» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
255 / 357
»»

Lonsarg ::

DevOps ni posamezno tehnično znanje ampak je proces in kultura ki jo je treba čez cel oddelek razširit da se o tem razmišlja tekom razvoja. Nam je kar dobro uspelo zagnati zadevo, ampak je bilo treba precej kolegov dovolj navdušiti da se je to razširilo po ekipah in se je zgodil shift kulture. Mamo srečo da je veliko mladih in so bili navdušeni da se gre korak dlje pri razvoju. Smo pa v glavnini udeleženi v ta proces primarno developerji/programerji, sistemci so tudi zraven za neavtomatizirane dele ali pa kadar je specifično network/security znanje da skupaj naglumimo. Je tle kar izziv gap v znanju. Ker sistemcem manjka pisanje avtomatizirane kode, developerjem pa sistemsko znanje in smo kar redki taki ki smo "bridge" med tema dvema svetovoma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kuall ::

Sistemci večinoma nimajo pojma o programiranju, kakor večina ostale populacije. Lažje se ti bo programer naučil sistemskega znanja kot sistemc programiranja. Jaz npr programiram powershell skripte, ko hočem kaj na hitro spacat skupaj (time is money). Si ne predstavljam, da bi šel sistemc tisto programirat, čeprav bi lahko. Sistemci so večinoma ljudje, ki se jim ni dalo programirat in so ubrali lažjo pot klikanja z miško. :D

111111111111 ::

kuall je izjavil:

Sistemci večinoma nimajo pojma o programiranju, kakor večina ostale populacije. Lažje se ti bo programer naučil sistemskega znanja kot sistemc programiranja. Jaz npr programiram powershell skripte, ko hočem kaj na hitro spacat skupaj (time is money). Si ne predstavljam, da bi šel sistemc tisto programirat, čeprav bi lahko. Sistemci so večinoma ljudje, ki se jim ni dalo programirat in so ubrali lažjo pot klikanja z miško. :D

Uff... Daleč od resnice. Vsi boljši sistemci se spoznajo na programiranje, vsaj tisti, ki jih jaz poznam.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Tody ::

To je ta razgledanost in skromnost :)

strawman ::

Večina sistemcev ki jih poznam zna programirat, vendar se zavedajo da "znat" programirat ni neka znaš/ne znaš lastnost. Razlika je problem rešit s 300-vrstično skripto z 10 nivoji indentacije ali na kak bolj proper način.

Lonsarg je izjavil:

DevOps ni posamezno tehnično znanje ampak je proces in kultura ki jo je treba čez cel oddelek razširit da se o tem razmišlja tekom razvoja.


Tole je še najboljša definicija DevOps v tej temi do sedaj. Priporočam knjigo Phoenix Project, ki zelo pragmatično prikaže zakaj je DevOps mentaliteta obvezna za vsakega sistemca/razvijalca v današnjem času.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strawman ()

kuall ::

strawman je izjavil:


Tole je še najboljša definicija DevOps v tej temi do sedaj. Priporočam knjigo Phoenix Project, ki zelo pragmatično prikaže zakaj je DevOps mentaliteta obvezna za vsakega sistemca/razvijalca v današnjem času.


Se ne strinjam, njegova definicija je zanič zato, ker nas ne pripelje nič bližje RAZUMEVANJU pomena.

K razumevanju vas bom jaz zdajle pripeljal.

Ponavadi imajo takele besede točno specifičen pomen, potem pa dobijo dodatne metaforične pomene, posebej če je beseda nejasna, kot je tale. Ker me zanima jezikoslovje sem šel zdajle še malo pobrskat po internetu za izvorom te besede in se mi zdi, da mi je njene izvor in pomen zdaj kristalno jasen. Vzelo mi je 5 minut. :)

Zdaj me pa dobro poslušajte.

