» »

celeron 800/900

celeron 800/900

Podurkac ::

Kerga celerona se da bolj navit?

AtaStrumf ::

Ma ti Celeroni II so ti vse isto sranje. Skoraj nima smisla navijati, za kaj drugega kot preganjanje dolgčasa, ker imaš tudi ko je navit še vedno beden procesor. Čimprej presedlaj na Pentium III.

gujs ::

Jst mam celerona 800 pa sm ga spravu na 1066 čiz brez problemov pri nap 1,80 (defult 1,75). Z boljšim hlajenjem gre pa sigurno še dost več.

Marjan ::

mislm štrumf ej, ker odgovor... :(

naceloma se da celeroneII z nizjimi frekvencami bol navit, ni pa nujno, je cist od srece odvisn...

jest sem dobu CII 566 tazga k se "full slabo" (no ja) navija, gre mi do 780MHz stabilno, baje gre drugim do 850Mhz.

Tko da ce sta cen podobni kup rajsi 900Mhz.

AtaStrumf ::

Ma Marjan, če je pa res. Jaz sem imel Celerona 677 MHz pa sem ga šel čez en teden zamenjat za Durona 800 in razlika je bila 100%. Celeron 677 je delal isto kot prejšnji PII 350. Duron pa je bil kot dan in noč napram obema. V dobrem smislu. Sorry tko je! Naredita Memory Benchmark v SiSoft Sandri pa ga ojavita pol vama pa jaz dam moje rezultate (kot slikico), da ne bo kdo rekel da si zmišljujem. Vsaj 4x več bom imel.

Marjan ::

verjamem, da je res, samo Podurkac je vprasal kerga cel. se da bol navit, o nobenem duronu ni blo govora.


To je tko kot, da bi se pogovarjal o motorjih ker je bolš, pol bi pa en Štrumf uletu pa reku: Kaj češ z motorjem delat, kup raj avto!
:P


In, navijanje CII se pozna!
Tistih testov ne laufam vec ker so otrocji, vem pa, da mi seti paketek nardi dosti hitrej pri navitem procu!
priblizno:
-> 566MHz - 11ur
-> 770MHz - 9ur

burekar ::

Oj, Atastrumf, jets mam pa glih obratne izkušnje.
Duron700@950 mi leti dost manj kot pa Celeron2 700@1176. Pa še celly se velik manj greje. In sandra pravi, da je tok hiter kot athlon 1200, čeprav sem ga realno primerjal samo z athlonom 900 in je bil moj res za približn 30% hitrejši.
Ne vem no, jst mam kr krompir z mojim celeronom. Treba je pa vedet, da je ogromno tud odvisn od osnovne plate in pa pravilne namestitve gonilnikov, hlajenja...

AtaStrumf ::

Burekar rad bi slišal cifre. koliko ti navrže SiSoft Memory Benchmark. Meni cca 500/600. Točneje ti povem kasneje ko preverim.

AtaStrumf ::

Da si najprej razjasnimo nekaj okrog SiSoft Sandre. Res je da večina njenih testkov ni ravno pretitano cenjena, kar pa ne velja za Memory Benchmark, saj ga precej radi uporabljajo praktično vsi. Če mi kdo ne verjame naj pogleda kakšen test čipovja na Anandtechu in sorodnih straneh. Sedaj, ko smo si to razjasnili pa so tu moji rezultati dotičnega testa.
503/596, 3D Mark 2001 pa mi je dal pri nenavitem GF2 MX z det. 12.42 2224 točk, pri navitem GF2MX na 210/220 (proc/mem) pa 2565 točk. Vse to pri nenavitem Duronu 800 (6x133)!
Pa še slikica:



Gre za nenavit Duron 800 na 133 FSB-ju in PC133 CL2 RAM-om .

Ko sem se malo lotil navijanja pa sem pri Duron 800@1015 (7x145) dobil 577/662, 3D Mark 2001 pa 2312 točk, pri nenavitem GF2MX, torej pri 175/183 (proc/mem)!

