» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
221 / 357
»»

Excalibur ::

zavtom je izjavil:

Excalibur je izjavil:

zavtom je izjavil:

Kakšno plačo lahko pričakuje svež diplomant frija z dvoletnimi izkušnjami na področju ITja preko študentskega dela? Kakšna plača se smatra kot povprečno, kakšna za dobro? Vem, da je plača odvisna od regije, dajmo se osredotočit na Ljubljano.


Delam kot programer in sem štartal z 1.5k bruto brez izkušenj in brez faksa (nikoli študiral nič v smeri računalništva). Vse kar sem imel je veliko motivacije in srečo, da sem naletel na delodajalca, ki je to videl in spoštoval. Po 4 letih izkušenj in dobrega dela sem na 3k bruto.


Bravo! Na katerem področju delaš (frontend, backend, sysadmin...)?

Zakaj se v zadnjem času na oglasih pogosto pojavlja neto plača in ne bruto? ALi potem tudi na pogodbi dobiš neto ali preračunan bruto ?


Frontend

tony1 ::

Mato989 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

zavtom je izjavil:


Zakaj se v zadnjem času na oglasih pogosto pojavlja neto plača in ne bruto? ALi potem tudi na pogodbi dobiš neto ali preračunan bruto ?

Odvisno od pogodbe. Tebi je vseeno. Z netom si hočejo samo povedat, da toliko dobiš vsak mesec. :)


Dejansko ti ni... Vlada recimo lahko sprejme zakon kjer se spremeni obdavčitev recimo dohodnina, ali pa odstotek ki ga plačuješ za zdravsteno/pokojninsko zavarovanje in če imaš vpisano plačo NETO in gre tak odstotek dol profitira delodajalec če pa gor pa zaposlen... pri takih spremembah je velika razlika ali imaš neto ali bruto.


Že 100x smo tle gor utemeljili zakaj je takšno razmišljanje napačno, in naj še 101 ponovim, da je dogovor o neto višini plače vedno v škodo le delojemalcu.

Poleg tega je v Slo popolnoma nemogoče, da bi ti delodajalec v pogodbo o zaposlitvi napisal neto številko, ker je to prepovedano, in to ravno z razlogom, ker je tako polje za nateg neomejeno veliko. Ne počnite tega, ker gre vedno v tvojo škodo..

Mato989 ::

tony1 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

zavtom je izjavil:


Zakaj se v zadnjem času na oglasih pogosto pojavlja neto plača in ne bruto? ALi potem tudi na pogodbi dobiš neto ali preračunan bruto ?

Odvisno od pogodbe. Tebi je vseeno. Z netom si hočejo samo povedat, da toliko dobiš vsak mesec. :)


Dejansko ti ni... Vlada recimo lahko sprejme zakon kjer se spremeni obdavčitev recimo dohodnina, ali pa odstotek ki ga plačuješ za zdravsteno/pokojninsko zavarovanje in če imaš vpisano plačo NETO in gre tak odstotek dol profitira delodajalec če pa gor pa zaposlen... pri takih spremembah je velika razlika ali imaš neto ali bruto.


Že 100x smo tle gor utemeljili zakaj je takšno razmišljanje napačno, in naj še 101 ponovim, da je dogovor o neto višini plače vedno v škodo le delojemalcu.

Poleg tega je v Slo popolnoma nemogoče, da bi ti delodajalec v pogodbo o zaposlitvi napisal neto številko, ker je to prepovedano, in to ravno z razlogom, ker je tako polje za nateg neomejeno veliko. Ne počnite tega, ker gre vedno v tvojo škodo..


In če država odloči da bo od 1.3.2019 se dvignil prispevek za zpiz in ZZZS za 50% ti imaš pa NETO vpisano 1.200€?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tony1 ::

a) Nimaš vpisano, ker je to nemogoče. Človek dobi občutek, da nisi sploh še nikdar bil zaposlen. Če to ne drži, odpri svojo pogodbo o zaposlitivi in si preberi, kaj piše v njej...

b) NIKOLI, AMPAK RES NIKOLI ne boš doživel, da bo katerikoli delodajalec kar tebi iz ljubega miru dal več denarja, "ker je šla davčna zakonodaja na slabše". Nikoli, prej boš srečal marsovce.

