» »

Ustanovitev društva

Ustanovitev društva

_marko ::

Lep pozdrav!

Zanima me kakšne so vaše izkušnje ob ustanovitvi bilokakšnega društva.
Kako ste začeli zadevo?
Koliko ljudi je včlanjenih, kako deluje vse stvari.
Koliko imate stroškov na neko časovno obdobje?
Kakšne izkušnje ste imeli z nabiranjem sponzorstva?
Na katere stvari je treba pazit?

Skupina študentov pri nas organizira društvo študentov biotehnologije z študijskimi in obštudijskimi dejavnostmi.
Trenutno potekajo intenzivni pogovori o tem.
Ukvarjali se bomo z organizacijo strokovnih ekskurzij,taborov, manujših raziskav, znanstvenih predavanj, kjer bi naj nastopali gospodarstveniki s področja biotehnologije, farmacije, bio medicine,....

Skratka, če ima kdo kakšnen predlog kako naj vsako društvo postane čimboljše naj ga deli z mano!
Hvala za vse predloge!

LP m
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

STASI ::

"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Tody ::

Mi tud ustvarjamo društvo in je dost dela že z birokracijo, napisat statu določit člane, kako sestavo bomo imeli itd itd. Od nekega društva si dobite statu in ga predebatirajte. Nam so ga prvič zavrnl pa smo mel kako neko strokovno pomoč, tko da se tele ne zezajo :) Kako bo v prihodnje pa spročim če koga zanima. Za ustanovitev pa morajo biti vsaj 3 člani, katere podpisi morajo biti overovljeni najbolje na matični enoti kjer to stane 250 sit pri notarju je to 2500 sit po tamalem:D

Meamoto ::

Kako ste začeli zadevo?
Nekje leta 1997 iz čistega dolgčasa.

Koliko ljudi je včlanjenih, kako deluje vse stvari.
Bilo nas je nekje 250 v najboljših časih. Kako pa društvo deluje, je pa kot da bi vprašal, kako deluje d.o.o.

Koliko imate stroškov na neko časovno obdobje?
Odvisno od prostora, zahtev, porabe, prireditev, dejavnosti, etc, etc...

Kakšne izkušnje ste imeli z nabiranjem sponzorstva?
Dobre in slabe, tako kot z vsem v bistvu.

Na katere stvari je treba pazit?
Grobo rečeno, na vse.

Najbrž ti tej odgovori ne pomagajo prav dosti, ampak za kakršnokoli bolj podrobno razlago bi morala biti tvoja vprašanja dosti bolj specifična.

_marko ::

Meamoto:
Sej sem vedel že ko sem pisal, da bo težko napisat odgvore.
Zato sem tudi napisal, da gre za društvo študentov z omenjenimi dejavnostnimi.
Tako, da naj piše tisti, ki je kaj podobnega dal skozi.

Bom napisal kaj več ko bodo stvari šle malenkost dlje. Najbrž bom že ju3 vedel par stvari več.
Hvala vseeno.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Daedalus ::

Hja, za začetek rabiš met statut, narejen po kakem vzorčnem, ki ga lahko dobiš na kaki upravni enoti. Če češ, ti magari jaz pošlem enega, takoj ko dobim obvestilo, da je 100% pravilen.

Za ustanovitev rabiš najmanj 3 ljudi in ustanovitveno sejo, najboljš v kakem kafiču ob pivu. Samo ne preveč, ker pol bojo sklepi čudni:D OK, resno - na ustanovitveni seji se sprejme statut, malo je leporečja o namenih pa izvoli predstavnik društva. Za pravilno izpeljavo seje rabiš izvoliti delovnega predsednika, zapisnikarja in dva overovitelja zapisnika. Sproti se piše zapisnik, pol ga pretipkaš na računalo in podpišejo ga zapisnikar, dva overovitelja in novo izvoljeni predstavnik (predsednik društva). Sklep o izvolitvi predstavnika je potrebno v pravilni obliki posebej zapisat na en A4 list, podpiše ga delovni predsednik ustanovne seje. Pol pa še rabiš obrazec za AJPES, kjer se predsednik samo podpiše in da svojo telefonsko - to je potrebno za vnos v register poslovnih subjektov (nekaj takega). Sama registracija pa poteka nekako takole . greš do ustrezne pisarne na upravni enoti in s sabo prineseš:

- zapisnik ustanovne seje
- sklep o izvolitvi zastopnika
- dva izvoda statuta
- tri overjene podpise ustanovnih članov društva, overiš na upravni enoti - predsednika in oba overovitelja, recimo

Tam ti prijazen stric al pa teta izdata napotilo za plačat koleke - 5950 SIT me je tale hec stal 15. 2. 2006, tak da bo tebe verjetno isto. Taisti prijazen osebek lepo pregleda dokumentacijo in te opozori, če kaj manjka. Pustiš svojo cifro, ker mora še pregledat statut in ti sporočit, če so potrebni kaki popravki. Če vse štima, pač počakaš da birokratsko kolesje zmelje svoje in da ti obvestijo, da klub tud formalno obstaja. Pol pa te še čakajo "prijetnosti" tipa izdelave žiga in odpiranja TRR računa. Pa moraš vedet še nekaj - na večino razpisov, namenjenih za financiranje projektov se ne moreš prijaviti, dokler ne obstajaš vsaj eno leto.

Ok, Filozofska razprava o društvih, 2. del>:D

Če hočeš dobiti člane, se je treba spromovirati. Če se hočeš spromovirati, je treba delati. Ker razpisi v prvem letu obstoja odpadejo, delaš na lastne stroške, za čast in slavo. Če delaš slabo, so samo stroški, čast in slavo pozabi. Dokler je društvo majhno, lahko predsednik opravlja vse naloge organov, ki jih sicer moraš opredeliti v statutu, ni jih pa nujno imeti, dokler ni dosti folka. Predsednik je odgovoren za poslovanje kluba (kaj to pomeni v smislu pravne odgovornosti, mi verjetno ni treba posebej razlagat). Če maš izvršni odbor, mora ta odobriti vsako odločitev predsedniku, preden lahko ta ukrepa - oziroma - za vsako delo v klubu rabiš imeti ustrezen sklep.
Sponzorji so zanimive žvali. Večinoma jih kaj dosti ne zanimajo take zadeve, pa ful je lažje dobiti sponzorstvo v materialni obliki. Recimo, težko boš dobil 30 jurjev za nek projekt, medtem ko dobit recimo 20 pic za nastopajoče niti ni nek problem. Je pa dobro, da imaš recimo spletno stran (reklamiranje sponzorjev), pa da jim na vsak način zagotoviš omenjanje na samem projektu in plac na plakatu/promo materialu. Stroški so čudna reč...trenutno naš lokalni Mlasinski svet za svoje prostore "zakuri" 30k SIT najemnine/mesec + 45k stroškov za plac. No, če nam drugače občina ne namenja nekih sredstev, nam vsaj to pokrije. Ampak, recimo da maš en mini klub, sedež je pa pri kolegu doma, sestankujete pa v najbolj poceni kafiču. Največji strošek je telefon, kake poštne storitve pa promo material. ČB flajerji, 4 na A4 list so smešno poceni, ene 400 jih stane kakega jurja pa pol. ČB plakati A3 - okoli 20 SIT na en komad. Kar je barvno - je predrago. Za kaka predavanja si probaj dobiti nek zastonj prostor na faxu - ponavadi se da zmenit za kako predavalnico zvečer. To bi blo tako na hitro vse...

Aja, obvezna oprema je veliko energije in navdušenja za delo. Pa previden izbor ekipe - marsikdo se ne zaveda, da prostovoljci nosijo isto odgovornost za delo, kot plačanci. Se rado dogaja, da nekdo ne naredi dogovorjenega, pol pa fašeš v faco da itak dela za đabe, kaj bi te še rad. Izkušnje? Izvršni odbor študentskega kluba s 400+ člani, regijska koordinacija študentskih klubov, IO zveze ŠKIS, NO ŠOS-a. Pa ravnokar sem do konca uredil dokumentacijo za mladinski klub v našem kraju. Trenurno nas je 6 članov, računamo na med 50 - 100 do konca leta. So pa to vse bolj "general purpose" društva, vi se boste verjetno ukvarjali s precej bolj specifičnim področjem dela, ki bo organizacijsko precej manj zahtevno, kot pa je organiziranje božičnega koncerta za mlade sredi decembra pri malo minusa zunaj:)

Za primere dokumentacije pa sporoči, če rabiš.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

_marko ::

Zelo dober odgovor!
Hvala!

