» »

Nasvet glede izbire programskega jezika

Nasvet glede izbire programskega jezika

«
1
2

MihaFirst ::

Komaj sem začel resno delat v Visual Basicu, pa sem ugotvil, da se z njim ukvarja bolj malo ljudi. Zato me zanima, če bi blo primerno, da se vržem na C++?

Hvala za vaše nasvete.
www.gamma.si

popec ::

Jaz bi rekel, da o izbiri programskega jezika razmisliš vsaj tako temeljito, kot da bi razmišljal o temu, kateri tatoo boš nosil čez cel hrbet.

Šalo na stran, nekam malo si povedal o vsemu skupaj. Najbolj kul tipčki programirajo v asemblerju in včasih, če so ravno primorani, napišejo kak makro v c-ju. Na glas se ti smejijo v obraz, ko jim poveš, da uporabljaš PROGRAMSKI JEZIK, kaj šele nekaj takega kot OBJEKTNO pomišljaj ORIENTIRAN jezik, ki je itak za stare mame in saj vemo za koga. >:D Seveda se tudi vse grupijke ogrevajo za asm haksorje, tako da bi bilo morda bolj primerno, če bi ubodel kakšen hiter avto. Aja, sem rekel šalo na stran...
h$^

NoUse4AName ::

Daj popec umiri se. Če nimaš nič za povedat bodi tiho.

Lažje ti bo če se greš učit c# ali javo. Sta bolj preprosta in elegantna jezika. C++ je seveda še vedno zelo uporabljen in pomemben jezik. Vendar je tudi tako velik in kompleksen kot druga dva skupaj.

OwcA ::

Pravi moški programirajo v COBOL-u ali vsaj Fortran-u (če je potrebna komercialna prodornost sta oba na voljo tudi za .NET okolje). Njih (programerjev, ki so pravi moški, namreč) druga odlika pa je seveda uporaba iskanja. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

popec ::

Okej, vidim, da sem bil prehud in mi je žal. Se strinjam s tabo glede C# ali jave, še posebej, če edwarda zanima c++ - oba jezika sta mu do neke mere podobna, a precej manj tečna.
Če edwarda zanimajo Windows (.NET) aplikacije, potem je C# kar pravšnji. Na netu je veliko primerov za .NET, ki so tako v Visual Basicu kot C#, medtem ko je za C++ manj primerov.
h$^

rokpok ::

Priporočam C#.
Rad bi bil pingvin.

Poldi112 ::

A se nikomur ne zdi škoda omejiti se na en sam os?
Vzemi python. To je zadnje čase in.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

snow ::

Če si pravi dec potem assembler oziroma mashine code :)


Resno:
C++ ali java ali python.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

root987 ::

A ta pravi dec bi naj biv neki v stilu gozdarjev in rudarjev? [:D]
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

NavadniNimda ::

Tale je bila pa precej "drvarska" zdele.:D

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

Loki ::

hitro si premislis edward.:\
lahko si kupis to knjigo o osnovah C jezika... na amazonu govorijo glede nje predvsem, da obravnava bralca kot [b]POPOLNEGA[/b] zacetnika, v detajle razlozi vsak primer, finese.... predpostavlja, da se spoznas na programiranje, compilerje ipd. saro kot kaksna tajnica.

http://www.amazon.com/gp/product/067230...
poglej si se look inside this book

pa se draga ni, 5k stane, ce se vclanis v klub (popolnoma zastonj, tudi spama ne dobivas).
pa se vecjo motivacijo bos imel za ucenje, ko se ti bo na mizi valjala prava knjiga namesto 10 .pdf fajlov.

nadaljujes pa lahko recimo s to knjigo:
The C Programming Language (2nd Edition), Brian Kernigan
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

t909 ::

Kaj pa ce bi zacel kar s HTML, da ne bos spet prisel do zakljucka, da se s tvojim izbranim jezikom ukvarja premalo ljudi. :\

Shinobi ::

@edward: programiras odvisno od situacije.

Ni optimalnega programskega jezika .NET gor ali dol. Ce imas doma na voljo vsa razlicna vozila: sportni avto, kabrio, avtobus, traktor, kamijon. Se bos s kamijonom peljal po zemljice? Bos s kabrioletom sel na njivo?

