» »

Novi Apple-ovi izdelki

Novi Apple-ovi izdelki

Slo-Tech - Apple je danes na manjši prireditvi v Cupertinu predstavil nove izdelke, ki predvsem ciljajo na širše množice.

Najbolj odmevna bo zagotovo predstavitev prenovljenega malčka Mac Mini, ki je od sedaj naprej osnovan na Intelovih procesorjih. V ponudbi sta dva modela, ki se razlikujeta predvsem po vgrajenem procesorju. Osnova je Intelov Core Solo, ki tiktaka pri frekvenci 1.5 GHz, medtem ko je močnejši model podkrepljen še z dodatnim jedrom (Intel Core Duo) in nekoliko višjo frekvenco 1.67 GHz. Razlika je tudi v diskovnih in optičnih enotah, osnovni Mini ponuja 60 GB disk in Combo optično enoto, močnejši brat pa ima 80 GB disk in SuperDrive enoto.

Ostale specifikacije so enake, v sistemu je 512MB DDR2 667 pomnilnika, Intelovo vezno čipovje 945G z vgrajenim grafičnim čipom GMA 950, gigabitni mrežni vmesnik, brezžična mrežna kartica, Bluetooth 2.0 vmesnik ter kot dodatek še infrardeči daljinski upravljalnik, enak kot ga dobimo zraven iMac-a ali MacBook-a.

Velja omeniti, da se je nekoliko razširil tudi nabor priključkov na zadnji strani naprave. Tako imamo sedaj na voljo 4 USB, FireWire, DVI, LAN ter optične in analogne zvočne vhode in izhode.

V kompletu pa seveda, kot z vsakim drugim Appleom, dobite še komplet standardne programske opreme.

Cena za osnovni model je $599 (oziroma 649€ za evropejce), dražji model pa cenijo na $799 (875€ v EU).



Druga malo manj odmevna novost je iPod HiFi, ki je še eden v množici dodatkov za iPode. Gre za komplet zvočnikov z vgrajenim iPod pristanom, na katerega lahko postavimo kateregakoli iPoda. Zvočniki obsegajo dva 80 mm širokopasovna, ter enega 130 mm nizkotonca. Druge omembe vredne lastnosti so še delovanje na omrežje in baterije (6 "D" celic), analogni in digitalni vhod in podpora za daljinski upravljalnik. Cena? "Skromnih" $349 oziroma 379€.

34 komentarjev

zcetrt ::

No, končno so se potrudili in ceno iz USD v EUR dejansko preračunali.

:'(
4.

christooss ::

Valda dvojno označevanje cen >:D
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

moj_nick ::

No, končno so se potrudili in ceno iz USD v EUR dejansko preračunali.

Ja, fajn so tole preračunali. Evro je več vreden kot dolar.
110111001001010001010000

borchi ::

že kar nekaj časa je za nabavo novega HW, ko bo nujno potrebno, bil rezerviran apple. do sedaj mi je najbolj šlo na živce ignoriranje tečajnih razlik med $ in €.

končno se stvar spreminja na bolje. nismo še čist tam, ampak vseen je 10% razlika v ceni boljša kot skoraj 30% kot je bilo v nemalo primerih v preteklosti.
l'jga

opeter ::

Pa kaj jih briga... si mislijo. Evropejci majo denar, da lahko plačajo razliko ;(
Vprašanje je, kaj bo čez deset let, ko ne bo več nobene proizvodnje na starem kontinentu, ampak samo trženje in več deset milijonov brezposelnih. Sorry, malo Off-Topic.

Drugače pa mi je mali Mini-mac kar všeč, samo je pa tudi dražje od starih modelov (s PPC).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

borchi ::

erm, ne vem čemu huda kri glede razlik v EUR in USD cenah???

razlike so se ZMANJŠALE!
l'jga

Sergio ::

Kako zmanjsale? Vec evrov ki so vec vredni, se visja cena.