Če pa sem oba navil: Duron 800@1000 (7,5x133) Turbo CL2 Ram GF2MX 210_220D Det 12.41, pa mi je 3D Mark navrgel 2674 točk.

Kar se hlajenja tiče sem imel na Durončku Volcano II, na GF2MX pa standardnega, nemodificiranega Blue Orba. Nič posebnega torej.

Drugače pa moj računalnik zgleda takole:

Abit KT7A Moterboard (VIA KT133a)
AMD Duron 800 CPU at 133 FSB
Volcano II Cooler
Deskstar 75 GXP 45GB 7200 HDD, ki bo kmalu 60 GB IBM IC35
Macase 300W
WIN98SE
512 MB PC133 CL2 RAM
TEAC 32x CD ROM
TEAC CD-RW 4x4x32
SB Live! 1024
Hercules 3D Prophet II MX 32MB (GeForce2MX) + Blue Orb
U.S. Robotics 3 COM 56k WIN voice Int Modem

No tako. Sem se malo potrudil, da ilustriram celotno situacijo okoli navijanja GF2MX in vloge procesorja pri izboljšavi performans grafike.

p.s. A vidite sliko? Ne vem, če sem jo dobro vstavil.

MadMax ::

Slika bi sla bolje v javnost, ce bi jo uploadal na kak server in nato linkal, ne pa iz svojga mlincka za kavo:D

btw: ze C2 566 je veliko hitrejsi od P2 3508-)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

AtaStrumf ::

A pol se slikica ne vidi. Drek! Kam pa naj bi jo upload-al?

AtaStrumf ::

No kva je zdaj!? A ko so začele cifre govoriti, ste se pa vsi v zemljo ugreznili al kva?

Boeing 757



p.s. A to slikco vidite?

Hitman- ::

Pomoje se bol navija c800, to mi je reku en k dela v megahitu...das ga na 133 in naj bi brezhibo delal na cca 1060 :)

Tzar ::

900-ka gre na 124Fsb, se pravi 1112MHz. Je pa zato enen 5k dražja od 800-ke.
Pa še tole, zej k mam navit tanov proc na 900@1,1G in WinFast GF 2 PRO 32Mb DDR, mi 3D mark 2001 pokaže 3028markov. Prej sem ga s 700@875 mi je pokazal 2450 markov, tko da se kr precej pozna.
lp
Življenje je lepo!

Bx ::

Atastrumf:
COMP:
Abit BX133 raid,
Celeron2 633@950,
RAM 64MBpc100+64MBpc133,
V3_2k @ V3_3k,
Seagate 20Gb 5400

2418 3Dmarkov
to je blo cca. 1/2leta nazaj pa je še vedno to slab rezultat,
so mel drugi s podobno cfg dost več pik..

Bx

AtaStrumf ::

Kako pa vam kaj delajo Project IGI in pa Hitman? A vam kaj šteka na Celerončkih? Pa če imaš GF2 Pro pol logično da bom imel več kot jaz z GF2MX, saj je Pro 2x močnejša! Nimaš pa niti približno 2x več pik.

Drugače pa me bolj zanimajo vaše točke pri SiSoft Sandri Memory Benchmark-u. Jaz Imam:

Duron 800@800 (6x133) MEM Bench. 503/596
Duron 800@1015 (7x145) MEM Bench. 577/662

AtaStrumf ::

No ker ste vsi nekam poniknili, bom jaz nekaj novega napisal. V vmesnem času sem imel priložnost testirati Pentiuma III 833 (133 FSB) z SiSoft Memory Benchmarkom in je navrgel cca 300/400. Me res zanima koliko navrže celeron. No, naj nekdo že enkrat pove. Moj bivši Celeron II 633 je zmogel borih 100/110, a je bil še na 66 FSB-ju.

mobisuxguru01 ::

čak da plato nazaj dobim pa ti povem, ampak mislm da sm mel ene 273/340 al neki tazga na 85 FSBja, nism pa zihr, aja C700

Samson ::