Ja, bi te prosil, če mi pošleš dokumentacijo na mail(marko@febodesigns.org).
Bom jutri več napisal o tem.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Daedalus ::

Bom poslal enkrat jutri.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Tody ::

DruĹĄtva Nam je tole malce pomagalo

_marko ::

Kakšna je odgovornost predsednika?
Kako zgleda struktura oblasti v vašem društvu?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Elemen_T ::

Kakšna je odgovornost predsednika? On je odgovoren za vsako štalo. Člani so itak člani, IO pa načeloma ni odgovoren, razen če nima kdo kakšnega pooblastila.

Struktura?
V našem klubu
- el prezidente
- blagajnik
- tajnik
- trije člani izvšnega odbora
(nekako do tukaj bo verjetno tudi pri vas)
sicer pa še
- nadzorni odbor (trije komadi)
- častno razsodišče (trije komadi)

Člani izvšnega odbora pa so štiri prve alineje, torej prezident, blagajnik, tajnik in člani IOja. Predsednik vodi seje in je glavni koordinator in kot že omenjeno je odgovoren. Glasovi pa so enakovredni.

Daedalus ::

Presidente je odgovoren za poslovanje/delo društva. Če je kaj narobe, odgovarja, tudi kazensko če je treba. Aja, mail:8)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ŽirC ::

@Deadalus: Prosil bi te ce lahko še meni pošlješ to dokumentacijo (statut).

zirc@makete.net


Lp, ŽirC
aks.rula.org

_marko ::

Tole bo v našem statutu(najverjetneje še popravljeno in kaj dodano)

NADZORNI SVET;

Je nadzorni organ društva in spremlja delo upravnega odbora . Opravlja nadzor nad finančno materialnim poslovanjem društva in nadzor
nad izvrševanjem sklepov občnega zbora.Nadzorni odbor je odgovoren občnemu zboru, ki mu tudi poroča enkrat letno.
Sestavljajo ga trije na občnem zboru izvoljeni člani. Predsednika odbora izvolijo člani izmed sebe.
Člani nadzornega odbora ne morejo biti hkrati tudi člani upravnega odbora, imajo pa pravico udeleževati se sej upravnega odbora, a brez pravice odločanja na seji.
Nadzorni odbor je sklepčen, če so na seji prisotni vsi člani. Odločitve se sprejemajo z večino vseh članov.
Mandatna doba članov nadzornega odbora je dve leti in so lahko ponovno izvoljeni v ta organ.
naloge:
- nadzira izvajanje določil tega statuta
- nadzira finančno poslovanje društva in pregleduje finančno dokumentacijo
- nadzira zakonitost sprejetih sklepov organov društva
- nadzira izvajanje drugih za društvo obveznih zakonskih določil državne zakonodaje
- razpravlja o nepravilnostih v društvu in ustrezno ukrepa
- predlaga občnemu zboru razrešnico organov društva

Predsednik društva;
Predsednik društva zastopa in predstavlja društvo v pravnem prometu v državi in tujini.
Predsednik društva je hkrati tudi predstavnik upravnega odbora.
Občni zbor ga izvoli za mandatno dobo dveh let. Po poteku mandata je lahko ponovno izvoljen.
Predsednik društva je odgovoren za delovanje društva v skladu s statutom in pravnim redom republike Slovenije.
Za svoje delo odgovarja občnemu zboru in upravnemu odboru.


A še vedno vsa odgovornost sloni na predsedniku, če pa ga nadzira nadzorni svet?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

BigWhale ::

Ja, nadzorni svet je bolj hm, simbolicna zadeva... ;) Vsako leto povedo kako se jim zdi, da je delalo drustvo in opozarjajo upravni odbor, ce ga kaj serje.

snow ::

Društvo študentov farmacije Slovenije.

Naši dogodki.

Če te zanima še kaj bolj podrobno kar vprašaj.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

_marko ::

Ja, zanima me koliko imate članov ter kako visoka je članarina.
hvala

edit:typo
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

xCore ::

mene pa zanima koliko je pribljižno skupno stroškov ob ustanovitvi društva?

