» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
256 / 358
»»

showsover ::

Razumem, no, navadno je tako, da mene samo 'pripnejo' na projekt, že precej dolgo nimam privilegija, da bi postavljal arhitekturo, tudi sugestije moram povedati v rokavicah (na jeziku!), da ne povzročam vznemirjenj navzgor po vertikali :-) Vsaka moja argumentacija, ki je sprejeta, je kakšen mail, izprintan nekaj morda nekaj strani, z različnimi metrikami, da odločevalci potem pač rečejo a) ali b) ali 'your contract has just expired' :)

techfreak :) ::

Povprecno je oblak (od IaaS do SaaS) precej boljse upravljan kot pa lokalne zadeve.

c3p0 je izjavil:

Ali ti kdo vdre, pošilja spam in te zato kratkomalo izklopijo "do razjasnitve okoliščin", podpora pa rabi 24h za prvi odziv. Zapreš in greš domov.
Tukaj sta dve opciji. Ali imas neresnega ponudnika, ali pa nimas zakupljenega ustreznega supporta. Ce tvoj biznis sloni na oblacnih storitvah, bos pac moral placati za support z garantiranim odzivnim casom.

c3p0 ::

V opisanem primeru je šlo za OVH "oblak".

Imam obilne izkušnje z (drago) plačanim AWS supportom. Se sicer trudijo, odzivni čas štima, a prave moči za kake resnejše zadeve nimajo, morajo eskalirat, kar pa spet traja. Razen, če si dovolj velik, kjer pa imajo zaposlenega prav zate.

Smurf ::

Invictus je izjavil:


Meni se pa zdi, da večinoma folk ven vleče neke ekstremne primere, samo da lahko kontrira...

Sej ne da zmeraj privleces nekega kolega, ki na absurdni nacin zajebe uporabo neke xy tehnologije. In to je potem argument, da je ta tehnologija slaba.

Slo2 ::

Pozdravljeni, zanima me kakšno je vaše mnenje glede trenutnega stanja v IT industriji in če je trenutno perspektivno (če se splača it študirat računalništvo)?
Trenutno sem študent v prvem letniku na eni drugi fakulteti in razmišljam, da bi se prepisal na FRI in se potem seveda zaposlil v IT sektorju (ni nujno, da kot programer), zato me pa zanima kakšna je situacija (in ja, zavedam se da se v 3 letih lahko veliko spremeni :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slo2 ()

pegasus ::

Dokončaj trenutni študij in ga potem nadgradi z IT znanji, uradno ali neuradno. Kot oseba z nekim cross-discipline znanjem boš imel veliko boljše možnosti kot pa zgolj samo IT oseba.

Slo2 ::

pegasus je izjavil:

Dokončaj trenutni študij in ga potem nadgradi z IT znanji, uradno ali neuradno. Kot oseba z nekim cross-discipline znanjem boš imel veliko boljše možnosti kot pa zgolj samo IT oseba.

Moral bi biti bolj natančen - sem šele v prvem letniku (FGG) in mi ni problem če zdaj zamenjam smer in zgubim 1 leto.
Še posebej ker imamo tudi nekatere predmete, ki mi bi prišli prav na FRI- matematika, fizika, tudi računalništvo in neko osnovno programeranje, poleg tega je na tem faksu tudi zelo slaba uspešnost (približno 20% prehodnost v 2. letnik) in bi tudi tukaj hitro lahko zgubil kako leto s ponavljanjem.

Mavrik ::

Če ne misliš biti programer je študij na FRI skoraj popolna izguba časa. Vsi predmeti so zelo programersko usmerjeni.
The truth is rarely pure and never simple.

kuall ::

Slo2 je izjavil:

če je trenutno perspektivno (če se splača it študirat računalništvo)?


Je perspektivno.

Objektivna statiska: Od leta 2020 do leta 2030 bo baje potrebnih novih 15 milijonov programerjev na svetu.

Subjektivne izkužnje: dela toliko, da se ga moram branit.