Seveda je tu kljucnega pomena "komercialnost". Ce ti nihce ne placa za program je brezveze da se s tem zajebavas. Osebno sem ze videl programe spisane v Visual Basic 6, ki stanejo 12.000 CHF. Od takrat dalje se pokakam na C++. Seveda, v sluzbi moram uporabljati C++ zaradi strank ali ce mi kdo rece da rabi na brzaka aplikacijo, kaj bom izbral? C++ in MFC ter se jebal en mesec da bo koncana ali pa bom vzel VIsual Basic 6 in jo spisal v enem dnevu, stestiral v enem tednu in prodal? Kaj mislis? Raje C ker je bolj ql? A-A Guess again.

Vcasih je za delo z bazami podatkov boljsi ACCESS kot VB, naredis kar MDE in stvar je resena. Kar v Accessu kompile. Kaj bos v basicu neke reporte planiral pa podobne finte, ce ima ACCESS vse na voljo?

Jezik vzami cim bolj intuitivno. Ce mislis da bos z Visual Basicom koncal, ga vzami. Ce mislis da kdo dan danes pise igrice v assemblerju se motis. Cobol pa je itak predpotopen, ki ga uporabljajo samo firme, ki nimajo dovolj kapitala/casa da bi se prestrukturirali.

Bisvtevno je, da program realiziras, ne pa kje je narejen. Poglej npr. Slovensko Game Developemnt Sceno. Vsi nekaj fantazirajo gotovo pa ni nic. Boljse 50x prepocasen program kot dela, kot pa Nerealizirana ideja v taboljsem jeziku.

sid_dabster ::

Resen nasvet.

Dotnet je navadno sranje, ena sama potuha in pometanje smeti pod preprogo, programi pa so pocasni kot polz. To je demonsko seme, ki ga je treba cim prej izkoreniniti. Uporablja se ga samo v primerih, ko ti sef v sluzbi naroci, da mora biti nekaj obvezno narejeno z njim.
Ce pa se zelis nauciti DOBRO programirati, je to najslabse, kar lahko naredis.
Saj ves, to je tako: vcasih je bilo kodiranje umetnost, potem znanost, sedaj pa tezi k temu, da bi bilo industrija. Po domace receno, vse naj bi se dalo narediti po dolocenih "kuharskih" receptih.

Ce zelis res dobro osvojiti znanje programiranja, je idealen jezik za zacetek navaden ANSI C. Tu bos spoznal, kako program dejansko deluje, kako se upravlja z memorijo, kaj se dogaja s procesorjem, skladom, kopico, staticno memorijo itd. Ko bos enkrat dobro znal C, se ti ne bo noben problem nauciti nobenega drugega jezika. Za naslednji korak od C-ja pa priporocam seveda C++.

Morda bi bilo se bolje kot s C-jem zaceti s programiranjem kaksnega mikrokontrolerja (npr. Atmel AVR, PIC, morda kaksna enostavna motorolica...) v zbirnem jeziku, tako da imas pred ocmi celotno sliko delovanja mikroracunalnika.

Za razvoj programov iz cisto didakticnih razlogov priporocam odprtokodna orodja: gcc, gnu make, automake in autoconf.

Kar se pa tice hitrega razvoja enostavnih aplikacij za win32 platformo, pa priporocam (bolj kot razna VB sranja) Delphi, v katerem lahko napises povsem resne uporabniske aplikacije.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

Greg91 ::

Meni je zelo dober Assembler.

Microsoft ::

Ce mislis delat hitro in preprosto, pote C# ali VB na .NET. Mas ogromno primerov na internetu, na mdsn imas polno enih stvari, skoraj vsaka MSjev stvar ima zraven kak SDK.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

Zakaj nihče, ki na veliki zvon obeša "lepo programiranje" ne omenja funkcijskih jezikov? Kvečemu tam se naučiš programiranja, s C-jem (in podobnim) se inherentno naučiš le kako deluje računalnik.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Microsoft ::