Ane?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

_Tom_ ::

Borchi: 10% ?? ...Od kje tebi ta izračun :\

Jinto ::

Prej so vsaj 1:1 računali, zdaj je še slabše :).

antonija ::

Evropski so za 30% drazji od US... Mater nam gre dobro tukaj da si jih lahk privoscimo...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

opeter ::

Samo ne pozabit: tehnična roba onstran luže je zato tako poceni, ker nimajo npr.: splošnega zdravstvenega zavarovanja, poceni medikamente itn. Amiji majo dosti drugih problemov.
Raje plačam razliko 30%-ov, kot pa imam takšen politični in zdravstveni sistem, kot imajo tam. Čeprav, bomo kmalu-kmalu tam. :'(
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

borchi ::

ok, naj kdo popravi moj izračun, ker očitno edino JAZ ne znam računat:

USA: $599 w/o TAX = €504
EU: €549 w/o TAX

549/504 = 1.09

EU cena je za malo manj kot 9% višja od US cene.


ANE?
l'jga

opeter ::

Borchi... 30%-ov sem napisal kot splošno. Saj do zdaj je bila cenovno-pretvorbena razlika okoli 30%-ov.
Ne, prav imaš, ternutno je okoli 9.74% razlika v ceni (pretvorbi).

Vprašanje je zelo enostavno: zakaj?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

borchi ::

ocena cene za slovenijo:

- low macmini: 165k* sit
- hi macmini: 215k* sit


to je nažalost že kar precej. verjetno se bodo spomnili nekateri, ko sem razlagal, da intel based mašine ne bojo (občutno) cenejše kot ppc based... na žalost sem mel prav. no, v bistvu sem se zmotil, ker so intel mašine kr lepo dražje.

* optimistična varjanta
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

antonija ::

..$599 (oziroma 649€ za evropejce), dražji model pa cenijo na $799 (875€ v EU)...

Kje si ti vidu 549EUR???
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

borchi ::

nisem vidu, zračunal sem. in to precej dobro, ker če greš na kako evropsko apple stran, ti bojo povedali, da je cena za evropo cca €549 (brez davka). brez davka pa zato, da imamo primerjavo z US ceno, ki je pa brez davka.

vse jasno?
l'jga

antonija ::

mac mini 659EUR inc. VAT

EDIT: Vse jasno?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

borchi ::

FFS, kaj hočeš povedat? €549 - brez davka, €659 - z davkom!!! česa ne razumeš?

vse USD cene so pa BREZ davka! in ker je edina smiselna primerjava, če ne vemo kolk davka plačaš v US, da primerjamo cene brez davka, sem tut naredu razliko v ceni pred davkom.

vse jasno?
l'jga

antonija ::

OK, cena na US apple.com je 599USD za tisto kar je osnovno izbrano na strani.

Cena na Irski strani (EU) za tisto kar je osnovno izbrano na strani je 659EUR.

To so cene ki jih placa potrosnik (e.g. tolk "ga pride" en kompjuter)

US cena v SIT je cca. 200*600=120kSIT
IR cena v SIT je cca. 240*660=158kSIT

158/120=1, 31666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666667

Ergo: Ena fizicna oseba na irskem (EU) placa 30% vec za isti proizvod kot ena fizicna oseba v US.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

borchi ::

glej, lahko grema žvečit davčni sistem ZDA in v EU, ampak ne v tej temi, ker je waaaaaaay off-topic...

do takrat pa naj ostane pri tem, da apple US kupcu zaračuna macmini-ja 9% manj kot pa EU kupcu. kolk kupčevega dnarja pobere država slovenija in kolk država florida pa je, kot rečeno, za probleme človeštva.
l'jga

Jinto ::

borchi: Ti trdiš da so se razlike zmanjšale. Kakor jaz vem, so do sedaj prodajali po načelu 1:1 EUR:USD(499$ mini je bil v EU 499€), torej Apple je računal približno enako v US in EU, zdaj pa so podražali.