No, Ata Smrkec, ker toliko kricis in se kurchis, sem za foro pognal sandro, ki pa tko by de mimo nikol ne verjem, da je kaj prevec sigurno:
523/481 ram,3096/1712 cpu in pa multimedia 6254/7619. Masina pa je naslednja: Abit st6 raid, celeron 800 (box) OC na 1120 (140 FSB), pa original voltaza. Hladilnik je orb3 CU ne 7200 ker je preglasen ze tale...:)

Sicer pa tolk kricis glede prenosov rama, nimas pa verjetno razciscenih pojmov, da je sicer prenos glede rama odvisen od nabora cipovja in nikakor ne procesorja...Je pa res da tudi procesor nekaj pripomore...Ce pa se vedno trdis, da je duron toliko boljsi, kar verjamem da gledano u celoti tudi je, ampak glede segrevanja pa tudi precej slabse kot intli. Kle se lahko kregamo kot v starih casih, kaj je bolje Spectrum ali C64...Eni smo pac privrzenci Intla, drugi AMD-ja.Sam sem sicer prej razmisljal o AMD, pa sem obupal ravno zarad pregrevanja.Da bi dal pa se vodno hlajenje noter pa niti nimam volje. Ko pa se mi bo dalo se en majcken navijat tegale celerona, pa ti bom se javil dodatne rezultate, sam cas si morm uzet in se mal poglobit, ker sedaj laufa na default voltazi na 140 FSB....
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

AtaStrumf ::

No ti tvoji rezultati so presenetljivo visoki. No nenezadnje si navil FSB na 140, ker je bistveno več od mojega Celija 633, i je delal na 66 MHz. Tisto je bilo res porazno. Imel pa sem huda platko in sicer ABIT SA6R (i815) imn sem bil zelo razočaran da potem ko sem plačal 80k SIT mi ni delalo nič bolje kot prej z Pentiumom II 350. No sedaj si ustvarjam malo boljšo sliko o celeronih, ko berem te vaše poste. Moral bi to videti osebno da si se prepičal, ampak nenavit PIII 833 BOX da samo cca 300/400, moj duronček 800 pa za tretino cene cca 500/600. Glih cena je tist hudič tukaj. Zakaj bi plačeval k zmešan, če pa ima AMD boljši procesor od Intela. Tudi nov Athlon XP 1.53 GHz je boljši od Pentiuma IV na 2 GHz, pa še najbrš ne bo koštal 200 000 SIT. Ja imaš prav da je veliko odvisno od čipovja ampak moj Celeron II 633 je na Intelovemu lastnemu i815 čipovju dal ven samo 100/110. Tega ne bom nikoli pozabil!!! Zdaj ko je Intel Celeronom navil FSB na 100 so ratali dosti boljši, ti pa si mu navil na 140 kar pa se že bistveno pozna. Spusti mu FSB na 66 pa boš videl kakšen jajc bo ratal. Pa ne mi bluzit da je čipovje glavno. Tu je glaven FSB, ki ga določata skupaj proc in čipovje in pri celijih je procesor in ne čipovje omejitveni faktor!!! Aja pa segrevanje ni tak velik problem, kot se tebi zdi. Jaz imam Volcanota II na mojem D800 na 133 FSB-ju in se mi sicer ogreje tudi do 50 C med igro, ampak P III z BOX hladilnikom se kolegu med internetom greje do 53C. Aja pa še to bi povdaril. Jaz imam na nenavitem D800 več točk kot ti na do konca navitem Celeronu! Pa manj denarja sem dal zanga. ( če bi ga istočasno kupila seveda).