Obstaja nek koncept razvoja programov imenovan Agile. Njegovo bistvo je hitra odzivnost na potrebe uporabnikov (hitri bugfixi in hitro dostavljane želj uporabnikov). Problem pri tem načinu nastane, da je težko na hitro dat ven novo verzijo velikega programa, ker je treba vse stestirat ob vsaki spremembi. Veliko časa vzame to. Ponavadi so imeli en release na 1 leto, pa so si vzeli par mesecev za testiranje preden so dali ven nov release. Potem so čist obrnili ploščo in rekli: klinc gleda to, ne morejo uporabniki čakati na bugfix 1 leto in so šli v drug extrem. Nova verzija vsak teden. Za to pa rabiš DevOpsa, ki ti piše skripte, ki skrbijo za release namesto človeških testerjev.

Potem je DevOps najbrž dobil nove pomene: vsi taski, kjer se avtomatizira nekaj, kar so včasih programerji ročno klikali (ročno testiranje, ročno kreiranje releasa itd). Po moje bo to pravi pomen za današnje dni.
Potem pomen lahko še bolj razširiš pomen in rečeš, da je DevOps vse, kar vključuje delo programerja, sistemca in testerja (testerje imajo itak zaposlene samo večje firme).

OrkAA ::

kuall: Imas ful zanimivih teorij, ki kazejo na neizkusenost, ceprav pravis da programiras ze dolgo.

A pravilno predvidevam, da skoraj nikoli ne delas ekipno in predvsem sam razvijas in vzdrzujes svojo kodo?

Zgoraj si napisal tudi nekaj od devops, ki naj bi pisali selenium teste. To je povsem napacen opis nalog :) Selenium je praviloma domena QA inzenirjev, oz. frontend razvijalcev v manjsih ekipah.

V vecini podjetij, kjer sem delal kot devops, se je moje delo vrtelo okrog:
- Postavitve infrastrukture v oblaku. To obsega vse od planiranja do implementacije v jezikih kot so Terraform/Cloudformation, vcasih smo delali tudi z raznimi ansibli, puppeti, chefi ...
- Zadnje case postavitev in vzdrzevanje Kubernetes clustrov.
- Implementacija varnostnih mehanizmov, vse od networkinga (vpc, security groups, network policies), audit logginga, intrusion detection sistemov, RBAC pravic, backupov.
- Monitoring infrastrukture (Prometheus/Datadog/Newrelic in podobni) ter implementacija dobrih metrik in pa seveda 24/7 on-call rotacija.
- Deployment pipeline, kjer poskrbis, da razvijalci lahko nemoteno pushajo novo kodo v produkcijo, brez prekinitve delovanja obstojecih servisev. Torej incremental rollout, dober rollback, metrike ...
- Build pipeline, da lahko razvijalci na najbol ucinkovit in ponovljiv nacin zbuildajo novo kodo in jo posljejo v centralni repozitorij. Veliko enega dockerja in podobnih sistemov ...

Vse omenjeno seveda vsebuje veliko programiranja, ker moras stvari zvezat skupaj. Dobro razumevanje programiranja potrebujes tudi, ko skupaj z razvijalci nacrtujes sisteme in moras predvidet sibke tocke, ki se ne bodo dobro skalirale ali pa bodo varnostni problem. Ogromno je seveda tudi reviewanja nove kode, da se prepricas da sistem pocasi ne degradira.

V bistvu imajo funkcije, ki so uporabljene na več mestih svoje velike nevarnosti in je treba bit pri njih extra previden: ko kaj spremeniš tako funkcijo moraš misliti na VSA mesta, kjer je uporabljena in da bodo vsa tista mesta še naprej pravilno delala. Ni tak enostavno to.


Tole je razlog zakaj obstajajo unit testi, ki jih uporablja prakticno vsaka resna firma.

Vanquish ::

OrkAA - ponavadi je celo tako nastavljeno, da ce ni unit testov build ne gre skozi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

Mavrik ::

Mavrik je premaknil sporočila v V kakšnem stilu pišete vašo kodo?.

kuall ::

OrkAA je izjavil:

A pravilno predvidevam, da skoraj nikoli ne delas ekipno in predvsem sam razvijas in vzdrzujes svojo kodo?

Delam ekipno, vzdržujem tujo in svojo kodo. Prevzel sem že na stotine tuje kode od mnogih programerjev in še ni bilo primera, da se ne bi znašel in naredil zadane naloge. Tak da neizkušenost mi boš težko pripisal. To kar ti naštevaš mi je res vse novo, pač mogoče sem neizkušen v stvareh, s katerimi se ti ukvarjaš ampak jaz nisem sistemc.

