» »

Odprl bom elektrarno ali trese me statična elektrika

Odprl bom elektrarno ali trese me statična elektrika

Jackal ::

Problem je torej sledeč... Delam v pisarni, kjer je po tleh položen bolj grob tapison. Mize so lesene s kovinskimi ohišji, zraven pa oblazinjeni stoli. V zadnjem tednu se je situacija zelo poslabšala - namreč pri dotiku kovinskega nosillca mize, kovinske okenjske police ali radiatorja skoči iskra - pa to ne kaj majhnega, ampak včasih že na razdalji kakšnih 5mm od predmeta - pa precej glasne in vidne so tudi. Včasih dobi od mene kakšno iskro tudi kak sodelavec.
Problema ne bi bilo, če bi se to mogoče zgodilo 1x ali 2x v delovnem dnevu, ampak to se dogaja ca. na 5 minut ali še pogosteje. Recimo največ kar sem naštel je bilo 6 isker v slabi minuti. Ena od teh (med prstom in kovinskim nosilcem mize) mi je celo nasilno ugasnila računalnik (efekt kot bi zmanjkalo elektrike).

Neke hude sintetike ne nosim - večinoma je bombaž.

Kaj lahko naredim proti temu?

gzibret ::

Zamenjaj obuvalo.

Mene tudi trese, ampak le, če nosim točno določene čevlje ob mrzlem in suhem vremenu.
Vse je za neki dobr!

Alec999 ::

Nek sem vidu (mogoce v Conradu) prodajajo take obeske, k notr lucka zasvet namest da ukol strelas :)

16F84 ::

gzibret, me je prehitel za malenkost ;) Poskusi zamenjat čevlje. Vzrok za povečan statični naboj je tudi suh zrak v prostoru. Daj posodo vode na radiator.

Jackal ::

Ok, hvala za nasvete - bom sprobal še s kakšnimi drugimi čevlji. Sam malo sumim stol, ker pri drugih, ki imajo navadne lesene se to ne dogaja.
Mi gre pa res že pošteno na živce to "streljanje" naokrog.

Edino ta fora z računalnikom danes je bila zelo čudna - že prej se je zgodilo, da je točno takrat, ko je usekala iskra računalnik javil neko novo (neprepoznavno USB napravo, danes pa se je, ko je usekalo enostavno izklopil. Ohišje je postavljeno drugi leseni mizi in kolikor sem pogledal ni nikjer kakšnega dotika s kovinskim delom mize. U glavnem k'r neki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackal ()

icek ::

To imamo mi problem. Ukvarjamo se z elektroniko in imamo velike probleme s staticno elektriko. Smo tudi ze skurli nekaj zaradi tega. Resitev pri nas so usnjeni stoli.
Rider of Theli
www.air-tv.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: icek ()

#000000 ::

Zamenjaj obuvalo, (če drsaš med hojo tud pride do tega) LP

Highlag ::

Tudi stol lahko ustvarja statiko, če se voziš sem ter tja.
Tu bi bila mogoče rešitev zamenjava koles. Dobiš različne eni imajo na kolesih gumasto oblogo, eni so brez... Tudi tvoja obleka ustvarja statiko, ko se drgneš v stol ali ob mizo ... Treba najti kompatibilne materiale, ki ne ustvarjajo statike.
Never trust a computer you can't throw out a window

Jackal ::

Heh... bom dodal naslednjič še ob enem internem naročilu še en usnjen direktorski stol :P

Mislim, da nam je pred par dnevi ravno zaradi statike crknil en Siemensov CPU.

Sem pa naredil z enim sodelavcem še en test - sem malo skakal po stolu, se vozil sem in tja po pisarni, potem pa je sodelavec vzel A-meter in dal eno elektrodo na radiator, druge sem se pa dotaknil s prstom - nič. Še enkrat ponoviva - nič. Ko pa hočem vzet voltmeter njemu iz rok, da bi ga pospravil je začelo pa sekat...

#000000 ::

Pejt še v piromarket probat če je isto >:D

Drugač pa cunje, čevlji, podrsavanje med hojo ipd. lahko upliva na strele. LP

zlabo ::

hja za eletronike je to ena najbolj za*ebanih in zahrtbnih pojavov, sploh če maš opravka s kakimi FETi>:D
naredi tko kot so ti svetovali, poskusi res tudi z vodo na radiatorju kot je že nekdo rekel.

drugač se pa to v elektroniki rešuje z ozemljeno zapestnico, ozemljeno podlago, mogoče celo ozemljenimi tlemi, vendar seveda vse preko visokoomskega upora, ker če bi zapestnico direktno povezal na ozemljitev pa z drugo roko slučajno pošlatal kaj pod napetostjo, nebi blo dobr.....:8)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vibriranje prenosnika ob dotiku

Oddelek: Pomoč in nasveti
295189 (4628) francek1
»

"Prebija" mi elektrika!?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
258704 (7935) mjanez
»

Urejam si sobo, katero talno oblogo priporočate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6715205 (11194) c3p0
»

antistatična zapesnica in podloga

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
155436 (5136) 16F84

Več podobnih tem