» »

OS uptime rekordi

OS uptime rekordi

korenje3 ::

Ustvarjam temo, kjer lahko napišete vaš maksimalen uptime vašega operacijskega sistema. Namen teme je ustvariti vizijo stabilnosti sistema z določeno strojno opremo. Velja tudi ko gre sistem v spanje ali hibernacijo.

1. Napišete uptime
2. napišete strojno opremo

Če že morate večkrat pisat, editirajte svoj post.

C:\Users\korenje>systeminfo | findstr Time:
System Boot Time: 1.7.2012, 1:22:38

Pentium I7 3770k@4,5Ghz; 16GB RAM@2133MHz; ASUS Radeon 6850 1GB;
SSD Kingston hyperX 240GB; 30" HPZR30w monitor; BeQuet! E9 580W
Windows 7 ultimate SP1
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W
  • predlagalo izbris: Sssaga ()

hojnikb ::

Arm server

uptime
18:40:40 up 9 days, 10:33, 2 users, load average: 0.23, 0.19, 0.16


Kompe pa vedno ugašam, kadar jih ne nucam, tako da ne dosegajo nekih blaznih uptime-ov.
#brezpodpisa

blackbfm ::

to je bv....mislim če ti sistem idla potem lahko teoretično uptime nabijaš v nedogled

če ga uporabljaš za workstation in gaming pa še kej zraven potem pa pač logično da bo slej ko prej nek leak ali kaj podobnega da bo potreben reset

tx-z ::

Pomojm je hotu vedt uptime zard tega kokrat treba restartat, ne kok ti elektrika dobr drži...
pr men max:
1. ~180dni
2. nek običn 300MHz komp...uptime je "samo" tok, kr je elektrika padla. (ubuntu linux)

Je pa res, da HW pol nima veze, če lah greš v hibernation.. :) Prej je bistven sam OS.
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

korenje3 ::

to je vse res... sam ne vem kdo bi imel par mesecev računalnik v hibernaciji.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

tx-z ::

Če daš komp v hibernacijo, to zame ni uptime, bi ta čas mogu odštet pol..
tx-z

misek ::

server ~$ cat /etc/issue
Debian GNU/Linux 3.1

server ~$ uptime
19:28:56 up 2018 days, 10:09, 3 users, load average: 0.00, 0.00, 0.00

cen1 ::

Uptime je pomemben samo pri serverjih in to brez nobene hibernacije. Vse ostalo je čist brezveze sploh govorit.. :D

šernk ::

Moj rekord ene 2 leti nazaj je bil 23 dni in nekaj...pol je pa elektrike zmanjkalo. PC amd 6000+, msi k9n paltinum matična, ubuntu 10.04 takrat bil naložen
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

hojnikb ::

misek je izjavil:

server ~$ cat /etc/issue
Debian GNU/Linux 3.1

server ~$ uptime
19:28:56 up 2018 days, 10:09, 3 users, load average: 0.00, 0.00, 0.00

Kok si pa updejtu na novejši kernel brez restarta, da maš tak uptime ?
#brezpodpisa

darkolord ::

Prej je bistven sam OS.
Vsi sodobni OS-i zdržijo leta uptima. Bolj je stvar politike, kdaj (oz. če sploh) se zadeve restarta.

korenje3 ::

hojnikb je izjavil:

misek je izjavil:

server ~$ cat /etc/issue
Debian GNU/Linux 3.1

server ~$ uptime
19:28:56 up 2018 days, 10:09, 3 users, load average: 0.00, 0.00, 0.00

Kok si pa updejtu na novejši kernel brez restarta, da maš tak uptime ?


pri dneh se je zatipku. strežnik z tolk uptime je lahko sam na kakšnem arnesu ali siol... ponavadi kakšen pozabljen zapuščen pc.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

hojnikb ::

ne gre mi skupi verzija kernela pa uptime. Razn če uporabla kako foro z live rebootanjem kernela, da ne rabi full reboota. Drgač pa leta 2007 še ni blo kernela v3.1 ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

Bil je pa debian 3.1, ki ima te dni že verzijo 6.

Se spomnim iz ene od minulih služb enga cisco switcha s podobnim uptimeom.

misek ::

Gre za zastarel server z zastarelim Debianom. Neuporaben torej in razen uptime-a sploh ni pretirano uporaben. Razen tega, da je na dobrem UPS-u.