A110 ::

Slo2 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Dokončaj trenutni študij in ga potem nadgradi z IT znanji, uradno ali neuradno. Kot oseba z nekim cross-discipline znanjem boš imel veliko boljše možnosti kot pa zgolj samo IT oseba.

Moral bi biti bolj natančen - sem šele v prvem letniku (FGG) in mi ni problem če zdaj zamenjam smer in zgubim 1 leto.
Še posebej ker imamo tudi nekatere predmete, ki mi bi prišli prav na FRI- matematika, fizika, tudi računalništvo in neko osnovno programeranje, poleg tega je na tem faksu tudi zelo slaba uspešnost (približno 20% prehodnost v 2. letnik) in bi tudi tukaj hitro lahko zgubil kako leto s ponavljanjem.


jaz bi ti priporočal da ne greš na fri. Itak boste tudi na FGG imeli nekaj računalniških predmetov in se da osnove čisto vredu naučiti tam. sploh, če si izbereš še kak zunanji izbirni predmet (algoritmi, baze,...). Imel boš prednost ker boš imel tudi nekaj znanja drugega področja (če te gradbeništvo seveda zanima) in ko to skombiniraš si pomoje zanimivejši kader. Razen če se želiš ukvarjati z dolgočasnim web developmentov ki prevladuje v Sloveniji.

chort ::

Slo2 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Dokončaj trenutni študij in ga potem nadgradi z IT znanji, uradno ali neuradno. Kot oseba z nekim cross-discipline znanjem boš imel veliko boljše možnosti kot pa zgolj samo IT oseba.

Moral bi biti bolj natančen - sem šele v prvem letniku (FGG) in mi ni problem če zdaj zamenjam smer in zgubim 1 leto.
Še posebej ker imamo tudi nekatere predmete, ki mi bi prišli prav na FRI- matematika, fizika, tudi računalništvo in neko osnovno programeranje, poleg tega je na tem faksu tudi zelo slaba uspešnost (približno 20% prehodnost v 2. letnik) in bi tudi tukaj hitro lahko zgubil kako leto s ponavljanjem.

Interdisciplinarnost je v današnjem svetu več vredna kot fachidiotizem. FGG je fina osnova za prvo, sploh če jo spotoma samoiniciativno nadgradiš z informatiko. Sam imam isto ozadje (zgornji štuk FGG), delam de facto kot informatik/r&d. Sicer pa, kar je aktualno in hype danes, skoraj zagotovo ne bo več, ko boš končal faks.

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

Če ne misliš biti programer je študij na FRI skoraj popolna izguba časa. Vsi predmeti so zelo programersko usmerjeni.

Ravno to ti da največjo širino. Znanje programiranja...

Danes ni IT področja, kjer ni treba nekaj programirati, pa naj bo to sistemc, DevOps, admin baze, hardveraš, tester, še helpdesk nekaj prčka.

Seveda, če hočeš malo več zaslužiti od klikajoče opice...

Tistih let programiranja med faksom ne moreš nikoli nadoknaditi...

Slo2 je izjavil:


Moral bi biti bolj natančen - sem šele v prvem letniku (FGG) in mi ni problem če zdaj zamenjam smer in zgubim 1 leto.

Če nimaš svoje firme, in za začetek sponzorja (nekup strojev), je gradbeništvo švoh poklic, še manj pa dobra osnova za IT...

Razen, če boš z bagerjem podiral data centre ;).

Gradbeništvo je slabo plačan poklic, glede na to, kakšno odgovornost nosiš... Vem iz lastne izkušnje (moja partnerka je gradbeni inženir s štemplom), pa ne dobiš več kot 1500 neto. Halooo.....

Glavni nadzorni inženir pri gradnji Aleje je dobil 1200 EUR neto... Cifra prišla ven iz same stroke...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Tody ::

Veliko ljudi se je naučil programiranja sami, nekaj pruristov bo težil, da če ne obvladas kobola pa ze nisi programer ampak danes je to zelo veliko področje. Od tega da python uprabljajo v vsaki zadevi do tega da sql rabis pri nekih osnovnih opravilih...

