» »

EAC-optimalne nastavitve???

EAC-optimalne nastavitve???

matrix2 ::

za kopiranje original CD-jev testiram program EAC, pravijo da je eden boljših. Pa bi vprašal, če mi lahko kdo pomaga, kako bi ta program optimalno nastavil, da bi bile kopije, čimbolj podobne originalom??

Vprašal bi tudi, če kdo ve kako spremenim hitrost ripanja v 1:1 se pravi, da je hitrost ripanja enaka hitrosti predvajanja, sedaj po default je 12×, kar je dosti preveč za dobro kopijo. Kje lahko naredim primerjalne teste kopije in originala.... Dobrodošle so tudi kakšne fotke, snap-shot...

CaqKa ::

tam ko imaš settings za cdrom enoto, idi pa si naštelaj, da naj preverja C2 errorje. pol bo delalo dosti bolj počasi in kvalitetneje.

/edit:
stisni F10, pol pa daj en audio cd v enoto pa stisni spodnja dva gumba, za c2 in za read features.
za c2 errorje more bit cd spraskan oziroma poškodovan, če hočeš da deluje. bolj ko je spraskan prej bo nastavlo.

Nastavitve CD-roma v EAC

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

iration ::

tukaj je kolega sestavil en super guide: http://forum.calonet.org/viewtopic.php?t=127. mogoče se je treba registrirat, ne vem.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

CaqKa ::

po zgornjih navodilih ni vklopljen C2 correction.. zakaj ne?

iration ::

CayKa, nisem nič pametnejšega najdu, tako da je tuki copy&paste iz chatloga:

[2005-10-24 2004] evilchickenking the problem with c2 is that if there is an error it wont flush c2
[2005-10-24 2004] evilchickenking so you still get the error
[2005-10-24 2004] evilchickenking eac wont even know about the error as well.
[2005-10-24 2004] PitUsKoelle but you can see it with test and copy
[2005-10-24 2004] evilchickenking crc are calculated at the end.
[2005-10-24 2005] evilchickenking so if the error is in there, the crc is a calculation of the entire file. error included.
[2005-10-24 2005] evilchickenking with c2 you aren't using eac's error correction.
[2005-10-24 2008] PitUsKoelle ok perhaps i'm wrong but c2 only say if the drive must read a sector one time or minimum 2 time to say that the sector is ok
[2005-10-24 2008] evilchickenking that really means it doesn't spend much time on error correction.
[2005-10-24 2010] PitUsKoelle so if i have a scratch on a cd my eac must read on my drive the sector more times.
[2005-10-24 2010] PitUsKoelle can go up to long times
[2005-10-24 2010] evilchickenking it will try more times than c2 will.
[2005-10-24 2010] Kazuma the problem with C2, is very few drives do C2 correctly
[2005-10-24 2010] Kazuma there is no MASTER LIST of drives that do it correctly
[2005-10-24 2011] Kazuma or even a list at all
[2005-10-24 2011] PitUsKoelle shure but a plex do it
[2005-10-24 2011] Kazuma not all plextors
[2005-10-24 2011] Kazuma only a few
[2005-10-24 2011] Kazuma a few lite ons can do it, not many
[2005-10-24 2011] Kazuma and for drives other than those who knows
[2005-10-24 2013] Kazuma C2 error correction in theory is great ... but when a C2 error is wrongly corrected
[2005-10-24 2013] Kazuma there is a problem
[2005-10-24 2013] Kazuma and the author of EAC, and many people, have tested lots of drives with C2, and found it not to work for the most part
[2005-10-24 2013] PitUsKoelle i think the crc of a track sows really exact the quality of a track(test and copy the same ) it also make cache and other options not so importen. no drive can store adata of a track
[2005-10-24 2014] Kazuma maybe with Plextools C2 is more accurate ... the jury is still out on Plextools rips being accurate rips
[2005-10-24 2014] Kazuma it should always be disable cache
[2005-10-24 2014] Kazuma NO disable cache is wrong
[2005-10-24 2016] Whatizname Eac does not do error correction. EAC does read redundancy checking
With some drives you will effectively disable EAC error checking if you use the drive cache
[2005-10-24 2017] Whatizname with other drives it does not matter but it is not known on all drives that cache
[2005-10-24 2017] Whatizname so it is best to go with safe setting
[2005-10-24 2017] Kazuma EAC can do C2 error correction. The problem is not all drives can do C2 error correction properly, so it needs to be turned off
[2005-10-24 2017] PitUsKoelle if i understand it right it's ok if i make a new folder like accurate rip or so and fill it with new rips
[2005-10-24 2018] Kazuma PitUsKoelle, yes
[2005-10-24 2018] Whatizname the drive does C2
[2005-10-24 2018] Kazuma drive doesnt do C2 correctly
[2005-10-24 2018] Kazuma thats the problem
[2005-10-24 2018] Whatizname EAC uses the c2 to cancel redundant reads
[2005-10-24 2019] Whatizname if the c2 correction is wrong then you remove the EAC redundancy checkuing from the rip
[2005-10-24 2019] Kazuma if c2 correction is wrong, you simply dont use it
[2005-10-24 2019] Kazuma thats why the guide doesnt use it
[2005-10-24 2019] Kazuma Secure with NO C2, accurate stream, disable cache
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

