» »

Material, trši od diamanta

Material, trši od diamanta

Slashdot - Fizikom na nemški univerzi v Bayeruthu je uspelo ustvariti material, trši od diamanta.

Izdelali so ga tako, da so ogljikove molekule, znane tudi pod imenom ogljik-60, izpostavili izjemno velikim pritiskom. Za ta dosežek so morali snov segreti na približno 2500 kelvinov in jo obenem izpostaviti pritisku 20 GPa, kar je skoraj 200.000-kratnik atmosferskega pritiska.

Ekipa je lastnosti novega materiala izmerila v ESRF v Franciji, rezultati pa so pokazali, da je približno 10 % gostejši od diamanta in je najmanj do sedaj poznana stisljiva snov.

Očitno je v mestu novi šef.

49 komentarjev

Jan987 ::

:\

RejZoR ::

Nequadah rox ;) Čeprav se 0,3% sliši precej bogo je le nek dosežek.
Drugače pa obstaja cel kup metod za obdelovanje materialov,ki niso mogoče npr v okolju kjer je gravitacija (se pravi moramo it v vesolje) itd... Upam da jim bo kdaj uspelo naredit kakšno stvar ki je recimo 43% trdnejša od diamanta. To pa bi že bilo nekaj hehe
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Matek ()

mchaber ::

Važno je, da je cenejši od diamanta.
.

OwcA ::

Trdnejši je 10 %.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Spc ::

20 GPa.
OMG!

8-O

STASI ::

IMO cena tega novega produkta ni nižja od pravih diamantov ampak prej višja.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

BladE_ ::

naj mi en pove kako je z diamantom !!! a ma diamant najblosi temperaturni koficient ?? pol bi z njim lohka hladiu CPU ??


Pr zvezdnih vratih majo se en bolsi material :D :D :D
Akcija - Reakcija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BladE_ ()

Nejc Pintar ::

če maš keš lahko0:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Bass0 ::

Kako se pa tak material obnaša na makro ravni? Kakšen je njegov izgled, tekstura, kakšen je na otip? Ali je trden v vseh dimenzijah oz. vseh smereh delovanja zunanje sile? (Se temu reče homogeno trden?)

Ali se da (vsaj teoretično) iz tega materiala izdelati oklep, plovilo ali nemara prosojno pregrado?

Gundolf ::

Upam da jim uspe aerogel pocenit oziroma še kak napredek pri trdnosti izredno lahkih materialov naredit. Čeprav tud takle supertrden material ni od muh. Še sploh če se ga da oblikovat. Narediš iz njega glavo na rezkarju in imaš tak rezkar celo življenje.

krneki ::

...pritisku 20 GPa, kar je skoraj 200-kratnik atmosferskega pritiska


Khm.:D

mchaber ::

>> ...pritisku 20 GPa, kar je skoraj 200-kratnik atmosferskega pritiska
> Khm:D

20GPa = 20 000kPa

zračni tlak pa je okoli 100kPa
.

Loki ::

a ni diamant izjemno trd in dokaj krhek? pa je novi material tudi trsi?

krneki ::

mchaber,

>>>20GPa = 20 000kPa
a se ti hecaš? 8-O

kopernik ::

giga, mega, kilo ? to ni isto

Sl4v3 ::

Kako je pa s težo?
Umri mlad, da bos lep okostnjak!

tx-z ::

20GPa = 20 000 MPa...= 20 000 000 kPa...

btw, naquadah sux, naquadria rox(tist pol mau kasnej k odkrijejo) :))
tx-z

Tilen ::

20GPa = 20 000 MPa...= 20 000 000 kPa...

a pol ni 200 kratnik?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

krneki ::

Seveda da ni. Zmotili so se že v originalni novici. Tukaj pa niso gledali kaj pravzaprav prevajajo.;)

MrStein ::

200 000 kratnik je, razen če so se mi možgani skisali 8-O
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bass0 ::

Hja, če je 1 bar = 100 kPa, potem je

20 GPa : 100 kPa = 2 × 10^10 : 10^5 = 2 × 10^5

torej 20.000 barov.

