» »

shift register z schmit triggerjem

shift register z schmit triggerjem

radiator ::

Kaj ve kdo za kaki čip, ki bi bil shift register z serijskim vhodom in paralelnim izhodom. 4 biti so mi dovolj. Rabim pa schmit triggan clock vhod. Kaj takšnega kot je CD4015 z schmit trigganim CP. Zaradi placa, porabe, cene , ... nebi rad dal gor še enega čipa.
Kaj je jutri že bilo?

16F84 ::

Dosti jih ni - a vsi mislim, da so brez schmitt-trigger-jev..
4094,4562...
74164,74594,74673 ...
pa še mogoče kak.

lp
Silvo

radiator ::

Ja vse brez. Saj kdo te noralno tudi rabi schmitt trigger na clock-u.
Zgleda da bom res moral dati zraven še en 40106.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Po moje si ga lahko sam omisliš in zapečeš v GAL ali PALCE.

Je pa res,da za schmitt rabiš upor ali dva...
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::

Tudi ne pride v poštev. Gre namreč za zadevo, ki bi z klikanjem po stikalu prižigala luči. Zdaj si vsi mislite kaj mu te je da tega skup ne spravi :). Pa da nadljujem. Gre za stensko stikalo s katerim je povezana luč na stropu. To stikalo prekinja 220V do žarnice. Poveza je samo z dvema žicama. Torej sem si umislil tako. Ena žarnica direktn na 220V. Preostale tri priklučene preko triakov triaki pa se prožijo preko izhodov iz shift registra kater se pri vsakem kliku premakne za ena. Pa kaj nakladam poglejmo konceptno verzijo vezja:

nacrt

Na motnje je vezje dokaj neobčutljivo. Zaenkar testiram brez snubberja na liniji pa gre. Problem je pri izklopu stikala ko napetost na CP pada in je vseno gor nek šum mi register zleti okoli. Z filtri mi ni ratalo rešit še se moram malo mučit. Ma kdo kakšno idejo? Zadeva mora biti čim manjša da se da montirat v luč.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Ne štekam, zakaj tel ne moreš uporabit PALCE. Pač schmitt funkcijo dodaš z dvem uporoma ali celo samo enim.

Sploh pa resno mislim, da kompliciraš. VSe skupaj zlahka nadomesti en sam najmanjši PIC krmilnik.
On the journey of life, I chose the psycho path.

16F84 ::

> Sploh pa resno mislim, da kompliciraš. VSe skupaj zlahka nadomesti en >sam najmanjši PIC krmilnik.

Točno vezemi recimo 12F675. Poleg omenjenga laho dodaš še x- stvari od regulacije do mehkega štarta ... seveda bo potrebno napisati program.

radiator ::

Ja moja prva ideja je bila da naredim to z tamalim MSP-jem ker pač delam z texasi in ne z PIC-i. Potem pa sem rekel zakaj hudiča ga sploh rabim? Rabim en shift register za 80 sit. Soft start lahko rešim z enim kondičem pa je. Zdaj pa mi hudič noče delat :( Verjami mi da bi jaz tudi rad delam z uC.
Grem še zdaj malo filter poštimat mogoče pa bo....
Kaj je jutri že bilo?

16F84 ::

CMOS pa mrežni napajalnik :( kriza... po vrhu še tipke pa odbijanje kontaktov vzemi mikrokotroler. Tak z AD vhodm katerega koristiš za vhod.
S stikali preklapljaš različne upore. Tako lahko na dva "drata" daš več stikal pa še vezje bo dokaj "imuno" na motnje.

radiator ::

Tak kot je zdaj noče.

No saj stvar špila čisto ok samo CP zajebava (pa še to samo ko so iklopljeni vsi izhodi, ker takrat ni dovolj porabe). CMOS nima nobene težave če mu daš zraven prave upore...
Zvonenje tu ni problem ker je gor RC filter z dolgo konstanto. Težava je samo v tem da je na CP signalu pač nekaj šuma (ker ne moram dati dovolj malega upora) in zdaj ko napetost na CP pada ( se kondič prazni ) in pride v področje tam kje preklaplja pa je glih tolko šuma gor da zgrabi. Drugi problem pa še vnaša Vcc ker ko je stikalo izklopljeno tudi pada in stem se tudi niža prag preklopa za CP. To vse reši schmitt trigger.

S stikali preklapljaš različne upore.
Kake upore. Imaš samo 2 žici do luči. ena je N (nula) druga je L, ki gre preko stikala. In imaš samo eno stikalo, ki ga imaš notri v steni in ga ne diraš. Upam, da ti je zdaj jasno kaj mislim.

Mam že MSP-je naročene predvidoma bodo tu v torek. Potem bo zdaeva zgrejana nekak tako. Iz zenerce dobim pulzeke ko je stikalo vklopljeno. Te porabim za sinhronizacijo (zero cross switching), ko jih ni vem, da je stikalo izkolpjeno. MSP pa se tačas napaja iz backup kondenzatorja.
Kaj je jutri že bilo?

16F84 ::

>Upam, da ti je zdaj jasno kaj mislim.

Sem narobe razumel. Mislil sem, da imaš do elektronike dve prosti žici.
A z elektroniko bi rad vključeval več zarnic v različnih kombinacijah.

radiator ::

Ja v sobi imaš naprimer luster z štirimi žarnicami (taki kot so zdaj popularni). In na zidu imaš obično stikalo. Instalacije je taka kot je ponavadi N do lusta in L preko stikala.

Zdaj pa bom(sem) nareil kos, ki bo delal sledeče.
Vklopiš stikalo sveti ena žarnica.
Na kartko klikneš (izklopiš vklopiš) se prižge zraven druga žarnica. itd.
In naj še enkrat rečem da je zato dovolj en shift register. z CD 4015 bi lahko fural 7(8 brez reseta) žarnic.
Kaj je jutri že bilo?

radiator ::

dal dane snotri 40106 in dela ko šus. MSP-ji še žal niso prispeli.
Kaj je jutri že bilo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preklopni prag, definicija

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13904 (647) SplitCookie
»

ledice in feti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11908 (673) smile-
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104868 (4868) Azrael
»

Rabm pomoč pr L297 naveza na L298 čip

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111384 (1159) grega90
»

Pretvornik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51161 (1089) Tugo

Več podobnih tem