» »

Pomagajmo Roadkillu skonfigurirat Slacka

Pomagajmo Roadkillu skonfigurirat Slacka

Roadkill ::

Očitno bom imel več problemov, tako sem spremenil naslov topica.

Tole je bil prvi problem:

Imam problem z nastavitvijo resolucije v KDEju. Najvišja ponujena resolucija na seznamu je 1024*768, jaz pa hočem 1280*960.
Vem da se zadevo da naštimati, ker sem tako resolucijo že imel, trenutno sem se pa rahlo izgubil.

Po dolgem času sem se spet malo linuxa lotil, pa sem že pozabil par zadev.

Imam nvidia grafično (6600gt), zadnje driverje in vse skupaj laufa na slacku.

-- Lihkar sem se spomnil, da bodo verjetno nastavitve monitorja krive... :)
Ü
  • spremenil: Roadkill ()

mile ::

poglej si /etc/X11/xorg.conf

Poldi112 ::

Pa v log od X-a. Ker dostikrat ti pri startu disable-a resolucije, ki jih ne podpira - navadno zaradi kakšne napačne nastavitve.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Roadkill ::

Že vidim, da bo spet zanimivo. Do sedaj sem že toliko stikal po .conf fajlih, da se mi KDE obesi pri Logoutu. :)

V xorg.conf sem dodal resolucijo 1280, pa ni pomagalo... bom še malo stikal. :)
Ü

Roadkill ::

OK... resolucija je na TODO listi, prej me pa zanima še tole:

Kako nastavim hitrost miške na manj, kot 1.0x, ki je najmanjša hitrost v control centru...?

Navajen sem nadpovprečno počasne miške in bi rad imel večjo kontrolo nad temi nastavitvami.
Poleg tega si moram nastaviti dodatne miškine gumbe, kar mi je enkrat že uspelo, tako da me to ne skrbi.

Uporabljam pa Razer Diamondback miško, katera AFAIK nima linux driverjev.
Ü

jure1825 ::

1. Glede resolucije: poglej v xor.gconf če imaš pravilno naštiman monitor (Section "Monitor") mislim da je bilo nekaj bodobnega horizsync pa vertrefresh, ker če to ni prav potem xorg v štartu izloči ven tiste resolucje, ki jih montor ne podpira

2. Mislim da je tisti 1.0x acceleration, kar pomeni da če je 1.0 nima pospeška če je pa manjše pa u bistvu gre vedno bolj počasi tako da verjetno to ni pravi način za določiti hitrost. Po moje bi moral naštimat tisti pointer threshold (če imaš v angleščini) na večjo vrednost tako, da ti začne pospeševat kasneje.
Glede gumbov pa mislim da bi moral v xorg.xonf biti driver za miško naštiman na evdev tako da lahko prepozna več gumbov (mogoče je to samo za logitech miške)

Trubadur ::

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Mouse_Nav_Buttons

To je za dodatne gumbe (sicer je Gentoo-wiki ampak je isto).

Za resolucijo ti je pa jure že povedal. Poglej si specifikacije monitorja za vertikalno in horizontalno frekvenco osveževanja
Berite Thomasa!

Roadkill ::

jure: Vem, da je acc namenjen pospeševanju in ga imam na 1.0, kar pomeni da miška ne pospešuje. Pointer treshold upočasni miško le če ga nastavim na 0, ampak se potem praktično ne premika.. :)

Glede resolucije bo res vsinc (sem se spomnil, ker sem to že rihtal), hvala.

Seveda imam tukaj že naslednji problem:


/dev/sda6 / ext2 defaults 1 1
/dev/sda2 /mnt/main ntfs users,ro 1 0
/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,users,ro 0 0


Zakaj ne mora nihče razen roota dostopat do particije main?
Ü

Jebiveter ::

poskusi na koncu dodat 0 0 oz. 1 1. Meni pomaga.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Roadkill ::

Načeloma predzadnji stolpec ne bi smel imeti efekta in ga nima.
Zadeva še vedno ne deluje.