Zgleda, da je definicija DevOpsa sistemc v programerski firmi?

Tody ::

Devops != sistemc v katerikoli firmi... Lahko en človek opravlja oba poklica.

https://aws.amazon.com/devops/what-is-d...

DevOps @ Wikipedia

c3p0 ::

Ne predstavljam si za DevOps nekoga brez vsaj 10 let izkušenj, raje več. Ker moraš pokrit res kar nekaj področij. Če želiš delo opravljat kvalitetno. OrkAA je dobro opisal potrebna znanja, mogoče manjka še logging (ELK/EFK stack, jaeger, sentry itd.), sam dosti delam tudi na DBA področju.

Pa tudi kak Selenium test sem včasih spisal. :-) (zdaj obstajajo boljša orodja). In pa kak servis, najraje v Pythonu. Nekateri developerji pa še kar mantrajo PHP.

Rabi se DevOps sicer manj, pa tudi potrebe na trgu so manjše. Firma pogosto rabi po 50 programerjev, DevOps mogoče 2-3. Plača mora bit vsaj na nivoju senior programerja, še bolje vodje oddelka.

Invictus ::

DevOps je mešanica slabih adminov in slabih programerjev :)).

Tako definicijo sem prebral nekje na netu...

Slabi admini zato, ker nič ne znajo narediti v command linu, slabi programerji zato, ker ne znajo pisati kode.

Zato so pogruntali web interface za administaracijo, med programiranje pa štejejo konfiguracijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

OmegaBlue ::

Hvala Invictus za tvoje prispevke, mi resnično polepšajo jutra in dopoldneve. Tako vsaj vem da večje traparije ne bom prebral tokom delovnega dne.

Pomaga pri stresu.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

pegasus ::

Današnji dilbert je on topic ;)
dilbert.com/strip/2020-12-21

thramos ::

c3p0 je izjavil:

Rabi se DevOps sicer manj, pa tudi potrebe na trgu so manjše. Firma pogosto rabi po 50 programerjev, DevOps mogoče 2-3. Plača mora bit vsaj na nivoju senior programerja, še bolje vodje oddelka.


Kok pa sistemcev? :)

No, za DevOps je sicer res manj povpraševanja, ampak tudi manj ponudbe. Preprosto zato, ker po 5 letih so vsi že senior developerji, resen DevOps pa, imaš popolnoma prav, po desetih letih resno delo šele začenja.

Lonsarg ::

Pri nas nima noben job descriptiona DevOps in se mi to zdi najbolje. Autobuild bomo počasi dosegli da vsak tretji developer zna spisat in gremo še dalje da bo vsak drugi, unit in integration testing itak se razume da vsak developer zna (oziroma ima naziv junior dokler ne). Ostane še UI/funkcionalni test ki je sicer zelo specifika in tam so posebaj osebe. Pri IaC se še lovimo in zaenkrat bolj nagibamo v smer da je to morda dovolj specifično znanje, da bodo posebaj osebe za to, kaka manjše sprotne prilagoditve na dev okoljih pa bi se kasneje tudi posamezni developerji priučili.

Naslednji korak je Security (DevOpsSec če hočemo v buzwordih) kjer se v ta isti proces vpeljalo še security. Ločen job description je zgolj za odgovorjega in ki nastavi politike, morda kake skupne skenerje itd. Dejanski security pa se izvaja sproti na vseh nivojih. Torej tisti ki piše kodo pazi da je varna, ko piše integration test poskrbi da so notri tudi security testi, ko se piše IaC se spet poskrbi za security,... Skratka tudi pri Security enako kot pri DevOps gre za širšo kulturo razvoja na vseh nivojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tody ::

Kdo pa vse skupaj nadzoruje? Kr vrjamete da progarmerji pišejo varno kodo?