(In tudi razlog za to je jasen: ker bi ga to lahko spravilo na kant.)

Mato989 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

zavtom je izjavil:


Zakaj se v zadnjem času na oglasih pogosto pojavlja neto plača in ne bruto? ALi potem tudi na pogodbi dobiš neto ali preračunan bruto ?

Odvisno od pogodbe. Tebi je vseeno. Z netom si hočejo samo povedat, da toliko dobiš vsak mesec. :)


Dejansko ti ni... Vlada recimo lahko sprejme zakon kjer se spremeni obdavčitev recimo dohodnina, ali pa odstotek ki ga plačuješ za zdravsteno/pokojninsko zavarovanje in če imaš vpisano plačo NETO in gre tak odstotek dol profitira delodajalec če pa gor pa zaposlen... pri takih spremembah je velika razlika ali imaš neto ali bruto.


Že 100x smo tle gor utemeljili zakaj je takšno razmišljanje napačno, in naj še 101 ponovim, da je dogovor o neto višini plače vedno v škodo le delojemalcu.

Poleg tega je v Slo popolnoma nemogoče, da bi ti delodajalec v pogodbo o zaposlitvi napisal neto številko, ker je to prepovedano, in to ravno z razlogom, ker je tako polje za nateg neomejeno veliko. Ne počnite tega, ker gre vedno v tvojo škodo..


In če država odloči da bo od 1.3.2019 se dvignil prispevek za zpiz in ZZZS za 50% ti imaš pa NETO vpisano 1.200EUR?


Ker boš seveda skočil v zrak, da sem preslišal tvoje eksplicitno vprašanje:

Tole bo napisano zelo po kmečko, ker nisem računovodja in ne delovni pravnik, ampak očitno hočeš odgovor: del višjega davka bi plačal delodajalec, del pa ti iz tvoje bruto plače (v obliki akontacije dohodnine mesečno ob vsaki plači, del pa v obliki poračuna dohodnine enkrat letno).

Ker pišeš na IT forumu, privzemam, da si informacijsko dovolj pismen, da boš znal pognati 10+ simulacij na kalkulatorju izračuna plače in se naučiti, kako to gre z vidika delojemalca:
http://www.adecco.si/izracun-place/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Mato989 ::

Neumnost, če ti v pogodbo napišeš 1.200€ NETO mora zaposleni na koncu meseca dobit na račun 1.200€ neto tudi če se spremeni prispevna stopnja ZZZS za oba... ker si ti napisal NETO ne bruto... zato pa so vse pogodbe načeloma napisane v bruto, oglašuje se sicer lahko neto ampak to je bolj tak, za ljudi.

pogodba je načeloma še vedno legalna, je pa osnova za kup nepotrebnih komplikacij. Pač mirno vprašaj v čem je štos neto zneska in ali je problem, če se vpiše bruto. Ne vem s kom podpisuješ pogodbo o delu, če ga niti tako osnovne stvari ne moreš vprašat.

Načeloma pa ti taka pogodba ne bo v škodo v dokler ne bo prišlo do znižanja prispevkov (kar je precej malo verjetno) si pa na boljšem če se prispevki zvišajo. Edino pazi, da nimaš prijavljenih otrok nase, ker to bi te pa precej teplo pri dohodnini.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

tony1 ::

Takšna pogodbena določba je v nasprotju z zakonom. Plače se v pogodbo o zaposlitvi drugače kot bruto ne sme zapisati.

Pokliči na delovno inšpekcijo in vprašaj sam:
http://www.id.gov.si/si/storitve/prijav...

