» »

Mreza za 1 teden

Mreza za 1 teden

Justy ::

Potrebujem pomoc glede postavljanja mreze.
V mrezi naj bi bili 4-je compi in en isdn (linija).

1. Kako naj sestavim mrezo?
Ali naj kupim 4 navadne mrezne kartice in hub ter zadevo tako povezem, kaki hub morem kupit, ce ve kdo in mi kakega priporoca.

Zadeva bo v rabi kak teden, tako da serverja mislim da za stiri compe ni glih treba postavlat, pa tudi izkusenj z njim se nimam.
Zanima me kako jih naj povezem da bo to vredu deloval, na enem bo tud isdn modem, ki pa se ga (oziroma povezavo) naj dalo v skupno rabo, tak da bodo lahko vsi istocasno bli na netu.

Kak zdej to naj naredim, a naj dam na unega z modemom win2000 gor pa pol povezavo v sharing........

Povejte prosim svoje predloge, kak naj bi blo to mrezo najbolj skup dat in kaj vse rabim (morem kupit) da bo zadeva funkcionirala.

Hvala

Tomi ::

Rabiš štiri mrežne, UTP kable in hub za pet uporabnikov ( mislim, da za 4 ga ni ). Potem samo namestiš mrežne, nastaviš ip-je ( recimo 192.168.0.x ). Snameš Wingate, ga registiraš ( če se ti da, če ne, dela en mesec brez registracije ), daš na onega z modemom Server namestitev, na ostale Client, potem nastaviš na vse kliente gateway ip serverja, pa DNS tudi. Če ne bo delalo, pa napiši.
metrodusa.blogspot.com

XsenO ::

Kar jaz vem imajo win od win98second edition internet sharing ki je kar vredu rec (jo sam uporabljam) wingate če ti ga uspe usposobiti naj bi bila tudi dobra reč sam nevem ker meni ga ni nikoli uspelo usposobiti.
1 + 1 = 1

Justy ::

OK, se pravi, kupim 4 navadne 100 Mbit mrezne kartice in hub za 5.
Ker huba se nikol nism kupoval, me zanima kakega (firma, ali kaj more met...) naj kupim in kolko so priblizno njegove cene ?

tnx

Tomi ::

Ker ga ne boš rabil dolgo, kupi najcenejšega, in sicer pride nekje 7.000.
metrodusa.blogspot.com

tec ::

Namesto wingatea, ki je dokaj kompliciran raje uporabljaj kak preprost proxy, npr.
AnalogX Proxy ki ti zlo preprosto omogoca sharanje, tud maile lahko posiljas. Ker ce sharas z winsi (internet connection sharing), moras vsem ostalim IP zbrisat, ker jih sam doloca.

Justy ::

Tomi:
1 teden bo tam v rabi, pol ga bom pa najbrz uporablu doma za lane in tko.... tak da bi rad vredu zadevo, ni pa treba da je neka high tech, vazno da dela kot mora.... tak da ce je kaki specificni hub se priporocam;), ce ne bo pa tud navadni vredu...

Tec:
bom probal tud AnalogX Proxy, ker maile se bo nujno moralo dat poslijat z vseh masin, a WinGate tega ne dopusca?

tnx, LP

Tomi ::

Seveda WIngate to dopušča, samo treba je dati v OE Povezava: Katerakoli na volje ( ali pa Lan ).
Za hub pa nimam nobene specifične firme, tako da poglej malo specifikacije ( duplex, actice, passive ).
metrodusa.blogspot.com

Justy ::

Zdajle gledam na Comtronovi strani Ethe. COMPEX Hub TP 1008 8*UTP 1*BNC. Bo takale zadevca vredu?

Se nekaj me zanima, a je treba kaj instalirat da hub dela in to... al samo ga na strom prklopim in racunalnike nanj prklopim in je to to.......

Tomi ::

Na drugi del: ja.
metrodusa.blogspot.com

Dami ::

Justy: mam jst doma ta hub in morm rečt da ni bogve kaj. Sej stvar dela sam, če hočeš kvalitetno mrežo met, sploh pa če boš dost podatkov med PCji prenašal kupi rajš en 5-portni Switch. Razlika je precejšna. Problem je sam pri ceni, kr niso glih poceni. Majo pa v Birgu (Graz) Ovis Link Switche in 5-portni te pride okrog 800 šilingov. Pa še 100mbitni je, kar tisto compexovo skropocalo ni (poleg tega da je halfduplex, switchi pa so vsi fullduplex). Jst bom tega mojga verjetn prodal pa si en switch nabavu.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Justy ::

Aha, no sej tam se ne bo ne wem koliko podatkov prenasalo preko mreze (internet pa tko bol), samo jst bi pa znal kr dost pol to sibat doma.....
Dami, al pa kdo drug, a bi tale Ethe. COMPEX PS2208 8*SWITCH 10/100Mbps potem bila bolsa zadeva?

Pa ce mi lahko se kdo prosim razloz kaka je sploh dejanska razlika med hub-om in switch-em?

tnx, LP

ToniT ::

Zelo na kratko

Hub pošilja podatke vsem v mreži, switch pa si zapomni kdo je kdo (MAC adrese, boljši tudi IP adrese) in pošilja podatke samo tistemu, ki so mu namenjeni.... S tem je mreža kot taka manj obremenjena.

Mislim, da je za 4 računalnike Compex-ov hub puna kapa, ob normalnem delu seveda (brez video posnetkov preko mreže itd...

zile ::

Dejstvo je da hubi izumirajo in jih zelo uspešno nadomeščajo switchi, ki so vedno bolj poceni. Zatorej si kupi switch.
Switchi so tudi sposobni na določen port pošiljat podatke z 10Mbit na ostale pa recimo 100Mbit, medtem ko pri hubu to ni mogoče. Se pravi da če je v mreži eden, ki ima 10Mbit kartico, ostali pa 100Mbit bo celotna mreža delovala na 10Mbit.

Dami ::

Ta druga izbira je velik bolša od onga huba. Ziher boš zadovoln. Na tejle strani so opisal compexov 16portni, sam je pa na preprost način razložen razliko med hubom in switchom.
Bom mogoč še jst tega nabavu in ne onega iz avstrije.
Neki bi pa še jst vprašal. Če kartica in switch podpirata full-duplex mode (in sta oba 100mbitna), al je pol dejanska hitrost res 200mbitov al sam 100?
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

ToniT ::

Če switch in kartica oba podpirata full duplex mode, maš šanso da se boš približal 100 MB/s


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kteri hub?

Oddelek: Kaj kupiti
81181 (1034) Dami
»

LAN v Sloveniji ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
814821 (4016) PaJo
»

dva racunalnika + mreza +oba dostop do interneta (kako?)

Oddelek: Pomoč in nasveti
271641 (1308) leskovsekg
»

100 mbit mre?ne karte

Oddelek: Strojna oprema
211780 (1538) Loki
»

HUB / Switch

Oddelek: Kaj kupiti
192984 (607) miguell

Več podobnih tem