_marko ::

5950 koleki + 3*250, če imaš 3 osebe.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Baje, da je možno poslat upravni enoti po mailu statut in ti oni odgovorijo če je ok ali pa kaj je treba še popravit.
Je že kdo slišal za kaj takega? Sprobal?

Deadalus:
Hvala za mail!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Daedalus ::

Mail varijanta mi ni lih znana, jaz sem kr odneso pa počakal, da pregleda. Drugače pa poglej malo spletno stran od UE (je v sklopu e-uprave), tam je tud elektronski naslov, pa jim pošli mail...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

_marko ::

Pojavlja se en problem:
Kakšen tip društva smo lahko? Gre se zato, da nevem ali mora biti v imenu društva napisano študent, če se gre za študentsko društvo?
Če je študentsko društvo mora biti sedež na fakulteti?
Torej, ali so kakšne pravne posledice oz zakoni, ki bi predpisovali te ureditve?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tody ::

ja društvo mora imeti v imenu študentsko če je takšno, sedež ima lahko kjerkoli v sloveniji mi smo dal tja kjer je predsednik Torej more biti Študentsko društvo študentov slo-techa ne samo društvo SLO-TECH ...

Daedalus ::

Društvo študentov biotehnologije se ti ne zdi ok? Lej, ne glede na ime, še vedno si društvo. Področje in interes delovanja opredeljuje statut v delu, ko govori o društvu, področju delovanja, kdo so lahko člani... ne pa ime. Ime je namenjeno lažji prepoznavnosti, vsebinsko pa nima veze. Sedež je kjerkoli, magari na Luni (če maš tam veljaven naslov). Zakonsko pa to področje opredeluje zakon o društvih.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

_marko ::

Daedalus:
Tudi jaz sem tako mislil, a so nastali dvomi. (beri Todija)

->Društvo študentov biotehnologije se ti ne zdi ok?
Druga izbira je to. Prva je Biotehnološko društvo Slovenije.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tody ::

Registriral društvo 14 dni nazaj in so zavrnili Društvo študentarija. Ker smo rekl da smo študentsko društvo v statutu moramo (!!!)biti ŠTUDENTSKO DRUŠTVO ŠTUDENTARIJA pa še par napak v statutu...

Daedalus ::

Hja, OK, mala malomarnost z moje strani... Ime mora kazat na vrsto društva - če maš študenstko društvo je ime Študentsko društo [ime po želji], za mladinska društva je Mladinsko društvo [ime po želji], pa Športno društvo... Drugih posebnosti pa (razen obveznega slo imena -- velika glupost) ni.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

zuba ::

Pozdravljeni,

Imam sledečo situacijo:
Sem lastnik nepremičnine, kjer se nahaja ribnik z otočkom, lesenim vikendom (kuhinja, spalnica, kopalnica) s teraso nad vodo (balkonček) in igrali (travnata površina, rusko kegljišče, hlevček z konjem) in ker je lokacija zelo uporabna za zabave, sem se odločil, da bi ustanovil društvo, kjer bi združil prijetno s koristnim.
Na misel mi je prišlo "POČITNIŠKO DRUŠTVO", kjer bi prirejal, organiziral in nudil najem prostora za zabave.
Kar je pa bistveno...pa je to, da sem lastnik šotora 6 x 5 m močnejše konstrukcije (ne šotor, ki ga dobite v trgovinah Obi, Bauhaus in podobno) in ker je v toplem času zanimanje zanj dobro ( potencialni najem skoraj vsak drug vikend), bi žele iztržit še kaj iz tega in seveda kot društvo porabit denar, ki bi ga zaslužil s šotorom, za urejanje vikenda, itd. V glavnem ne bi se šel pridobitvene dejavnosti, ampak vlaganje pridobljenih sredstev v vikend in dejavnosti povezane z tem.

Ali bi se dalo v tej smeri razmišljat in ali je mogoče na ta način ponudit izposojo šotorja oz. najem prostora ob vikendu s šotorom? Namreč dejstvo je, da se S.P. ne izplača ker šotor oz. prostor z vikendom skoraj pol leta zaradi vremena ni v uporabi.

Lepa hvala za odgovore že v naprej.

sandmat ::

težko verjamem, da bi bilo društvo primerno za to, ker je primarna dejavnost profitna.

matobeli ::

ah, sploh ni res. Faking SAZAS je društvo, torej se vse da.
Pa vsa športna društva ki oddajajo svoje prostore in opremo...