Mount mi izpiše:
/dev/sda2 on /mnt/main type ntfs (ro,noexec,nosuid,nodev)

S tem, da mu nisem rekel, da bi rad noexec in ostale flage.
Ü

jure1825 ::

Kdo je mountal to particijo? Če imaš users bi moral imeti tisti, ki je mountal particijo dostop do nje.
Jaz imam za fat32 particije to v fstabu:

/dev/hdb1 /razno vfat users,auto,codepage=1250,gid=100,umask=002,nosuid 0 0

Če pa nočeš da je noexec,nosuid pa nodev lahko dodaš še exec,suid,dev ampak pomoje je boljše da pustiš izklopljeno (noexec=da ne moreš štartat programov iz tam, nosuid je da programi ne morejo bit rootani in nodev je da gor ne more biti deviceov). Verjetno bi se dalo to tudi boljše rešit kot imam jaz ampak se mi ni dalo brat navodil...
Tiste zadnje enke pa nule pa mislim da so za to če je treba particijo pregledat ob zagonu računalnika če ni bil shutdownan.

Roadkill ::

Particijo mi mounta root, ampak bi naj bila zaradi "users" uporabna za vse userje... vsaj če jaz prav manuale razumem.
No to bom že poštimal.

Zdej je naslednji večji problem Sound. Ima kdo izkušnje z inštaliranjem Audigy 2 na linuxu?
Tukaj bo verjetno google še najbolj v pomoč.

edit:
Grr, kako me to razjezi... dal sem 20k za zvočno kartico, ki je zares odlična, na linuxu bom pa iz nje dobil le nek cheap zvok, ki bo slabši, kot če bi poslušal integrirano zvočno, ki ima vsaj driverje od nvidie...
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

metalc ::

Meni čisto lepo dela resolucija 1280 x nekaj. Če je to še problem, lahko skopiram relevantne dele iz xorg.conf.

Če drugega ni, lahko glede zvoka probaš z OSS (Google ga bo zagotovo našel). Driverji so sicer zaprti (kljub temu, da O pomeni "open"), vendar zastonj za nekomercialno rabo, s tem da jih moraš updatati na 3 mesece. Poglej na njihovih straneh, kako je s tvojo zvočno, preišči njihov forum, če je kdo že imel probleme, lahko še kaj vprašaš, en OSSjevec ti bo z 90% verjetnostjo odgovoril.

Trubadur ::

Ali ne bi bilo bolje ponucat ALSO za zvok?
Berite Thomasa!

Trubadur ::

Berite Thomasa!

Roadkill ::

Resolucijo sem urihtal. Ocitno je bil problem res le v horizontalni in vertikalni osvezevalni frekvenci, ki ti doloci, katere resolucije tvoj monitor sploh podpira.
30-90
50-150
Ti dve frekvenci ti "omogocita" izbiro prakticno vseh resolucij.

Tle lahko pripomnim, da je xorg.conf najbolje skonfigurirat rocno, ker sta mi xorgcfg in xorgsetup izvrgla nedelujoc config. S tem, da ce po tem pozenes se instalacijo nvidiinih driverjev, potem oni porihtajo vse tezave. :)

Z zvokom pa vidim, da bo se cela odisejada. ALSA driver sem enkrat ze probaval usposobit, pa se mi zdi, da mi ni uspelo... Bomo videli, kako bo tokrat.

Imam pa se probleme z random zmrzevanjem xorga... se bo treba poglobit v loge, da vidim, katera zadeva povzroca tezave.

Mam feeling, da se bom v naslednjem tednu precej naucil o linuxu. Ampak zaenkrat se mmi zdi, da konfiguracija poteka bolje kot ponavadi, ko sem obupal ze pri konfiguracijo KDEja. :)

Vsekakor hvala za pomoc in lahko pricakujete, da bo v tem topicu se precej postov. :)

BTW: Rabil bi kak osnoven hint o tem, kako skonfigurirat sshd. Rabim samo vedet, kje nastavim password za incoming konekcije. V vseh manualih najdem samo ogromne kolicine teksta za konfiguracijo vsega mogocega in se mi nekak ne ljubi prebijat cez 15strani manuala za eno tako osnovno stvar...

Kaj bo sele, ko bom probaval kompajlat kak bolj zahteven program. Zaenkrat mi je uspelo skompajlat GAIMa, firefox se nekaj zeza...

edit: Samo tolk, da si shranim link, da ga ne bom doma se enkrat iskal.
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

SasoS ::

sshd ne rabiš nič nastavljat (mogoče edino PermitRootLogin na no), userji se avtenticirajo s svojim passwordom oz. keyem.

pecorin ::

ntfs lahko berejo vsi uporabniki, ce je v fstab npr. tole:

/dev/hdax /mnt/hdax ntfs ro,umask=0 1 0

mislim, da je samo umask treba pravilno nastavit.