Mato989 ::

Potem pa prosim link do člena kjer piše da je katerakoli oblika kot BRUTO kazniva ali velja kot ničnost pogodbe o zaposlitvi.

To kar pravi inšpekcija me ne zanima če to ni v zakonikih.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

tony1 ::

Ker gre za tvoj interes se boš do tega moral potruditi sam.

Jaz pa bi rad videl sken pogodbe o zaposlitvi, kjer piše plača (znesek lahko zbrišeš) v neto znesku.

Takšno pogodbo je npr. dobil v roke žlahtnik v zadnjih mesecih preden je šel SCT v stečaj. Da to ni normalno, mora biti jasno.

Mato989 ::


Pogodba o zaposlitvi mora vsebovati:
podatke o pogodbenih strankah,
datum nastopa dela,
naziv delovnega mesta oziroma vrsto dela, s kratkim opisom dela,
kraj opravljanja dela,
čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi,
določilo ali gre pogodbo o zaposlitvi s polnim ali krajšim delovnim časom,
določilo o dnevnem ali tedenskem delovnem času in razporeditvi delovnega časa,
določilo o znesku osnovne plače delavca v EUR, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi, ter o morebitnih drugih plačilih,
določilo o drugih sestavinah plače delavca, o plačilnem obdobju, plačilnem dnevu in o načinu izplačevanja plače,
določilo o letnem dopustu oziroma načinu določanja letnega dopusta,
dolžino odpovednih rokov,
navedbo kolektivnih pogodb, ki zavezujejo delodajalca, oziroma splošnih aktov delodajalca, ki določajo pogoje dela delavca,
druge pravice in obveznosti v primerih, ki jih določa zakon.


In še to

Pomembno pa je vedeti, da nepravilnosti ali nezakonitosti pri določanju plače v pogodbi o zaposlitvi ne pomenijo, da je pogodba o zaposlitvi, oziroma zaposlitev sama nezakonita.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

tony1 ::

"določilo o znesku osnovne plače delavca v EUR, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi, ter o morebitnih drugih plačilih,"

Gre za bruto znesek, to je jasno kot beli dan. Iz neto zneska sploh plače ne moreš izračunati, ker ni jasno, kako se bodo delili davki med delodajalcem in delavcem.

In še to:
So what?

Malajlo ::

Mah... Tole z neto ponavadi opletajo ljudje, ki ne poznajo davčne zakonodaje.
Primer... Se menim za job, možakar meni o neto, jaz njemu butnem cifro nazaj (da točko zdaj dobim in jadada; sicer z vsemi mogočimi olajšavami, ampak to jih zase vem). Ponudi več, itak.
Pogodbo pripravijo na osnovi neto v bruto. Dodam olajšave, ostala slovenska jajca od delovne dobe in podobnega... Fant! Sem takoj podpisal. Bruto, jasno.
Če bi neto podpisoval, bi imel vsako leto manjši bruto.

Vazelin ::

Uni ki ste se zaposlovali recimo leta 2014, ko so bili plačni pogoji veliko slabši kot sedaj. Quitate job in greste drugam, v obstoječem jobu vprašate za povišico, ste na pogodbi iz par let še naprej?

jakan123 ::

Jaz sem vprašal za povišico in so dali nekaj drobiža, tako da sem kmalu zatem odšel drugam.

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

Kako pa tvoj delodajalec ve koliko preostalega dohodka in olajšav imaš? Oz. kako ta izračun deluje sploh potem, moraš delodajalcu povedat vse tvoje vire denarja?

Zelo velikokrat težijo s tem, koliko otrok imaš, in da bodo kar oni poskrbeli za olajšavo zanje.

Ponavadi to pomeni, da ti manj vplačujejo za akontacijo in ti zmanjšajo bruto, če imaš v pogodbi neto...