Backup22 ::

Pa joj sej vseeno, al je 20.000 al 200.000... v vsakem priemru je veliko :D Hm bel bi kako bejzbol palco iz tega>:D
//

Azrael ::

Ko sem prebral novičko tukaj, sem takoj pomislil, da manjka par ničel. 150, 200 včasih še več atmosfer oz. pravilno barov je tlak v jeklenkah s stisnjenim zrakom ali nekaterimi plini. Nič posebnega.
Nekoč je bil Slo-tech.

zvitorepec ::

Fantje, malo mešate trdnost in trdost oz. trdoto. Diamant je sicer najbolj trd (najtrši) ni pa najbolj trden.
Primer trdnosti je npr. zlato
Se pravi, da so naredili material, ki je trši od diamanta
HOWGH!

Zgodovina sprememb…

piki64 ::

@Bass0: Popolnoma pravilen rezultat le interpretacija rezultata je nepravilna. 2*10^5 je po mojih izračuni 200.000 barov tako da je tudi v izvorni novici OK.

@Azrael: Kako nič posebnega. 200 barov v jeklenkah ali pa 200.000 barov pa je konkretna razlika. To se rekel tako kot da je vseeno če ima nekdo 1kg ali pa 1 tono. Nič posebnega. :-)

Zanimivo bi bilo izvedeti, kolikšna bi bila cena končnega produkta, saj marsikdo določenih stvari sploh ne gre delat, če komercialno niso zanimive.

LP, Piki64

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: piki64 ()

Azrael ::

@Piki64:

Za tistih 200 barov, pravim da niso nič posebnega, kot je bilo napisano v izvorni novici, oz. bi bilo preveč lepo, da bi že pri tako nizkih tlakih dobili tak material.

Samo ugibam. Ker je sedaj v stiskalnicah za največje tlake predstavljal problem trdota diamanta, bi z novim materialom, lahko dosegli še višje tlake in mogoče dobili še bolj trdo snov?
Nekoč je bil Slo-tech.

STASI ::

Samo ugibam. Ker je sedaj v stiskalnicah za največje tlake predstavljal problem trdota diamanta, bi z novim materialom, lahko dosegli še višje tlapke in mogoče dobili še bolj trdo snov?

IMO da. Sam so taki postopki zelo dragi.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Mavrik ::

Jesus da bluzite. Celi čas je bilo napisanih 20 GPa... samo nisem točno gledal pa sem kar prepisal da je to 200x atmosferski tlak, ne 200.000x.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Bass0 ::

Aja, pardon... Najprej izračunam, da je sto tisoč = 10^5, nato pa da je 10^5 deset tisoč... Dolgo je od zadnje ure matematike... :8)

nojus ::

v šoli smo se učil, da trši material od diamanta ne obstaja. Če bi spregedal to novico bi jutri šel stavit, ker bi trdil da je diamant najtrša snov bi pušnil, ker so me v šoli narobe naučili.
sovražim Gargamela.

Backup22 ::

V šoli so učili tudi, da periodni sistem vsebuje 42 elementov, pa jih je vedno več... Zakaj pa nebi obstajala trša snov kot je diamant?
//

Arthur ::

kaj vse so učili v šoli.. recimo da je atom najmanjši nedeljiv delec snovi.

Thomas ::

> 42 elementov

92?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Person ::

Hm, nas so da jih je tam okol 130:)
Let's make something useful!

