» »

Pralni stroj in povezanje

Pralni stroj in povezanje

Afo ::

Živjo, ker moram v nekem stanovanju povezati pralni stroj na elektriko, me muči en problem.
Situacija je da ima pralni stroj 3 žice za priključit... kar je razumljivo, prav tako je imel tudi na prejšnji lokaciji 3 konektorje. Vendar pa na novi lokaciji "električna doza" omogoča samo 2. Se pravi pralni stroj ima 3 žice:
-rumeno-zeleno
-rjavo
-modro

Doza pa:
-modro
-črno

Kako povezati to skupaj??
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Klemenn ::

rumeno zelena je pač ozemljitev...ti je ka0 ni treba priklopit...

sm to se dela recimo pr žarnicah, ni pa priporočljivo pri pralnih strojih??!

am..modra na modro, rjava na črno...


i think! :)

Highlag ::

Pralni stroj zaradi tvoje varnosti mora biti ozemljen. Voda pa elektrika normalno ne gresta najbolje skupaj.

Sklepam, da si prosto vtičnico našel v kopalnici, kjer ponavadi ni zemlje?
Mislim, da je najbolje da na Azraela počakaš. On ima tule še največ znanja na tem področju.
Never trust a computer you can't throw out a window

perci ::

V kopalnicah ni ozemljitve? Eh? Zakaj ne?

Afo ::

Hvala za konstuktiven odziv.
Znana mi je fukcija rumeno-zelene žice... se pravi ozemljitve. Samo težava je da ni nikjer priključka za njo.
Highlag:
Sklepam, da si prosto vtičnico našel v kopalnici, kjer ponavadi ni zemlje?

Ni bila navadna vtičnica, ampak "doza" za pralni stroj. Vendar ima samo 2 žici. Ni mi jasno zakaj, tudi noben je ni "odstranil"... preprosto je ni :\.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

perci ::

pol gre verjetno za ničlenje, se pa res ne spoznam na to ama nič

Highlag ::

Če je ničenje potem je potrebno z faznim preiskuševalcem poiskati fazo, jo priključiti na eno luknjo vtičnice, drugo žico pa se priključi na drugo luknjo in ozemljitven kontakt.

Samo če je ničeno potem bi bilo verjetno ničeno v vseh vtičnicah v stanovanju?

Zakaj naj nebi bilo zemlje meni osebno ni popolnoma jasno. Zato to nebi komentiral.:D Sem pa za to slišal.

Moram resno nabavit kakšno literaturo na to temo. :8)
Never trust a computer you can't throw out a window

Azrael ::

Brez dobre ozemljitve ne priklopi pralnega stroja, ker bo v tem primeru njegova uporaba smrtno nevarna! Ničlanje, kot so ti predlagali zgoraj, je po novih predpisih prepovedano (je potencialno nevarno) in boš moral napeljati ozemljitev, mogoče vgraditi tudi FID stikalo za kopalnico (v slednje nisem 100%).

Tudi spajanje ozemljitve stroja z cevmi vodovodoma ali centralne kurjave, ni priporočljivo, ker ne veš iz kakšnega materiala so cevi (kovina, plastika, ali je vodomer električno prevezan...).

Če je v stanovanju inštalacija položena v ceveh, potem napeljati ozemljitev ne bo težko, drugače se kar pripravi na razbijanje zidov. Žal ni druge poti, očitno so pri gradnji stanovana malo šparali.
Nekoč je bil Slo-tech.

baresi ::

Obvezno ozemljitev ter posledično fid stikalo, ker edino fid varuje človeka, varovalka varuje stroj. Verjetno imaš še eno "bombo" v kopalnici, bojler. Pri teh stvareh se ne sme šparati.
lp baresi

int47 ::

Mislim da novi predpisi veljajo za novogradnje. Upošteva se datum izdaje gradbenega dovoljenja.

murphyboy11 ::

kako boš pa v bloku recimo kakem starem bloku potegnil ozemljitev???! mislim da ni mogoče drugače pa bila varjanta s FID oz KZS stikalom pred fidom narediš ničenje potem daš fid in naprej 3 žice potegneš sicer pa si rekel da ne priporočaš ničenja tako bom rekel ničenje je sigurno bol varno kot pa da pralni stroj priklopiš samo na fazo in nulo.....

Zgodovina sprememb…

Mamaplata ::

Mene pa zanima kako naj najdem v dozi ozemljitev. Imam 3 žice , fazo sem našel , kako naj se prepričam katera je 0 in katera ozemljitev ?
Prejšnji lastnik stanovanja v katerega sem se preselil je odklopil pralni stroj in sedaj so tri žice v zraku in vse so črne :P

Pyr0Beast ::

Potegni novo inštalacijo preden koga kaj ubije ali se vžge.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mamaplata ::

lol danes sem še enkrat pogledal drate pa so bili samo izolirani s črno prevleko . Ko sem odstranil izolacijo pa so se spodaj pokazale barvne oznake žic vse je bilo tako kot mora . Ko sem prvič pogledal je bila v kopalnici tema pa sem takoj obupal in zatežil tu na forumu . Danes sem vse lepo še enkrat pogledal in sedaj je že vse povezano kot mora bit .
V nasprotnem primeru bi moral najbrž res kopat :P

Pyr0Beast ::

Nikoli ne zaupaj inštalaciji ki je nisi naredil sam. Preveri zmogljivost ozemljitve obvezno !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mamaplata ::

Bi preveril ampak nimam take opreme sem pa že videl neko napravo s katero se opravlja neke meritve na omrežju

Pyr0Beast ::

Katera pa deluje po principu grelca in padca napetosti, ko ga priključiš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129490 (2663) mirator
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812489 (9817) perci
»

FID in ozemljitveni vodnik za njim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125139 (4893) Invictus
»

Me je električar nategnil?

Oddelek: Loža
4411525 (10048) johnnyyy
»

Priklop KZS

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2713416 (13028) telexdell

Več podobnih tem