» »

[CSS] položaj div-ov

[CSS] položaj div-ov

mare_ ::

Hi!
Najprej slika:


Rumeni pravokotnik predstavlja prvi div, ki ima fiskno širino in je poravnan na sredino strani z margin: 0 auto. Zdaj bi pa rad dal še po en div na vsako stran (rdeča pravokotnika) in sicer tako, da bi se višina teh dveh prilagajala višini rumenega (širina je pa fiksna). Potem bi pa še pod tem vsem skupaj bil modri div.

Kakšen namig predem zgubim živce? :)

Road Runner ::

višine ne boš mogel prilagajat. če rabiš to zaradi kakšnega ozadja raje naredi ozadje celotnemu pravokotniku, in potem stranska floataj levo in desno, za spodnjega pa uporabi clear:both;
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Hair ::

Da se z malenkostjo javascripta. Poglej si tole.

Lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

veteran ::

Odvisno, kaj sploh rabi. Če gre samo za lepo obrobo, je IMHO najbolj ziher varianta naredit background image, sploh ne rabi nobenih floatov, nobenih height 100% hackov, samo en container div, v div#rumeni pa margin-left in right.

BTW, zadnjič sem opazil nekakšen pagemaker, html/css generator za 2col, 3 col strani - klik
(za moj okus ima tisti css odločno preveč hackov; mogoče pa pride komu prav)

BluPhenix ::

Ma seveda se da naredit, samo malo več dela je. In to z div, brez javascripta.

Samo vgnezdit jh moraš pravilno.

Najprej narediš div širine celotnega kvadrata (rdeca+rumena+rdeca), background: rdeča. V njega daš div z desno poravnavo širine rumena+rdeca, background: rdeča. V tega pa daš še en div, z levo poravnavo širine rumena backgreound: rumena. Preprosto, samo malo več dela je za naredit. Če rabiš še kotne elemente je še malo več dela. Ko sedaj pišeš v rumenega se le ta viša. Zaradi tega se višata tudi oba "zunanja" diva.

Sej ni treba vedno vse delat s scriptami, ampak očitno se marsikdo raje zaj... s skriptami, kot pa da bi malo pomislil kaj omogoča CSS.
Za modrega pa ni težko poštekat kako ga dodaš (hint: ne sme biti vgnezden).

Jaz imam tako narejeno na eni strani (če hoče kdo link naj mi ZS, da ne bo nepotrebnega nabivanja obiska) in dela lepo tako kot more. Se pa malo zaj... prvič ko delaš.


Ah zdej sem vam izdal big secret ... aaaa.....

EDIT: to ni uporabno samo za ta primer ampak lahko na tak način spreminjaš tudi širino.... Pač malo pametne uporabe in imaš kvadrat z 4 različnimi obrobami, ki se prilagaja vsebini. Lahko je velik samo kot kotni elementi, lahko pa kot slika velikosti 1000x1000.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

Hair ::

@BluPhenix
Ali ne dojamem, ali pa ti sploh nisi rešil problema, obenem pa zelo zakompliciral.

Kaj, če je v katerem izmed stranskih oken (obe rdeči) napisanega več, kot pa v srednjem (rumenem). Rdeči se raztegujeta, rumen pa ostaja enak. Se motim? Če se, te prosim za link do tiste strani, ki jo omenjaš - na ZS seveda...

Drugače se pa strinjam glede teh skript. Bolj se splača uporabiti kakšen bg image... Edina stvar za kar uporabljam javascript pri dizajnih je onmouseover in onmouseout namesto hover, za elemente, ki niso linki, saj v IE ne gre drugače.... :)

Lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

zenith1 ::

Vse kar rabiš tukaj je dva diva, fixne širine. V PSju narediš beckgrounde, v zgornjem divu da repeat-y, v spodnjem pa no-repeat. Case closed.

mare_ ::

No, hvala, bom nekaj skup spravil menda :) btw, ne, niso samo fancy obrobe... verjetno bo tisto z javascriptom prišlo v poštev.