Malce se razišči kaj te veseli, ali bolj hw ali sw svet, mogoče analitika ali spletne zadeve. Vmes se lahko zgubis v vseh arhitektih in produktnih vodjih in vodjih projektov.

Slo2 ::

Invictus je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Če ne misliš biti programer je študij na FRI skoraj popolna izguba časa. Vsi predmeti so zelo programersko usmerjeni.

Ravno to ti da največjo širino. Znanje programiranja...

Danes ni IT področja, kjer ni treba nekaj programirati, pa naj bo to sistemc, DevOps, admin baze, hardveraš, tester, še helpdesk nekaj prčka.

Seveda, če hočeš malo več zaslužiti od klikajoče opice...

Tistih let programiranja med faksom ne moreš nikoli nadoknaditi...

Slo2 je izjavil:


Moral bi biti bolj natančen - sem šele v prvem letniku (FGG) in mi ni problem če zdaj zamenjam smer in zgubim 1 leto.

Če nimaš svoje firme, in za začetek sponzorja (nekup strojev), je gradbeništvo švoh poklic, še manj pa dobra osnova za IT...

Razen, če boš z bagerjem podiral data centre ;).

Gradbeništvo je slabo plačan poklic, glede na to, kakšno odgovornost nosiš... Vem iz lastne izkušnje (moja partnerka je gradbeni inženir s štemplom), pa ne dobiš več kot 1500 neto. Halooo.....

Glavni nadzorni inženir pri gradnji Aleje je dobil 1200 EUR neto... Cifra prišla ven iz same stroke...


Ravno zaradi tega sprašujem... mam znance, ki so v gradbeništvu in vem kako garajo in za koliko :). Problem je tudi, da če hočeš sploh bit kaj vreden moreš seveda poleg opravljenega faksa postati pooblaščeni inženir. Za to bom pa sigurno moral narediti še mag. študij in še dodatni izpit (po 5 letih delovnih izkušenj). Malo se mi zdi preveč vlaganja truda in odgovornosti za nek nespoštovan in premalo plačan poklic, zato razmišljam, da bi se preusmeril dokler mam še priložnost.

A110 ::

Pa saj gradbeništvo ni samo nadzorovanje gradenj. Razna modeliranja, načrtovanje,... Veliko gradbenikov dela samo v pisarnah in terena niti ne počiva v življenju.

kuall ::

Veliko teh starih poklicev, kar gradbeništvo je, je prenasičenih z delovno silo, zato so slabo plačani. Po tej logiki bo AI področje, ko bo enkrat začelo služit denar, kar se bo kmalu zgodilo, najbolje plačano.

Nazaj na temo: koliko ste sposobni našparat na mesec? Zadnjič sem gledal video enega programerja iz Kalifornije, ki ima $9500 bruto plače. Po vseh visokih stroških, ki jih ima v Kaliforniji mu ostane $2500. Medtem ko jaz sem sposoben našparat 1500€ na mesec, ker imam majhne stroške (če ne zapravljam za neumnosti).

uniman ::

No saj tudi po studiju FRI (2. bolonjska stopnja), mislim da so v sloveniji plače kar nizke za programerje, mislim da en vodovodar zasluži podobno.

styrian ::

Slo2 je izjavil:

Pozdravljeni, zanima me kakšno je vaše mnenje glede trenutnega stanja v IT industriji in če je trenutno perspektivno (če se splača it študirat računalništvo)?
Trenutno sem študent v prvem letniku na eni drugi fakulteti in razmišljam, da bi se prepisal na FRI in se potem seveda zaposlil v IT sektorju (ni nujno, da kot programer), zato me pa zanima kakšna je situacija (in ja, zavedam se da se v 3 letih lahko veliko spremeni :).


Stanje je slabo. Kadra je preveč doma in v tujini, zato so tudi izjemno nizke plače. Ne nasedaj medijem, ki pravijo kako primanjkuje programerjev.

