» »

Problem z računalnikom - restarti, BSOD-i

Problem z računalnikom - restarti, BSOD-i

Jackal ::

Imam en čuden problem na računalniku. Sprobal sem že vse, kar mi je padlo na pamet a še vedno ni rezultatov - zato se obračam na vas - soforumaše.

Gre za računalnik z naslednjo konfiguracijo:
P4 2.4 (533MHz FSB)
1GB DDR Ram (no name)
Matična plošča QDI s čipovjem i845E
Radeon 9700 pro
3 diski+DVD-RW

Računalnik se večinoma uporablja za montiranje videa in pred nekaj časa so se začeli problemi - Računalnik se je namreč sredi dela kar naenkrat resetiral (nobene napake ali BSOD-ja) - enostavno, kot bi stisnil gumb reset. Težave so se tako vedno bolj stopnjevale. Ugotovil pa sem, da je v trenutku, ko se restarta vedno velika uporaba diska.

Sprva sem za težave sumil 250W no name napajalnik - sem ga zamenjal s 353W Enermaxom - kak dan je bilo vredu, potem so se težave spet ponovile.

Spustil sem skozi memtest86, pa je brez vsake napake. Pognal sem tudi 3Dmark 2003 in 2005 - tudi brez napake ali kakršnihkoli anomalij.

Na koncu sem posumil kakšno napako na diskih (Maxtor 80GB sistem, IBM 30GB Programi, IBM 120 GB Backup). Na drugem računalniku sem naredil bakup vseh diskov in diske low level formatiral.
Pa se težava še vedno pojavlja - namreč pri namestitvi windows-a se mi pokaže BSOD z opisom napake: PFN_LIST_CORRUPT - po brskanju po internetu sem ugotovil, da naj bi to pomenilo pokvarjen ram (ampak memtest86 ne pokaže nobene napake).

Računalnik se ne pregreva - diski so hlajeni z ventilatorji, sicer pa je v računalnik zmontirano vodno hlajenje, tako da najvišja temperatura procesorja ne preseže 40°C.

Počasi pa mi že zmanjuje idej, kaj bi še lahko bilo narobe, zato bo vsak predlog dobrodošel.
  • spremenil: Jackal ()

Daedalus ::

Hja, naj bi bla z ramom povezana težava... Probaj dobiti drug ram za testiranje, pa poročaj. Obenem ma zadeva glede na tole možen izvor tudi v gonilnikih. moj nasvet - poberi vse, česar računalo ne potrebuje za normalno delovanje ven, pa poskusi winze naložit. Se pravi not ostane grafična, ram, plata, procesor. Če je kje kaj integriranega izklopi. Če gre inštalacija skozi pa potem eno po eno zadevo dodajaj, pa boš pogruntal, kje se sesuje.

Kolk časa si pa testiral z memtest? Ene napake se pojavijo šele ob več loopih...

Evo še nekaj...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Jackal ::

Hvala za hiter odgovor!

Točno to tudi zdaj počnem... Vse, kar ni nujno potrebno sem zmetal ven, pa nalagam windowse. Bom pa probal še z drugim ramom.
Bi pa po moje bilo dobro dobit tudi kak novejši bios za to ploščo (trenutni je datum december 2002)

Daedalus ::

Jap, kak novejši bios bi tud znal rešiti kako težavo...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Jackal ::

Oskubljen računalnik ima enake simptome kot prej. Zdaj nalagam še z ramom iz drugega računalnika (BH-5 - samo en 512MB modul - prej sta bila dva 512MB - en PQI, drugi VM - oba DDR333).

BIOS že mogoče da bo rešil, samo čudno se mi zdi, da se je kar naenkrat začela pojavljat ta napaka. Po moji logiki bi potem morala biti prisotna že od vsega začetka.

Jackal ::

Prišel sem do par zanimivih rezultatov. Namreč:

- s starim ramom (PQI v 1. slotu, VM v 2. slotu) mi je vrgla namestitev Win. BSOD še pred nastavitvijo tipkovnice.
- z BH-5 ramom (1 sam 512MB modul v 1. slotu) uspešna namestitev Win.
- z BH-5 ramom (2 modula po 512MB - zaseden 1. in 2. slot) uspešna namestitev Win.
- s starim ramom (VM v 1. slotu in PQI v 2. slotu) uspešna namestitev Win.

U glavnem swašta... :\
Za konec bom vseeno naložil še najnovejši bios, pa bomo videli kako se bo potem obnašal računalnik pri obdelavi videa.

Daedalus ::

Mogoče pa je kak slab kontakt kje v slotu 1, ala pa samo čudno vedenje elektronov...tud to se dogaja:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BSOD pri novem računalniku

Oddelek: Strojna oprema
221467 (1322) Old Spice
»

Nekaj je hudo narobe - BSOD, resetiranja

Oddelek: Pomoč in nasveti
81248 (1090) bozicek
»

DDR ram z Samsung TCCD chipi! (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Navijanje
61134389 (18807) Tilen
»

memtest86 mi najde error

Oddelek: Pomoč in nasveti
191957 (1684) Brane2
»

Iščem dobre - res dobre RAMe (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1308777 (6505) WhiteWolf

Več podobnih tem