Zuba: Če imaš redno zaposlitev bi mogoče popoldanski SP prišel prav. Drugače bo pa tudi društvo OK.

edit: seveda da primarna dejavnost ni profitna. Primarna dejavnost je kurjenje čevapčičov in pitje piva z "člani" društva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

sandmat ::

sam sebe si zanikal v enem postu.

EDIT: potem pa si napeljeval človeka na kaznivo dejanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

matobeli ::

ni res.

šernk ::

Društvo ustanoviš pač z namenom XYZ...zraven pa opravljaš še pridobitno dejavnost oddaja prostorov v najem in izposoja šotora. Mislim da bi šlo. Tudi če gre zadeva za potrebe društva (obnova prostorov) je vse pridobitno, kar ni povezano s članarinami in donacijami.

morajo pa tudi društva vodit računovodstvo in vse, tako da moraš tam pričakovati nekje vsaj 50-100€ stroškov.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

matobeli ::

Za računovodstvo se splača pogledat kakšen spletni servis. Se ravno v dveh društvnih, kjer sem aktiven, ukvarjamo s tem kako to čimceneje zrihtati in bomo verjetno vzeli http://www.consulta.si/racunovodstvo/e-... 5EUR/mesečno.

Lahko pa šotor in vse oddajaš preko "donacij".

edit: lahko oddajaš tudi tako da "plačajo članarino"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

šernk ::

Za računovodstvo se splača pogledat kakšen spletni servis. Se ravno v dveh društvnih, kjer sem aktiven, ukvarjamo s tem kako to čimceneje zrihtati in bomo verjetno vzeli http://www.consulta.si/racunovodstvo/e-... 5EUR/mesečno.


5 eur/mesečno + končna bilanca? Ker mesečnega vodenja mi ne potrebujemo. Btw ko smo že ravno pri tem:
nov zakon o izdajanju računov kaj vpliva na delovanja društva ali se lahko še naprej uporablja paragonski blok za društva?

edit: šotora za članarino ne bi dajal v najem, vse je ok dokler ne pride kje vmes kakšen inšpektor. lahko se ga pa da: brezplačen 1x najem šotora za člane društva :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: šernk ()

matobeli ::

5€ mesečno je za uporabo tega njihovega programa. Če tega ne rabiš lahko sam oddaš bilanco (smo mi do sedaj tako delali, ampak je preveč dela ker imamo kar nekaj poslovanja, nisem pa blagajnik da bi znal točno povedati). Ni težko ko se enkrat navadiš, sploh če imaš vse račune urejene že sproti. Če pa celo leto puščaš račune po celi bajti/vikendu in 3h različnih denarnicah pa zna na koncu malo zagustit.

Poglej si cel portal je precej informacij o finančnih zadevah za društva.

Za paragonski blok pa se mi tudi zdi da je še vedno OK. Ampak raje ekstra preveri.

fikus_ ::

Društva se lahko ukvarjajo s pridobitno dejavnostjo. Pri tem morajo izdajati račune (Z 31.01.2015 posebni številčeni računi potrjeni s starni FURS-a. . . ). Prav tako usluge, material plačujejo samo z računi.
Preden pa se greš to, pa temeljito preberi Ur. list na do temo! So neke zanke okrog lastništva nepremičnin in opreme, denarna sredstva, predvsem pri ukinitvi društva. Glej predvsem čl. 24 do 29.

http://www.uradni-list.si/1/content?id=...

Nisem pa prepričan, če je to zadnji hit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

šernk ::

Pri tem morajo izdajati račune (Z 31.01.2015 posebni številčeni računi potrjeni s starni FURS-a. . . ). Prav tako usluge, material plačujejo samo z računi.


kar najdem je slednje samo za davčne zavezance, kar pa društvo ponavadi ni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predaja vodstva društva

Oddelek: Loža
5962 (556) s1m0n
»

Organi društva

Oddelek: Loža
141680 (1347) SkIDiver
»

dokumenti v društvu

Oddelek: Loža
61450 (1171) Zeberdee
»

Zopet vedno slabše delovanje ST (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Slo-Tech
1287048 (4850) primo~1
»

kako do športnega kluba?

Oddelek: Loža
84507 (4417) ali3n

Več podobnih tem