tale guide je res dober, hvala ti ...

Vendar ne vem zakaj da mi ne pusti vključiti ˝C2 correction˝, in še vedno mi ripa z 5× hitrostjo!! V čemu je problem??

iration ::

C2 ni ključen, pusti izklopljeno. A v EAC folder si dal ASPI manager? to je ta dll file: http://calonet.org/download/wnaspi32.dll Mogoče ti zato ne pusti višjih hitrosti ...
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

ni problem, da bi si želel 52× hitrost, problem je v tem, ker ne morem imeti 1× hitrosti ripanaj na HD. Zakaj je treba dodati tisti fil v direktorij??

Če obkljukam ˝C2 corecction˝ mi napiše tole ko hočem ripat iz CD-ja na HDD....

˝Exact Audio Copy couldn´t detect a matching read command for this CD-ROM drive˝.

iration ::

za perfect rip ne rabiš enkratne hitrosti; to je digitalna ne analogna muska :)

lahko da ti C2 tvoj drive sploh ne podpira, v nobenem primeru se ne sekiraj, ker je več ali manj useless. ideja je dobra, ni pa izpopolnjena v eac-u.

tisti file je pa: "The file wnaspi32.dll, is used by windows when communicating with storage devices. Specifically this dll will be used by the drivers of your hardware device(s). If wnaspi32.dll is unavailable, any CD/DVD drivers or other devices of this nature (including SCSI drives etc) that are installed in your computer, may not function correctly." tako da je kar fino, če ga imaš.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

sem iz navodil iz neta opazil, da ima vrednost pri drive options - offset-speed tam kjer je okvirček used read sample offset correction popravljeno iz nič na +6. Pri gap detection pa je sedaj metod B vdefault pa metod A. Kaj je boljše, a je to optimalno, ter kaj pomeni nastavitev iz vrednopsti 0 na +6??

iration ::

Check your drives offset in the AccurateRip Drive Database. Use the offset it gives for your drive to set the Use Read Sample Offset Correction.

NOTE: Overread Into Lead-In And Lead-Out should usually not be checked. Only a handful of drives can do this correctly, and most are Plextors. If your drive ever errors on the last track with this setting, uncheck it. Also note that the drive in the example has a read offset of +6. THIS IS NOT THE CASE FOR ALL DRIVES. Look your drive up in the database listed above.

Kar se pa tiče gap detection metode je pa vseeno katero izbereš, samo da dela.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

kje v EAC ima opcijo za primerjalne teste recimo, da mi naredi primerjavo med tistim kar je na HDD-ju in tistim kar je na CD-ju, in po možnosti napake tudi odpravi?? Nekateri CD-ji presneti še izpred par let mi že rahlo šumijo:( A to EAC lahko odpravi ali kakorkoli popravi, ali pa so ti CD-ji samo še za v kanto:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matrix2 ()

iration ::