Samson ::

Hja....ce imas na plati 133 MHz ram, in gonis procesor na 100 ali bog nedaj 66, potem so kle porazni rezultati pri prenosu glede ram-a. Ce pa das 133 fsb, se pa pokaze prava zmogljivost cipseta. Ce pa ti pravis, da imas boljse rezultate na nenavitem duronu 800, kot jast na celeronu 1120, potem si pa medicinski fenomen-nimas namrec mozganov (sorry za zalitev, toda trenutno ne najdem boljsih besed). Z racunalniki se ukvarjam ze zelo dolgo casa, pa taksne izjave se nisem slisal, ne videl. Na koncu koncev pa dej ti sestej tvojo plato in procesor, pa potem mojo plato in procesor...Kaksna je razlika-izredno majhna, kajti plate za amd so se vedno drage..:(
Da pa nebo zgledal, da sem prepameten, prosim tukaj prisotne sotrpine, naj za foro spustijo sando in napisejo kle rezultate. Namerno sem rekel sandro, ker jo toliko zagovarjas, jast jo pa vzamem mal z rezervo. Kar pa se tice mojega celerona ki dela na 140 fsb, mi je pa prav zal da se tvoj duron ne deluje na isti frekvenci:(( Pac nekateri imamo celerone, ki delajo na 140 ali se celo vec (bi treba probat), nekateri pa durone na 100-133 odvisno od osebka. In na koncu tegale dolgega posta bi ti rad povedal se mojo temperaturo procesorja: 32 frajlauf, 45-47 full obremenitev....Sedaj pa se enkrat preberi svoj post in se pocohaj po glavi....Pa brez zamere glede zalitve...:)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

VASkO ::

duron lahko dela na kolkohoces fsb, ker mu mnozilnik lahko tudi zmanjsas, ha pa sem te...

Samson ::

Res Vasko, toda kot je on omenil, naj bi njegov duron delal po defaultu..:)
Citiram: Jaz imam na nenavitem D800 več točk kot ti na do konca navitem Celeronu! Pa manj denarja sem dal zanga. ( če bi ga istočasno kupila seveda).


LP
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

VASkO ::

tudi to je res, ker kt133 cipset ima pri 100mhz FSBju okoli 450/550 mem scora v sandri, pri 140mhz pa ima ze ziher 540/670, torej ima boljsi score, kot ti na celeronu

AtaStrumf ::

Vasko hvala, da si me podpru, da mu ne rabim še enkrat vsega razlagat, tebi Samson pa predlagam, da si še enkrat dobro prebereš vse poste v tem treadu pa se pol TI malo počohaš po glavi. Močno dvomim, da si pozorno prebral kar tu piše (ali pa imaš zelo kratek spomin) in kar sem jaz tu napisal sicer nebi takih neumnosti kvasil.

Samo da te malo opomnim preberi moj post z dne 28.09. 2001 pa boš videl da sem navil durona na 145 FSB-ja pa še moje točke si oglej v Sandri, pol pa se počohaj saj veš kje... Pa brez zamere.

cyber ::

Jao tu se pa greste pravo vojno, kar se tiče procesorjev pa čeprav je bilo le govora o procesorju ki se da največ navit.Kolikor vem se dajo vsi dober navijat,če le imamo dobro plato ki nam to dopušča.
Mislim da memory benchmark je precej odvisen od plate ki jo poseduješ ter fsb na kater procesorček tikataka in tu ne igra vloge al je to amd al pa intel,če nekomu uspe pač spravit fsb na 150 pa ni važen al je to intel al pa amd ima pač toliko večji memory seveda če ima tud dobro plato.
Nazadnje data le ustrezna plata in velik fsb dober in visok rezultat memory bencmark,procesor nima nikakršne veze s tem.
Sicer sam osebno zagovarjam intela in ga vedno bom.

AtaStrumf ::

cyber ne mi zamerit, ampak se mi zdiš zelo konzervativen. Nisi odprt za nove ideje kot je AMD in SIS ipd. Te stvari znajo biti zelo dobre. Vem da ko sem jaz prešaltal iz Celorona na Durona sem bil navdušen. Mogoče bi moral tudi ti probati in se ne ustaršiti malo višje temperature ali občasnih problemov. Jaz sem uspel vse probleme odpraviti in nebi moje Abit-ke z Duronom 800 zamenjal niti za i815 platko z 833 MHz Pentiumom III. Ma še P IV trenutno ni zrel za nakup. Najboljši intelov Proc (P IV 2GHz) popuši proti AMD-jevemu Athlonu XP na 1,53 GHz. Zdaj pa se malo zamisli. Če mi ne verjameš preberi tole. Pa Ahlona čakajo še zanimive izboljšave (0.13 in SOI) v kratkem, tako da poskušaj imeti bolj odprto glavo za te stvari, pa boš po možnosti imel potem tudi boljši računalnik (AMD + VIA ali SIS ali nForce):D.

