» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1143 / 1144
»»

FireSnake ::

Jaz bi dejansko vzel novo generacijo. Sploh za podoben denar.

firbec je izjavil:

Han je izjavil:

MSI Ventus grafične so krš, rajši Gaming X ali Asus TUF.

https://funtech.si/si/vsi-oddelki/racun...

Glede na grafično je priporočljiv ATX 3.x standard napajalnika, ki že ima ustrezen priključek.


a lahko mogoče kakšen konkreten model (link) do ATX 3.x apajalnika
Pa še to, sta MB in grafa bolj za igričarski komp, kot ne ?
ker mi je prioriteta video in grafična obdelava, šele potem igre, zato se raje prej prepričam


Napajalnik:
https://funtech.si/si/vsi-oddelki/racun...
Ali kaj takega:
https://funtech.si/si/vsi-oddelki/racun...

Špilovje bo prav tako teklo, brez skrbi (delo pa še bolj).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

gus5 ::

o0o0o0o0o0 je izjavil:

potem moram gledat, da procesor nima črke G v imenu?
"G" so APU. 8600G je počasnejši & ima pol manj spomina LLC kot primerljiv CPU 7600x.

tony1 ::

"Napajalnik - Corsair RM850e 850W 80+Gold Fan-Hybrid ATX3.0"

Generalno je na forumu prisoten nek čuden fetiš na moč napajalnika... Tle torej grafika požre 650W ali kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Han ::

Ni fetiš, pač pa običajno (pre)majhna razlika v ceni glede na vstopni model v seriji. :P

Osebno bi vzel letošnji RM850x, ki je ATX 3.1.

tony1 ::

Ne bi bil kateri koli 550W kvalitetni PSU dovolj?

Ima zgornji vsaj kakšen uporaben bombonček kot je semi-passive mode in se zato splača vzeti toliko močnejšega?

Han ::

Ima kar nekaj bonbončkov. Povezavo na uradno stran sem podal dva dni nazaj.

Jarno ::

Močnejši napajalci 650W+ so zelo fini za grafične s porabo nad 250W, ker te sproducirajo tudi konice-spajke. Tudi jalove porabe je načeloma manj.
#65W!

tony1 ::

"Tudi jalove porabe je načeloma manj."

To je zanimivo, lahko poveš kaj več?

OK, recimo da grafa požre 300W. Nato imaš 250W fore za preostali sistem. Ni to dovolj? Pa recimo, da greš na ziher in vzameš 650W PSU in imaš 350W za sistem?

Jarno ::

To je zanimivo, lahko poveš kaj več?


Večina cenovno dostopnih napajalnikov ima krivuljo učinkovistosti takšno, da se najmanj energije spremeni v toploto pri nekje 50% obremenitvi.
Zato je nabava napajalca z nekaj zaloge dobra zadeva, ker:
- se manj greje
- lahko v prihodnje nabaviš komponente z višjo porabo
- če grafična pri svoji porabi producira konice, si lahko brez skrbi

Kdor ni ravno Alan Harper, bo reskiral tistih 15€...
#65W!

tony1 ::

A niso do neke mere ta problem rešili z gold standardom:
80 Plus @ Wikipedia

Razlike med izkoristkom (odvečno toploto) pri 50% in 100% moči je tri procente... Te razlike v porabi elektrike pri desktop uporabi ne boš dobil nazaj... Obenem pa se zdi kupovanje 100% premočnega napajalnika pretiravanje in smo spet pri fetiših... Očitno sem gorenc, jaz jim tistih 15 EUR ne bi dal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

hojnikb ::

Jarno je izjavil:

Močnejši napajalci 650W+ so zelo fini za grafične s porabo nad 250W, ker te sproducirajo tudi konice-spajke. Tudi jalove porabe je načeloma manj.

in zakaj bi te jalova energija kot potrosnika zanimala? Sj nimas farme grafik na industrijski elektriki...