Nobeden delodajalec tudi noče izobraževati kadra, kvalitetne raje ukradejo drugemu. Zato začetniki nimajo prav veliko možnosti.

Veliko bolj pametno je da dokončaš gradbeništvo, se naučiš nemščine in greš delati v tujino.

Tody ::

Spet en zagrenjen uporabnik. Ki dela na škodo Slovenije. Nesposobnih programerjev, ki se previsoko cenijo res noben ne mara. 5000 eur place se ne da dobit kar tko tm do 1500 mores pa tudi kaj pokazat

styrian ::

Jaz sem dipl. inžinir računalništva, pa ne dobim dela niti za minimalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: styrian ()

Tody ::

Pokaži nam svoj github acc...

styrian ::

Ne delam zastonj, preveč cenim svoj čas. Projekte katere sem delal za denar seveda ne morem dajati na splet.

Kaj pa naj naredim na githubu in v katerem ogrodju? Tetris? Klon Bolhe? A kdo misli da diplomant tega ne zna narediti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: styrian ()

kunigunda ::

styrian je izjavil:

Ne delam zastonj, preveč cenim svoj čas. Projekte katere sem delal za denar seveda ne morem dajati na splet.

Kaj pa naj naredim na githubu in v katerem ogrodju? Tetris? Klon Bolhe? A kdo misli da diplomant tega ne zna narediti?

Zakaj bi pa rabil karkoli dajati nekam. Dovolj je npr da si nardis linkedin in tam napises kaj si ustvaril, pa te bojo ze nasli tisti ki to rabijo.

Tody ::

Torej kaj zdej? Mas delo al ne? Nek portfolio mores pokazat ljudem... Jaz ne vem no al mislis da zato ker si končal fri da ti avtomatično pripada sluzba? Si ene 35 let prepozen.

styrian ::

Torej ne usmerjati ljudi brez izobrazbe in izkušenj v programerske vode.

Sem videl že par takšnih prekvalificirancev, ki leta iščejo službo po raznih Facebook skupinah s portfoliji, ki so jih dobili na nekih plačljivih on-line bootcampih. Samo zato ker jim je nekdo rekel, da v IT-ju primanjkuje kadra.

chort ::

Slo2 je izjavil:

Ravno zaradi tega sprašujem... mam znance, ki so v gradbeništvu in vem kako garajo in za koliko :). Problem je tudi, da če hočeš sploh bit kaj vreden moreš seveda poleg opravljenega faksa postati pooblaščeni inženir. Za to bom pa sigurno moral narediti še mag. študij in še dodatni izpit (po 5 letih delovnih izkušenj). Malo se mi zdi preveč vlaganja truda in odgovornosti za nek nespoštovan in premalo plačan poklic, zato razmišljam, da bi se preusmeril dokler mam še priložnost.


Gradbeništvo je bistveno širši pojem kot samo pooblaščeni inženir. Sam sem imel podobno sliko pred seboj, pa mi ni niti za trenutek žal, da sem študiral geodezijo (UNI 4.5 letni program, pustil po 12 letih, dva izpita pred diplomo, ker sem ugotovil da rabim papir in strokovni izpit samo za službe, ki jih ne želim opravljat - pooblaščeni geodet, kjer pol življenja gledaš kreganje med sosedi). Ta trenutek bi še enkrat izbral isti študij, čeprav sem že pred vpisom kolebal med geodezijo, FRI in filozofijo. Izbral bi ga ravno zaradi širine, ki ti jo da.
Med študijem sem precej programiral in preko študenta delal kot informatik, sistemski tehnik, IT support itd. Potem ugotoviš, da je ogromno služb, kjer ti širše znanje in razumevanje gradbeniških / geodetskih strokovnih problemov daje prednost pred programerji / informatiki (da ne bo brezveze bashanja IT diplomantov, definitivno je znanje in razumevanje o IT globlje če obiskuješ F(E)RI, ne govorim o temu).
Trenutno je informatizacija in avtomatizacija hot topic v gradbeništvu, strojništvu, geodeziji, štromariji - digital-twins, building-information-management in podobno so buzzwordi kjer vsem manjka kompetentnega kadra, kjer je kombinacija strokovnega znanja in informacijskih tehnologij (predvsem osnove programiranja in baz podatkov, virtualizacija) zelo dobrodošla. Upam si trditi, da s takšno kombinacijo mnogo lažje postaneš rockstar na svojem področju, kot pa če se lotiš samo enega gradbeništva ali samo informatike.