cyber ::

Ja atastrumf vse lepo in prav,ampak jaz nisem ravno za amd ker že z samim nakupom se soočiš z preveliko temeperaturo ko je računalnik še čist nov pa ti frizne že na začetku in ne veš zakaj in sistem sploh ni navit pa imaš tam okrog 50 C al pa še več. Na intelu se nikol nisem sočil s takšno temeperaturo, pa sem ga navijal svojga celorončka spravim na 633 @ 1000 pa mi še zmeraj drži temeperaturo na maxi 35 C full obremenitev ,drugače ga imam na 980
Sicer moj nov sistem bo verjeten P4 tam okrog 1.5 pa do 2.0 in verjeten abit th7 raid
Sicer vsak ima tist kar mu najbolj ugaja in mi je vseen al je to amd al pa intel.
Sicer ne moremo vsi imet sam Intelov al pa amd-ejev to je razumljivo konkurenca more bit, če ne bi bilo konkurence bi vsi imeli sam shit robo ker ne bi bilo hitrega napredka v računalništvu.

AtaStrumf ::

No prav ti kar plačuj Intelu za P IV, samo ti predlagam da raje kupiš kakšnega Northwooda (P IV v 0.13 mikronski tehnologiji), ker drugače ti bo sigurno žal. Boš imel 512 kB L2 Cache-a namesto 256 kar bo najbrš zelo pomagalo P IV-ki. Jaz pa bom nabavil lepo Athlona v 0.13 in na SIO pa bomo videli kateri bo hitrjši on zmrzoval. Pomoje se ti novi Athloni ne bojo več toliko greli in zato tudi ne toliko zmrzovali. No saj bomo videli, samo pomoje bom jaz dal manj denarja za več muske in še konkurenco bom podpiral, ti pa monopolizem.

Brane2 ::

Samson:

>No, Ata Smrkec, ker toliko kricis in se kurchis, sem za foro pognal sandro, ki pa >tko by de mimo nikol ne verjem, da je kaj prevec sigurno:
>523/481 ram,3096/1712 cpu in pa multimedia 6254/7619. Masina pa je naslednja: >Abit st6 raid, celeron 800 (box) OC na 1120 (140 FSB), pa original voltaza. Hladilnik >je orb3 CU ne 7200 ker je preglasen ze tale...:)

Jebemti Intla ! Mam Celerona 1100 in bistveno slabse rezultate od tebe. To pa ocitno zato, ker sem kupu plato z i815 chipovjem!

Resda imam jaz 100MHz FSB, ti pa 140, vendar so moji rezultati za memory benchmark slabsi od tvojih, tud ce jih delis z 1.4 !
Imam namrec 285/314. To se pozna tud pri ostalih testih, vendar jasno ne tolk. Tako je moj CPU benchmark 2905/1471, MMX-SSE2 pa 5969/7298.

Aja mashina je 1100MHz Celeron, 512 Mb RAM, Geforce 2 MX400, Plata I815EEA.

Mah, sranje. Se posebej, ker sem sel za Intlovimi platami zaradi kao neke kakovosti...

Brane2 ::

Khm, khm...
Pol sem su gledat
pod havbo in odkril, da imam RAM samo PC100 !Ceprav to ne bi smelo sploh
vplivat, ker ima tudi moj  Celeron samo 100 MHz FSB, torej ne bi mogu
hitreje dostopat v pomnilnik pac zaradi svojega FSB. Se zmeri je videt, da
je cipovje za intelove plate po narocilu dela Crvena Zastava...