Lonsarg ::

To so vse dodatni layerji zaščite, nobenega layerja ne daješ stran. V klasičnih firmah imaš varnost zgolj v glavah glavnih sistemcov in se vsi ostali požvižgajo, ko pa se greš DevOpsSec pa poskušaš "nazaj po verigi" propagirat to razmišljanje o varnosti. Najprej in najbolj poglavitno do piscev IaC, nato do piscev autodeployev, do piscev Integration security testov, do piscev same kode in nenazanje na sam začetek verige do arhitektov samih rešitev. Vsi v verigi morajo razmišljati že vnaprej o varnosti, infrastrukturi, operativi in monitoringu rešitve pri kateri sodelujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

link_up ::

omega, invictus je kar blizu...na zalost ta ci/cd pipeline ni nic drugega, kot ze dolgo poznani > ali ; :)
In and Out

Invictus ::

thramos je izjavil:


Kok pa sistemcev? :)

No, za DevOps je sicer res manj povpraševanja, ampak tudi manj ponudbe. Preprosto zato, ker po 5 letih so vsi že senior developerji, resen DevOps pa, imaš popolnoma prav, po desetih letih resno delo šele začenja.

Sistemcev v klasičnem pomenu sploh ne rabiš več. Večino stvari lahko ob ustreznih navodilih naredi tajnica... Poznam par firm, kjer so vse sistemce zmetali ven, vse serverje zmetali ven, šli v cloud, napisali navodila tza tajnice, serverje pa najemajo, ko jih rabijo v datacentrih.

Prihranili precej keša...

Kdo pa danes še fura svojo infrastrukturo, če si pa vse narediš v cloudu? Vključno z AD, Exchangem in ostalimi pritiklinami?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

OrkAA ::

Daj Invictus drzi se teme. Govorimo o software/it podjetjih in ne malih biznisih, ki prodajajo macjo hrano in potrebujejo en mail server, pa dropbox za dokumente.

BigWhale ::

Jaz tud poznam par firm kjer tajnice namescajo Windows 10 novo zaposlenim medtem k debugirajo SPF pravila za mail serverje. Resnicno jim gre super!

Zdej pa prosim, da nehate postat neumnosti tkole navsezgodaj.

Invictus ::

OrkAA je izjavil:

Daj Invictus drzi se teme. Govorimo o software/it podjetjih in ne malih biznisih, ki prodajajo macjo hrano in potrebujejo en mail server, pa dropbox za dokumente.

V Sloveniji skoraj ni velikih software/IT podjetij, ampak je vse bolj na malih biznisih... Pa tudi velike firme nimajo več sistemcev v klasičnem smislu. Ali pa eden do dva pokrivata celo regijo in skačeta okoli. Fajn job, ko si samski in brez otrok... Marsikatera velika firma niti nima več svojih servejev, ampak gre v cloud. 100%. Mali privatnički bodo še pri malih izgubili job, ko računovodjem, in podobnih postane jasno, da je tistih par 100 EUR na mesec za enega levaka čisto odveč...

Teh udobnih službic ni več, sprijaznite se. Mreža ni nobena znanost več, vključno s firewali in VPNji, tukaj se 1x najame zunanjo firmo, in plača reden update pravil, serverjev se ne menja, pa še vse gre v cloud, software se sesuva bistveno manj, tako da reinštalacij ni.

Poleg tega so veliki vendorji še to zjebal, saj danes ob naročilu dobiš vse že skonfigurirano in ti samo pripeljejo serverje, ali pa kar cel rack.

IBM to že počne, sestavljanje rackov in inštalacijo pri strankah pa delata 2 Romuna. Stranka pove samo IP naslove, in dobiš vse nastavljeno in poinštalirano. Kar si pač plačal. Osnovni paket deluje, vse ostalo so samo prilagoditve. Pa počasi še tega ne bo več, ker boš že dobil paket, ki je za večino dovolj dober...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

showsover ::

V Sloveniji je načeloma kruh z malimi odjemalci precej tanek in kar precej suh. S tem sicer ne želim povedati, da je obilje svežega kruha prav posebej zdrava in priporočena hrana :-)

pegasus ::

Invictus je izjavil:

Kdo pa danes še fura svojo infrastrukturo, če si pa vse narediš v cloudu?
Eh, recimo vsak, ki obrača kakršnokoli resno količino podatkov? Ker je cloud v tem primeru več 10x dražji kot lastna infrastruktura. Plus da ne omenjam legal obligations glede določenih vrst podatkov, kjer cloud sploh odpade. Tako da ja, sistemci so in bodo še dolgo časa iskani.

