima, naj mi pošlje zs.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: btree ()

nekdo123 ::

rolihandrej: V sloveniji zelo težko dobiš te zadeve, ker jih dejansko ni več veliko. Obišči malo eBay, sploh angleškega, tam je precej te robe. Samo, kakor toliko ohranjenega niti ne boš dobil pod 15.000 SIT.

urban99: Obišči http://www.worldofspectrum.org/ - nekaj 10k igric, programov, demotov,... za Spectruma. Največkrat v TAP obliki, ki pa jo predvajaš tudi s TAP pluginom za Winamp (sicer pa na strani najdeš tudi druge programe za predvajanje teh datotek). MP3 ni primerna oblika, saj bi "kompresija" pokvarila določene signale.

tomazzz: podariš?

nekdo123 ::

mitja_i: modificiraj si Spectruma tako, da boš imel Video izhod (in ne UHF, kot je sedaj). Bo izginil ves sneg in ostale motnje v sliki!

Če si kaj električarja ti lahko pomagam.

urban99 ::

@nekdo123 - MEGA! res tnx, saj se mi je zdelo, da mora obstajat kaj podobnega, ampak ko sem to pred leti iskal, mi ni uspelo najti.

KoMar- ::

Jaz imam modificiran ZX Spectrum+ z dodatnim video izhodom, jap :D Fotr zrihtal že pred ene 12 leti :)

Btw, če ima kdo ZX Spectrum+ in hoče zaslužit par jurjev, naj si, prosim, ogleda moj oglas: http://www.slo-tech.com/script/forum/izpisitemo.php?threadID=212129

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

Azrael ::

Ne vem ali imam samo tako srečo ali pri nas res Spectrumov ni več veliko. :\

Vsaj meni Spectruma še ni uspelo stakniti. No uspel sem dobiti nemški User's Manual, servisno knjigo, pa nekaj knjig z Basic programi, samo Spectruma (še) ne. Emulatorji žal niso vse, vsaj pri C64 mnoge stvari ne delajo prav oz. sploh ne delajo, kljub različnim emulatorjem, ki obljubljajo več kot 99% združljivost z originalom.

Ja nostalgija, imam C64, sedaj pa iščem še Spectruma, da v živo preverim, kaj drži iz tistih večnih kregarij C64 vs Spectrum.:D

Se pa stinjam z Branetom, zaprta arhitektura je pokopala vse te strojčke, le pri IBM so bili zakonsko prisiljeni, da so dali ven vso tehnično dokumentacijo. Na srečo mnogih in žalost IBMa Taiwančkom copyright na BIOS ni delal posebnih moralnih zadržkov. Nadaljevanje je znano.
Nekoč je bil Slo-tech.

nekdo123 ::

marko_stamcar: nič lažjega kot to, rabiš samo en 6,3V 220mikroF kondenzator, pricinjen na vhod v modulator :)... Več na : http://user.tninet.se/~vjz762w/ZX_SPECTRUM_DIY_PROJECTS/fixuspec.html

Azrael: eBay? K dreka jih maš :) Kontaktiraj, če želiš, da ti kakšnega od tam zrihtam...

Brane2 ::

Tudi na bolšjaku se najdejo.

Bom pa pobrskal po lokalnem odpadu. Če je res, da so jih metali na odpad nedavno, bi moral biti sposoben najti kaj...
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: ja, na bolšjaku večinoma ne delajo... pa se lahk pritožiš kamorkoli češ :) Sej si sam enega kupil, pa čeprav je izgledal kot nov, ne dela :)

Brane2 ::

Te stvari se da zrihtat.
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: ni tako enostavno... npr. ZTX213 ne dobiš nikjer v sloveniji... oz. z drugimi besedami, raje kupiš delujočega :) Na bolšjaku moraš kupiti, nevedoč, ali dela ali ne in nevedoč ali ga boš lahko popravil in koliko časa/živcev -> posledično denarja, boš zapravil...

Brane2 ::

Če govoriš o ULA čipu, ga lahko sam nakrpaš CPLDjem.