Ctrl+W je za primerjavo dveh wav filov. Sicer pa ko je enkrat škoda narejena, se ne da nič več narest, vsaj zelo kvalitetno ne, lahko pa probaš s kakim Adobe Audition ali Steinberg WaveLab-om. V vsakem primeru je najboljš, da narediš nov kvaliteten rip z eac-jem.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

ko hočem naredit primerjalni test mi na CD-ju ne najde wav datotek, zakaj je tako?? Tudi na ostalih CD-jih je enako. Ti Cd-ji seveda niso originali, ampak so enkrat že bili presneti, sedaj delam le rezervni beckup, da ne izgubim vseh odličnih Cd-jev.

iration ::

na cd-ju so v cd-da formatu, ko pa zripaš so šele v wav.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

potemtakem je funkcija ˝compare wav-s˝ neuporabna:\

CaqKa ::

"compare wav-s"
dobesedni prevod: "primerjaj wave"
dela točno to kar piše.. zakaj bi bila neuporabna?

matrix2 ::

zgoraj sem zastavil vprašanje kako bi primerjal z programo EAC, tisto kar je na CD-ju z tistim kar je zripalo na HDD?? IRATION je potem odgovoril, da z kombinacijo CTRL+W, vendar kot sva oba opazila to ne gre.

Torej.......:\

gumby ::

direktno ne mores... kako pa program naj ve, kaj TOCNO je na cd-ju?

matrix2 ::

z katerim programom bi se to dalo naredit??

gumby ::

imho z nobenim... audio-cd je posnet tako, da mores bit 100% ziher, ce si dolocen sektor na cd-ju prebral brez napak

pac so spustili preverjanje napak na racun vecje kapacitete cd-ja

matrix2 ::

kaj predlagate, kaj je bolje imeti vključeno ˝obkljukano˝, pod drive options- Extraction Metode ali prvo opcijo...

drive cach audio data + drive is capable of retrieving C2 error information

ali raje drugo opcijo

drive has´Accurate Stream´feature + drive caches audio data

audiofill ::

Zgodovina sprememb…

Kebab ::

matrix2 ::

no takole....

ker opažam, da je tale debata o ripanju originalov na HDD kar vroča in nedorečena, saj je nešteto mnenj kakšna bi bila najboljša nastavitev EAC-a. Zato bi vas pozval kateri pač uporabljate EAC-a če se malo razpišete kakšne nastavitve uporabljate in kakšne so vaše izkušnje kateri rezultati so najboljši do sedaj. Če kdo uporablja kakšen drug program z katerim dosega še boljše rezultate, naj predctavi argumente skupaj z nastavitvami....

Vsem ki boste sodelovali in prispevali kakšno dobro ugotovitev se zahvaljujem!!

Quikee ::

no ja za te nastavitve v secure mode-u je tezko rect kere so optimalne.. saj so precej odvisne od samega pogona. Zato je vedno dobro vsaj enkrat dat skozi zaznavo, kaj pogon podpira in kaj ne. Dobro je tudi vedet na kak nacin EAC rippa.. saj bodo potem stvari bolj jasne. EAC rippa v "secure mode" na tak nacin, da primerja 2 ali vec delov in jih primerja.

'Accurate stream' pomeni, da je pogon zmozen rippat veckrat en kos in je ta kos vedno bitno enak drugemu. Ce to pogon ne omogoca je rippanje zelo otezeno.

C2 informacije so informacije o drugem(zadnjem) nivoju popravljanja napak, ki jih nekteri pogoni znajo sporocat. To lahko zelo pomaga pri rippanju, saj recimo EAC ne rabi preverjat, ce se je zgodila napaka saj v primeru napake, bi obstajal tudi C2 error. Problem je ker pogoni te informacije ne sporocajo zanesljivo in je boljse v vecini primerov to moznost izklopit.

Drive caches audio data je pa funkcija, ki je cisto odvisna od samega pogona. Boljse je ce tega pogon ne pocne.. v tem primeru je boljse to izklopit. Ce pa to moznost EAC zazna pa je nujno, da je vklopljena. Pri tem pa gre samo za to, ce pogon shranjuje podatke v svoj pomnilnik ali ne. Ce jih se zna zgodit, da se ne prenesejo vsi podatki iz pomnilnika. Ce je ta funkcija vklopljena pa EAC po vsakem branju izvrsi komando, da se podatki sinhronizirajo in zaradi tega je rippanje mnogo pocasneje.