Ja po moje je odvisno:
- ali zdej hoce nekdo programirat zato, da se bo skozi programiranje naucil podrobno delovanje racunalnika (verjetno kak C, C++)
- ali hoce programirat v nekih vesoljskih jezikih (vesoljski jeziki, ki jih omenja OwcA)
- ali hoce programirat zato, da bo naredil program s katerim bo zadovolil neko stranko(verjetno C#/VB)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

ali hoce programirat v nekih vesoljskih jezikih (vesoljski jeziki, ki jih omenja OwcA)

Da ne bo kdo slučajno tistega priporočila jemal restno. Fortain in zlasti COBOL sta grozno zastarela in okorna jezika. Bilo je mišljeno kot hec, ampak očitno preveč prefinjen. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

MasterBlaster ::

Ali pa uporabiš Borland C++ Builder, ki je enak Dephi-ju, le da programiraš v C++
Tk je pa pika .

MasterBlaster ::

Cobol programerji so večinoma že v penziji. Zato pa je bil Y2K bug toliko problematičen.
Tk je pa pika .

Loki ::

ali mrtvi :\
I left my wallet in El Segundo

MihaFirst ::

Hvala za nasvete.
www.gamma.si

CWIZO ::

Gorezh: jao jao. Dej si kej preber preden bedarija okol govoris. Mislim debila delas iz sebe.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

rokpok ::

Dotnet je navadno sranje, ena sama potuha in pometanje smeti pod preprogo, programi pa so pocasni kot polz.

@Gorezh: to ti je verjetno kar tak na pamet padlo ne...
Rad bi bil pingvin.

sid_dabster ::

Ne, rokpok, o tem govorijo izkusnje mene kot razvijalca programske opreme in embedded programske opreme.
CWIZO: me prav zanima, koliko resnih stvari si v zivljenju sprogramiral.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

sid_dabster ::

No, CWIZO in rokpok, da ne bomo prevec dolgovezili, tukaj je se en link.

By the way, edward, tudi Java ni slaba izbira za ucenje, se posebej v primeru, ce se hoces na lep nacin nauciti koncepta objektno orientiranega programiranja.

Over and out.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

NoUse4AName ::

O lol keri retarded slidi. Da ne govorimo o tem da so iz leta 2002.

sid_dabster ::

Leta tecejo, resnica pa ostaja.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

CWIZO ::

Gorezh: glede na to kaksne bedariej govoris, bi rekel da mnogo, mnogo vec kot ti;)
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

mango ::

Programski jezik, ki bi se ga rad naučil, je predvsem odvisen od tega, kaj boš programiral.
Jaz osebno gledam na programski jezik enako, kot na orodje. Ko greš avto popravljat, vzameš pravi izvijač za prave vijake, ključ, ... Ne nakupiš najprej vsega orodja pod soncem, se z njim naučiš delat in potem pa iščeš, kaj boš delal.
Razmisli, kaj bi rad programiral, in mislim, da je tukaj dovolj modrecev, ki te bodo potem znali usmeriti.
SOsebno programiram cv PowerBuilderju, ki je namenjen za poslovno rabo - odličen jezik za poslovne aplikacije, ni pa primeren za programiranje kakšnih portov itd.

sid_dabster ::

bostjan_13:

Povsem prav imas. Za dolocen problem je potrebno uporabiti doloceno orodje.
In .NET se pri mojih problemih ni izkazal kot pravo orodje, zato je bilo potrebno poseci po drugih klescah in izvijacih. Povedal bom primer, ki je v moji firmi povsem realen.

Razvijemo aplikacijo, aplikacija se izda, stranke jo uporabljajo. Potem pa nekega dne v RD pridrvi zivcni marketinger (ki se mu seveda niti priblizno ne sanja, kako poteka razvoj zahtevne programske opreme - zamislite si Stefa iz UserFriendly:D ) in zaukaze, da mora biti za kitajski trg aplikacija sportana za GNU/Linux ali FreeBSD do naslednjega petka, ali pa bo ojojoj. Aplikacija je napisana v C# ali VB.NET.
Kaj bomo storili? Molili, da bo DotGNUjev Portable.NET zadovoljivo deloval (ki je trenutno pri verziji 0.7.0)?
Jaz osebno bi sel v tem casu raje na skodelico Jave.

Ce pa imate kje zagotovilo, da bo to program, ki se ne bo nikoli portal... Potem pa kar!

