» »

Inštalacija programov v SLACKWARE-u(vodič)

Inštalacija programov v SLACKWARE-u(vodič)

civic_ ::

Nekateri menijo da je največji bav bav inštalirati programe v linux-u, da ne govorimo o Slackware. O katerem kroži mit da je težak za uporabo.Zato sem jaz sam začetnik napisal majhen vodič:
uzel sem kar SLAX live cd.

Inštaliral bom krusaderja (kot total commander za linux) (download na spodnjem linku)
povleci

Program povlečemo in damo v mapo root!
Odpremo konzolo in vpišemo: pkgtool
odpre se nam tole:


Samo nam najde kateri paketek(mora biti v root)
z enter potrdimo YES

Če datoteke nimamo v /root (raje ne spravljajmo v root)
izberemo OTHER in napišemo natančno pot.
npr. /home/berac/krusader-1.60.0-i6

IN INŠTALIRALI SMO!

Kako pa dostopamo do tega programa?

Odpremo konzolo in vpišemo:


Potrdimo z ENTER

ALI:
Poldi112 je dodal: Kliknemo na desni gumb na K, menu editor, new, za ime vpises krusader, v command das pot. evo tako zgleda:


In odpre se nam:


Če pa nimamo .tgz ampak RPM napišemo v konzolo:
npr: rpm2tgz /home/berac/BitTorrent-4.0.2-1.noarch.rpm

Tale ukaz nam torej spremeni v .TGZ, ki ga potrebujemo, nato lahko z prej opisanim postopkom inštaliramo.

Enostavno kot pasulj.
Takšen sistem imajo vse slackware distribucije. Če želite le probat lahko zaženete slax live cd.
  • spremenil: civic_ ()

BigWhale ::

Ce bos to malo lepse spisal, bi lahko naredili sticky temo iz tegale...

Poldi112 ::

A ni lazje z slapt-get?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

civic_ ::

Res je lažje z up-get ampak tam imaš omejeno število programov.

Poldi112 ::

Sorry ker ti tezim, ampak osebno bi se mi zdelo pametneje, da bi tar.gz dal kot alternativo. Pa se kratka navodila kako dodati bliznjico v K meni, ker laufanje iz konzole ni ravno udobno
(desni gumb na K, menu editor, new, za ime vpises krusader, v command das pot (tisto kar v konzoli izpise "which krusader").

Pa se vprasanje. Zdaj ko imas krusader-ja - ali se ti bo posodobil, ko bos dal ukaz, da se ti sistem posodobi (ki ga slack-ov packet manager verjento ima)?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

civic_ ::

Hvala Poldi12, tvoj predlog sem dodal v prvi post zaradi preglednosti.

Gandalfar ::

A to tudi dependencye razresuje?

SasoS ::

'installpkg packetname' je meni še boljša alternativa. Drugače pa inštaliranje že narejenih paketkov ni nobena umetnost. Bolj je meni pri slacku všeč kako enostavno je kreirati svoje pakete (sorry, ampak pri rpm spec fajlih se meni vedno nekaj zaplete :P):

tar -xzvf packet.tar.gz
cd packet
./configure
make
su
make DESTDIR=/slackpack install (še prej naredimo direktorij /slackpack ki bo služil kot temp)
cd /slackpack
makepkg -l y -c n packet.tgz
installpkg paket.tgz

:D

Ne, slack packeti nimajo nobene informacije o dependencijih. Če kaj nimaš pač ne bo delalo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

Nerdor ::

Zanimivo je, da še nobeden ni predlagal Arch Linux. Slackware based distro, ki ima razvito paketno orodje v ukazni vrstici imenovano "pacman". Kar je okrajšava za packet manager.
Primer uporabe!? "pacman -i ime_paketa" (pacman omogoča, da se popravijo dependency-i. Dejstvo pa je, da ne bo pacman izšel v grafični obliki za X. Razen, če ne bodo uporabniki sami kaj sprogramirali)

Zanimiv začetek s slikami. To mi je všeč, predvsem zato, ker Slack kot Arch uporaljata BSD način postavitve datotek in zagonskih skript. 0:)

PS: Arch linux je bil napravljenm, da deluje kot Slack, s svojim lastnim packet managerjem, ki bo odpravljal dependency-e pri inštalaciji paketov. Podobno kot slapt-get, vendar z večjim naborom paketkov in bolj suvereno s dependency-i.
... for lifetime!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prednosti/slabosti odprte kode/Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
866190 (4792) Poldi112
»

Linux - Nasveti (Aplikacije. Zascita,..) Problemi (Aplikacije se ne zaganjajo!)

Oddelek: Operacijski sistemi
181463 (1227) HriBB
»

Povezava(Namestitev) Interneta na Slackware PROBLEM !!??

Oddelek: Omrežja in internet
51441 (1389) SasoS
»

Linux File Manager - Konqueror (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
753779 (2995) d0rK
»

Izdan Slackware 10.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
113009 (3009) union

Več podobnih tem