» »

Nakup diska

Nakup diska

pinx ::

Po dolgem času spet tu... :D
Torej, kot je razvidno kupujem disk, ki bo delal družbo tistemu v podpisu.
Je še vedno best buy 250GB? Nekako najbolj se nagibam k nakupu identičnega diska, le da verjetno na S-ATA.
Dobra stvar pri seriji MaxLine III je, da ima 5 let garancije, 16MB predpomnilnika in da je (baje) bolje optimizirana za 24/7.
Mi priporočate kaj drugega? Glasnost ni važna, tak da ni treba pisat supertihih diskov.
Pa še nekaj... če kupim disk na S-ATA2, ga lahko priklopim tudi na navadni S-ATA? Kakšne so dejanske razlike v hitrostih med PATA133 / S-ATA / S-ATA2?

Izi ::

Trenutno je best buy 250BG ali 300GB če gledaš ceno SIT/GB
Deliš celotno ceno z številom GB in dobiš koliko te bo stal 1GB
Če vzamem Maxtor diske, ki so najhitrejši in najglasnejši dobiš:
500GB = 192 SIT/GB
300GB = 126 SIT/GB
250GB = 124 SIT/GB
200GB = 135 SIT/GB

Že precej let se najboljši nakup giblje med 120 in 130 SIT/GB
Trenutno je vseeno ali kupiš 250 ali 300GB, čez kakšen mesec ali 2 pa bo 300GB že boljši nakup kot 250GB

Glede PATA 100 ali 133 in SATA 1 ali 2 pa je vseeno kaj vzameš ker so to samo vodila in na hitrost samega diska ne vplivajo popolnoma nič.
Ta določajo amo kolikšna je največja teoretična hitrost podatkov, ki pa jo noben disk še zdaleč ne doseže razen če uporabljaš RAID 0 polje.
PATA 100 lahko prenese največ 100MB/s, PATA 133 - 133, SATA 1 - 150 in SATA 2 lahko prenese največ 300 MB/s
Ker pa so vsi trenutni diski zmožni brati samo največ okoli 55 MB/s je vseeno katerega imaš.
Tudi najhitrejši disk trenutno (brez SCSI diskov) WD Raptor 150 zmore samo okli 77MB/s
SATA se bolj splača vzeti (če ti MB podpira SATA diske seveda) ker jih priklopiš samo na en tanek kabel pa še na jumperje ni treba paziti, ker nimajo več master in slave nastavitev.
Med SATA 1 ali 2 pa ni treba izbirati, ker sta kompatibilna med seboj in diski še vsaj 5 let ne bodo izkoristili celotnega pretoka od SATA 1 kaj šele od SATA 2

Roadkill ::

Izi: Zlo fajn post, samo pinxa verjetno zanimajo konkretne firme.
Tut jest nabavla disk in sem opazil, da je smiselen nakup 250-300gb diska. Ampak ne vem za katero firmo bi se odločil.

Trenutno imam 200gb maxtorja na SATA vodilu in sem kar zadovoljen.
Ampak recimo, da iščem disk, ki je čim cenejši, bo zanesljivo delal vsaj par (5?) let, s tem da mi hitrost ni glavnega pomena, ker se bo uporabljal le za storage. Še najbolj pomembna mi je glasnost delovanja in ne preveč visoka delovna temperatura.

Katera firma trenutno izdeluje diske, ki bi se najbolje prilegali tem željam?
Ü

Jan987 ::

seagate majo pr ata diskih 5 let garancije.

Izi ::

Roadkill, pixn je napisal, da mu glasnost ni pomembna in zato sem mu pač predlagal Maxtor.

O konkretnih firmah diska je bilo na tem forumu že precej govora in splošne ugotovitve so sledeče:
- Med diski različnih firm so zelo majhne razlike
- Pri vseh firmah imaš enako možnosti, da ti bo disk odpovedal. To je pač odvisno od sreče.
- Maxtor so najhitrejši in najglasnejši
- Seagate in Samsung sta zelo tiha ampak počasna
- Hitachie in WD sta dober kompromis med hitrostjo in glasnostjo
- Tudi diski iste firme in različne kapacitete se med seboj razlikujejo, tako da včasih gornje tri vrstice ne držijo popolnoma

Po mojih izkušnjah na življensko dobo diska precej vpliva hlajenje. Vedno montiraj ventilator pred disk, da zrak, ki vstopa v ohišje računalnika piha čez disk.
Tako bo disk vedno deloval na okoli 30°C. Brez ventilatorja bo deloval tudi na 50°C kar pa že kliče po nesreči.
Nikoli ne primi diska iz spodnje strani na tiskano vezje. V večini primerov že en sam dotik pomeni smrt diska. Ostale računalniške kompenente niso tako občutljive na dotikanje z roko.
Če hočeš, da bo disk deloval čim dalj naj se med delovanjem čim manj premika.

Kaj dosti več ni za povedati o diskih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Roadkill ::

>> Roadkill, pixn je napisal, da mu glasnost ni pomembna in zato sem mu pač predlagal Maxtor.

Um... Očitno sem bil zaspan včeraj. Sem kompletno spregledal ravno tisto, kar sem rabil.
Tnx za info.
Ü

pinx ::

Pred Maxtorjem v podpisu sem imel WD Caviar 2500JB SE (8MB cache, ATA100, 3 leta garancije), ki me je pustil na cedilu zaradi slabih sektorjev. Zamenjali so mi ga z omenjenim Maxtorjem in sem (za zdaj) zelo zadovoljen. Prednosti sta 16MB cache in ATA133, temu pa se pridružujeta še 5 let garancije in daljša življenjska doba od običajnih diskov. Res je da je hiter in posledično tudi glasen, nasprotno pa WD nikoli ni bilo za slišat. Sicer pa kot sem napisal, mi glasnost ni važna, seveda v mejah normale :D
MaxLine me je nekak najbolj prepričal, zdaj se le še odločam med 250 / 300 GB in PATA / SATA. Čeprav je tudi 320GB WD mikaven... :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater disk 500GB?

Oddelek: Kaj kupiti
272161 (1480) urosh
»

od katere firme kupiti diks? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
684975 (3697) jastreb
»

Kateri trdi disk za nakup mi priporočate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
939275 (6230) dela
»

Kateri 200GB disk izbrati?

Oddelek: Kaj kupiti
452808 (2020) Dr_M
»

WD 200GB 7200 ATA100 8MB

Oddelek: Kaj kupiti
231417 (1088) boštjan

Več podobnih tem