Pa spike tudi cenejsi napajalci bp pozirajo. Kaksno periodo spikov zmelje povprečn napajalc tut 2x svoje moči..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Jarno ::

"Strokovno" mnenje pravi, da je priporočena spodnja meja za RTX 4070Ti/Super 700W.
Eno je teorija, drugo udobna praksa. Škrtariti oz. se skeširati za drag 550W napajalc samo, da dokažeš nek point je res neumno.

Tukaj je ena takšna tabela za priporočene zmogljivosti napajalnih enot:

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/Acce...
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

Buggy ::

Pri AMD grafikah je znano da zna GPU za moment narediti obcutni spike, in marsikdo na limiti s PSU-jem je to obcutil na hard way. Zlato pravilo, ce se imate radi. Kupite PSU latest standard gold +, ki je zmozen konstantne porabe nekje v 50% trenutnega odjema komponent. S tem imate zagotovljeno tisino, stabilnost in upgade path, ker poraba za isti ali boljsi performance se pac nikoli ne bo nizala! Zdej smo PSU 1000W za nek midrange gaming stroj z ATX 3.1 standardom, ki bo zdrzal naslednje 5+ let

PlayTheGame ::

Tole z napajalci verjetno leti na moj config.. ja, 850W je mogoče res overkill ampak razlika z ekvivalentnim 750W napajalnikom je manj kot 10EUR, ta pa bi bil že skoraj potreben za RTX 4070.., ali ne?
To je eno, kot drugo pa sem imel tudi sam v mislih predvsem to:
- lahko v prihodnje nabaviš komponente z višjo porabo

Ampak ja, vsak naj ima kar misli, da potrebuje. Sam sem se v preteklosti že nasral s prešvoh napajalci.
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

1kw+ robo še die hard fx/290x userji niso furali :P, IMO dans pa res ni neke potrebe 1kw za nek midrange gaming, če že potem raje keš za eno fanless 600/800w robo

Buggy ::

gddr85 je izjavil:

1kw+ robo še die hard fx/290x userji niso furali :P, IMO dans pa res ni neke potrebe 1kw za nek midrange gaming, če že potem raje keš za eno fanless 600/800w robo



dej tole si shrani pa poracaj cez 3-5 let, ko bos zelel furat nek midrange gaming rig. Kupuje se stratesko. Najdlje ti ostane ohisje in PSU in to praviloma 5+ let (ce kupis kewl) vse ostalo je potrosna roba :P
furam 1000W in 1100W napajlanike se od crypto norije ko sem jih grindal na rezervo. 850W Corsaira se skor ne upam v masino vtaknit, ker je ze enkar zablokiral. Temeljito ciscenje ga je spravilo spet k zivljenju ali raje recem temu TISINI! Ga je bilo pa potrebno ne samo spihat ampak odpret, ker se je med kondiji nabral nek fin "filc-deka-crap" ki sem ga se s sraufcigerjem komaj ven spravil.

To naj bo tudi opomin vsem, ki mislijo da je njihov PSU OK...pol pa kar naenkrat vse crkne...smo imel zadnjic med DOTA game-om, ko je nekdo odletel sred spila, pa nismo vedel al je rage quital..na konc je odletel PSU

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

tony1 ::

Jarno je izjavil:

"Strokovno" mnenje pravi, da je priporočena spodnja meja za RTX 4070Ti/Super 700W.
Eno je teorija, drugo udobna praksa. Škrtariti oz. se skeširati za drag 550W napajalc samo, da dokažeš nek point je res neumno.

Tukaj je ena takšna tabela za priporočene zmogljivosti napajalnih enot:

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/Acce...


Še en kalkulator:
https://www.bequiet.com/en/psucalculator

Ta priporoča 650W PSU. In bo za vse potrebe dovolj. Če pa nekdo hoče rezervo, naj vzame 750W. Ali pa 850W, ampak še enkrat: za ni posebnega tehničnega razloga.

Buggy ::

750W vs 1000W napajalnik 40€ razlike ...why bother FFS?

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/r...