Samson ::

Kot sem reku u postu zgoraj, vzami Sandro z rezervo. Sicer pa ce pogledas, da je moj FSB 140 je se tole nekaj prineslo k rezultatu. Sicer se pa niti ne sekiraj, kajti tile testi so itak sam kao za foro, ce mene vprasas :o)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

AtaStrumf ::

Samson ti testi niso za foro, ampak pokažejo teoretične zmogljivosti, ki se v praksi lahko izkažejo precej drugače, ker pridejo vmes razni faktorji kot so gonilniki in pač programska koda, ki je lahko enemu procesorju oz. gonilnkom bolj po godu kot drugemu. Zato je res treba malo paziti pri interpretiranju takih rezultatov, nikakor pa ne bi rekel da so za foro, ker potem dvomim, da bi jih uporabljali za teste na straneh kot sta Anandtech in Tom's Hardware. Treba jih je pač znati brati in gledati kot to kar so.

Brane2, ti pa si lepo zamenjaj svoj PC100 Ram za PC133, ker je sedaj ram tako zelo poceni da je groza (cca 9.000 SIT za 256 RAM-a) in navij celerončka kolikor bo pač šlo skupaj z RAM-om. Ne vem katero platko imaš in kakšne so tvoje opcije za navijanje, tako da to boš moral sam pogruntat, samo zavedaj se, da ker imaš Celerona 1100 je tvoj množilnik 11 kar je dosti slabše kot Samsonov, ki je 8 in lahko on posledično za isto končno frekvenco uporabi dosti večji FSB in ima zato hitrejši računalnik, kjub isti frekvenci delovanja. Če se pa že celeron ne bo hotel kaj prida naviti, ker je že itak precej navit s strani Intela, pa vsaj RAM dvigni na 133, kar se bo tudi zelo poznalo. Samo za to pa boš potreboval nov ram, ki pa je tako zelo poceni, da se nebi pretirano sikerial za to. Pa več kot 256 MB ne rabiš.

Imam pa še eno splošno izjavo za v ta thread. Tekom tega pregovarjanja z vami, ki imate radi celerončke sem se nečesa zavedel. Ti celerončki od 800 naprej niso več tako hudo sranje kot je bil moj pri 633. Trik je v tem da imajo od 800-tke naprej FSB na 100, kar jih je bistvenp izboljšalo....OČITNO. Sam sem mislil da jim tudi to ne more kaj prida pomagati, a očitno sem se motil. Ravno včeraj sem podrobno prebral primerjavo med Celeronom 1200 (Tulatin 0.13 tehnologija) in Duronom 1100 na Tom's Hardware. Če vas zanima kliknite tu. Ta novi hudiček od Intela celo prehiti Durona v programih, ki so tipa Office a pušne v igrah in vsem ostalem, kar mislim, da se prej opazi in bolj rabi kot kako dolgo se ti en dokument odpira. Ampak neizpodbitno dejstvo ostaja, da Celeronček ni več tak jajc, kot je bil ko sem ga imel jaz in moram se vam zahvaliti, da ste mi odprli oči. Sedaj ne bom več pisal gluposti o stvareh o katerih pravzaprav nisem niti kaj dosti vedel, ker sem jih že davno nehal spremljati, ker sem pač mislil da niso vredne da bi jih. Ampak na koncu koncev imam še vedno raje Durona in tudi Tom s Tom's Hardware se strinja z mano. Za tolk mal denarja dobiš ogromno muzike, kar žal ni res za Celerona, ki te stane dosti več, a ne špila tako dobro, razen če cel dan Word in Excel nabijaš:D.

Za konec pa še Tom-ov komentar:

All in all, the AMD Duron 1100 remains uncontested as the most powerful and inexpensive upgrade CPU...