Sicer pa je to debata o programskem jeziku, s katerim bi se splacalo zaceti kodersko pot, in zasli smo ze prevec off-topic. Kar se pa tega tice, sem ze povedal svoje nekaj postov nazaj.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

krneki0001 ::

Cobol programerji so večinoma že v penziji. Zato pa je bil Y2K bug toliko problematičen.


No tok za odmet pa nismo. Nas je še vsaj 100 v sloveniji. V nemčiji pa vem da jih iščejo vsaj 1500 za zaposlit.

NoUse4AName ::

Če delaš pri tako slabo organizirani firmi je to čisto tvoj problem.
Kaj bomo storili? Molili, da bo DotGNUjev Portable.NET zadovoljivo deloval (ki je trenutno pri verziji 0.7.0)?

Pa kaki portable.net, če maš Mono.

sid_dabster ::

Se strinjam, mojo firmo vodijo bedaki.

Mono? Ne, hvala.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

sid_dabster ::

Plus,

takoj, ko je potrebno razviti low-latency sistem za kakrsnokoli obdelavo signala v realnem casu (ki ne bo del embedded sistema, temvec se bo izvajal na osebnem racunalniku), dotnet pogori na celi crti. Pravo orodje za prav namen.

Naslednji razlog: ce hoces razvijati dotnet aplikacije z native razvojnim okoljem (visual studio 2005), moras imeti na razpolago precej glomazen hardware (da bos lahko normalno delal, ne prides skozi z manj kot giga memorije in 3GHz procesorjem). Pa se to bos imel obcutek, da bo racunalnik izbruhal lastna creva, predent ti bo prikazal npr. opcije za code completion (ce ga seveda uporabljas). Pri 512 mega memorije pa lahko na taksne stvari kar pozabis.
Tudi na hitrosti izvajanja programov se precej pozna, ce je program napisan in preveden za pravo platformo ali pa za .net. Na xpjih je to ziv obup. No, NoUse4AName, kako pa je s tem na linuxu z mono (to sprasujem, ker mono se nikoli nisem uporabljal)? In, kako se (ce se) mono obnese na FreeBSD?

In druga stvar (ki pa je, priznam, bolj osebne narave): ce se le da, se izognem microsoftovim orodjem, ker za domaco uporabo nocem trositi denarja za drage licence, in ne mislim menjavati PCja samo zato, da bom lahko pisal programe v c#-u, ce pa jih brez tezav pisem v C/C++ in mi pri tem nic ne manjka.

Sicer pa, nikomur ne branim uporabe .net-a, ce si to zeli 0:). In ce mu ni zal denarja za to :D.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

Zgodovina sprememb…

MasterBlaster ::

Mono na linux-u deluje brez problemov. Problemi so še edino z Windows.Forms, ki še ni v celoti implementiran in z podporo za .Net 2.0, ki še tudi ni končana. Imaš pa alternativne grafične knjižnice (GTK#, Glade#,...), ki pa delujejo tudi na windowsih. Asp.Net 1.1 pa je polno delujoč in portabilnost je zelo enostavna. V najboljšem primeru preneseš le dll, ki ga je kreiral VS in deluje. Preverjeno.

Na FreBSD ju bi naj tudi deloval, čeprav še ni uradno podprt.
Tk je pa pika .

Zgodovina sprememb…

rokpok ::

Pri 512 mega memorije pa lahko na taksne stvari kar pozabis

Pa daj ne kvasi kar nekaj no.. Čisto lepo teče tudi na 512mb!
Rad bi bil pingvin.

user4683 ::

Lol.. bunch of BS... Tako glede sistemskih zahtev za sam razvoj, financnih zahtev (za razvoj) kot tudi glede hitrosti izvajanja aplikacij.

Ce te tako skrbi $$$ imas kar nekaj prostih alternativ, ki cisto zadovoljivo delujejo. O ostalem pa sploh ne bom izgubljal besed, ker ti ocitno vse se predobro poznas.:\

itak37 ::

To mora bit pa kar zalostna firma, ce se odlocajo za izbiro orodja glede na porabo RAM-a in delajo na PC s 512 RAMa.:D
512 MB RAM-a stane manj kot ena programerska ura, to pa res ni argument, ki bi ga upostevali pri izbiri programskega jezika-orodja...

antonija ::

Bom kar tale thread hijacknu:

Ker jezik bi pol moral izbrati en programerski n00b ce bi rad pisal programe ki znajo naprimer igrat sah in/ali go?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

OwcA ::

Python.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

antonija ::

Thx.