Drugo kar je se vazno za rippanje bitno natancnih kopij je read offset (Drive options / Offset - Speed / Use read offset sample correction). Ta je pa potreben, ker razlicni pogoni ne zacnejo rippat vedno na istem mestu ampak eni malo prej in drugi malo kasneje. Zato ce offset ni pravilno nastavljen se bodo skladbe rippane na razlicnih pogonih razlikovale. Ce pa je read offset pravilno nastavljen pa bodo skladbe med razlicnimi pogoni enake. Offseti za razlicne pogone so napisani tukaj. Na isti strani pa obstaja tudi programcek AccurateRip, ki je dodatek EAC-ju in read offsete nastavi sam. AccurateRip drugace omogoca tudi, da ti pove ce je kdo ze rippal isti audio CD in dobil iste rezultate (checksum) kot trenutno rippan audio CD. Tako lahko z vecjo natancnostjo ugotovis, ce je bil audio CD rippan bitno natancno in brez napak.

matrix2 ::

pozabil sem pripomnit, da naj vsak napiše tudi kakšne medije uporablja in do kakšnih ugotovitev je prišel, kateri so se najbolje odrezali??

gumby ::

kaksne medije?
neke strasne izbire ni ravno med originalnimi CD-ji, ane?:D
ripat pecene cd-je je pa itak neumnost

iration ::

exactly. če rabiš imet backup je pa najboljš zapečt v katerem od lossless formatov, npr ape, flac ali wv. pa dodat še checksum zraven, md5 ali sfv.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

matrix2 ::

pa še nekaj, sem z EAC zripal original CD, pa mi je prišlo ven skoraj 800mb, kako na to posnamem na audiofilski CD 700mb, je tonormalna velikost??

Nekateri Cd-ji so celo krepko čez 900mb. Zakaj tako velika odctopanja, ali so mogoče v EAC nastavitve napačne, ker če dam v nerotu copy pa brez problema gre vse na CD velikosti 650mb8-)

V čemu je finta??

Quikee ::

matrix2: Ja audio CD imajo vecjo kapaciteto kot data CD ker pri data CD-ju se uporabi nekaj podatkov za dodatni error correction (treja stopnja). Velikost sektorja pri audio CD-jih je zato okoli 2335 B (ne vem natancno), pri data CD-ju pa je 2048 B.

gumby ::

na audio-cd je zapisana samo glasba, ni pa nobenih podatkov za preverjanje napak, filesystem, itd...

kapacitete 650 in 700MB so misljene za data-cd

sicer pa se lahk zracuna, kolk bytov gre na audio-cd:
44100*2*2 bytov gre za eno sekundo, 746MB za 74 minut in 807MB za 80 minut

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

matrix2 ::

kaj to pomeni da potem najbolje naredit kopijo z clony-CD ali kako:D kje pa naj dobim Cd-je z kakaciteto 1gb in kateri Cd-player mi bo potem to bral:\

Quikee ::

Kaki clony-CD ? Kaj zaj bi sploh ti rad naredil? pri audio CD-jih glej samo na stevilo minut.. ne pa na kapaciteto. 90/99 minutne CD-je ni tezko dobit. Ce pa je vse skupaj manjse ali enako 80 minut pol pa tak ni problema ker ti bo slo vse na 700 MB CD-ji.

Alexius Heristalski ::

Da ne bom odpiral nove teme: kakšne nastavitve za EAC naj uporabim, če bi rad naredil kakovosten mp3 rip? Bodo dobre tiste iz zgornjega vodiča? Enkoder naj bo Lame ali kateri drugi?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

gumby ::

ce hoces kakovost, potem pozabi na mp3
raje daj ape, flac... lossless skratka

iration ::

Če na vsak način hočeš mp3, potem ja, uporabi LAME, nastavitev pa alt-preset-extreme.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Alexius Heristalski ::

Mp3 zato, ker nameravam plošče poslušati na računalniku, imam ATP3 zvočnike (se pravi nič posebnega) in se mi zdi stalno menjavanje cd-jev nepraktično. Bolj praktično je, da imam zbirko lepo na disku.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Quikee ::

