» »

server do 100k

server do 100k

Doman ::

Kupujem računalnik za server, do 100tisočakov. Kaj mi priporočate?

billy ::

100k? a novo al rabljeno? :)

Doman ::

Novo=) Sej ubistvu bi to bil en računalnik, kjer bi bila samo ena spletna stran z veliko slikami.

mtosev ::

Lahko bi napisal kaj boš delam na njem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

billy ::

apache samo, ali tud kaki php in mysql?

predvideno klikov na dan?

Doman ::

Pač kupujem računalnik za eno društvo, kjer bi imeli računalnik za postavitev svoje spletne strani. Pa me zanima kaj naj kupim. Na razpolago pa imam 100k. Zadeva mora biti vsaj za 5 let.

AndrejS ::

Če kupuješ server bi lahko vsaj napisal od 500k navzgor

Doman ::

apache,php,mysql,mail .....

billy ::

recimo kaj takega bi se "dalo" dobit za 100k:

intel p4 2.93mhz 533fsb 775
plata 775, onbord, zvocna, mrezna, graficna!
512 rama
80G disk
zalman cooler (rabis nekaj kar ne crkne po 2 letih)
navadno ohisje z 300W

Doman ::

@AndrejS
Zakaj bi metali toliko denarja za eno stran, ki jo na mesec obišče cca. 1000ljudi?
Jaz imam 100k na razpolag, in moram nekaj kupiti glede na toliko denarja.

mtosev ::

SCSI disk pa kontroler so 50K.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

reber ::

A navadn PC ni dost dober za server ki bo poganjal oziroma predvajal samo eno ubogo spletno stran enega društva, stran pa najbrž ne bo tko zlo zahtevna, pa tut obiskovalcev verjetno ne bo velik.
Jaz tudi razmišljam o postavitvi serverja doma, ko dobim T2 in bi uporabil kr en PC, če bo pa tu pa tam malo bloknu, bo pa pač bloknu.
Prosim napišite mnenja v smeri PC => server in pa seveda software ki naj bi to poganjal, pa ftp dostop ... uglavnem nč zahtevnga, samo http in ftp

Doman ::

Sej jaz sem mislil navaden pc, ki bi služil kot server. Se opravičujem ker sem se mogoče narobe izrazil :))

kihc ::

Jaz bi ruknu noter eno pocen plato, enga semprona, pa mal več rama (1giga), disk pač neki da ima 7200 obratov, pod 160 giga ga itak novga skor ne dobiš več. Ohišje, napajalc in grafika pa neki čimbolj pocen ...
x

Doman ::

Vzel bi eno plato z intergrirano grafično, 1giga rama, kakšen AMD proc,disk res ene 160giga, en noname ohišje, ter npr. LC napajalnik.
Sej ubistvu sem samo ponovil kihcev post:)), ampak vseeno.
Lahko nekdo še pove kakšno plato ter proc naj vzamem glede na zgoraj opisano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Doman ()

billy ::

160G za server?

potem rajši 2x40G v raid 1

Doman ::

ja, na računalniku bo en program, ki rabi malo več prostora za njegovo delovanje.-pa še z strani se bodo vlekli filmčki veliki približno 200mb en movie. Pa se jih nabere.

billy ::

hehe...200m filmčki, na 160G disk jih gre gor 820 ;)

no..ne vem, za server je skoraj nuja raid 1, ker ti prišpara potem neprespane noči ko je disk hin :)

Doman ::

Kot zgleda bi bilo že 40gb dovolj :D.
S tem raid 1 nisem še imel izkušenj. To pomeni, da moram kupiti 2 diska, na enega se pa dela backup-imam prav?Mi lahko nakratko opišeš delovanje le tega.

billy ::

Ne.

oba diska delata hkrati. Na oba se zapisuje isto. In ko en crkne, dela naprej sistem brez problemov. Potem samo nadomestis drugi disk in daš kao "rebuild" funkcijo, ki na hitro skopira podatke na drugi disk in delata spet skup normalno naprej ;)

edino kdaj lahko zgubis podatke je, da oba diska hkrati crkneta. To pa je bolj tak...

Doman ::

To zdej štekam, kako pa to zadeva usposobit. Posebni diski ali kako?

billy ::

Naboljše in najlažje je tako:

2 diska iste firme, iste velikosti.

SATA najlazje.

Linux ima svojo različico raida, tako da lahko brez posebnega kontrolera na plati narediš raid 1. Verjetno boš tako dal gor linux na server ne?

Kami ::

Daedalus ::

Priporočam zakup prostora na kakem serverju... Glede na vprašanja zelo dvomim, da so si sposobni dobiti nekoga, ki bo skup spacal server ki bo deloval vsaj približno dobro in ga ne bo kak skript kiddie sesul v roku kakega mesca... Pa še za backupe delat se lahko zmeniš in mirno spiš...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Doman ::

Noup, ker računalnik+internet je nujno potreben. Pa dvomim da bojo šli na to ker so potem stroški še večji. To je itq že čisto druga tematika...
Mene je samo zanimalo kakšen računalnik naj kupim.

billy ::

Načeloma je procesor vseeno kateri, vsak je sposoben tistih par klikov prebavit. Rama čimveč, pa raid 1 je skoraj potreben. da ne bo problema.