Pa tudi če ga ne, 500 SIT boš pa že dal za SPectruma. Tudi če je crknila ULA, bo pač ta "za dele", s katerimi lahko dopolniš naslednjega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: ZTX213 ni ULA, ampak tranzistor v vezju, ki naredi iz 5 12V.

Po drugi strani... koliko časa bi delal ULA vezje s CPLDjem? :)

Pa še to, za 500 SIT ga zelo težko dobiš, ponavadi je 5000 SIT :)

Brane2 ::


Brane2: ZTX213 ni ULA, ampak tranzistor v vezju, ki naredi iz 5 12V.


Eh, ti si pa najdu težek problem. BC 141 ga čisto lepo zamenja.
ALi pa recimo 2N5784. Kaj je tako posebnega na slednjem ? Nič, razen tega, da sem za 1 kSIT kupil svojčas lopato teh in da mi jih je kar nekaj ostalo. :D


Po drugi strani... koliko časa bi delal ULA vezje s CPLDjem? :)


Pojma nimam. ČE bi dobil kje interno shemo ULA-e ( sem jo videl nekje na netu), bi bil IMHO precej hitro fertik.


Pa še to, za 500 SIT ga zelo težko dobiš, ponavadi je 5000 SIT :)


NA našem bolšjaku ni stvari za 5 kSIT. Nedolžnost prodajalke kave bi verjetno zglihal za manj...
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: če bi blo vse tole res tako enostavno, ne vem zakaj jih nimaš potem doma celo goro in prodajaš za 5000 SIT na bolhi... FUL bi šli v promet :)

Brane2 ::

Mogoče bi kazalo začet spet s tem... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Vanadium ::

Pozdravljeni.

Glede na to da kle razglabljate o predpotopnih zadevah računalništva 0:) me zanima če bi kdo znal popravit to moje čudo:

Philips PCL 101 iz leta 1990 ce se nemotim je to prilagam pa sliko.


Free Image Hosting at www.ImageShack.us


Zadeva mi je res pri srcu. Skratka crknil pa naj bi neki brenkač pri napajanju in manjkajoča je pa f10 tipka. Kar se tiče kablov za lcd bom že zamenjal.

Aja ce ima kdo kasete za spectruma bi bilo fajn jih dat na cd ker imam nekje nek ogromen spectrum, ter nekje mam tudi joystick za njega :D :D

L.P.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

Azrael ::

5 jurjev za Spectruma ne dam, razen če je zraven priložena zlata palica ali dve. :D

Kar sem gledal servisno dokumentacijo, je problem bolj ali manj le ULA in ROM, če nimaš EPROM programatorja. Za tranzistorje, je že v servisni dokumentaciji zapisano kateri BC in BD tranzistorji odgovarjajo, le njihov pinout je drugačen od eksotičnih ZTK

Bistveno bolj enostavna reč kot C64 z namenskimi čipi, ki jih ni najti nikjer.
Nekoč je bil Slo-tech.

nekdo123 ::

Azrael: no, mogoče je tu problem, da ne dobiš zadeve :) Ker pod 5k SIT ga, vsaj lepega, načeloma ne bo nihče prodal, ker vsakega vežejo določeni nostalgični spomini na to obdobje.

Glede zamenjav za 213-ko... Kerga lahko vzamem? Jest tega v dokumentaciji nisem našel?

Brane2 ::

Ne rabiš tako picajzlasto iskat zamenjavo.

ZTX je tam ziher iz natanko enakega vzroka, kot jaz not mečem 2N5784: Sir CLive je nekje dobil shitload tega za ceno sladoleda.

Rabiš soliden NPN tranzistor, ki prenese v sili recimo v šusu do 1A, koletorsko napetost recimo vsaj 40V (če ne raje 60V) in ima soliden beta- več ko 100.

That's it. Oscilator je tako bedno narejen, da ne špila z vsemi tranzistrji enako lepo, a to so malenkosti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: Vzel sem BC213, pa mi ne dela... vezje da odsebe 1,4V... se ti kej sanja, kaj bi lahko bilo? Razen 650ke in 213ke?