Edit: Typo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jinto ()

zos ::

Vse to ste lepo in prav preracunali. Nam apple uporabnikom to kaj malo pomeni, ker bo nas vrli EPL (in verjetno tudi ostali) se vedno zahteval ogromne vsote. Apple je ze nekajkrat uskladil v preteklih letih uskladil njihovo politiko glede evra, pa vendar se pri nas ni kaj bistveno spremenilo. Popravite me ce se motim, vendar imam vedno ko skocim naprimer v Avstrijo obcutek, da me pri nas ozidijo za nekaj deset tisocakov.

Sicer pa se moje mnenje glede zadnjih izdelkov: usnjeni iPod kondomi malce predragi (99$), mac mini bozanski (dual core, brezzizcna povezljivost in 1000ethernet ze vgrajena), ipod boombox prav tako odlicen.
Edina brca v temo se mi zdi integrirana graficna resitev. Ne zaradi tezav z igrami, te itak (nasprotno s splosno sprejetim mnenjem) ne predstavljajo velikega deleza. Tezava je v deljenem pomnilniku. To intelovo skropucalo pozre najmanj 80mb sistemskega pomnilnika. Ker mac os x zre ram za zajtrk (po mojih izkusnjah ga potrebujes vsaj 768) je to zelo neprijetna zadeva. Potem je tu se vprasanje kako je zadeva pripravljena na quartz extreme in opengl 2 za v prihodnje.

zos ::

Aja... se glede vpliva intela na ceno. Intel cipi so dragi, kolikor je bilo doslej povedanega so drazji od prejsnjih IBM/Freescale. Bill of materials se sicer za novega mac minija ni znan vendar se mi zdi ocena 150$ za procesor kar primerna. To je za low end segment ogromno.

borchi ::

@Jinto: dej vsaj preber temo preden komentiraš, da ne bomo skoz o enem in istem debatirali. ja, res je, apple je dajal 1 USD = 1 EUR cene. CENE BREZ DAVKA!!! kam naj to narišem, da bomo vsi razumeli???!!! to so zdej spremenili, neto cena v EUR je sedaj v nominali nižja kot cena v ZDA v USD.

@zos: cene pri nas se bi naj menda razlikovale od 3-5% (seveda navzgor ;( ) od "evropskih" cen. je pa res, da se velikokrat razlikujejo za kar dosti več.

se mi pa zdi, da bi moral bit superdrive tudi v low macmini-ju, js bi mel tut še vsaj en eth port (ok, sj je še airport, sam vseen), vse drugo pa mi zgleda super. razen cene, ki se odmika od tistih $500 katere bi res v trenutku dal za to škatlco.
l'jga

borchi ::

ja, zos, maš prav glede intel procesorjev.

nekje sem bral, da so bili PPC procesorji od IBM-a prav smešno poceni v primerjavi z intelom.
l'jga

zos ::

Jap. Cena je marsikoga razocarala, vendar pa veliko ljudi meni, da bi to lahko prinesla naslednja revizija minija. Govori se o novih mobilnih celeronih, ki pridejo ven nekje spomladi. Prav mozno, da bi tak procesor nasel svoje mesto v 499$ miniju. Bomo videli...

mercutio ::

Celoten event na Apple Campusu je bil za marsikaterega Apple fana razočaranje. Najbolj odmevne špekulacije in napovedi se niso uresničile. Mac mini je bil svetla točka prireditve, medtem ko je bil iPod HiFi bolj medlega priokusa, da o 99$ 8-O 8-O vrednih usnjenih žepkih za iPod sploh ne govorim (kriminal). Če to ni overpriced potem ne vem kaj je. Mogoče če je koža s Stevove riti :)).