Drugače pa moji službeni Windows-i (prej XP, sedaj Windows 7) zdržijo tudi preko dva meseca. Pol pa nameščanje kupa popravkov in nekaj restartov pa spet na delo. Čas med restarti je odvisen od trenutnega dela. Se mi ne da ravno odpirati kupa oken.

d4vid ::

Ubuntu 10.04 LTS:
18:58:22 up 15 days, 6:01, 0 users, load average: 0.06, 0.22, 0.24

Hardware:
- P4 1,4 GHz
- 256MB ram
- 40GB Maxtor
- 120 GB DeathStar
Uptime je bolj slab, (še) nimam UPS-a, je pa na podstrešju, kjer je zelo vroče, pa imam gor po domače montiran athlonov štok hladilnik brez ventilatorja - dol vzet (8*8*3 cm hladilnih reber), deluje BP, sam ko se reboota zaradi elektrike, mu nekaj BIOS zmeša in moram pritisnit F1 da se boota naprej...

Aja,... WRT54GL, Tomato:

Time Sun, 01 Jul 2012 20:19:15 +0200
Uptime 21 days, 02:44:30
CPU Load (1 / 5 / 15 mins) 0.00 / 0.00 / 0.00
Total / Free Memory 14.19 MB / 2,564.00 KB (17.65%)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

BadB0y ::

Se moje. Ponavadi je okoli 300dni.

21:26:18 up 82 days, 7:29, 1 user, load average: 0.14, 0.11, 0.09


SasoS ::

$ uptime
22:19:01 up 963 days, 12:01, 1 user, load average: 1.60, 1.42, 0.99

tale mislim da dela odkar sem ga prižgal :D

pi pawr ::

pi@pi-VAIO:~$ uptime
22:49:54 up 12 days, 21:50, 2 users, load average: 7.19, 3.63, 2.35

techfreak :) ::

darkolord je izjavil:

Prej je bistven sam OS.
Vsi sodobni OS-i zdržijo leta uptima. Bolj je stvar politike, kdaj (oz. če sploh) se zadeve restarta.

Veliko sreče s tem, vsaj za workstation. Sem uporabljal vse tri najbolj pogoste OSe, vsakega vsaj pol leta skupaj in pri vseh je nekaj kar preprečuje leto uptime-a. Na nekaterih je že nekaj tako preprostega kot namestitev programa, pri drugih pa posodobitev sistema.

Najkrajši uptime sem imel na *khm Win *khm*, najdaljši pa na OS X, mislim da okoli 60 dni, torej je OS še kako pomemben. OS X/Linux sem ponovno zaganjal samo zaradi posodobitev/kernel panic-ov, medtem ko pri Windowsu najdeš polno stvari, od namestitve program do BSOD-ov (ki so pogostejši kot kernel panic-i na drugih sistemih).

Na strežniku sem pa do zdaj verjetno imel največji uptime malo več kot 180 dni. Router mi pa zdrži ponavadi kakšen mesec, potem pa mi že tako uspe FID izklopit.

pirlo ::

d4vid je izjavil:

... deluje BP, sam ko se reboota zaradi elektrike, mu nekaj BIOS zmeša in moram pritisnit F1 da se boota naprej...

To je kriva baterija na matični.

Moje ugotovitve. OS X je zelo stabilen sistem in samo tu lahko dosežem dolg uptime. Na win več kot teden dni nisem uspel imeti uptime-a zaradi posodobitev OS-a . Na linuxu je vedno šlo kaj narobe, da je trebalo restartat. OS X pa sem rebootal na kakih 40 dni uptime-a, ko mi je že računalnik delal samo še s 1/3 hitrosti zaradi swapa. Zdaj imam SSD-ja not in z veseljem ugašam računalnik :)

JanBrezov ::

Telefon Nokia N900 (Maemo/Debian):
07:31:43 up 238 days, 20:41, load average: 0.00, 0.01, 0.07

Sicer sem uporabnik predvsem MS Windows operacijskih sistemov in od WinXP nisem imel nobenih razlogov za restart, razen update ali strojna napaka. BSOD na WinXP/Win7 se mi v zadnjih 5 letih v službi in doma (recimo 6 računalnikov) nekajkrat zgodil izključno zaradi strojne opreme (po menjavi komponente BSOD pričakovano izginil). Doma uporabljam računalnik predvsem za gaming, v službi pa za web developement/research in ni problemov. Medtem ko domače računalnike ugašam, v službi tečejo po 200 dni nonstop brez restarta in brez problemov.