Brane2 ::

Ne vem na pamet. Bi moral pogledat shemo. Je odpizdilo še kako diodo ali kondi v bližini ?

Lahko, da bi stvar sicer delala ampak da je prebit kak od RAMov v spodnjih 16K

Odkrivanje tega je rahlo jeba, ker je najlažje z OLFA nožem prerezat par vezic v bližini RAMov. Pocvikaš na ugodnem mestu +12V, -12V in +5V za RAMe, nato stvar spet priklopiš in vidiš, če sos edaj napetosti taprave.

Pri RAMih je haklc tudi v tem, da morajo dobiti vse napetsoti ali pa nobene. NE smejo laufati npr. samo z 12V napajanjem, ker se bodo skurili.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

V knjigi Održavanje i opravka kučnih računara je podatek, da moraš v primeru uporabe tranzistorja BC 213 zmanjšati upor v razdelilniku napetosti za bazo tega tranzistorja iz 1.8k na 1k.

Če tudi takrat ni oscilacij je po mnenju pisca te knjige vsekakor odpovedal še kateri od RAM chipov v spodnjih 16K oz je nekje drugje v +12 ali -5V napajanju kratek stik.

Vsekakor pa ti RAM chipi ne smejo delovati brez vseh napetosti napajanja, ker takoj crknejo.

Je Tr4 (ZTK 650) v redu (namesto njega laho daš BD 235) ?
Nekoč je bil Slo-tech.

nekdo123 ::

Ma, to imam enga Spectruma +2 128k... Pa mislim da ni noben RAM odpovedal (ker se občasno celo uspe vklopit), kondiči so tud vidt celi... ene tri ure sem iskal napako, pol pa obupal. Raj kupm novga :)

V bistvu sem popravljal enga 128k, k mi je 213 crknil, pa sem iz tega +2 precinil tuljavo pa 213 in 650ko v 128k. 128k zdej dela... Pol sem pa tuljavo iz 128k precinil v +2 model, kupil BC213 in nadomestek 650ke, pricinil zadevo, pa je bilo samo 1,4V (128k je pri odpovedi 213ke dajal od sebe 25V!!!, pa se mi je skori TEA2000 skuril, je že kr smrdelo)... tako da bo sedaj tale +2 128k za rezervne dele (npr. če res TEA2000 crkne :) ).

multiscan ::

ja spectrum:))

jaz sem pa pol mal kasneje bil ponosen lastnik Atarija, če se ne motim 130XEbli so 800xl pa 130EX?ta je mel mal več rama), pa sem ga bedak;(( mislim da še ne dve leti zarukal v kontejner....pa še delal je, sam programov nisem mel kje dobit:(((((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: multiscan ()

VolkD ::

Evo..
našel sem..Prvo slovensko kaseto s SW za ZX spectrum. To je bil res stroj for ever. Sam sem napisal tracer za basic.. in je na tej kaseti. Tudi mavrico še imam.

nekdo123 ::

VolkD: katero to?

VolkD ::

Mja.. prvo pač. Tisto kaseti, ki je tudi kontrabant gor, pa na ovitku je nekakšen orkogel svet.. Žal je ta ovitek že čisto fuč. Tudi kaseta se ne da več prečitati.

nekdo123 ::

VolkD: to verjetno misliš tisto, kar je izdal radio Študent : http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/Bin/ZOTKS/RadioStudent.zip . Sam ne vem, zakaj govoriš, da je prva? Sej ne vem, če je radio Študent sploh še kakšno zbirko za to izdal...
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Piratstvo v Sloveniji - nekoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8915163 (11694) ZaphodBB
»

ZX Spectrum

Oddelek: Pomoč in nasveti
412714 (2115) KoMar-
»

Stari časi

Oddelek: Loža
422741 (1978) Brane2
»

vaše prvo računalo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138531 (7069) flipflop
»

Moj najbolj eksotičen kos hardwarea je...

Oddelek: Strojna oprema
202047 (1259) rkovac

Več podobnih tem