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/r...

tony1 ::

Za fetiš je 40 EUR poceni, se strinjam. Tehničnega razloga pa ni, razen, da te malo bolj prazen tošl manj tišči v žepu.

P.S.: stran ali dve nazaj sem propagiral nešparanje na monitorjih, da se naj namesto 24'' raje vzame 32'', pa smo z muko prišli na kompromis z 27''. Pokazati hočem, da je teh 40 EUR (kar ni velik denar, priznam) mogoče v računalniškem proračunu zapraviti tudi kako bolj koristno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Buggy ::

na dolgi rok ne nujno, se hitro ustrelis v koleno. Se enkar. Ne gremo ne peak odjem kar marskoga zavede...PSU na dolgi rok najbolje funkcionira v obmocju 50-70% obremenitve pa se tisina odplaca razliko v ceni, ce zanemariva se upgrade path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

tony1 ::

Na dolgi rok si pa s slabšim, majhnim monitorjem slaboviden. Kar bo dražje. Ali pa vložiš denar v stvari, ki prinesejo boljšo ergonomijo, niso pa poceni: top šit miš in ergonomsko tipkovnico. (Evo moj fetiš: rad tipkam po mehanskih stikalih.)

Skratka, če ni problem dati 50% več za PSU kot bi bilo tehnično treba, se vprašaj: ali sem v vse druge komponente že vložil 50% več kot bi bilo treba in če je odgovor "ja", potem z lahkim srcem kupi še bolj orenk PSU. Se bo pa ta vložek bolj prej vidno poznal pri kakšni drugi komponenti.

"tisina odplaca razliko v ceni"

Zgoraj sem pokazal, da je z gold PSUjem razlike v izkoristku pri delovanju med 50% in 100% moči le še 3%, kar neposredno pomeni 3% manj odvečne toplote, kar je zanemarljivo. Sam bi več denarja raje dal v PSU (glej več različnih znamk), ki se je na testu izkazal kot tišji; ne bi gledal le na moč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Buggy ::

fair enough. Jaz sem pac pristas filozofije, da je skelet bolj vazen od organov...in sem stejem ohisje ter PSU kar se tice nadgradenj vsaj dve generacije komponent.

tony1 ::

Saj se razumeva, sam zelo cenim tišino (imam samo silent ali semi-passive PSUje, kar me je stalo... u božjo mater)... 8-O (Sem pa hud monitor kupil 10 let pred hudim silent PSUjem.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

easyrider3 ::

Meni je tudi zelo pomembna tišina računalnika in kako je res s temi tišjimi napajalniki ali kako se obnesejo pasivni kateri nimajo ventilatorja za hlajenje?
Kateri ventilator povzroča večji hrup v računalniku tisti za hlajenje procesorja ali napajalnik ?
Ko grem gledati glasnost napajalnika recimo Be Quiet piše okrog 10.decibelov pri 20% ali 50% obremenitvi in maksimalna glasnost je okrog 25 decibelov pa me zanima a potem,če je napajalnik namesto 700 Watt vgrajen večji 850 Watt a bo ta močnejši tišji ?

Han ::

Odvisno od deklarirane moči in kvalitete vgrajenih komponent. Močnejši napajalnik z najboljšimi komponentami se bo zagotovo manj grel pri 50% obremenitvi kot šibkejši pri 80+%. Osebno bi se odločil za semi pasivnega z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo.

tony1 ::

"kako se obnesejo pasivni kateri nimajo ventilatorja za hlajenje?"

Če vzameš kvaliteto (Seasonic) ne bo težav.

"Ko grem gledati glasnost napajalnika recimo Be Quiet piše okrog 10.decibelov pri 20% ali 50% obremenitvi in maksimalna glasnost je okrog 25 decibelov pa me zanima a potem,če je napajalnik namesto 700 Watt vgrajen večji 850 Watt a bo ta močnejši tišji ?"

Odvisno od krivulje obratov napajalnika. Nekateri vendorji jo imajo objavljeno na netu, za druge jo najdeš šele v neodvisnih testih...

