» »

Sinclair ZX Spectrum

Sinclair ZX Spectrum

«
1
2 3

ZigX- ::

Danes so v soli odvazal stare stvari in sm zagledu tole (slika ..) in se mi je zdel zanimiu pa sm si uzeu. Pol pa pridm dam in vidm da ma TV vhod, EAR vhod, MIC vhod in Adapter vhod. Dam notr adapter tak k zahteva in tv cabel (un kabl k loh povezes pc in tv) in prklucm na tv. Zgodil se ni 0 .. in sdei me zanima ce kdo k je mal starejsi in je se to zadevo uporablu kei ve pa mi prosm pomaga ..


Hvala ..
Ni zime, ni zime!
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

nekdo123 ::

Tega Spectruma moraš povezat z drugim kablom. Namreč tisti TV izhod zadaj na njemu ni video izhod, ampak UHF izhod.

Torej, zadevo moraš povezati na antenski vhod na TVju, pa nastavit kanal (našel ga boš nekje med 35 in 47 kanalom).

Če ti kaj ne bo šlo, pa še kaj vprašaj.

ZigX- ::

hvala .. grem takoj probat ;>
Ni zime, ni zime!

nekdo123 ::

A pa majo še kej teh zadev odveč? :)

#000000 ::

Super zadeva (mislm za obujat spomine) poglej tale link pomoje boš našel vse in še kaj zraven. LP

Mater so ble hude igre za tisti čas, Alchimist al pa Manic Miner. Te dve so men se zdi tud zadnje kar sem igral (če odštejem pimball)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

ZigX- ::

nekdo123 zal ni vec .. use so odpelal s kombijem na unicenje :| .. sdei me pa se neki zanima .. torej js morm uklopt z tistim kablom s katerim imam povezan tv z anteno ane .. ? no potem pa iscem prog. pa mi naide sam neki modrga .. pa tale zadevca je tut cist tih .. a to sploh dela ??
Ni zime, ni zime!

Poldy ::

Seveda je čisto tiho, marsikdo mlajši si danes tega ne more predstavljati...

Če me spomin ne vara, je začetna slika bela, spodaj levo pa čaka kurzor, potem pa samo LOAD"" a kaj že, pa kasetar poženeš.

Jaz imam sigurno 500+ igric. Hm, sem dobil idejo, kaj če bi to iz traku spravil v MP3...

ZigX- ::

Aha .. ke bi pa loh te kasete dubu ?
Ni zime, ni zime!

Brane2 ::

Poli:

Pa se ti sanja, kaj vse je bilo v tej šolski opremi ?

Samo Spectrumi ali še kaj drugega ?

Drugače pa je ZX48K legendaren stroj. Enega sem dobil na bolšjaku in ga imam v omari v rezervi, če mi glavni stroj crkne... :D

Izhod naj bi bil na 43-tem UHF kanalu. Stvar bi morala ob pritisku na tipko komajda slišno klikati, kar naj bi se dalo poudariti z "POKE 23609,50".

ker so vsi ukazi na tipkah, je to "O 23609,50" (ENTER)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

KAr se kaset tiče, poglej na kak "Planet sinclair" ali kaj podobnega (poišči z googlom).

Večina iger za Spectruma je sedaj public domain, dobijo pa se tudi v binarni obliki za naložitev neposrednov simulator.

Mislim, da jih ima nekdo tudi kot mp3 posnetke....
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Slika mora biti siva, z napisom "1982 Sinclair Research". Če tega ni, potem zadeva ne dela...

Lahko pa poskusiš tudi tako. Ko ga priklopiš na napajanje in pritiskaš tipke, se mora iz njega slišati tik tik (namreč zadeva ima vgrajen zvočnik). Je pa precej tih, tako da dobro prisluhni.

Če teh "tik"-ov ne oddaja ob pritiskanju na gumbe, potem ne dela!

nekdo123 ::

Na internetu je ena ogromna baza vsega Spectrumovega softwera, na naslovu: http://www.worldofspectrum.org/ .

ZigX- ::

nekdo123 .. js ti ga senkam ce rabs .. ni ne duha ne sluha .. js to ne znam osposobt .. ce cs .. se lahko ti malo pogras z nim .. sm iz lj - crnuce ..
Ni zime, ni zime!

