» »

Apple se boji PC platforme

Apple se boji PC platforme

Slo-Tech - Mac OS X je uporaben sistem, okoliščine pa kažejo na to, da bo kmalu dostopen tudi v PC svetu. Ljudje ki nam poskušajo sledeče dokazati, so zadnje čase na internetu objavljali vse več slikovnega in video materiala, ki dokazuje uspešen zagon OS Xa na "ne-Apple" strojni opremi.

Sledeče posnetke je opazil tudi Apple, ki pa se je strogo odzval in vsem stranem, ki so jih prikazovale poslal email, ki je zahteval takojšen umik. Iz tega lahko sklepamo, da Apple selitve na x86 platformo nima čisto pod kontrolo. Očitno bo svoj sistem zaščitil na pravnem in ne na strojnem nivoju.

Več o tem tukaj.

60 komentarjev

«
1
2

Boeing ::

No, pa bomo dobili še drugo resno alternativo Redmondu, seveda čez čas.


Je pa to po svoje drek, ker zdaj je trg relativno standardiziran - napišeš program za Win32 in si pokril več kot 95% populacije...
Potem bo drugače.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

TribesMan ::

Boeing to si pa tako napisal, kot da je Apple firma, ki je začela lansko leto izdelovati operacijske sisteme. Alternative že dolgo obstajajo, treba se je samo malo ozreti okoli sebe.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

mnja... mislm, da bo apple precej vec izgubil, kot pridobil.

ce bi biu macOS v prosti prodaji za vse pcje, bi njim sekira padla direkt v med, ce pa tega ne bodo nardil, pa na nogo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Jah... sej če jim ne uspe z njihovo zamislijo lahko čez pol leta izdajo fully functional OS, ki bo laufal na domala kateremkoli računalniku in s tem lepo zagrenijo Redmondovce... tik pred izdajo Viste. ;)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

CWIZO ::

Samo, da v tem primeru ne bodo vec mogli prodajat svojih racunalnikov. Vsaj ne po takih cenah (kar bi bilo seveda dobro).
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

miguelslo ::

Mac OS X 8-) :D 0:)
_____

TribesMan ::

Jest predvideva da bodo cene Appleov po prehodu na intelove procesorje bistveno nižje. Apple mora sedaj plačevati izjemno visoke cene za procesorja in vezna čipovja, saj se proizvajajo v relativno majhnih količinah, razvoj pa je drag. Sedaj pa bo imel na voljo vse masovne produkte, ki jih izdeluje intel in to po verjetno zelo nizkih cenah.
Lahko pa da se tudi motim... :>

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Zgodovina sprememb…

Matev ::

applov os je tako hiter in stabilen ker nima nikakršnih problemov z gonilniki in raznim šaram priklopljenimi na komp
če gredo na PC bodo morali uvesti podporo svega i svašta
kar bo pa iz solidnega in hitrega os-a naredilo nekaj taklega kot so windowsi

restart vsake toliko časa in periodični reinstal os-a
namesto zanesljivega delovanja kot ga poznamo sedaj na macintoshih

Jux ::

Hehe, ne vem kaj novica tako sramežljivo razloži dejstvo da se da poganjat OSX Tiger na x86 že danes. Poglejte tukaj, en kup vodičev kako zadevo inštalirat.
Evo link: uneasy silence
Me že kar prsti srbijo da bi zadevo stestiral, da vidim kako zgleda osX.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

  • vrnilo v prejšnje stanje: OwcA ()

Matev ::

osX izgleda zelo dobro
daleč bolj profesionalni izgled ima od vseh ostalih os-ov

Nejc Pintar ::

mislim da bodo pri jabolku kmalu videli da se jim bol splača OS prodajat...
Lahko je biti prvi, če si edini!

jetam ::

osX izgleda zelo dobro, daleč bolj profesionalni izgled ima od vseh ostalih os-ov


OSX ima najbolj kicast izgled, ki se ga povrhu se ne da izklopiti. Enako velja za celo armado tecnih kvazibombonckov, ki zadovoljijo samo otrocke. S stabilnostjo je pa enako kot pri Oknih.
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

64202 ::

> napišeš program za Win32 in si pokril več kot 95% populacije... Potem bo drugače.

Qt
I am NaN, I am a free man!