"Močnejši napajalnik z najboljšimi komponentami se bo zagotovo manj grel pri 50% obremenitvi kot šibkejši pri 80+%."

To je veljalo včasih. Z gold standardom je razlike v odvečni toploti med 50% in 100% obremenitvijo le 3%, pri npr. 50 stopinjah C to znese 1,5 stopinje, kar je zanemarljivo. (Link sem podal zgoraj.)

"Osebno bi se odločil za semi pasivnega z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo. "

Točno. To je najboljši nasvet, tudi sam kupujem samo še semi-pasivne PSUje. Bequiet!, npr. so kakovostni ampak imajo ventilatorje, ki se ves čas vrtijo. Ko si enkrat navajen na tišino, jih je težko poslušati :)

firbec ::

tony1 je izjavil:

"Osebno bi se odločil za semi pasivnega z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo. "

Točno. To je najboljši nasvet, tudi sam kupujem samo še semi-pasivne PSUje. Bequiet!, npr. so kakovostni ampak imajo ventilatorje, ki se ves čas vrtijo. Ko si enkrat navajen na tišino, jih je težko poslušati :)


A lahko lepo prosim za konkretnega, sem ravno v fazi nakupa. Hvala

tony1 ::

Naj prosim pomaga kdo drug, Super Flower so nehali prodajati pri nas (v Evropi?)... Popolnoma pasivne dela pa Seasonic...

bajcert ::

Kupujem računalniško ohišje. Brez oken in barvnih ventilatorjev, imeti pa mora prostor za 8x 3,5 inch HDD.

Prosim za predloge,
hvala!

bluefish ::

Fractal Design Define serija.

ErikSLO ::

Pozdravljeni

Zanimam se za nakup stacionarnega računalnika, cenovno gledam tam 800-1000€. Računalnik se bo uporabljal tudi za igranje iger.

Razmišljal sem da bi nakup opravil v času razprodaj črnega petka.

Mi priporočate da kupim že sestavljen računalnik ali po komponentah pa da to dam potem nekomu sestaviti? (sam nisem ravno nek profesionalec glede tega). Se v tem cenovnem rangu sploh splača kupovati po komponentah?

Kako je z kompatibilnostjo komponent? če bi po komponentah kupil bi verjetno kupoval preko Amazona

Kje bi mi pa priporočili nakup že sestavljenega računalnika? Že samo v Sloveniji je en cel kup teh trgovin in se kar težko odločiti.

Hvala za vse odgovore

Han ::

@firbec: Semi pasiven napajalnik z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo je npr. Corsair RM850x, letošnji model (CP-9020270-EU).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

bciciban ::

bajcert je izjavil:

Kupujem računalniško ohišje. Brez oken in barvnih ventilatorjev, imeti pa mora prostor za 8x 3,5 inch HDD.

Prosim za predloge,
hvala!


Fractal design define 7.

tony1 je izjavil:

"kako se obnesejo pasivni kateri nimajo ventilatorja za hlajenje?"

Če vzameš kvaliteto (Seasonic) ne bo težav.

"Ko grem gledati glasnost napajalnika recimo Be Quiet piše okrog 10.decibelov pri 20% ali 50% obremenitvi in maksimalna glasnost je okrog 25 decibelov pa me zanima a potem,če je napajalnik namesto 700 Watt vgrajen večji 850 Watt a bo ta močnejši tišji ?"

Odvisno od krivulje obratov napajalnika. Nekateri vendorji jo imajo objavljeno na netu, za druge jo najdeš šele v neodvisnih testih...

"Močnejši napajalnik z najboljšimi komponentami se bo zagotovo manj grel pri 50% obremenitvi kot šibkejši pri 80+%."

To je veljalo včasih. Z gold standardom je razlike v odvečni toploti med 50% in 100% obremenitvijo le 3%, pri npr. 50 stopinjah C to znese 1,5 stopinje, kar je zanemarljivo. (Link sem podal zgoraj.)