Brane2 ::

Če ne dela, ga prinesi sem. Mogoče ti ga lahko zrihtam. Škoda bi blo zavreči legendarni stroj...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ZigX- ::

Brane2 skje pa si ?
Ni zime, ni zime!

nekdo123 ::

A mi ga pošlješ po pošti? Poštnino mi zaračunaš v obliki odkupnine?

Mogoče ga celo usposobim, ker imam precej te stare opreme.

Brane2 ::

Sostro. 700-1000 m od končne postaje 13-tke.

Sostrska 43C (poglej v TIS)
On the journey of life, I chose the psycho path.

ZigX- ::

nekdo123 .. cakej .. ga mogoce nesem Branetu2 .. ga popravi in se malo poigram .. itaq ne rabem .. k nimam ne kaset ne 0 ..
Ni zime, ni zime!

nekdo123 ::

V glavnem, bi ti bil hvaležen, če mi ga boš lahko poslal.

Brane2 ::

Poli: Se da zvedet, na kateri odpad so poslali to robo ? Pa kdaj ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

ZigX- ::

ei nekdo .. s kje pa si .. sm se odlocu da ti direkt poslem .. ker brane2 .. se mi ne da do tebe (hvale vseeno8-) ) ..
Ni zime, ni zime!

nekdo123 ::

Brane2: As ti tud fen teh starih zadevc? A maš kakšno kolekcijo doma v omari?

nekdo123 ::

S Kranja... ti na ZS pošljem naslov, ok?

ZigX- ::

Brane2 .. to pa nebi vedu .. odpelal so pa dns okol14.30 .. tko da .. pomoie ie ze itaq unicen ;(
Ni zime, ni zime!

nekdo123 ::

Evo, sem ti poslal zasebno sporočilo :)

ZigX- ::

zmenen .. bom dau u 1 kuverto .. al morm to ze u skatlo dat .. mislm ona koverta rjava vlka ..
Ni zime, ni zime!

Brane2 ::


Brane2: As ti tud fen teh starih zadevc? A maš kakšno kolekcijo doma v omari?


Včasih sem precej intenzivno servisiral te zadeve. Sedaj imam samo tega Spectruma nekje na polici, če ne štejem enega Mega STja, ki sem ga pa praktično že razkosal. Mel sem brda te robe, pa sem vse stran zmetal.

Tudi tega Spectruma sem našel na bolšjaku. Bil je na pogled skoraj nov in me je pač zgrabila nostalgija. Crknjen je bil interni blocking oscilator, ki je Ahilova peta Spectruma, a to smo zrihtali v petih minutah, nakar se mi ni dalo iskati starih kaset okrog.
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Jah, jest bi te prosu, če lahk daš u škatlo, pa VELIK cajtnga okol nabašeš, ker teli naši poštarji to tko raznašajo, da jim trikat po tleh pade, pa dvakat nekej nanj...

Vsaj jest mam take izkušnje :)

nekdo123 ::

Jest sem si v Winamp naštimal TAP plugin, pa kar direkt z računalnika playam igrce v Spectruma :)

ZigX- ::

cak ubistvu .. mas msn .. pa mi prosm na zasebn spuruciu posl .. mail .. pa mi bos razlozu ker bom 1 posilu ;>
Ni zime, ni zime!

mitja_i ::

Hej. ZX Spectrumi so legendarni! Jaz mam ZX Spectrum + doma v predalniku. Crknilo je par tipk in to zgoraj na številčnici. Brane2, če se kaj spoznaš, bi pravzaprav rad, da tudi mojega malo pogledaš. Kasete ne vem, kje bi še našel, kakšna se še kje valja.

Sem pred leti iskal kakšen servis, ki bi popravljal te zadeve. Samo nisem nič našel. Lepo bi bilo izvedeti, če še obstaja kakšna ZX Spectrum scena v Sloveniji.

nekdo123 ::

mitja_i: rabiš novo membrano! Če boš rabil, sporoči!

nekdo123 ::

poli: Sem ti poslal ZS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekdo123 ()

Brane2 ::

Lahko pogledam, a če je crknila folija, sva mrzla.

No, da se jo baje še naročiti za par funtov pri enem tipu v GB, samo ne vem točnega naslova.