Roadkill ::

OK, spet sem dobil malo veselja (in casa), da se malo igram z linuxom.

Trenutni problem je (spet) zvok. Alsaconfig mi najde Audigy 2 zvocno kartico. Ko poteka inicializacija kartice se slisi znacilni "pok" v zvocnikih, ko ti da vedet, da nekaj deluje. Kot bi vklopil zvocnike recimo.
Ampak od tle naprej ne dela nic vec. Glasnosti v alsamixerju so normalne, zvoka se pa ne slisi.

---

Drug problem je, da mi v Xih noce pisat znakov, do katerih lahko prides le z alt-gr. Tako recimo ne morem pridt do backslasha, pipeline ali podobnih znakov. Kar je ZELO motece.
To da mi ne delujejo sumniki, je zaenrkat le malenkost.

Pa da je zadeva bolj zabavna, sem se tokrat lotil novega xWMja: xcfe. :)
Ü

dela ::

Sam imam SB live 5.1 (enak/podoben čip) pa sem imel težave, ker mi je integrirano zvočno vedno zaznalo kot primarno. Zadevo sem rešil z "alsamixer -c1", tam unmutal stolpca Master in PCM (tipka M = mute on/off). Zadevo sem (as root) shranil z "alsactl store" in je bilo rešeno. Preveri še, da aplikacija, s katero testiraš zvok, sploh uporablja also.

Za tipkovnico pa poglej v xorg.conf. Za šumnike mora biti xkblayout "si" , ostale lastnosti se tudi verjetno skrivajo tukaj.

Sam uporabljam Zenwalk (minislack) in bi zadeve znale biti dokaj podobne na Slacku.

metalc ::

Tipkovnica (predvidevam, da imaš slovensko): v /etc/X11/xorg.conf imam pod ustreznim Section "Input Device" nastavljeno tole:

Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "si"

Ampak IMHO lahko v KDEju tole overridaš, če v Nadzornem središču (v KDE imam jezik nastavljen na slovenščino) na levi izbereš "Regionalnost in dostopnost" nato "Razpored tipk", poiščeš slovenskega, pod modelom tipkovnice izbereš "Splošna (intl) PC s 105 tipkami" in daš svoj izbor na prvo mesto. meni Alt ne bi mogel delati bolje.

Roadkill ::

Hmm.. probleme s tipkovnico sem rešil, hvala. Nastavljeno sem imel tipkovnico s 101 tipkami... :)

Z zvokom pa še nimam sreče.
Ü

jype ::

RoadKill> Particijo mi mounta root, ampak bi naj bila zaradi "users" uporabna za vse userje... vsaj če jaz prav manuale razumem.

Parameter "user" pomeni, da lahko particijo mounta kdorkoli, jo uporablja, in potem odmounta. Takrat so vse datoteke na particiji od uporabnika, ki jo je mountal. Obicajno se to uporablja za CD-ROMe in druge izmenljive medije.

Ti moras nastavit maske za datoteke in mape ali pa uid in gid ownerja datotek, ker ti particijo mounta root (predvidevam da ob bootu).

Zadnji dve cifri sta fsck flag (ali naj OS pozene preverjanje filesystema med bootom, 1, ali ne, 0) in parallel flag (tiste particije, ki imajo isto vrednost tega flaga, se preverjajo hkrati, v vrstnem redu ki ga flag doloca).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

CCfly ::

Podpora za Audigy 2 očitno je in ni tako slaba.
Penlug - Audigy2
ALSA - Creative Labs
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Roadkill ::

jype: Tnx. Probleme z mountenjem sem rešil. Res je bilo potrebno nastavit uid..

CCfly: Tnx za linke. Da podpora ni tako slaba, kot sem mislil, sem pa ugotovil že, ko sem začel prebirat alsa related topice na gentoo forumu.
Ü


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192212 (1845) c0ck4m0u53
»

Težave z resolucijo na Linux sistemu

Oddelek: Operacijski sistemi
161378 (1160) INVICTRA
»

ATI, tv out in linux?

Oddelek: Operacijski sistemi
121196 (996) strel
»

Gentoo install (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
524849 (4269) HerrBaron
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674277 (3802) Senzacionale

Več podobnih tem