R|pper ::

Meni se pa neke sanja da jih je blo 112 :P

Backup22 ::

Thomas pol 92 no sej nima veze...
//

Izi ::

ROTFL :D
Odvisno je kdaj ste hodili v šolo :8)
Ko sem jaz hodil v OŠ jih je bilo 107
Potem pa so jih še kar nekaj odkrili
Leta 1982 - Meitnerij
Leta 1984 - Hassij
Leta 1987 - Ununnilij
Leta 1994 - Unununij
Leta 1996 - Ununbij (ta je številka 112)

Za še novejše pa nisem siguren. Izgleda, da že 9 let nismo odkrili nič novega :(

Thomas se je izgleda učil periodni sistem tam nekje okoli leta 1940. Takrat so jih poznali 92 >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

blank3 ::

Članek od C-60 je bil na steni od kemijske ucilnice nabit že ko sem jaz v srednjo šolo hodu... kaj naj sedaj to pomeni?
Zelo sem zaposlen. Potreboval bi brezcasje... vsaj za nekaj casa.

STASI ::

blank3: C-60 je samo material, ki je bil modificiran, da je nastal dotični produkt.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Matek ::

C-60 so zdej dodatno nafrizirali.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

SXR ::

hope to exploit its industrial potential
To je zanimivo. Če so stroški proizvodnje tega materiala res sprejemljivi potem je to super dosežek.
You can talk rationaly about kernel design, the issue of free-ness is emotional.

Thomas ::

> Thomas se je izgleda učil periodni sistem tam nekje okoli leta 1940. Takrat so jih poznali 92

92 je takoimenovanih "naravnih elementov". Nad 92 jih pridobivajo v laboratorijih ljudje. Nobeden ni stabilen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

krisspace ::

diamant je najtrši v naravi narajen produkt ogljika. . umetno narajenih pa je baje že veliko več. Z nečim pa morajo diamante brusti-a ne:)
Diamant baje brusijo z konbinacijo broma in še enega atoma.

Rok Balboa ::

>Z nečim pa morajo diamante brusti-a ne:)
TRD in TRDEN sploh ni isto, se posebno v kemiji in fiziki ne. Trda je stvar, ki jo ne mores stisnit, trdna pa tista, ki ne razpade. Diamanti pa so baje zelo krhki (vsaj nasa kemarca je tako razlagala), tako da jih brusit najbrz ni tak problem.

christooss ::

Balboa hm a je to res. Res je dolgo od kemije pa fizike ampak sm mislu da glede na to da so med ogljiki kovalentne vezi da je zelo trden. Za razliko od Grafita ki ma medmulekularne (mislm da so medmulekularne sej majo šeen ime pa nevem)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Veiztex ::

No kokr js vem za to snov je tak jo pridobijo iz grafita. Opisali ste ze kako. Em zgradbo grafita najbrz poznate kako so plosce grafita sestavljene.. pac pri rekaciji se zgodi pac to da se plosce locijo in se spremenijo v taksno vrvico, to snov naj bi zaceli mesat z jeklom in bi dobli velik mocnejse jeklo in s tem tut lazje in bol elasticno. Ce bo pa cajt pa tut narisem v kako vrvico se spemeni...

Za tiste ki ne poznajo sestavo grafita.


Lp

Nejc Pintar ::

lol, diamant pa razpade, zakaj ga potem uporabljamo na brusilnih strojih, pa rezilkah, ...?
Lahko je biti prvi, če si edini!

STASI ::

Diamantne rezkarje je treba sčasoma zamenjati. Se izrabijo. Ampak je lažje z njimi rezati obdelovati kot z vidia al pa kamnom.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

gumby ::

hja... naceloma bi lahko imel celo rezalko iz enga kosa diamanta. samo ta bi imela potem rahlo visjo ceno:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

popravljanje plastike

Oddelek: Loža
113196 (2742) Raptor F16
»

Diamanti niso najtrša naravna snov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3315007 (11696) gruntfürmich
»

Iščem dobro toplotno prevodno in električno neprevodno trdno snov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
142150 (1803) A. Smith
»

Material, trši od diamanta

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
496994 (4895) gumby

Več podobnih tem