BlaY0 ::

[blayo@oftp2 ~]$ w
08:21:09 up 2342 days, 16:51, 1 user, load average: 0,34, 0,20, 0,11

CentOS 4
ProLiant DL380 G3

darkolord ::

techfreak :)> Na nekaterih je že nekaj tako preprostega kot namestitev programa, pri drugih pa posodobitev sistema.

No saj pravim, stvar politike. BSODi se pa ne pojavljajo zaradi OS-a.

pirlo> Na win več kot teden dni nisem uspel imeti uptime-a zaradi posodobitev OS-a .

Zanimivo, glede na to, da posodobitve večinoma prihajajo v paketih enkrat na mesec.

BlaY0 ::

Če gre za produkcijski strežnik, katerega downtime za sabo potegne čuda nekega usklajevanja in koordinacije na večih nivojih, potem je bolje da ga čim manjkrat ugašaš/prižigaš. Zato si narediš prioritetno listo za nadgradnje in nadgrajuješ samo tisto kar se neposredno ali posredno nanaša na delovanje storitev, ki jih strežnik zagotavlja. Seveda, danes vse takšne in podobne storitve klasteriraš oziroma balansiraš.

pirlo ::

darkolord je izjavil:


pirlo> Na win več kot teden dni nisem uspel imeti uptime-a zaradi posodobitev OS-a .

Zanimivo, glede na to, da posodobitve večinoma prihajajo v paketih enkrat na mesec.

Ja, security fix-i za OS. Potem pa so tu posodobitve še za .NOT, Visual Studio, Internet Explorer, ... Občutek mam vglavnem da vedno, ko prižgem comp je neki update za inštalirat. Res je, da sem zdaj večinoma na macu in vklopim win comp samo še za Visual Studio in testiranje v IE kaj.

darkolord ::

BlaY0> Če gre za produkcijski strežnik, katerega downtime za sabo potegne čuda nekega usklajevanja in koordinacije na večih nivojih, potem je bolje da ga čim manjkrat ugašaš/prižigaš.

V takem primeru je potem fino, če imaš failover strežnik ali vsaj nek reden maintenance window. Strežnik je vsake toliko časa vseeno priporočljivo ugasniti/prižgati, saj se kar precejkrat zgodi, da strežnik tudi par let deluje konstantno brez težav, ko pa zaradi višje sile zmanjka elektrike, se pa ne prižge več. Precej bolje, da se ti to zgodi med vikendom sredi noči kot recimo v ponedeljek sredi dneva.


pirlo> Potem pa so tu posodobitve še za .NOT, Visual Studio, Internet Explorer, .

Za te večinoma ni potreben restart.

Zgodovina sprememb…

pi pawr ::

Pri vgrajenih sistemih je uptime lahko skoraj neskončen.
So pa tudi izjeme, videl sem urbanomat, ki mu je glas dobesedno jecljal, pa še kovancev ni znal štet;( Ta bi potreboval en restart...

techfreak :) ::

darkolord je izjavil:

techfreak :)> Na nekaterih je že nekaj tako preprostega kot namestitev programa, pri drugih pa posodobitev sistema.

No saj pravim, stvar politike. BSODi se pa ne pojavljajo zaradi OS-a.

Kdo drug pa "vrže" BSOD kot pa Windows? Sploh pa še nisem opazil kernel panic-a zaradi ext3 driverja, VirtualBoxa ali pa namestitve emulatorja za Android aplikacije, torej očitno je tudi z OSom povezano.

Z mikrokontrolerji in libusb sem se igral tako na Linuxu, OS Xu in Windowsu, med tem sem srečal nekaj BSODov, kernel panicov pa ne.

Torej kaj bi naj bilo po tvojem mnenju narobe, če že ni težava z OSom? Slaba dokumentacija s strani Microsofta ali pomanjkanje programerjev za Windows platformo? Sicer dvomim v obe trditvi, ker ima po mojih izkušnjah Windows (v nasprotju z alternativami) zelo dobro dokumentacijo, programerjev pa bi tudi moralo biti dovolj, glede na 90% delež OSa.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

techfreak :)> Torej kaj bi naj bilo po tvojem mnenju narobe, če že ni težava z OSom? Slaba dokumentacija s strani Microsofta ali pomanjkanje programerjev za Windows platformo?