In Arnold Swarchenegger voice: "this thread has been released due to payed ransom"
:)

EDIT: typo & arni
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

medobear ::

Torej tako: končujem osnovno šolo, delam v HTML in PHP, sedaj pa me vleče še bolj na programsko stran. Prebral sem veliko o tem, kateri jezik je najbolj primeren, in lahko da boste ta post označili za spam, ampak me res zanima še eno mnenje o tem, kateri jezik mi bo prav prišel tudi naprej, v srednji šoli in tudi mogoče nekoč na faksu. Skoraj sem se že odločil za C++, vendar pa tukaj piše, da je gromozanski in zelo zelo težak. Bojim se, da mi ne bo uspelo pokapirat:D . Naslednja stvar je C#, vendar mi Microsoft ne diši kaj preveč, sem tudi v linuxu kar domač. Javanske aplikacije mi nekako niso lepe za oko in zanjo imam neko (najbrž zmotno) predstavo, da je počasna in neuporabna. Jaz sem seveda našteval samo negativne stvari, in upam, da mi boste pozitivne povedali vi 8-) Drži, o tem že veliko piše v tej temi, ampak res bi rad še enkrat slišal, katere se splača učit in učenje katerih je izguba časa.

snow ::

Jaz bi se držal odločitve glede C++, sploh če imaš v mislih linux, hitrost izvananja/vključevanje asm kode, prenosljivosti.
Do neke mere je sintaksa identična PHP-ju, razlike so naprimer pri spremenljivkah, kjer moraš spremenljivke v C++ naprej deklarirati in jim tudi določiti ustrezen tip. Zdej a je to večja komplikacija ali večji nadzor pa vprašanje.

C++ oziroma C se veliko uporablja tudi na drugih arhitekturah, zato ti to znanje lahko le koristi :)

Je pa res, da se da marsikaj v drugih programskih jezikih lažje sprogramirati, ampak tudi za C++ najdeš veliko knjižic, ki ti olajšajo programiranje določene stvari.

Se strinjam glede C# :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

NoUse4AName ::

Tako težak c++ spet ni. Osnove niso veliko bolj zapletene kot pri drugih jezikih in ne rabiš znat celotnega jezika da kaj narediš. Edino kazalci ki so precej temeljni jeziku so precej teški za razumevanje sprva, z njimi se pa srečaš precej hitro.
Jaz sem pri približno isti starosti se začel učit C++.

mte ::

Če misliš resno programirati, boš moral jezike jemati kot različna orodja za različne stvari, tako da svetovati nek jezik da ga boš lahko vedno in povsod tudi dolgoročno uporabljal, je zelo nesmiselno. Na primer lahko so neke klešče zelo dobre, pa ti vseeno ne bo uspelo zabiti žeblja z njimi.
Ti pa za začetek priporočam python. Je zelo lahek za se naučiti, je močan in zelo široko uporaben. Pa še vedno bolj se ga uporablja.
lp

dvojka1 ::

oky men osebno se zdi, da je bl kt ne useen u katerem jeziku programiras. eni majo nekatere prednosti drugi druge. glavno je da se naučiš "programersko" razmislat ter se lotevat določenga primera. pr jezikih so pa podobni sam sintaksa je drgačna.

Nejc Pintar ::

Ti se kar C++ loti. Pripomoček za učenje je lahko tudi Colobot.
Lahko je biti prvi, če si edini!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[C++] Windows programiranje - nasvet

Oddelek: Programiranje
151918 (1556) smoke
»

programski jezik

Oddelek: Programiranje
303443 (2814) noraguta
»

Visual Basic.NET - za začetnika ?

Oddelek: Programiranje
304582 (3701) mHook
»

Visual Basic, C#, C++, razlike... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
12212020 (9691) 64202
»

Dogodek Študent je Car - v Ljubljani (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
638522 (7625) Fury

Več podobnih tem