OwcA ::

Se že kaj ve (šušlja) kdo jim bo dobavljal plošče? Bodo kar Intelove, ali mogoče Asus (ta jim dela že prenosnike)?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Cybernaut ::

Tiger oz osX je ze lepo dostopen in se ga da stestirat. Pa to lepo deluje pod VM ... pogoje je le da imate P4 ali pa AMD 64 proc. mal poglejte na Bittornetih :)

tesko bodo zaustavili to pri Apple-u
I love Cyberspace and E-music :)

TribesMan ::

Apple že sedaj sodeluje z raznimi proizvajalci... Powermace izdeluje Foxconn (ta dela vse osnovne plošče tudi za Intel), iBooke in 12" Powermace izdeluje Asus (ta itaq izdeluje prenosnike za pol sveta :D), iPode izdeluje Quanta (še en hud ODM)... itd.

Kdo bo pa izdeloval intel mace pa ni še nikjer pisalo... to se pri Appleu zve par dni preden so produkti na voljo... ://

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

IceIceBaby ::

applov os je tako hiter in stabilen ker nima nikakršnih problemov z gonilniki in raznim šaram priklopljenimi na komp


Govoriš kot da bi osx tekel samo na eni točno določeni konfiguraciji. OSX podpira večino hardvera, ki ga podpirajo windowsi.

IceIceBaby ::

OSX ima najbolj kicast izgled, ki se ga povrhu se ne da izklopiti. Enako velja za celo armado tecnih kvazibombonckov, ki zadovoljijo samo otrocke. S stabilnostjo je pa enako kot pri Oknih.


Kaj pa je tako moteče na osxu ? In kako zgleda če "izklopiš izgled" ?

Road Runner ::

tale novica je en bullshit IMHO. apple je že pred izdajo os x 10.4 prepovedal objavo screenshotov sistema. in iz tega ni noben sklepal da nadgradnje sistema nima pod kontrolo.

Matev ::

Govoriš kot da bi osx tekel samo na eni točno določeni konfiguraciji. OSX podpira večino hardvera, ki ga podpirajo windowsi.


napaka
osX je tako zaprt in nekompatibilez z izdelki ki niso pisani zanj da tudi navaden program za fonte ki deluje v devetki v novem os-u ne deluje
enako velja za marsikaj drugega
uporabnike ki plačajo 600k za komp pa to sploh ne moti
ker oni vedo da je to cena stabilnosti

TribesMan ::

Matev bučke prodajaš...

Kot prvo OS 9 in OS X sta popolnoma druga dimenzija... Kot drugo vse programe pisane za OS 9 lahko poganjaš prek Classica (OK mogoče kakšen ne deluje... sam tud kakšen Win95 program ne deluje na WinXP če smo že pri tem) Sicer pa zakaj za vraga bi poganjal programe za urejanje Fontov ki so stari 6 let? Mislim a ti še vedno uporabljaš iste programe kot na Windowsih 95?

Uporabniki ki imajo 600k za računalnik točno vedo kaj bodo z njim delali... in imajo tud še nekaj 100k na rezervi za ves nov software...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Matev ::

Uporabniki ki imajo 600k za računalnik točno vedo kaj bodo z njim delali... in imajo tud še nekaj 100k na rezervi za ves nov software...


točno to sem hotej povedati

zato pa je mac tako stabilen ker mu ni treba zagotavljati kompatibilnosti za nazaj
in to kot sem rekel uporabnikom godi - jim ustreza
ker je kompenzacija pač stabilnost

glede devetke vs X-a

ja nova verzija OS-a je in?

Matev ::

glede kompatibilnosti programov ki jih uporabniki macov uporabljajo je pa itak znan da starejše verzije progarmov ne morejo odpreti datotek ustrvarjeniz z novejšimi...

recimo: indesign CS - z dvojko je njegove dokumente nemogoče odpret
(in tudi v CS-u se dokumenta ne da shranit pod staro verzijo)

par sto tisoč ali milijonček... jep

IceIceBaby ::

Matev, govoril si o hardveru. Povej katerega hardvera OSX ne podpira.

Kompatibilnost za nazaj je pa včasih treba žrtvovat v dobro napredka. Sicer v classicu dela večina OS9 programov, ampak OS9 je že nekaj časa zgodovina.