Nič od tega. Povečini so krivi slabi driverji ali hardver.

BlaY0 ::

darkolord je izjavil:


V takem primeru je potem fino, če imaš failover strežnik ali vsaj nek reden maintenance window. Strežnik je vsake toliko časa vseeno priporočljivo ugasniti/prižgati, saj se kar precejkrat zgodi, da strežnik tudi par let deluje konstantno brez težav, ko pa zaradi višje sile zmanjka elektrike, se pa ne prižge več. Precej bolje, da se ti to zgodi med vikendom sredi noči kot recimo v ponedeljek sredi dneva.

Jaz imam drugačne izkušnje. Čim manj ugašanja/prižiganja. Jasno je pa zadaj UPS pa agregat, backup/restore procedura ter "one click" deployment procedura. Podatki so pa itak na SAN-u. Izkušnje mi tudi pravijo, da je večina rebootov sistema ob takšnih in drugačnih softverskih nadgradnjah vsiljenih. Večina modernih strežniških sistemov podpira celo hot-plug večine hardvera in tudi vsi moderni operacijski sistemi to podpirajo, vendor bi pa kljub temu ob vsaki nadgradnji softverski ali hardverski najraje vse skupaj 3x rebootal in zraven še 7x pljunil čez levo ramo.

kronik ::

Ker sem prisiljen v shutdown mašine zaradi pre-fail opozoril s strani S.M.A.R.T., moram pred tem pastati moj rekord :)

18:32:09 up 2379 days, 7:30, 2 users, load average: 1,12, 1,16, 1,02

Ubuntu Server / Linux
Disk: Seagate Barracuda 7200.10
Motherboard:
- product: P4P800-VM
- vendor: ASUSTeK Computer INC.
CPU:
- product: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz
- vendor: Intel Corp.
- capacity: 2800MHz

Nekih težav pri delovanju še ne opažam, naj menjam disk ali počakam do zadanega vzdihljaja? :D

SeMiNeSanja ::

Vsak blazen Uptime kaže na malomarno vzdrževanje sistema in ne na zanesljivost neke platforme ali operacijskega sistema.

Microsoft platforme se posodabljajo 1x mesečno, kat običajno za sabo potegne tudi reboot.
To pomeni, da je vsaka Windows mašina, ki ima več kot dobrih 30 dni uptime, po domače povedano zanemarjena.

Linux morda res zdrži brez reboota precej daljše obdobje, kljub posodabljanju. Definitivno pa tudi njemu ne gine reboot, če boš nadgrajeval kernel. Star kernel - zanemarjena mašina.

Routerji ravno tako imajo varnostne popravke in posodobljene verzije z novimi opcijami. Vse nadgradnje firmware na teh napravah zahtevajo reboot.
Pri Uptime-u routerja, ki je večji od 6 mesecev bi se že vprašal ali je zaspal proizvajalec ali lastnik.

Torej ne hvalite se z neskončnimi uptime-i, ker s tem samo poveste, da svojih sistemov ne vzdržujete.

Ales ::

@SeMiNeSanja, glede linux kernela si poglej ksplice, kgraft, kpatch

Ne pravim, da so te tehnike v splošni uporabi, ampak ne kvari ljudem veselja, no! ;)

SeMiNeSanja ::

Ales je izjavil:

@SeMiNeSanja, glede linux kernela si poglej ksplice, kgraft, kpatch

Ne pravim, da so te tehnike v splošni uporabi, ampak ne kvari ljudem veselja, no! ;)

Govorimo o 'domačih škatlah' in ne o datacentrih z 99,9999% uptime-a? Pa še tam se kdaj reboota mašine (za Uptime je poskrbljeno na drug način).

d4vid ::

Mam Buffalo WHR-HP-54 ruter in glede na moje podatke firmwara zanj ne posodabljajo več. Tud ne-tovarniških ne. Uptime? Na moji 10/1 liniji nekaj čez 150 dni.