Posledica je lahko doplačilo dohodnine konec leta, plus manjša penzija, ker so plačevali manjše zdravstveno in pokojninsko zavarovanje zaradi manjšega bruta...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

To lahko mirno zavrnes in ne poves ali reces da ima draga v olajsavi
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Itak, zavrneš lahko že pogodbo z zneskom v NETO...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Neto placa v pogodbi o zaposlitvi je ze kr srednje velika neumnost. Ce ni explicitno protizakonita je pa verjetno v neskladju z marsikaterim zakonom, ki se nanasa na bruto placo. Tvojo neto placo lahko vnaprej ve samo kak jasnovidec.

TheBlueOne ::

BigWhale je izjavil:

Neto placa v pogodbi o zaposlitvi je ze kr srednje velika neumnost. Ce ni explicitno protizakonita je pa verjetno v neskladju z marsikaterim zakonom, ki se nanasa na bruto placo. Tvojo neto placo lahko vnaprej ve samo kak jasnovidec.


Morda pa nekateri na CV napisejo se vse okoli visine predvidenih ostalih dohodkov, koliko imajo otrok, tocno kilometrino itn. :D

Invictus ::

V CV sem tudi že zasledil, da je bil osebek prejemnik Bralne značke ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

V CV sem tudi že zasledil, da je bil osebek prejemnik Bralne značke ;).


Sam sem videl prijavo, kjer je bilo neverjetno veliko balasta. Vsa potrdila za vse mogoce, kopije osebnih dokumentov, zdravstveni podatki, hobiji...

Bi mu lahko ukradel identiteto. :) Najmanj pa odprl bancni racun online.

Me pa zanima, kako je potem s tem, ce kdo obljubi neto. Kaj dobis na racun 1000€ neglede na otroke, potne itn. ali racunajo povprecnega slovenca in je +-300€?

kingsix ::

Navadno, če že, se firme pogovarjajo v NETO le zato ker smatrajo da sogovornik nima pojma o bruto/neto...v pogodbi pa je nato bruto.

Vazelin ::

Tole je res fucked up, da nekdo, ki naredi osnovno ne razloči med bruto in neto

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Invictus je izjavil:

V CV sem tudi že zasledil, da je bil osebek prejemnik Bralne značke ;).


Sam sem videl prijavo, kjer je bilo neverjetno veliko balasta. Vsa potrdila za vse mogoce, kopije osebnih dokumentov, zdravstveni podatki, hobiji...

Bi mu lahko ukradel identiteto. :) Najmanj pa odprl bancni racun online.

Me pa zanima, kako je potem s tem, ce kdo obljubi neto. Kaj dobis na racun 1000€ neglede na otroke, potne itn. ali racunajo povprecnega slovenca in je +-300€?


V kolegovem primeru ko se je pogovarjalo o NETO, je to pomenilo da so se dogovorili za NETO in potem so na firmi iz tega izračunali BRUTO in dali v pogodbo bruto...

Saj načeloma ti nisi dolžan razlagat če imaš vzdrževane družinske člane ipd... VS davčne olajšave lahko ti koristiš po tem ko se dohodnina plača in obračuna FURS...

Potni in malica pa nista nikoli v NETU, NETO je NETO (neto plača) lahko pa bi govorili o NETO izplačilu na TRR ampak tisto je pa preveč variabilk da bi bilo smiselno, ker malica je lahko 2€ razlike skor na dan.

Vazelin je izjavil:

Tole je res fucked up, da nekdo, ki naredi osnovno ne razloči med bruto in neto


To ni nič, marsikdo je tako neizobražen glede tega tudi po UNI DIPL, da ko se pogovarjamo o plači in ga vprašam koliko ima NETO in mi reče vse skupaj torej NETO + malica + potni... včasih pa pametni porinejo junija zraven še regres in so dobli NETO 1.900€ recimo lol
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:


To ni nič, marsikdo je tako neizobražen glede tega tudi po UNI DIPL, da ko se pogovarjamo o plači in ga vprašam koliko ima NETO in mi reče vse skupaj torej NETO + malica + potni... včasih pa pametni porinejo junija zraven še regres in so dobli NETO 1.900€ recimo lol


Zanimivo, sem tudi sam bil mnenja, da je v Sloveniji neto z dodatki, ker ga velika vecina tako predstavi. :) Se mi je zdelo smesno, sedaj pa sem prebral, da seveda ni vsteto. Ampak lahko kar garantiram, da je za vecino neto popolnoma vse, kar kapne na racun.

