» »

4-pinsko ATX vklop stikalo

4-pinsko ATX vklop stikalo

OwcA ::

Malo "presajam" komponente in sem naletel na ATX matično ploščo, ki ima za vklop 4-pinski konektor. Stikalo ima 6 pinov v 2 stolpcih, recimo:

1 4
2 5
3 6

Žice vodijo iz 1 (rumena), 2 (črna), 5 (črna) in 6 (rumena).

Kako to deluje, ali bolje, kako pripraviti navadno (2-pinkso) stikalo do sodelovanja?

Hvala.

P.S. na žalost nimam pri roki ne fotaaprata, ne multimetra, žal.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

radiator ::

No za vklop ATK plate moraš smo sklenit tista dva pineka ko sta na plati. Torej priklopiš tipkalo na tista dva pineka in mora delat. Zakaj ima tvoje tipkalo priklopljene 4 žice pa nebi vedel. Vezava je takšna da sta dve sklenjeni ko je stisnjeno in dve ko ni stisnjeno.
Kaj je jutri že bilo?

OwcA ::

Problem je v tem, da so tudi na plošči 4 pini. Tudi razne trivijalne kombinacije sklenitev niso obrodile sadov.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Azrael ::

Samo ugibam, je to plošča iz brand name compa ? Mogoče IBM ali kakšen star Mac ?
Nekoč je bil Slo-tech.

OwcA ::

Ja, IBM Netvista.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Azrael ::

Se mi je kar zdelo, da je IBM, izgleda, da imajo z zakonom predpisano, da mora biti nekaj extra.

Ali mi lahko poveš kaj več podatkov (tip plošče ali IBM oznako tega compa, IBM je vsaj v preteklosti imel stvari dobro dokumentirane).

V najslabšem primeru (če ne bomo pogruntali rešitve) boš moral skupaj s ploščo preseliti še stikalo za vklop oz., sedanjo tipko za vklop na škatli zamenjati s stikalom (npr. s takimi, ki so bili za "turbo" na AT škatlah) in pravilno priklopiti žice nanj.
Nekoč je bil Slo-tech.

OwcA ::

NetVista A40-6568.

Selitevi stikala bi se, če se le da izognil, ker gredo komponente v prekrasno HTPC ohišje, ki bi ga bilo potemtakem potrebno zmodificirati, gumb za vklop pa je na precej vidnem mestu.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Azrael ::

Mah, ne najdem slik priklopov kablov, izgleda, da so bolje dokumentirane starejše zadeve - link za priklop kablov vrže nazaj na isto stran...

Ampak, če praviš, da so na plošči samo 4 pini, nekako tako:
1 4
2 5

3 6 kombinacija pa manjka, potemtakem itak lahko izkoristiš samo eno polovico stikala, ne glede kako obračaš tisti 6 polni konektor. Bojim se, da mora biti za delovanje sklenjena pina 1 2 in boš moral tipko v ohišju menjati za stikalo primerne oblike. Torej jaz bi tipko priklopil na 1 2 in če bi stvar delala dokler bi tiščal tipko potem bi poskusil tipko menjati za stikalo.
Nekoč je bil Slo-tech.

OwcA ::

Razne bolj preproste kombinacije povezav sem že poskusil, brez uspeha (tudi če dle časa pustim). Glede na občutek pri pritiskanju na originalno stikalo, bi rekel, da je momentno (upam, da je to pravi izraz).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

stromar ::

Če se prav spomnim, je tisto stikalo tipka. Ko ga pritisneš in spustiš, se vključi in izključi. Tako, da bi rekel, da moraš na konektorju od matične naredit dva stika

Poskusi še to varianto

Lp

radiator ::

Ja dajmo prvo ražčistit ali je stikalo ali tipkalo. Kaj ostane notri ko klikneš?

No jaz mam tu pred sabo tudi en pc brez škatle pa mam gor tipkalo s 6 priklopi. Priklopljena mam 2 ampak saj vseeno.
Na mojem so priklopi tako.
1 2 - NC
3 4 - COM
5 6 - NO

kaj pomeni ko je tipka zunaj je sklenjeno 3-1 in 4-2. Ko tipko pritisneš pa 3-5 in 4-6 kaj drugega si tudi pri tebi ne morem predstavljat. Zakaj pa imajo pri IBM-ju 4 priklope na plati pa se mi ne sanja. Mogoče zato da lahko detektirajo kako hitro si pritisnil tipko ali pa če se je tipka pokvarla :) :) :)
Kaj je jutri že bilo?

OwcA ::

Če se prav spomnim, je tisto stikalo tipka. Ko ga pritisneš in spustiš, se vključi in izključi. Tako, da bi rekel, da moraš na konektorju od matične naredit dva stika

Z originalnim stikalom se računalnik vključi že ob pritisku, ne šele ob sprostitvi. Ali te narobe razumem?

Ja dajmo prvo ražčistit ali je stikalo ali tipkalo. Kaj ostane notri ko klikneš?

Če obstaja beseda tipkalo, je verjetno slednje, ker ne ostane "zaskočen", ampak se vrne v začetni položaj in ni videti, da bi se stanje kakorkoli spremenilo.

No jaz mam tu pred sabo tudi en pc brez škatle pa mam gor tipkalo s 6 priklopi. Priklopljena mam 2 ampak saj vseeno.

Bi bila možnost, da morata za vklop/izklop oba para pinov spremeniti stanje? Če uporabim tvoje oznake, sta povezana 1 in 3 ter 4 in 6.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

stromar ::

Z originalnim stikalom se računalnik vključi že ob pritisku, ne šele ob sprostitvi. Ali te narobe razumem?


Sicer me nisi prav razmel, ampak saj ni važno

Rabil boš dvojni preklopni rele. Povezat ga moraš tako kot je sedaj tisto stikalo. Rele pa zvežeš tako, da se vključi, ko pritisneš tipko na ohišju

Lp

radiator ::

Unimera pa nimaš da bi preveril kako dela stikalo.

Bi bila možnost, da morata za vklop/izklop oba para pinov spremeniti stanje?


Možno bi blo. Samo nimam pojma zakaj bi blo to dobro? To lahko simuliraš z tem da tako povezuješ pini na matični.
Kaj je jutri že bilo?

balocom ::

Bojim se, da mora biti za delovanje sklenjena pina 1 2 in boš moral tipko v ohišju menjati za stikalo primerne oblike.

Lahko pa uporabiš D flip-flop.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

uporaba tipke kot on/off stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102382 (1988) All
»

Denon Stereo receiver PC mod

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
6938 (785) Arnidus
»

Predelava stikala za V/I računala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
241784 (1451) DimmniBurek
»

Prešibak napajalnik v IBM Aptiva model 2193 / 420?

Oddelek: Pomoč in nasveti
171998 (1663) FastWIND
»

napajalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141617 (1324) tx-z

Več podobnih tem