Strežnik? Intel Atom N270, 2GB rama, 160GB disk, 2x Gigabit. Uptime nekaj pod 200 dni. Je pa zanemrajen, to pa potrdim. Ker ga priklopim na štrom in net in se mi je*e.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

Mesar ::

Tema spominja na ex "Uptime-Project" ;((
Your turn to burn!

kronik ::

Če bi bla mašina slabo vzdrževana, bi že zdavnaj bila pohekana. Sem gledal, da so vsi servisi updatani enako kot na OpenBSD. Novi bugi se pojavljajo v novejših verzijah z novimi funkcijami, staro je stabilno in varno. Na nix platformi seveda, na win si varen samo, ko je server izklopljen.

SeMiNeSanja ::

kronik je izjavil:

Če bi bla mašina slabo vzdrževana, bi že zdavnaj bila pohekana. Sem gledal, da so vsi servisi updatani enako kot na OpenBSD. Novi bugi se pojavljajo v novejših verzijah z novimi funkcijami, staro je stabilno in varno. Na nix platformi seveda, na win si varen samo, ko je server izklopljen.

Nekako teško je primerjat UX-like OS z Windows sistemom. Na UX imaš dokaj pregledno število odprtih portov izza katerih stoji kakšen servis, pa še do teh običajno omejiš dostop glede na IP adreso od kod prihaja connection. Windows na drugi strani že na nivoju OS-a privleče cel kup odprtih portov, potem pa uporabniki še izklopijo Windows firewall, da bi bila zadeva še malo bolj pestra.

AMPAK.... takšno razmišljanje je farbanje samega sebe, saj večino nesnage z neta navlečeš pri brskanju po spletu in nameščanju 'freeware-a' (ki pride z priboljški).
Server, ki se ne uporablja kot delovno mesto ima tako avtomatično bistveno nižjo izpostavljenost nesnagi. Problematični so tu ponavadi spletni servisi ki poganjajo luknjičace frameworke in spletne aplikacije, ki imajo več lukenj kot sir.
Se pa najdejo tudi pomanjkljivosti v starih sendmail-ih, bind-u,............ Staro je mogoče stabilno (kdo pravi, da novo ni?), ampak glede varnosti si pa krepko v zmoti.

Tudi po Linuxih udarijo... ni dolgo, ko se je pisalo o 'Operation Windigo', ko so barabini kompromitirali 25.000 Linux strežnikov, ki so naprej okužili do pol miljona računalnikov...

BadB0y ::

09:40:07 up 488 days, 23:26, 0 users, load average: 0.57, 0.23, 0.13


kronik ::

SeMiNeSanja se strinjam. Glede starih verzij pa je tako, da novih lukenj ponavadi ni odkritih ker se vsi osredotočajo na nove verzije. Pogoj je seveda, da imaš instalirano verzijo, ki je brez znanih lukenj. Obstajajo spletna orodja za te zadeve čekirat. Seveda pa noben sistem ni 100% varen, to je vsem jasno.

pegasus ::

Evo ena zanemarjena mašina:

$ w
1:17PM up 1599 days, 17:41, 5 users, load averages: 0.07, 0.08, 0.08

$ uname -a
OpenBSD moonlight 4.6 GENERIC#43 macppc

jukoz ::

Ker mac pa je to?

pegasus ::

iBook G3 ... tista prva serija, ko so bili beli. Mi je dolga leta služil kot primarni desktop, sedaj je pa samo še konzola v racku.

pi pawr ::

Kakšne imate kaj uptime na Androidnih in iOS napravah?

Xperia S na 4.1.2 je dosegla 45 dni, potem pa nisem ujel polnilca...

d4vid ::

Meni uspe tja do 500... ur, da ne bo pomote. eFox c6.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kronik ::

IPhone 5s, 2x reboot od nabave lani zaradi kalibracije baterije, torej v povprečju uptime=150 dni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Maratonski podvigi

Oddelek: Loža
51336 (1232) Azrael
»

uptime

Oddelek: Loža
232742 (2353) 64202
»

debian ali freebsd za server?

Oddelek: Operacijski sistemi
161274 (950) pikachu004
»

uptime interneta

Oddelek: Omrežja in internet
312261 (1688) Microsoft
»

Največji (najdaljši) Uptime

Oddelek: Loža
282058 (1481) fRiK0

Več podobnih tem