Ja, Spektrum je nesmrten...
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: Skoraj zagotovo je membrana, se spomnim še iz "aktualnih" časov Spectruma. Če je kej crknilo, je bila membrana :))) Sploh od "preveč igranja"... ali starosti, je plastika otrdela, pol pa po žilah popokala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekdo123 ()

Brane2 ::

Ja, ampak to folijo se je dalo porezat, če je počila ravno tam, kjer pride v konektor (kar je bilo največkrat slučaj).
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

Brane2: No, ne vem če si kdaj popravljal Spectruma+, tu je bil drug problem. Ni počila folija pri konektorju.

Pri Zx Spectrumu je bila membrana sestavljena iz dveh plasti, pri Plus modelu pa iz treh. In te tri plasti so bila na zgornjem delu (v bistvu pokrov s tipkovnico) z dvema mostičkoma privijačena na plastiko, tako da sta mostička stisnila te tri plasti skupaj (in povezala kontakte - v bistvu trapast narejeno).

No in zaradi dvojnega upogibanja in "navrtja" plastike je ponavadi ta plastika napokala ravno pri prehodu iz "velikega dela" membrane v tista dva "kabla". In to je nemogoče popravit :)

Brane2 ::

Tudi to se je dalo, čeprav mogoče ne tako elegantno.

Poleg tega pa si lahko pomagaš s prevodno barvo.

Če pa vse ostalo odpove, potem mogoče ni odveč tistih €10 za novo membrano in basta.

če me spomin ne vara, so eno količino entuziasti naročili pri Samsungu in te so bile praktično neuničljive, je pa vprašanje, če so jih tudi za Spectrum + ...
On the journey of life, I chose the psycho path.

mitja_i ::

Super, vidim, da je še živa ZX Spectrum scena!

Hja, se mi je zdelo, da je membrana, samo odpiral ga pa jaz ne bom. Žal nimam pojma o elektroniki. Ampak če sta kar dva, ki znata tole popravit...

Kul, zdaj se moram samo odločit, h kateremu ga prinesem. Sam zdajle je en hud mesec, ko res nimam časa. Se bomo zmenil po ZS, hvala!

Drugače pa moji naj špili:
- Flight simulator
- Green beret
- Jumping Jack
- Scuba diving
- Vsi Horace goes...

ZigX- ::

nekdo123 .. evo sm ti poslau mail .. sam te morm opozorit da tale ni glih kot nov .. mau je ta kovina nad tipkovnco prkrivljnga .. pa mau je barva ob straneh odkrusena .. si se zainteriseran ?
Ni zime, ni zime!

Brane2 ::

če so ti to najboljše zadeve na SPectrumu, potem še nič nisi videl.

Poglej si malo nekje na Planetu SInclair je mislim da seznam nesmrtnih iger na Spectrumu- IMHO kar dober.
On the journey of life, I chose the psycho path.

nekdo123 ::

poli: imaš na emailu.

nekdo123 ::

mitja_i: dokler bomo mi živi, bo Spectrum živel.

Moje naj igre: Jet Pac (itak), Bruce Lee (ena najlažjih iger sploh na Spectrumu), Manic Miner (se spomniš, zraven ko si igral je špilala muska!!!! - toj bil napredek), Ninja Turtles (precej moderna, skoraj že ne-Spectrum občutek).

Ta membrana te bo koštala cca 6-7k SIT. Najcenejše so na eBayu za cca 15 funtov + poštnina.

Sam se splača, pol to zadevo prešpilat :)

nekdo123 ::

Brane2: pa kje imaš ti na Planet Sinclairu kak spisek softwera?

Mogoče ti misliš na kak drug page kot jest? Original je kao http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/ .

Ja, tiste tipkovnice (kao neuničljive) jih prodajajo na nemškem eBayu. Cena? 25 EUR ena :) + poštnina.

Sej problem uničevanja membrane je bila itak vročina. Tako da, danes, ko te stvari predvsem stojijo v omarah, so tudi navadne skoraj neuničljive :)

ZigX- ::

nekdo123 .. poglei mail .. pa mogoce ti ze ju3 poslem .. sam se 1 skatlo najdm pa cajtng nabasm pol pa itaq skocm do poste .. pa mas ..
Ni zime, ni zime!

Brane2 ::

SPomnim se, ko je prišel ven "Wham ! The music box" sintič.