Po drugi strani pa se lahko nadejamo večjih prdstavitev 1. aprila ko ima Apple tudi obletnico. Še malo smeha.

zos ::

Ljudje so bili razocarani, ker Apple ni najavil full-length filmov v sklopu itunes in to je to. Ker pa je zadeva cista spekulacija je po mojem neumno biti razocaran nad tem. Glede na poslovni model filmske industrije (film se zaracuna 3x) je po mojem izjemen uspeh ze, ce jim to uspe v naslednjem letu. Kar se pa tice usnjenih ipod kondomov je res, da so predragi. Sam ga zagotovo ne bi kupil. Vendar pa tudi niso misljeni za povprecnega uporabnika. Ročno delana usnjena denarnica naprimer tudi stane vec kot 100 dolarjev. Usnje je pac luxus. Aston martinov usnjeni pas za hlace stane toliko kot ipod pa se nihce ne pritozuje nad tem:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zos ()

mercutio ::

Z razočaranjem sem poleg filmov ciljal tudi na govorice o video iPod-u/Mac Tablet rač. oziroma tudi na neko media-center varianto, o kateri se šušlja. In res, glede cene Aston Martin pasa se noben ne razburja. Najbrž tudi niso imeli celega event-a, za njegovo objavo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mercutio ()

IceIceBaby ::

Dizajnerske iPod torbice (vuitton, DG, marc jacobs...) stanejo po nekaj 100 dolarjev pa ravno tako niso nič posebnega. Tega pač ne kupujejo mulci, ki komaj prihranijo za ipod nano ampak ljudje, ki imajo denar in jim 100 dolarjev ne pomeni nič

TribesMan ::

tudi na neko media-center varianto


Hmmm a si slucajno prebral novico? Mislim a mac mini ni dovolj media center za tebe? Edina stvar ki mu manjka je TV tuner, pa se to je ce imas doma IPTV cist nepotrebno...

Nasplosno opazam da se folk sam pritozuje... Neglede kaksna je konfiguracija se vsi samo pritozujejo. Spomnim se prvega Minija, vsi so rekli da ma premalo USBjev, da bi moral imeti dva RAM slota, da Radeon 9200 grafika smrdi ker ne podpria Core Image (vsi so dajali celo primere da i915 chipset ima integrirano grafiko ki je boljsa k R9200), potem so se jadal da ni Bluetootha in WiFija v osnovni konfiguraciji, da ni Audio vhoda...

Pride nov mini ima 4 USBje, 2 RAM slota, WiFi in BT po defaultu, ima digitalne in analogne audio vhode in izhode, ima grafiko ki podpira Core image, ima boljsi disk, full hitrejsi procesor... Ampk folk se zdej prtozuje da je grafika zanic ker je integrirana da bi moral biti vsaj Rx1300 not, da je zanic to ker uporablja RAMe za prenosnike, da bi moral imeti TV tuner, jada jada jada... To je MINI PC ne pa superračunalnik...

Aja pa glede cene. Aopen prodaja podobnega minija enake dimenzije podobne specifikacije... Ohišje brez CPUja, RAMa in diska stane 600$, oziroma 900$ z single core CPUjem (brez WiFija, BTja ali daljinca). Je se kdo mnenja da je Mini drag?

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

antonija ::

Ce je konkurent drazji se ne pomeni da je mini poceni...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

mercutio ::

"Hmmm a si slucajno prebral novico? Mislim a mac mini ni dovolj media center za tebe? Edina stvar ki mu manjka je TV tuner, pa se to je ce imas doma IPTV cist nepotrebno..."

Mac mini je čisto dovolj zame. Vprašanje pa je, če je dovolj Applu, da z njim in Frontrow-om izrine Microsoft-a in njegov Media Center iz dnevnih sob?

In ja, manjka mu TV tuner.

CaqKa ::

nevem kaj bi z tvtunerjem.. itak so slike preko njih slabše kot pa če kabl vštekaš direkt ob televizijo..
sej če ga hočeš imet za dnevno sobo za ob televiziji.. zakaj bi potem potreboval tuner? če pa ga tv že ima?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novosti iz Appla

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
235254 (4392) Sba
»

Novi Apple-ovi izdelki

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
344207 (3468) CaqKa
»

MacWorld Expo 2006

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
494951 (3526) TribesMan
»

Mac World Expo 2005 v San Franciscu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
628405 (6824) borchi

Več podobnih tem