Road Runner ::

pa kje si še vidu z javascriptom oblikvat strani. da vsakič ko se bo stran naložila se bo moral še nek javascript izvest da bo sploh prav zgledala. bravo.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

njok ::

Je pa ze bolje za kaksen detajl zalaufat vrstico javascripta kot dodajat nesemanticen markup.

Road Runner ::

sem prepričan da se da tole s čist lepim cssjem nardit.

in ne, ni bolje. ko se bo stran nalagal se bo prikazovala narobe, ko bo naložena bo pa mogel browser procesirati javascript da jo bo popravil in bo naenkrat vse skočilo. slaba rešitev, sori.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

njok ::

Seveda se da v vecini primerov rešit brez dodatnega markupa, ampak poglej primer: na strani mam več majhnih, razlicno velikih elementov, ki bi jim rad zaokrožil robove. A naj sedaj v vsak element vstavim še 4 dodatne elemente? Ali naj raje napišem vrstico javascripta?

Ker če tako razmišljaš, potem je stran "narobe" prikazana tudi, ko slike še niso naložene. Kaj sedaj?

Road Runner ::

zate nevem ampak jaz vedno gledam da je stran normalno berljiva in čim bolj lepa tudi če se slike ne nalowdajo. in 4je elementi ti tudi niso nek hud problem ane? 4je prazni divi potem pa itak s cssjem narediš svoje
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

njok ::

Če bo element nekaj trenutkov oglat bo seveda stran še vedno normalno berljiva.

In ravno na te štiri prazne dive sem se obregnil v prvem postu. Jaz se pač nesemantičnemu markupu izogibam.

Road Runner ::

meni se pač <script> za obliko zdi nesemantičen. sto ljudi, sto čudi :)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Zgodovina sprememb…

njok ::

Kaj ma pa oblika s semantiko?!

V tem je ves point čistega markupa... da med body taga daš samo čisto vsebino.


Sej za kos layouta pač dodaš tista dva prazna diva ali karkoli že (najveckrat se temu ne da izognit). Ampak če maš več enakih elementov in vsakemu gnezdiš po enega, dva, štiri,... dodatne prazne elemente je pa... bedno.

CaqKa ::

nucamo css3 da se takim bedarijam z štirimi vgnezdenimi divi izognemo..

srnjak ::

Zakaj pa namesto div preprosto ne uporabiš tabele?

njok ::

srnjak: A se hecas? V primeru da se ne... kaj pa pridobis? Vec kode, zlorabo elementov, grse obnasanje pri nalaganju... sem kaj izpustil?


CaqKa: res je. Ampak bo se trajalo, preden se bomo lahko na CSS3 zanesli. Trenutno se ne moremo, zato iscemo najboljso alternativo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njok ()

Tody ::

hih sej zdej bomo mel spet kej za delat ko bo IE 7 prišel ven :D

CaqKa ::

ja tale wiki je na ie7 že štala.

veteran ::

Ja, v IE7 beta2 so "star hack" * html onemogočili. To pa prizadane precej strani, v IE se float-i brez css hackov katastrofalno obnašajo.

Prava štala bo poleti, ko bo IE7 uradno izšel (že zdaj so pri M$ povedali, da sploh ne nameravajo pofiksati vseh bugov). Sem pa nekje opazil ene alternativne hacke, ki delajo samo v IE7.

njok ::

Ja, MS lepo opozarja na IE conditional commente, ki bodo zgleda prisli kar prav.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse, kar ste si želeli vprašati o CSS, pa si niste upali. (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1297331004 (55153) htmltroubles
»

Neznana napaka pri izdelavi spletne

Oddelek: Izdelava spletišč
443407 (2480) RockyS
»

dve slike za ozadje hoverja

Oddelek: Izdelava spletišč
71395 (1260) tec
»

CSS problemi (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
519330 (7129) nuuush
»

vertikalno centriranje strani

Oddelek: Izdelava spletišč
181521 (1210) rokpok

Več podobnih tem