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:


To ni nič, marsikdo je tako neizobražen glede tega tudi po UNI DIPL, da ko se pogovarjamo o plači in ga vprašam koliko ima NETO in mi reče vse skupaj torej NETO + malica + potni... včasih pa pametni porinejo junija zraven še regres in so dobli NETO 1.900€ recimo lol


Zanimivo, sem tudi sam bil mnenja, da je v Sloveniji neto z dodatki, ker ga velika vecina tako predstavi. :) Se mi je zdelo smesno, sedaj pa sem prebral, da seveda ni vsteto. Ampak lahko kar garantiram, da je za vecino neto popolnoma vse, kar kapne na racun.


Ja, ker jim je pretežko razmišljat... saj lahko kdo reče NETO izplačilo na TRR, potem je ok če poveš vse... ampak NETO plača je zmeraj BRUTO - prispevki - davki...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

111111111111 ::

Odvisno kako se pogajaš. NETO ja moje izplačilo in delodajalca ne briga kolk imam jaz otrok in ostalih olajšav. NETO je tisto kar dobiš izplačano na račun. POtem sem se vedno pogovarjal samo še o nagradah.

NETO je tolk in tolk na mesec in koliko so nagrade. V bistvu me regres in 13 plača niso nikol zanimal pretirano, če je je. če ni pa ni. Malica in potni so samoumevni, pač kolikor dajo za malico dajo. Potni so pa itak fiksni z zakonom, lahko dobiš samo več.

Vanquish ::

111111111111 je izjavil:

Odvisno kako se pogajaš. NETO ja moje izplačilo in delodajalca ne briga kolk imam jaz otrok in ostalih olajšav. NETO je tisto kar dobiš izplačano na račun. POtem sem se vedno pogovarjal samo še o nagradah.

NETO je tolk in tolk na mesec in koliko so nagrade. V bistvu me regres in 13 plača niso nikol zanimal pretirano, če je je. če ni pa ni. Malica in potni so samoumevni, pač kolikor dajo za malico dajo. Potni so pa itak fiksni z zakonom, lahko dobiš samo več.


neto ni tisto kaj dobis na racun - neto je tisto kar ti ostane od bruto po tem ko se obracunajo vsi prispevki...
Naprimer edna od mojih bivsih firm (pa je bila velika) je cudno obracunavalq prispevke, ker smo potem imeli se bozicnico, regres pa variabilen del in smo morali placevati kar visok davek pri obracunu. Zaradi tega sem imel visji neto - na koncu pa sem moral vracat.
Ce se hocejo primerjati place koliko kdo dobi se primerja samo bruto in nic drugega.

V nasprotnem primeru bos mel juniora, ki se bo vozil iz Maribora v Ljubljano delat in seniora, ki ma 2km do sluzbe in bo na koncu imel junior vecjo izplacilo zaradi potnih stroskov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

Mavrik ::

111111111111 je izjavil:

Odvisno kako se pogajaš. NETO ja moje izplačilo in delodajalca ne briga kolk imam jaz otrok in ostalih olajšav. NETO je tisto kar dobiš izplačano na račun. POtem sem se vedno pogovarjal samo še o nagradah.


Ja kako pa potem delodajalec ve koliko ti mora nakazati, da dobiš tvoj NETO? :P Številko otrok in ostale olajšave namreč določijo razliko med tem kaj delodajalec nakaže in kaj ti dobiš. Tako da če se pogajaš v netu, potem jasno mora vedet kaj vse ti maš in koliko služiš z drugih virov na leto.
The truth is rarely pure and never simple.

thramos ::

Vzdrževanih družinskih članov ni potrebno poročati izplačevalcu.