Tody ::

Styrian teb gre predober! A mislis da v gradbeništvu kjer kronično primanjkuje ljudi, te zaposlijo ce ne delas 12 ur na dan in se nisi pripravljen vozit? Če se sposoben programer ti zrihtam intervju za job. Seveda bo treba kaj pokazat in o tem je bilo govora, faks je eno, poslovne izkušnje pa druge in eno ob drugem je nujno. Drugač pač dobis jokice.

styrian ::

Mogoče. Sem delal v tujini in si prihranil toliko denarja, da mi še 10 let ni potrebno sprejeti prvega šit-joba.

Zadnjič je en iskal razvijalca, na intervjuju pa je povedal, da bi mu samo vnašal nove artikle v bazo. Plačal pa bi preko s.p.-ja. Za polovični delovni čas.

Invictus ::

A110 je izjavil:

Pa saj gradbeništvo ni samo nadzorovanje gradenj. Razna modeliranja, načrtovanje,... Veliko gradbenikov dela samo v pisarnah in terena niti ne počiva v življenju.

Tudi zato rabiš izpit inženirske zbornice...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

strawman ::

styrian je izjavil:

Sem videl že par takšnih prekvalificirancev, ki leta iščejo službo po raznih Facebook skupinah s portfoliji, ki so jih dobili na nekih plačljivih on-line bootcampih. Samo zato ker jim je nekdo rekel, da v IT-ju primanjkuje kadra.


Saj restavracija tudi ne vzame vsakega kuharja, ki se je preko Youtuba naučil pripraviti dober steak.
V IT svetu definitivno primankuje dobrega kadra. Problem je, da za laika programiranje pomeni štancanje spletnih strani za podjetja, kjer programiranje ni primarna dejavnost ampak le dodaten kanal prodaje / komunikacije. Tam je konkurenca velika, vstopni prag precej nizek, kader pa brez širšega razumevanja IT sistemov.
Ko pa se enkrat prebiješ v vode, kjer sta programiranje in ostale IT storitve primarna dejavnost z veliko dodano vrednostjo, pa imaš dela več kot dovolj.
V prihodnosti pa bo šlo gospodarstvo le še bolj v to smer.

Invictus ::

Tody je izjavil:

Veliko ljudi se je naučil programiranja sami, n

Vidim po kodi in arhitekturi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Model, ti si rekel da ne dobis šihta in da se ga ne da dobit v IT. Zdaj se vidi da si pac zmeden ce ne drugega. A tud vsako žensko vprasas ce ti bo dala al neredis kako selekcijo?

Invictius upam da ne naletim na tvojo kdaj ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

tony1 ::

styrian je izjavil:

Jaz sem dipl. inžinir računalništva, pa ne dobim dela niti za minimalca.


Razlika je med "ne dobim dela" in "dela za minimalca pa ne vzamem" (o čemer pišeš v kasnejših postih).

Državna uprava ves čas išče začetnike v programiranju (ki pa vendar že znajo programirati, le zaresnih delovnih izkušenj s tem nimajo), res pa je da jih plačajo malo, okrog minimalca. So pa te zato pripravljeni plačati tudi zato, da se česa naučiš, in niti slučajno te ne bodo obremenili do amena.

Dokler bo aktualna korona, je celo delo od doma čisto samoumevno.

Seveda lahko skočiš v luft, da je to premalo, ampak: potem pa si sam najdi boljše plačano službo. Dam pa namig, da jo je enostavneje najti, če službo že imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

styrian ::

Kolikor sem videl iščejo študente ali pa takšne z vsaj 2. stopnjo.