"Osebno bi se odločil za semi pasivnega z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo. "

Točno. To je najboljši nasvet, tudi sam kupujem samo še semi-pasivne PSUje. Bequiet!, npr. so kakovostni ampak imajo ventilatorje, ki se ves čas vrtijo. Ko si enkrat navajen na tišino, jih je težko poslušati :)


Pa je res problem če se skoz vrtijo?
Jaz napajalnika ne slišim, pa četudi izklopim grafično pa vse te ventilatorje v ohišju.
Potem ostane napajalnik in noctua za cpu in je PC v gluhi noči neslišen. Dokler ne obremeniš cpu-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Fizikalko ::

Jaz imam Seasonic, pa ga slišim, če izklopim hybrid mode. Je pa res, da imam izjemno tiho mašino. Noctue se vrtijo na max 500 obratih :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

tony1 ::

Bciciban: Če te ne moti, je OK :-)

bciciban ::

Dejansko je moj bequiet neslišen zame pa nisem naglušen. Ko sem sestavljal PC sm kar dosti testiral koliko se kako komponento sliši ker sm hotel maksimalno tih PC.

Malo nazaj sem imel poleg PC - ja še enega synologya in je preglasil cel PC, vključno z napajalnikom, cpu-jem, grafično in tremi ventilatorji v kisti.
Pa je bil pod mizo na tleh in ni šlo za ropot diskov ampak samo tisti en 92mm ventilator.

firbec ::

Han je izjavil:

@firbec: Semi pasiven napajalnik z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo je npr. Corsair RM850x, letošnji model (CP-9020270-EU).


@Han, hvala za link, kolikor berem na Amazonu, niso vsi zadovoljni z njim, kot je to itak pri vsaki stvari, tako pač je :P
Verjetno bom komponente vzel na MF, tam pa imajo model CP-9020252-EU, za katerega na specifikacijah piše, da je ATX 3.0
CP-9020270-EU, katerega si predlagal, pa nimajo.

easyrider3 ::

Kaj vem mene sploh ne bi motil neki majhen hrup saj do sedaj sem imel samo računalnike kateri so imeli običajne napajalnike in original hladilnike za procesor kar pomeni,da so se mi ves čas vrteli in povzročali hrup.
Mogoče ali verjetno bi kakšen napajalnik Be quiet! Straight Power 12 pa hladilnik procesorja Be Quiet Pure ali Shadow Rock bila za mene tudi že ne preveč glasna za običajna opravila kot je brskanje po netu,gledanje video vsebin a recimo pri igranju iger takrat pa mi sploh ni pomembna neka tišina računalnika.

Han ::

@firbec: dvomim, da si bral mnenja za letošnji model, saj so ga splavili ta mesec. Jaz bi vzel ATX 3.1.

aerie ::

firbec je izjavil:

tony1 je izjavil:

"Osebno bi se odločil za semi pasivnega z večjim 14 cm in tišjim ventilatorjem ter 10 letno garancijo. "

Točno. To je najboljši nasvet, tudi sam kupujem samo še semi-pasivne PSUje. Bequiet!, npr. so kakovostni ampak imajo ventilatorje, ki se ves čas vrtijo. Ko si enkrat navajen na tišino, jih je težko poslušati :)


A lahko lepo prosim za konkretnega, sem ravno v fazi nakupa. Hvala


Recimo tale za prihajajoči RTX5090: https://www.caseking.de/en/super-flower...

MrStein ::

Tole z predoziranimi napajalniki je tak.

Ali gre za hvalisanje/napihovanje.
Nepoznavanje.
"Kogar je pičila kača, se boji zvite vrvi" (slabe izkušnje in zato kompenzacija)

Glede "kaj pa če bom čez dve leti kupil grafo z 600W?" pa je odgovorl preprost: boš takrat še napajalnik menjal

Zdaj če kdo dobi za drobiž razlike močnejši napajalnik, naj kupi, nič ni narobe. Da pa obstaja neka nuja, pa je drugo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jarno ::

Od viška ne boli glava, sploh ne za tistih skromnih 10-15€, možnosti nadgradnje ipd.
Če ima napajalna enota nekaj rezerve, je to za DIY uporabnika zelo vredu, ker drugače ni negativnih stranskih učinkov.
To je podobno, kot bi svetoval 2x8GB DDR5, s priporočlilom, da se čez nekaj časa menja na več, 2x8GB DDR5 pa na bolho... (jah, če Apple reče, da je 8GB dovolj, potem bo že res!) ;)
#65W!

tony1 ::

850W PSU je danes ustrezen 64 GB RAMa, morda še več...