Vanquish ::

pegasus je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kdo pa danes še fura svojo infrastrukturo, če si pa vse narediš v cloudu?
Eh, recimo vsak, ki obrača kakršnokoli resno količino podatkov? Ker je cloud v tem primeru več 10x dražji kot lastna infrastruktura. Plus da ne omenjam legal obligations glede določenih vrst podatkov, kjer cloud sploh odpade. Tako da ja, sistemci so in bodo še dolgo časa iskani.


no to si sedaj malo rekel na pamet. Pri nas imamo vsak dan 100gb novih podatkov, pa imamo vseeno kar nekaj v cloudih (in vedno vec). Pa sem preprican, da ni dosti firm v SLO, ki bi imela tako velik dwh.

111111111111 ::

Invictus je izjavil:


Kdo pa danes še fura svojo infrastrukturo, če si pa vse narediš v cloudu? Vključno z AD, Exchangem in ostalimi pritiklinami?

V Sloveniji: Microcop, Mikrografija, NLB, pa to so samo tisti, ki jih poznam.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

pegasus ::

Vanquish je izjavil:

no to si sedaj malo rekel na pamet. Pri nas imamo vsak dan 100gb novih podatkov, pa imamo vseeno kar nekaj v cloudih (in vedno vec). Pa sem preprican, da ni dosti firm v SLO, ki bi imela tako velik dwh.
100Gb na dan? Wow :) Pri nas imamo TB/s ...

Smurf ::

Sej to je problem tega foruma, pogovarjamo se sicer o enakem poklicu, ampak imamo izkusnje z popolnoma razlicnim velikostnim razredom kompleksnosti projektov.

pegasus ::

Ja, dajmo posodobit naslov teme z dodatkom "... v Sloveniji". Dokler je "... v industriji", se lahko pogovarjamo worldwide :)

Vanquish ::

pegasus je izjavil:

Vanquish je izjavil:

no to si sedaj malo rekel na pamet. Pri nas imamo vsak dan 100gb novih podatkov, pa imamo vseeno kar nekaj v cloudih (in vedno vec). Pa sem preprican, da ni dosti firm v SLO, ki bi imela tako velik dwh.
100Gb na dan? Wow :) Pri nas imamo TB/s ...


Pegasus - govoris o cem?
Jaz govorim, da se vsak dan dwh baza poveca za 100gb, ki jih obdelujemo in se ne brisejo in je v cloudu

OrkAA ::

Par komentarjev na Invictusa:

V Sloveniji skoraj ni velikih software/IT podjetij, ampak je vse bolj na malih biznisih... Pa tudi velike firme nimajo več sistemcev v klasičnem smislu. Ali pa eden do dva pokrivata celo regijo in skačeta okoli. Fajn job, ko si samski in brez otrok... Marsikatera velika firma niti nima več svojih servejev, ampak gre v cloud. 100%. Mali privatnički bodo še pri malih izgubili job, ko računovodjem, in podobnih postane jasno, da je tistih par 100 EUR na mesec za enega levaka čisto odveč...


Sistemci, devops, SRE, whatever. Ne razumem zakaj je potrebno tako strogo locevati med serverji in cloudom. V vsakem primeru rabis osebo, ki ti fura infrastrukturo. Ce mislis, da ti cloud vse skupaj resi s parimi kliki, potem se nisi delal s cloudom. Pozabi na mikro firme, to ni relevantno za debato.

Na tem globalnem trgu, kjer je delo od doma blizje kot kadarkoli se ti omejujes na Slovenijo in razmisljas o nekih malih podjetjih? Clovek, tehnoloskih podjetij v katerih lahko delas in imajo ogromno infrastrukturo je kot DREKA. :)

Teh udobnih službic ni več, sprijaznite se. Mreža ni nobena znanost več, vključno s firewali in VPNji, tukaj se 1x najame zunanjo firmo, in plača reden update pravil, serverjev se ne menja, pa še vse gre v cloud, software se sesuva bistveno manj, tako da reinštalacij ni.