SpIcA ::

Iz jae...

P5S800-VM 15.600,00
INTEL PENTIUM 4 2.8 GHz 800/1MB LGA775 46.440,00
2xDIMM 512MB DDR 400 2x12.960,00
MAXTOR 160GB SATA 7200 obr 8MB cache 22.560,00
FEEL V W S 10.200,00
+ še miška tipkovnica pa napajalc 350W vse skupi max 10k

Vse skupi dobrih 100k, sam to je tako full na hitro se da dobit full bol poceni!
P4 RULZZZ!

mtosev ::

Plata NE podpira dual channel.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

SpIcA ::

Aja jajca nism niti gledu bi mogu uzet mal bolšo plato. Pa ubistvu za to k bi rabu ti sploh ni potrebe P4 uzemi enga atlona in adijo!
P4 RULZZZ!

pikachu004 ::

jaz imam server na
amd athlon 1000mhz (malo navit)
elitegroup kt600-a
512mb ddr400 rama
maxtor 80gb
os: debian :)
uptime8-O

Kami ::

Kaj ma pa uptime tu veze? :)

Uptime ma bol veze pri kakih IRC kiddijih, ki se potem važijo po IRC-u.

Nevem zakaj nekateri mislijo da je kaj posebnega, če imaš veliki uptime ampak se sploh motijo (na freebsdforums.org je ena kul tema o tem :P).

Če je uptime veliki to ponavadi pomeni, da ima strežnik slabega administratorja ki nena nič posodablja.

Moj strežnik ma ponavadi uptime 20 dni ali pa še manj ampak jaz redno posodabljam kernel + ostale stvari, ki zahetvajo reboot. Strežnik tako deluje enako kot, da če bi imel uptime 100+ dni oz še boljše ker deluje z vsemi popravki.

Drugače pa taka konfiguracija ko si jo napisal bi bla čisto ok za Doman-a.

pikachu004 ::

kami to ni povsem res
Če je uptime veliki to ponavadi pomeni, da ima strežnik slabega administratorja ki nena nič posodablja.

zakaj bi posodabljal ce vse dela vredu tako kot mora.
sploh pa se nism hotu neki 'važit' ampak povedat da lahko tudi masina za dosti manj denarja
deluje stabilno in zanesljivo.

Jan987 ::

kakšno maš pa linijo

Doman ::

Linija bo zaenkrat 1/1, če se bo izkazalo za prepočasno, pa bo 10/ 2

svejk ::

kaj pa zakup prostora...če imaš 100k sit za 5 let je po mojih izračunih ravno 1666sit na mesec...mar to ni dovolj?

wizeazz ::

Na koncu koncev, kupiš nekaj rabljenega, P4 min 1.8Ghz, rama vsaj 512, grafična niti ni pomembna, HD po želji,mrežna za ven 100MB in za noter lahko 1GB, HD lahko narediš kot so svetovali že prej preko RAID 1, ali pa, če se website ne bo pretirano spreminjal, narediš miror backup z acronisem, spečeš na dvd in če se HD poslovi, daš noter drugega, povrneš z acronisem prejšnji sistem in vse ostale nastavitve. Samo delo, vstavit novi HD in RESTORE z acronisem ti vzame okoli 3h max>če si smotan. Če si vešč pa 1h.

pikachu004 ::

zakaj pa pentium? a zdej je pa amd slab za serverje al kako?
po moje bi bil barton 2.5 (da ne govorimo o temu da ga z dvemi kliki v biosu spravimo na 3.2) boljsi od pentiuma 1.8. cena je pa priblizno enaka vrjetno.

K0K0 ::

V čem je razlika med serverjom in navadnim pcjem ?

bastadu ::

Če samo pogledaš fizično razliko med navadnim pcjem in pa serverjem s podobnimi komponentami lahko ugotoviš, da je že sam server veliko bolj robustno sestavljen, vanj so ponavadi vgrajene zanesljivejše komponente (čeprav morda malce počasnejše), ponavadi ima integrirano neko 4MB grafično (več itak ne rabiš), nima AGP slota, SCSI diski itaq standard, po možnosti še RAID 1 ali 5, skratka dimenzioniran je zato, da brezhibno teče 24/7 oz. da doseže čimveč uptime-a...

pikachu004 ::

to ti bo mogoce razlozil wizeazz ki pravi da bi bil pentium 1.8 dober za server.
ne recem da ne ampak za ta denar dobis veliko vec pri amdju pa dejte si to ze enkrat dopovedat al je treba po vseh testih in cenikih se vedno z glavo skozi beton rint


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NAS in hosting

Oddelek: Pomoč in nasveti
373775 (2929) FX6300B
»

OS uptime rekordi

Oddelek: Navijanje
465686 (3618) kronik
»

Web hosting ali domači mini server za spletno stran?

Oddelek: Izdelava spletišč
475414 (3970) krho
»

Strežnik za mini firmo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10515507 (12602) ta-mau
»

Ali se splaca tale PC za server?

Oddelek: Kaj kupiti
241133 (771) Gh0st

Več podobnih tem