Stvar je lahko zaigrala večglasno melodijo, pri tem je pa tako obremenila ubogi CPU, da mu ni ostalo časa za nič drugega !
Končni učinek je bil nekako tak, kot da bi tisti komad poslušal po telefonu... :D


Ampak za tiste čase je blo to noro. Sploh, če pomisliš, da je imel Spectrum za zvočni izhod 1 (en !) bit. Če si ga setiral, je stekel tok skozi vdelani zvočnik in mmembrana je skočila ven in če si ga resetiral, se je tok prekinil in membrana je plopnila nazaj noter.

Sem raku zvočnik ? Popravek. varčni Sinclair je kot zvočnik uporabil kos cenene slušalke...


Kako iz tega dobiti polifonsko semplano glasbo iz CPUja, ki nima D/A pretvornika, timerjev, PWM izhoda in podobne šare, je že stvar črne magije.

Spomnim se, da je folk doktorriral okrog uradno nedefiniranih ukazov uboge Z-80tke, ki so jo obrnili podolgem in počez, da so izcedili iz nje zadnje atome moči.

Na podobno foro je nekdo raztegnil ekran čez border. Ko sem to prvič videl, sem "dol padu".
Spectrum ima grafiko ločljivosti 256x192 pixlov. Vsak pixel je lahko v barvi črnila ali papirja in skupina 8x8 pixlov si deli skupne tri bite za barvo papirja, tri za barvo črnila, 1 bit za brightness (svetla črnila) in eno za flashing.
Grafična površina zajema nekako 3/4 zaslona po širini in nekako toliko po višini. Vse, kar je okrog tega, je border, katerega barvo določajo trije biti, kar pomeni eno od osmih barv. To je vse. Ni nobenih skritih registrov, ne da se premikati delovnega zaslona po TV ekranu, ne da se spreminjati ločljivosti, refresh ratea ali česarkoli drugega.

In nato nekdo napiše SW, ki raztegne sliko čez border, torej čez cel zaslon... :\

Saj detajli so bili pojasnjeni v "Računarih", ampak kljub vsemu. Na ubogi Z-80tki na 3,58MHz je to že norost...
On the journey of life, I chose the psycho path.

mitja_i ::

Zdajle sem ga šel prav iz omare potegnit. Kot nov... Še napajalnik, ki ga je moj oče nekaj štimal je originalni! Pa kabel za tv tud! Pa knjiga za začetnike (fur benutzer), je še cela. Kokl me je oče zafrknil, ker ni kupil v angleščini. Še zdaj nič ne štekam...
Še mal, pa bo kot nov.
Ja, manic miner tud. Pa še ena je bila - PSSST!

nekdo123 ::

Brane2: ja, to so bili časi!

Tist "border efekt" je dobro viden pri demotu Shock - lahko ga preskusiš v kakem boljšem emulatorju. Naslov: http://www.zxdemo.org/files/Shock.zip .

Sej zadeva je v osnovi enostavna. ULA je bral iz RAM-a in istočasno risal na TV. Če si pri pravilni poziciji "žarka" zamenjal barvo, si to videl kot prelom. Če si pa to zamenjal na večih "pravih" pozicijah, si pa imel večbarvni border :)

Na ta način je delal LOAD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekdo123 ()

nekdo123 ::

mitja_i: To je od iste firme kot Jet Pac. Sam PSSST nikol nisem uspel obrnt...

Ja, + modeli, so bistveno bolj ohranjeni, ker so bili tudi bistveno bolj vzdržljivi (močnejša plastika). Pri Zx Spectrumu, ti je pa že padec izvijača povzročil za vedno vdolbino v tistem "plehu" čez tipkovnico.

Brane2 ::


Tist "border efekt" je dobro viden pri demotu Shock - lahko ga preskusiš v kakem boljšem emulatorju. Naslov: http://www.zxdemo.org/files/Shock.zip .


Tist "border efekt" je znan. Govorim o tem, da je tip raztegnil grafiko čez border.

Recimo lahko je prikazal tekst od skrajno levega do skrajno desnega roba zaslona. Sicer ne v polni ločljivosti, pa vendar.
On the journey of life, I chose the psycho path.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Piratstvo v Sloveniji - nekoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8915131 (11662) ZaphodBB
»

ZX Spectrum

Oddelek: Pomoč in nasveti
412708 (2109) KoMar-
»

Stari časi

Oddelek: Loža
422736 (1973) Brane2
»

vaše prvo računalo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138519 (7057) flipflop
»

Moj najbolj eksotičen kos hardwarea je...

Oddelek: Strojna oprema
202045 (1257) rkovac

Več podobnih tem