To je spet zelo dalec od resnice. Network konfiguracije v cloudu je ogromno, upal bi si trdit, da skoraj vec kot pri fizicni infrastrukturi, ker lahko res natancno na L7 specificiras kaj vse lahko govori med sabo.

Ce dam samo primer iz firme kjer trenutno delam - gostujemo v AWS cloudu in imamo vec deset tisoc vrstic terraform kode, ki je izkljucno namenjena firewall rulom - AWS security groups in k8s network policies. S tem je veliko dela, ker razni compliance standardni od tebe zahtevajo, da stalno preverjas kaj je aktualno, delas segmentation teste in podobno.

Poleg tega so veliki vendorji še to zjebal, saj danes ob naročilu dobiš vse že skonfigurirano in ti samo pripeljejo serverje, ali pa kar cel rack.


Ok, dobis server, kaj pa potem? To da imas server je prvi od stotih korakov dobre infrastrukture.

IBM to že počne, sestavljanje rackov in inštalacijo pri strankah pa delata 2 Romuna. Stranka pove samo IP naslove, in dobiš vse nastavljeno in poinštalirano. Kar si pač plačal. Osnovni paket deluje, vse ostalo so samo prilagoditve. Pa počasi še tega ne bo več, ker boš že dobil paket, ki je za večino dovolj dober...


A prav razumem, da ti misls, da je sysadmin tisti, ki dvigne server od tal, ga polozi v rack in priklopi kabel? :))))

poweroff ::

Heh, poznam osebno par primerov, kjer so zmetali sistemce ven in šli na cloud rešitve. Ki jih je vzdrževal sicer direktor (ne tajnica) ali pa kakšen priučeni zaposleni.

Stroški so se znižali, zadeva je tekla odlično... dokler ni prišlo do težav.

Potem so klicali forenzika. In smo s kolegi delali obnavljanje podatkov, analizo vdorov, itd. Na koncu je bil račun precej visok. Sploh pri tistih, kjer se ni dalo obnoviti podatkov. Največji hec je, da se je pri dveh strankah ista stvar zgodila dvakrat. Prišlo je do izgube podatkov, predlagali smo da vzpostavijo sistem backupa... so rekli, da je predrago oz. da bodo sami nekaj kopirali na USB ključke... čez par mesecev ista zgodba. Eni so potem šli v backup, drugi ne. No, teh slednjih še tretjič ne mislim reševati.

Tako da ja, stroške je treba znižat za vsako ceno. :))
sudo poweroff

showsover ::

poweroff je izjavil:

No, teh slednjih še tretjič ne mislim reševati.

Aja, potem tole ni prav posebej dober recurring business...

poweroff ::

Je, samo imam resne moralne zadržke. 8-)
sudo poweroff

techfreak :) ::

@Matthai: To ni ravno krivda oblaka, ampak da so se narobe lotili zadeve.

techfreak :) ::

OrkAA je izjavil:

Sistemci, devops, SRE, whatever. Ne razumem zakaj je potrebno tako strogo locevati med serverji in cloudom. V vsakem primeru rabis osebo, ki ti fura infrastrukturo. Ce mislis, da ti cloud vse skupaj resi s parimi kliki, potem se nisi delal s cloudom. Pozabi na mikro firme, to ni relevantno za debato.
Torej je oblak samo leaky abstraction za strojno opremo z dodatkom managed resitev (npr. baze, load balancerji, ki pa nikakor niso brez (skritih) pasti)? :P

damirj79 ::

pegasus je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kdo pa danes še fura svojo infrastrukturo, če si pa vse narediš v cloudu?
Eh, recimo vsak, ki obrača kakršnokoli resno količino podatkov? Ker je cloud v tem primeru več 10x dražji kot lastna infrastruktura. Plus da ne omenjam legal obligations glede določenih vrst podatkov, kjer cloud sploh odpade. Tako da ja, sistemci so in bodo še dolgo časa iskani.


Lol, jaz si ne bi upal nek biznis laufat v cloudu, kjer ti lahko kadarkoli čez noč spremenijo en člen v policyju in ti preprodajo vse tvoje podatke konkurenci ali pa bohnedej, s tvojim delom si sedaj v sivi coni in ti zbrišejo vse. In teh poslov v sivi coni je veliko, pa so čisto legitmni drugače, da ne bi kdo mislil, da je kaj na črno. Le vsi cloud ponudniki ne omogočajo vsega. Plus tega, da ti delo večinoma crkne, če ti crkne pipica v svet.