Pisal sem o zavajanju glede obsega dela. Raje grem za poštarja, kot pa da bi vnašal podatke v bazo. Delo za minimalca v IT-ju takoj sprejmem, pod pogojem da ne gre za helpdesk.

sbawe64 ::

tony1
Za državno upravo profil styrian ne bo zadostoval.
Potrebuješ dokončan (fri/feri) faks - tudi za začetnike v programiranju.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Tody ::

Še zmeri pa ne vemo kaj bi rad delal in kaj znas. Za gret stol se bos moral pravilno pisat, tud za minimalca ;)

Kayzon ::

Torej kaj predlagate za nekoga ki hoce vstopiti v svet programiranja,seveda poklicno. S cim zaceti,kaj se najbolj isce? Vidim da se ne ceni kaj prevec web programerjov?

kuall ::

Izberi si nek hobi projekt, ki naj bo čimtežji, ker ti bo potem vse lažje. Torej AI projekt v C++. Vse kar boš zatem delal bo veliko lažje.

sbawe64 ::

Great idea/kombinacija izziva, v času ko bo on to nekako spacal bodo razvili že operativen warp pogon za medzvezna potovanja.
Torej nekje leta 2300.

/sarkazm off
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

kuall ::

Hehe, sem pozabil napisat, da naj bo AI projekt čimbolj mini.

Npr: Imaš krog in kandidate. Program izmed kandidatov najde najbolj podobnega. Kandidati: Rahel jajc (zadetek). Extremni jajc.

Cruz ::

Kayzon je izjavil:

Torej kaj predlagate za nekoga ki hoce vstopiti v svet programiranja,seveda poklicno. S cim zaceti,kaj se najbolj isce? Vidim da se ne ceni kaj prevec web programerjov?
Python + razvijanje neke igre(da ti bo bolj zanimivo), recimo križec-krožec, pong, kača, morda sudoku solver, ... Potem pa boš že dobil predstavo kaj te zanima in kaj se hočeš naučiti.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

HotBurek ::

Torej kaj predlagate za nekoga ki hoce vstopiti v svet programiranja,seveda poklicno.

Da se prvo naučiš sistemske administracije. Tako se izogneš šalabajzanju, kjer programer nima pojma o infrastrukturi in to do te mere, da ne ve, na katere portu dela program, katerega je sam napisal.

Prvo pridobi širino o sistemski administraciji (operacijski sistemi, strežniki, diski, baze, omrežja), potem pa poglobljeno naštudiraj nek programski jezi oz. problem.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

strawman ::

Kayzon je izjavil:

Torej kaj predlagate za nekoga ki hoce vstopiti v svet programiranja,seveda poklicno. S cim zaceti,kaj se najbolj isce? Vidim da se ne ceni kaj prevec web programerjov?


Odvisno od tvojega predznanja.
Zelo na grobo bi svetoval nekaj sledečega:

Če se s programiranjem srečuješ prvič, ni nič narobe če si za začetek pogledaš kako postavit neko preprosto spletno stran s kombinacijo HTML/CSS/JS. Predlagam spletni kalkulator, saj se boš tam srečal z nekimi osnovnimi operacijami, zankami in podobnim.

Nadaljuj z nekim objektno-orientiranim jezikom (recimo Python, Java, C#), v katerem si zadaš nek konkreten problem. Predlagam nekaj takega, na čimer ti bo veselje delati (kak domači projekt backupa na mrežni disk, avtomatizacija kake manjše stvari v tvoji trenutni službi).
Poizkusi programirati "pravilno" in ne bodi zadovoljen z izdelkom takoj ko deluje. Preberi kako knjigo o arhitekturi software-a, da ti bodo znani osnovni pojmi in vzorci kode. Mogoče lahko najdeš tudi kak odprtokodni projekt, na katerem lahko sodeluješ.

Polej samega programiranja je velikokrat uporabno znanje virtualizacije - priporočam da si postaviš nek repozitorij kode lokalno v Dockerju, kjer si ustvariš še nek preprost CI pipeline, ter osnovno znanje Linuxa.