DarwiN ::

Melenkost pa vseeno boli glava od viška.. Napajalniki so najbolj učinkoviti nekje med 20% in 80% obremenitve. Pri surfanju in lažjem delu komp pije nekje 100W, kar za 500W PSU pomeni 20% obremenitve, za 1000W PSU pa teh istih 100W pomeni le 10% obremenitve.. Pomeni, da bo 500W PSU ohranjal mogoče 85-odstotno učinkovitost, 1000W PSU pa zgolj 75-odstotno učinkovitost. In boš plačal ~1€ več štroma mesečno. ;)

No, po drugi strani pa učinkovitost začne počasi padat pri ~70% obremenitve, tko da prešvoh PSU, ki bi ga mučil do 90% obremenitve pa tudi ni dober..

Tam ~70% moči pri polni obremenitvi je verjetno optimum. Če v resnici potrebuješ 450W, torej 650W napajalc.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Jarno ::

No, da razložim svojo motivacijo, govorilo se je o napajalcu tipa 550W za sistem R7 7700X + RTX 4070S.
Sam sem mnenja, da je ciljati 90% zmogljivosti za prave avtiste s težkimi principi.
V takem primeru se vzame 750W in je še rezerva za upgrade path za npr. grafično.
#65W!

tony1 ::

Saj sta zgoraj dva linka s kalkulatorjem moči za komponente, pa se zmeni z neavtističnim programerjem, ki ju je skup spravil :)) Kalkulator je predlagal 650W.

"Pomeni, da bo 500W PSU ohranjal mogoče 85-odstotno učinkovitost, 1000W PSU pa zgolj 75-odstotno učinkovitost. In boš plačal ~1EUR več štroma mesečno. ;)"

Jao, še tretjič: razlike v učinkovitosti pri gold PSUju je 3%. Zgoraj sem prilepil tabelo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

DarwiN ::

~3% mogoče pri obremenitvi PSUja nad 20% njegove nazivne moči. Pod 20% pa učinkovitost pade off the cliff.



Tole je graf za 900W PSU... Pri 200W obremenitve je učinkovitost OK.. Pa poglej, kaj se zgodi pri 100W.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tony1 ::

Ja, to je razumljivo. Saj tudi v moped ne vgradiš 500 konjskega motorja.

Zato sem pa že tečen s tem, da se kupuje moč PSUja bremenu ustrezno. Ampak potem ljudem zmanjka argumentov in ne znajo več drugega kot postati žaljivi. Kot otroci, ki cepetajo z nogami.

musicfreak ::

Rad bi si sestavil PC, ki bi bil res izjemno tih oz. skoraj neslisen, enako kot macbook air. Je to mozno? Trenutno imam Be quiet! DARK ROCK 4 v pcju, za katerega so pravili leta 2020 ko sem kupil zadnji pc da je izjemno tih, pa vseeno ni bilo tako kot sem pricakoval.

Je noctua nh-d15 se vedno najtisja mozna opcija kar se tice ventilatorja? Imam se sicer en HDD noter zraven ssd, sedaj pa bom dal samo ssdje.

tony1 ::

Moral bos pogledati teste, na prvo žogo pa je Noctua boljša.

Placa za optimizacijo je še veliko: najprej rabiš čim bolj zvočno izolativno ohišje, npr. bequiet!, pa ne najcenejše (!).

PSU silent ali semi-passive. CPU 65W, GPU v CPUju (pogojno pasivno hlajen GPU, vendar bo to nekje 5 let (?) stara tehnologija)...
««
1143 / 1144
»»