Verjetno se pri pogajanju za neto privzeme, da jih nimaš in da nimaš niti drugih prihodkov. In da ti konec leta ne bo treba doplačevati dohodnine. Če pa nato uveljavljaš vdzrževane člane dobiš vrnjeno, če imaš druge dohodke pa pač doplačaš.

Bedasto, ker je cel kup "če"-jev, ki se jim z bruto zneskom preprosto izogneš, ampak verjetno gre čez.

ALT ::

Mavrik je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Odvisno kako se pogajaš. NETO ja moje izplačilo in delodajalca ne briga kolk imam jaz otrok in ostalih olajšav. NETO je tisto kar dobiš izplačano na račun. POtem sem se vedno pogovarjal samo še o nagradah.


Ja kako pa potem delodajalec ve koliko ti mora nakazati, da dobiš tvoj NETO? :P Številko otrok in ostale olajšave namreč določijo razliko med tem kaj delodajalec nakaže in kaj ti dobiš. Tako da če se pogajaš v netu, potem jasno mora vedet kaj vse ti maš in koliko služiš z drugih virov na leto.


Ne, v kolikor je placa dogovorjena v neto mora delodajalec tebi vedno nakazati neto + malico + stroske.
Seveda potem vzdrzevane clane uveljavljas za lansko leto, ce bi jih podjetje upostevalo bi se zmanjsal le njihov bruto.

Mato989 ::

Mavrik je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Odvisno kako se pogajaš. NETO ja moje izplačilo in delodajalca ne briga kolk imam jaz otrok in ostalih olajšav. NETO je tisto kar dobiš izplačano na račun. POtem sem se vedno pogovarjal samo še o nagradah.


Ja kako pa potem delodajalec ve koliko ti mora nakazati, da dobiš tvoj NETO? :P Številko otrok in ostale olajšave namreč določijo razliko med tem kaj delodajalec nakaže in kaj ti dobiš. Tako da če se pogajaš v netu, potem jasno mora vedet kaj vse ti maš in koliko služiš z drugih virov na leto.


LOL, saj ti lahko ne daš otrok v olajšavo, pa jih daš pol v poračunu in od FURSa dobiš ane =) Kdo pravi da morš to delodajalcu javlat. Ti se zmeniš za net 1.000 recimo in ne poveš da maš otroke in maš efektivno pol neto več =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tony1 ::

Tale tema me vedno znova preseneča.

Bi rekel, da sem mejno zgrožen, ampak se sploh ne sekiram več. Je sploh kdo delal bralno značko v šoli? 8-O

Lonsarg ::

Glavni problem je da bi morale biti grobe osnove ekonomije v osnovnih šolah in še več osnov v srednjih/gimnazijah. Niti ne rabiš novega predmeta, samo matematični učni program treba namesto abstraktnega/znanstvenega bolj v uporabnost usmeriti. Naj bo 25% 8 razreda in 50% 9. razreda matematika fokusiranega na računanje ekonomskih stvari.

V srednjih/gimnazijah pa v 1. letniku obvezen predmet ekonomija, ki gre širše od samega matematičnega računanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

poweroff ::

Invictus je izjavil:

V CV sem tudi že zasledil, da je bil osebek prejemnik Bralne značke ;).

A to je kandidiral za prvo počitniško delo (pri starosti 15 let)? :D

Vanquish je izjavil:

V nasprotnem primeru bos mel juniora, ki se bo vozil iz Maribora v Ljubljano delat in seniora, ki ma 2km do sluzbe in bo na koncu imel junior vecjo izplacilo zaradi potnih stroskov.

Tole je itak ena anomalija, ki izvira iz socializma. V bistvu je povračilo stroškov prihoda na delo precej socialistična pogruntavščina...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

Mavrik ::

poweroff je izjavil:


Tole je itak ena anomalija, ki izvira iz socializma. V bistvu je povračilo stroškov prihoda na delo precej socialistična pogruntavščina...