Indesign pa kolikor je meni znano ni Applov izdelek zato ne vem kakšno vezo ima to z OSXom. Adobe se je pač odločil, da njihov program ne bo podpiral starejšega formata, že vedo zakaj. Zaradi tega OSX ni nič bolj ali manj stabilen.

Matev ::

frr
imajo pač določene lastnosti

Pri PC-jih naprimer bi nastala revolucija če bi *.doc dokumenti naenkrat postali neberljivi v starejših verzijah programov - (čeprav se nam ta nekompatibilnost lej lej obeta z novim wordom).

A kaj hočem reči: uporabniki mekov so drugačni od uporabnikov PC-jev.
In izdelovalci programov in strojne opreme se tega zavedajo.

v čem se razlikujejo ??? predvsem v debelini denarnice in v nejevolji ukvarjati se z gonilniki in podobno šaro

povprečen uporabnik meka instalira mogoče 1-5% gonilnikov in posodobitev v primerjavi z uporabnikom PC-ja ki mora praktično več časa posvetiti nadgradnjam in posodabljanju kot pa porabi za delo z kišto

pri meku je tko da če sistem ne podpira se ne trudi in kupi nov hardver in delaj naprej

in to ljudje na veselje izdelovalcev in prodajalcev tudi počno

IceIceBaby ::

A se ni MS enkrat okoli verzije Worda 6.0 odpovedal kompatibilnosti za nazaj ? Vem da so bili eni problemi, ampak očitno se da preživet tudi to.

Pa še vedno nevem kakšno vezo ima to s stabilnostjo OSa. OSX je stabilen ker je zgrajen na dobrih temeljih in je nasploh dobro zasnovan kos programja. Tudi če bi ga začeli prodajati PC userjem bi bil še vedno stabilen in hiter.

Btw...jaz odkar imam maca nisem kupil hardvera, ki ga osx nebi podpiral.

poweroff ::

napišeš program za Win32 in si pokril več kot 95% populacije... Potem bo drugače.
Huh, kakšna konzervativnost. :))

Jah, ni kaj, treba bo več delati. Ampak tudi zaslužiti se bo dalo več.
sudo poweroff

ghaefb ::

_ghaefb

OrlyTM ::

ce bi biu macOS v prosti prodaji za vse pcje, bi njim sekira padla direkt v med, ce pa tega ne bodo nardil, pa na nogo.


se precej strinjam s tem.

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

borchi ::

ce bi biu macOS v prosti prodaji za vse pcje, bi njim sekira padla direkt v med, ce pa tega ne bodo nardil, pa na nogo.


če bi OSx86 bil za vse PCje lahko sekira pade v med al pa na nogo. če je OSx86 zaklenjen na apple hardver, sekira ostane v roki.

apple trenutno zelo dobro stoji in jim ni treba delat takih vratolomnih potez (tepst se z microsoftom). so (bli) že OSi drugih proizvajalcev, ki so bli boljši od microsoftovih (al pa vsaj na njihovi ravni) pa ni blo nič iz tega. microsoft office za OSX bi v trenutku zginu s prodajnih polic oz. bi dobil tako prioriteto kot ms office for linux ;-)

drugič, TribesMan je domneval, da se bo x86 apple občutno pocenil zaradi cenejšega cpu-ja in chipseta. hmm, tut če domnevamo, se jim stroški nabav za cpu in chipset prepolovijo (kar močno dvomim) in predpostavljamo, da ti stroški predstavljajo 1/3 prodajne cene (še bolj dvomim) povprečnega apple računalnika, bi se to na končni prodajni ceni poznalo za manj kot 10% (spet najbolj optimistična domneva, da polovico prihranka apple obdrži za sebe, pol pa ga podari kupcu). sploh pa, apple ne "prodaja" nizke cene ampak ________ (naj vsak apple uporabnik vstavi svoje razloge).
l'jga

OrlyTM ::

valda ... Apple za velike dnarje prodaja "cool faktor" :D

lp
ORlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

Road Runner ::

apple dobi denar od prodanega hardwara, torej če bi os x delal na vsakem x86 bi bil imel apple veliko izgubo

borchi ::

če bi prodali dovolj velik OSX licenc bi se jim splačalo postat sofver podjetje. očitno menijo, da je "windows world domination" verjetnejši kot "OSX world domination". in tako s hardverom "subvencionirajo" OSX. no, so tut ljudje, ki kupijo apple mašino zaradi OSXa. največ pa zaradi obojega.
l'jga