Potem je za tebe Lame --alt-preset fast standard prek dovolj... lahko gres se nizje recimo z -V4 --vbr-new, ki naj bi bil nekje na meji, kjer se razlika se ne slisi. Mogoce se boljse ce uporabis Ogg Vorbis (recimo -q 4 ali -q 3), ki daje boljse rezultate pri istih bitrate-ih kot MP3.

gumby ::

imho je vorbis pri 128-160kbps ali mp3 pri 160-192kbps nekje dovolj za "normalen" zvok... popacenja se niso zelo opazna, frekvencno pa nese nekje do 15kHz, mogoce se malo cez

vic dneva: MP3 128k CBR je bil vcasih "CD quality":D

Quikee ::

Frekvenca v bistvu niti ni odvisna od bitrate-a.. lahko mas komot 128 MP3 z frekvenco, ki sega tudi do 22kHz.. ampak pri tem bitrate-u so popacenja najbolj slisna ravno pri visokih frekvencah zato Lame visoke frekvence poreze.. s tem se izboljsa kvaliteta in prostor izkoristi za boljso kvaliteto ostalih frekvenc.

gumby ::

ja saj... ni direktno odvisno od tega, vendar vecina kompresorjev spusti skoz najprej en filter, pac glede na zahtevan bitrate.
kar precej sem se igral z razlicnimi bitrate-i in primerjal frekvencne analize - tam se lepo vidi, da je spekter porezan...

po drugi strani je pa za plastik-fantastik zvocnike vseeno, ker itak ne morejo predvajat teh frekvenc:D

Quikee ::

gumby: A ves slucajno kje LAME reze frekvence pri raznih --alt-presetih in VBR nacinih ? Pri --alt-preset insane vrjetno ne spusti filter skozi ali ga ?

gumby ::

ne vem tocnih cifer...
pri insane verjetno spusti vse skoz, samo bitrate bo tud malo vecji ane?

matrix2 ::

mislim da še do danes niso naredili programa za ripanje, da nebi bila slišna razlika med originalom in kopijo. Tukaj na Slo-tech pa se kar na večih, bojiščih krešejo mnenja med računalnikarji in audiofili, a ta razlika sploh je, jaz pravim da je slišna. Vendar z premišljeno uporabo dobrih medijev, je ta razlika zanemarljiva ali za večino skoraj neslišna:D

Ravno iz tega razloga sem postavil zgoraj vprašanje na katero pač nobeden ni videl razloga, da bi komentiral ali namignil in odgovoril. No kakorkoli že, če uporabljate smartbuy za snemanje glasbe, potem vam res zavidam, samo to lahko rečem pazite da niso najcenejši:D

Quikee ::

Ripanje glasbenega CD-ja je samo po sebi le postopek kako iz glasbenega CD-ja spravis zapis na racunalnik. To se da ze naredit z povprecnim CD pogonom in dobro ohranjenim CD-jem skoraj vedno 1:1 bitno enako (lahko se pojavijo se problemi, ce pogon ne omogoca branje v Lead-in in Lead-out, ter razlicni read offseti pri razlicnih hitrostih branja). Cisto druga zgodba je pa, da to potem nazaj posnames na CD-R. Za to pa rabis potem ze dober CD pekac (Plextor Premium) in pa tudi dobre CD-je (Taiyo Yuden). V taksnem primeru zelo dvomim, da bi kaksen audiofil zares slisal razliko med kopijo in originalom.. sploh ce bi snemal z GigaRec 0.6x.

Pomoje se zaradi te "izgube" kvalitete ni vredno sekirat.. je pa ripanje 1:1 idealno za delanje backupov glasbenih CD-jev saj do te tocke, ko imas glasbo na racunalniku do "izgub" se ne pride.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kvaliteta pri Audio CDjih

Oddelek: Zvok in slika
142114 (1560) betko007
»

muzika na DVD-ju???

Oddelek: Zvok in slika
122236 (2000) matrix2
»

Kopija CDja slabša od originala (AUDIO cd) (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
595654 (4460) Trancedeejay
»

Razlike pri ripanju s CDja

Oddelek: Zvok in slika
5877 (743) elfin

Več podobnih tem