Zanimivo, ker mi moja turbokapitalistična ameriška firma krije prav vse stroške prevoza na vrh plače. Kako socialistično od njih!

Isto počnejo vse druge - nekatere imajo clo svoje sindikalne avtobuse!
The truth is rarely pure and never simple.

Vanquish ::

Matthai tudi Avstrija ga ima - meni se zdi, da s tem vsaj malo zajezijo migracijo ljudi v mesta.

Mavrik ::

Mato989 je izjavil:



LOL, saj ti lahko ne daš otrok v olajšavo, pa jih daš pol v poračunu in od FURSa dobiš ane =) Kdo pravi da morš to delodajalcu javlat. Ti se zmeniš za net 1.000 recimo in ne poveš da maš otroke in maš efektivno pol neto več =)


Fuck no, kako si lahko libertarc in ne poznaš osnove matematike in davkov?!

Vanquish je izjavil:

Matthai tudi Avstrija ga ima - meni se zdi, da s tem vsaj malo zajezijo migracijo ljudi v mesta.


Kar je pač smiselno če nočeš da se ti glavno mesto utaplja v ljudeh, bolano visokih najemninah in pločevini na cestah. Lekcija, ki je recimo Ljubljana ni pogruntala.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

thramos ::

Pločevino na cesti zajeziš tako, da ne obdavčiš stroškov za prevoz? Zanimivo.

Invictus ::

Če mene vprašate, se na razgovoru za službo pogovarjaš o letnih bruto plači. Ki ti pripada po zakonu.

Kaj je notri vključeno, je pač odvisno od lokalne zakonodaje (v Avstriji obvezni 13. in 14. plača).

Mesečno plačilo stroškov (malica, prevoz), je spet odvisno od lokalne zakonodaje.

Kar se pa nagrad in ugodnosti tiče (če jih podjetje ponuja), je pa to še ekstra pogajanje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

thramos je izjavil:

Pločevino na cesti zajeziš tako, da ne obdavčiš stroškov za prevoz? Zanimivo.


Kvalitetni javni prevoz je jasno del te računice. Če lahko živiš v ekvivalentu Maribora in se pelješ v LJ v službo normalno vsak dan s povrnjenimi stroški, se to pozna. No, vsaj v trenutni državi :)

Ampak poanto si vseeno zgrešil - prav nič socialističnega ni v vračanju stroškov prevoza.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

TheBlueOne ::

Mavrik je izjavil:

poweroff je izjavil:


Tole je itak ena anomalija, ki izvira iz socializma. V bistvu je povračilo stroškov prihoda na delo precej socialistična pogruntavščina...


Zanimivo, ker mi moja turbokapitalistična ameriška firma krije prav vse stroške prevoza na vrh plače. Kako socialistično od njih!

Isto počnejo vse druge - nekatere imajo clo svoje sindikalne avtobuse!


Socializem ima vplih na kar vecino dobrih podjetij, tudi pri nas placajo 70% malice, deloma kompenzirajo prevoz, kupijo vinjeto itn. Nekateri imajo brezplacni vrtec v podjetju in se ne vem koliko socialisticnih bonbonckov. Zanimivo, da kjer sem nikoli ni bilo socialnizma. Ocitno tako privabijo dobre kadre, ki so morebiti socilisti, ce jih potegnejo te zadeve?

thramos ::

No, samo da je jasno - neobdavčeni stroški prevoza le povečujejo količino pločevine na cestah.

Morda se je Matthai le nerodno izrazil in je hotel reči, da so neobdavčeni potni stroški socialistični ukrep. In tudi "kapitalistične države" se poslužujejo nekaterih socialističnih ukrepov.