Oborožen s tem znanjem pa priporočam da si za začetek najdeš službo v (večjem) podjetju, ki se primarno ukvarja z IT-jem. Hočeš namreč pristat v svetu, kjer boš lahko rasel, se srečeval z novimi tehnologijami, imel mentorja in ne boš "le še en ITjevec".
Seveda se da vse to naučiti tudi sam, le manj praktično je.

Glede web programerjev - to sploh ni slaba karierna pot. Na slabem glasu je morda zato, ker gre v veliko primerih za izdelovanje nekih preprostih zadev na osnovi obstoječih predlog in ker se kompleksnejši problemi ponavadi skrivajo v drugačnem tipu programiranja.

111111111111 ::

styrian je izjavil:

Ne delam zastonj, preveč cenim svoj čas. Projekte katere sem delal za denar seveda ne morem dajati na splet.

Kaj pa naj naredim na githubu in v katerem ogrodju? Tetris? Klon Bolhe? A kdo misli da diplomant tega ne zna narediti?

To da ne veš kaj Github v osnovi je, potem ni čudno da ne dobiš dela.

styrian je izjavil:

Mogoče. Sem delal v tujini in si prihranil toliko denarja, da mi še 10 let ni potrebno sprejeti prvega šit-joba.

Zadnjič je en iskal razvijalca, na intervjuju pa je povedal, da bi mu samo vnašal nove artikle v bazo. Plačal pa bi preko s.p.-ja. Za polovični delovni čas.

Potem pa dobrodošel nazaj v Slovenijo. :) Top-šit jobov pač ni, če nisi pripravljen delati v Ljubljani, pogojno v MB.

Kayzon je izjavil:

Torej kaj predlagate za nekoga ki hoce vstopiti v svet programiranja,seveda poklicno. S cim zaceti,kaj se najbolj isce? Vidim da se ne ceni kaj prevec web programerjov?

POvej iz katere regije prihajaš?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

Kayzon ::

Prihajam iz osredja Ljubljane. Mi pa ni težko oditi tudi v tujino če so pogoji za delo boljsi,seveda sčasoma ko bi se vpeljal v same programerske vode.

Smurf ::

Gradbeniki, ki vodijo imajo v resnici precej ok placo (ki je vec kot 1200 neto). Fora je v tem, da je nastalo na slovenskem trgu res hudo pomankanje le teh. Problem je drugje. Sama industrija je precej toksicna, delovne ure so dolge. Nic ni nenavadnega ce se dela 10-12 ur dnevno + kaksen dan v vikendu (vsaj poleti, pozimi je bolj na izi). Pricakujem pa da bo slo s casom na boljse, zato ker je res nastalo veliko razhajanje med ponudbo in povprasevanjem na trgu delovne sile.

Sedaj, ce ti faks na gradbenistvu kaj pomaga, ce hoces biti programer. Pomoje ne. Imam kolege, ki so tocno to naredili. Prakticno vsi tehnicni faksi so bolj povezljivi (FE, ISRM, FMF, FS).

Kayzon ::

strawman je izjavil:

Kayzon je izjavil:

Torej kaj predlagate za nekoga ki hoce vstopiti v svet programiranja,seveda poklicno. S cim zaceti,kaj se najbolj isce? Vidim da se ne ceni kaj prevec web programerjov?


Odvisno od tvojega predznanja.
Zelo na grobo bi svetoval nekaj sledečega:

Če se s programiranjem srečuješ prvič, ni nič narobe če si za začetek pogledaš kako postavit neko preprosto spletno stran s kombinacijo HTML/CSS/JS. Predlagam spletni kalkulator, saj se boš tam srečal z nekimi osnovnimi operacijami, zankami in podobnim.