TribesMan ::

Apple je za moje pojme bolj software company, kot pa hardware company... Sicer so njihovi produkti hudo tehnološko napredni in predvsem dizajnersko precej pred konkurenco, sam dejstvo je da pečat macom dajo OS X in ne mašine. Pa tudi kakšnih blaznih zaslužkov Apple z mašinami tud nima... nenazadnje v zadnjem času njihovi iPodi prinesejo več denarja kot Maci.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Matev ::

heh ne poznate vrednosti mekov

če se mek sesuje si lahko to uporabnik zapiše - ker se to zgodi res redko

... dajte 10mekov in 10PCjev skupaj ter za trenutek izklopite tok - PCji se usujejo, meki pa lepo delajo naprej

določene stvari ima mek enostavno ustvarjene ua ljudi ki delajo in se ne igrajo z računalniki

delo = denar

TribesMan ::

Matev spet bučke?

Povej mi po čem sklepaš da se bodo PCji usuli Maci pa obdržali?

Jest trdim da z res _kvalitetnim_ napajalnikom noben PC ne crkne če napetost izgine za eno sekundo :> Moj se ne...

Sicer pa če elektrike zmanjka za dlje se ne bo noben obdržal... razen laptopi...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Tic ::

To je blo zanc pri nas. Je elektrike zmankalo za trenutek, server se je usu (neka stara kista), moj pc je pa delal naprej. Pravtako so utripnile luči ;)
persona civitas ;>

Tic ::

Pa to lepo deluje pod VM ...


Kaj je VM?
persona civitas ;>

OrkAA ::

vmware

Tic ::

OrkAA majstr :)
persona civitas ;>

Matev ::

slučajno delam v reprostudiu in imamo pol mekov in pol PCjev
ter dnevno doživljam razliko med meki in pcji

TribesMan ::

Matev jah kaj pa kupujete cenene PCje... Kupi firmo pa bo vse delal... ;)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Matev ::

ko bi bilo tako enostavno
za pcje pa nikol ne veš

mek pa ni nikoli cenen ali slab ... 100% zagotovilo kakovosti

TribesMan ::

Nevem... HPji in Compaqi ponavadi zelo dobro delujejo, če le kupiš bussines rang izdelkov... Povprečno comtronovo sranje seveda ni za primerjat z maci... ;)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

IceIceBaby ::

Malo off topic, ampak sem mal pogledal cene pa vidim da kakšen IBM ali HP ponuja precej manj kot Mac Mini za podoben denar.

Pri enaa sem gledal recimo tole:

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Za podoben denar (157k sit) dobiš Mac Mini z 80gb diskom, 512mb rama, wifi, spodobno grafično, bluetoothom in CDRW/DVD pogonom.

Torej, če kupuješ brand računalnik v tem razredu je Mac cenejši :)

borchi ::

js, sam pri HPju dobiš zraven še miško s koleščkom IN tipkovnico!

beat THAT, apple :D
l'jga

mercutio ::

TribesMan ::

mercuito ja 126kSIT + 18kSIT za operacijski sistem in potem še +20% ne celoten znesek za državo (DDV se temu reče ;)) Torej 151kSIT brez OSa pa še 22kSIT za OS...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mercutio ::

TribesMan:

Dobro sem pozabil DDV: se pravi 127kSIT + DDV = 152kSIT.

Tukaj maš cenik Applov. Tisti, ki ga je gledal kst stane okoli 157kSIT, samo je pa res, da ima več RAMA pa še BT. Samo operacijskih sistemov ni treba zraven štet, ker tudi pri mini Mac-u ne piše, da bi bil vključen v ceno. OS X maš bolj proti koncu cenika in pride okoli 30 kSIT.

Tako, kupte pa kar hočte :D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple prenosnik z Windowsi 8.1

Oddelek: Pomoč in nasveti
204224 (2955) xrotek
»

Macbook Pro ali navaden prenosni računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5612666 (11322) Michaelosz
»

Psystar izgubil tožbo, Apple deloma onemogočil Hackintoshe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
877790 (6146) roli
»

program za videomontažo

Oddelek: Programska oprema
101585 (1354) opeter
»

Kupuijem računalnik, ki bo primeren za grafično oblikovanje

Oddelek: Kaj kupiti
324639 (3785) opeter

Več podobnih tem