Medtem ko tudi sam ne razumem, zakaj bi bili različni načini plačila za opravljeno delo kot del dogovora med delodajalcem in delojemalcem lahko poimenovani "socialistični".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

TheBlueOne ::

Sorry, nisem 100% sledil. Verjetno na to, da so socialisticni kdo napeljuje, ker je predpisano, da se placa. Nekateri vse, kar je obvezno, vkljucno od predpisanih visin plac, zavarovanja, davki razumejo kot socialisticno.

Kar se tice plocevine na cesti sam menim, da bi marsikdo raje sel na javni prevoz, ce ne bi bil totalno v riti in drag.

Invictus ::

Ljudem pač ni jasno kaj je socializem in kaj je sociala...

Meni se zdi neobdavčen prevoz čisti socialni ukrep zaradi katerih imajo ljudje v osnovi nižje plače. In spodbuja ljudi k temu, da se vozijo čim dlje v službo. Potni strošek bi moral biti navzgor omejen in davčna olajšava. Ne pa zastonj keš. Ker v osnovi to ni podpora delojemalcem ampak delodajalcem, ki jim zmanjšuje stroške dela.

Tako kot je socialni ukrep minimalna plača. Ampak zakon pravi, da ti mora delodajalec izplačati minimalno plačo. Nihče se pa ne buni, ker ima v kolektivni pogodbi napisano plačo 400 bruto. Samo da dobi na račun minimalno plačo.

Jebe se raji kako je denar podeljen. Ko bo dobil minimalno penzijo zaradi premalo vplačanega denarja, bo pa spet jok in stok. Ampak ti ljudje še niso začeli odhajati v penzijo. Vsaj ne množično.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mavrik ::

Em, kaj pa je davčna olajšava drugega kot "zastonj keš"? :)
The truth is rarely pure and never simple.

TheBlueOne ::

Mavrik je izjavil:

Em, kaj pa je davčna olajšava drugega kot "zastonj keš"? :)


Zastonj kes ni, ker ti v primeru, da nimas nic nic ne da. :) Je bolj korektiv za izjeme, kjer normalne racunice niso primerne.

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

Em, kaj pa je davčna olajšava drugega kot "zastonj keš"? :)

Če ne dobiš nič, potem ni...

Poleg tega delodajalec vnaprej lahko izračuna strošek delovnega mesta, ki ni odvisen od lokacije delojemalca...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Em, kaj pa je davčna olajšava drugega kot "zastonj keš"? :)

Če ne dobiš nič, potem ni...

Poleg tega delodajalec vnaprej lahko izračuna strošek delovnega mesta, ki ni odvisen od lokacije delojemalca...


Imam obcutek, da je praksa prepogosto drugacna in sicer, povabi deset ljudi, ki menijo, da kvalificirajo. Ko ti povedo za koliko so pripravljeni delat ignoriraj tiste, ki so pri zgornjih 70% in izracunaj delovno mesto glede na to, kar hocejo najbolj skromni.

Potem ugotovi, da potrebujes enega od tistih, ki hoce vec in ga po nekaj obiskih sooci z nizjo placo, ko jo zavrne in te nakuri, da mu tratis cas si mislis "Se sreca, da ga nisem vzel, ta tip nima manir.". Vzames cim bolj skromnega in cim bolj cucka, ter se cudis kam so sli najboljsi kadri.

Sem ustelil zelo mimo? :)

thramos ::

TheBlueOne je izjavil:

Kar se tice plocevine na cesti sam menim, da bi marsikdo raje sel na javni prevoz, ce ne bi bil totalno v riti in drag.


Seveda. Ampak ponavadi še vedno cenejši kot osebni. Če pozabimo na čas.

In v kontekstu ukinitve neobdavčenosti stroškov za prevoz na delo, bi ga bil marsikdo prisiljen uporabit oziroma bi se mu bolj splačalo. Predvsem prebivalci Ljubljane, za katere je vsaj približno delujoča alternativa osebnemu.

Vazelin ::

Trole bi potrebovale ločen pas, sedaj so nekonkurenčne.
Bog ne daj, da enkrat prestopiš. Si ob 1 uro za par km.:D
««
221 / 357
»»