Nadaljuj z nekim objektno-orientiranim jezikom (recimo Python, Java, C#), v katerem si zadaš nek konkreten problem. Predlagam nekaj takega, na čimer ti bo veselje delati (kak domači projekt backupa na mrežni disk, avtomatizacija kake manjše stvari v tvoji trenutni službi).
Poizkusi programirati "pravilno" in ne bodi zadovoljen z izdelkom takoj ko deluje. Preberi kako knjigo o arhitekturi software-a, da ti bodo znani osnovni pojmi in vzorci kode. Mogoče lahko najdeš tudi kak odprtokodni projekt, na katerem lahko sodeluješ.

Polej samega programiranja je velikokrat uporabno znanje virtualizacije - priporočam da si postaviš nek repozitorij kode lokalno v Dockerju, kjer si ustvariš še nek preprost CI pipeline, ter osnovno znanje Linuxa.

Oborožen s tem znanjem pa priporočam da si za začetek najdeš službo v (večjem) podjetju, ki se primarno ukvarja z IT-jem. Hočeš namreč pristat v svetu, kjer boš lahko rasel, se srečeval z novimi tehnologijami, imel mentorja in ne boš "le še en ITjevec".
Seveda se da vse to naučiti tudi sam, le manj praktično je.

Glede web programerjev - to sploh ni slaba karierna pot. Na slabem glasu je morda zato, ker gre v veliko primerih za izdelovanje nekih preprostih zadev na osnovi obstoječih predlog in ker se kompleksnejši problemi ponavadi skrivajo v drugačnem tipu programiranja.




Oprosti spregledal sem tvojo objavo,hvala za izcrpen odgovor!

tony1 ::

sbawe64 je izjavil:

tony1
Za državno upravo profil styrian ne bo zadostoval.
Potrebuješ dokončan (fri/feri) faks - tudi za začetnike v programiranju.


To že dolgo ne velja več, ker kadra ni in vzamejo vsakogar, ki vsaj nekaj zna. Formalne kvalifikacije ne zanimajo več nikogar.

Zelo konkreten primer: mali bratec (končal študij na FF) je naredil 2 Smart ninja tečaja, in dobil programersko službo v javni upravi. Znal je Python, oni so hoteli Javo. Nato so se sporazumeli, da zna nekaj JS-a, in bo delal v Javascriptu in kasneje naštudiral še Javo...

A110 ::

tony1 je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

tony1
Za državno upravo profil styrian ne bo zadostoval.
Potrebuješ dokončan (fri/feri) faks - tudi za začetnike v programiranju.


To že dolgo ne velja več, ker kadra ni in vzamejo vsakogar, ki vsaj nekaj zna. Formalne kvalifikacije ne zanimajo več nikogar.

Zelo konkreten primer: mali bratec (končal študij na FF) je naredil 2 Smart ninja tečaja, in dobil programersko službo v javni upravi. Znal je Python, oni so hoteli Javo. Nato so se sporazumeli, da zna nekaj JS-a, in bo delal v Javascriptu in kasneje naštudiral še Javo...


Ampak je imel potrebno stopnjo izobrazbe iz FF. Ti pa v JU še vedno znanje ne koristi nič če nimaš ustrezne stopnje izobrazbe ki jo zahtevano mesto zahteva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

borut_p ::

Slo2 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Dokončaj trenutni študij in ga potem nadgradi z IT znanji, uradno ali neuradno. Kot oseba z nekim cross-discipline znanjem boš imel veliko boljše možnosti kot pa zgolj samo IT oseba.

Moral bi biti bolj natančen - sem šele v prvem letniku (FGG) in mi ni problem če zdaj zamenjam smer in zgubim 1 leto.
Še posebej ker imamo tudi nekatere predmete, ki mi bi prišli prav na FRI- matematika, fizika, tudi računalništvo in neko osnovno programeranje, poleg tega je na tem faksu tudi zelo slaba uspešnost (približno 20% prehodnost v 2. letnik) in bi tudi tukaj hitro lahko zgubil kako leto s ponavljanjem.


Zakaj si se vpisal na FGG? Zato ker ni biko omejitev ali ker te zanima? V gradbenistvu bodo vedno sluzbe ... se sploh sedaj ko se kaze, da bodo ogromni infrastrukturni projekti zaziveli.
««
256 / 358
»»