Invictus ::

Tudi pri lokalni infrastrukturi vse crkne, ko ni več pipice v net...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

damirj79 ::

Crkne facebook ja. Ampak to večinoma ne šteje za delo.

OrkAA ::

techfreak :) je izjavil:

OrkAA je izjavil:

Sistemci, devops, SRE, whatever. Ne razumem zakaj je potrebno tako strogo locevati med serverji in cloudom. V vsakem primeru rabis osebo, ki ti fura infrastrukturo. Ce mislis, da ti cloud vse skupaj resi s parimi kliki, potem se nisi delal s cloudom. Pozabi na mikro firme, to ni relevantno za debato.
Torej je oblak samo leaky abstraction za strojno opremo z dodatkom managed resitev (npr. baze, load balancerji, ki pa nikakor niso brez (skritih) pasti)? :P


Oblak v grobem lahko locis na:
IaaS - infrastructure as a service
PaaS - platform as a service
Saas - software as a service

Blizje kot si prvemu, blizje si strojni opremi. Glavna razlika je, da ko hoces nov streznik, namesto 10 mejlov in 5 telefonskih klicev, naredis 1 API call. :)

damirj79 ::

IaaS ze ni nic cenejse kot lokalna infrastruktura, sploh v razcvetu virtualizacije.

techfreak :) ::

@OrkAA: Saj to sem mislil, recimo AWS ima IaaS (EC2, VPC) ter PaaS (RDS, ELB, S3.)

Drugace pa, blizje kot si zadnjemu, tezje bos karkoli zdebugiral. Pod vsako lambdo se vedno tece Linux jedro in virtualizacija, samo da ti nimas vpogleda in vpliva na to.

poweroff ::

techfreak :) je izjavil:

@Matthai: To ni ravno krivda oblaka, ampak da so se narobe lotili zadeve.

Seveda. Point je, da so nižali stroške. Za vsako ceno.
sudo poweroff

c3p0 ::

damirj79 je izjavil:


Lol, jaz si ne bi upal nek biznis laufat v cloudu, kjer ti lahko kadarkoli čez noč spremenijo en člen v policyju in ti preprodajo vse tvoje podatke konkurenci ali pa bohnedej, s tvojim delom si sedaj v sivi coni in ti zbrišejo vse. In teh poslov v sivi coni je veliko, pa so čisto legitmni drugače, da ne bi kdo mislil, da je kaj na črno. Le vsi cloud ponudniki ne omogočajo vsega. Plus tega, da ti delo večinoma crkne, če ti crkne pipica v svet.


Ali ti kdo vdre, pošilja spam in te zato kratkomalo izklopijo "do razjasnitve okoliščin", podpora pa rabi 24h za prvi odziv. Zapreš in greš domov.

damirj79 ::

Zaradi zaprte pipice v svet lahko marsikatero podjetje se vedno posluje, le narocila sprejemas telefonsko npr. Ampak kolicine in zaloge lahko preverjas v sistemu, ki ga imas lokalno. Ravno tako lahko sprintas dobavnice in transportne liste npr, da vse pakete odpremis. Tudi racunovodski servisi lahko veselo klofajo po programu, podatke pa pac stranki posljes po alternativni poti, ali pa, telefonsko, ce gre le za kaksen kratek podatek. Pac ni vse zrelo za na cloud.

Tody ::

Sales Force se ne strinja stabo

showsover ::

damirj79 je izjavil:

Pac ni vse zrelo za na cloud.

Tako je, odvisno od samega posla, sem sicer ugotavljal tudi sam, da se tu govori veliko preveč absolutno.

Invictus ::

showsover je izjavil:


Tako je, odvisno od samega posla, sem sicer ugotavljal tudi sam, da se tu govori veliko preveč absolutno.

Govori se o povprečju...

Meni se pa zdi, da večinoma folk ven vleče neke ekstremne primere, samo da lahko kontrira...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
255 / 357
»»