Brane2 ::

AtaStrumf:



>Brane2, ti pa si lepo zamenjaj svoj PC100 Ram za PC133, ker je sedaj ram tako zelo poceni da je groza (cca 9.000 SIT za 256 RAM-a) >in navij celerončka kolikor bo pač šlo skupaj z RAM-om. Ne vem katero platko imaš in kakšne so tvoje opcije za navijanje, tako da to >boš moral sam pogruntat, samo zavedaj se, da ker imaš Celerona 1100 je tvoj množilnik 11 kar je dosti slabše kot Samsonov, ki je 8 >in lahko on posledično za isto končno frekvenco uporabi dosti večji FSB in ima zato hitrejši računalnik, kjub isti frekvenci >delovanja. Če se pa že celeron ne bo hotel kaj prida naviti, ker je že itak precej navit s strani Intela, pa vsaj RAM dvigni na 133, >kar se bo tudi zelo poznalo. Samo za to pa boš potreboval nov ram, ki pa je tako zelo poceni, da se nebi pretirano sikerial za to. >Pa več kot 256 MB ne rabiš.

Saj se ne sekiram na isti dimenziji stvari, kot verjetno ostali v tem threadu. Svojo masino uporabljam v glavnem za posel. Q3A demo sem instaliru in ga dol butnu, ker te stvari so zanimive, ampak nimam casa zanje.
Zame je vazen velik hard disk ( da mam lahko gor datasheete itd. in se ne sekiram okrog placa na disku za različne projekte), hitrost kartice je v glavnem vazna za 2D aplikacije. Vrhunec vsega mi je Protel (risanje tiskanih vezij), ki je zajeban okrog resursov, ne pa tok kot Quake.
Kupu sem GF2MX400, ker je poceni in suva, "pa kad je bal nek je maskenbal" ;o)
Velikost RAM-a mi je tud vazna, da stvar ne uporablja SWAP ampak čimveč RAM. Pri autoroutanju kake platice ali pa delom s slikami, ki imajo parsto MB to postane zelo pomembno. Ce plata ne bi bla tako sranje, bi dal zdaj not tud 1.5 GB...

Ko sem nabavlju to masino, je bil Celeron 600 zlata izbira in tud plata se je zdela v redu (Intel 815EEA-ATX). Zdaj je stvar stara, pa se ne sekiram. Vsakih par let ubodem najboljse, kar si lahko privoscim.
Zaenkrat sem zamenjal CPU in Celeron 1100 dela cist O.K. Duron je verjetno hitrejsi, pa ne tok, da bi kar zamenju masino zarad tega.
Tud CPU sem zamenju bolj iz radovednosti, ce ga lahko friznem na 1.4 GHz kot pa iz potrebe.

Zamenjava para predvsem zivce, zato se bom v to spustu sele, ko bo viden (zelo) dober razlog. Ce bi recimo kar AMD sesul Intla ko kanto, bi cene vsem stvarem z "Intlom inside" postale zastonj. Torej bi ubodu recimo eno SMP plato, pa pocu dva hitra Xeona not.
Po moznosti bi to izkoristu se za to, da bi picu 2 HDDja po recimo 120 Gb gor. Nato pa se instaliru Linux kot primarni OS in ga okuzu z Winsi 2000 ;P Stvar mogoce ne bi bla najhitrejsa, a v primerjavi s sedanjo masino vseeno svinjsko hitra...

BTW: kar se spominske prepustnosti, ki jo folk tko zelo poudarja, ima ta lahko velik, majhen ali noben pomen.

Zaradi kar velikih CACHEjev se redko zgodi, da zahtevani podatki niso v CACHEju, ampak kje v RAMu. Razlika pa pride do izraza samo takrat. Pri programih, ki zelo veliko recunajo in malo delajo s pomnilnikom ali pa uporabljajo relativno majhne tabele je Celeron cist O.K., pravzaprav mogoce celo kdaj hitrejsi od P3. Tudi ce se dogajajo relativno kratki bursti vpisa V RAM, se hitrost vodila ne bo poznala, ker se vpisani podatki najprev vpisejo v CACHE, nato pa ta poskrbi da se podatki ob prvi priliki skopirajo v RAM. Ce procesor v tem casu ne bo spet "padel izven" cacheja, se nikjer ne bo poznalo, v katerem casu so bili skopirani v zunanji RAM, saj je procesor ves cas premetaval in mlel podatke, ki so bili v CACHEju in bi jih tudi, ne glede na to, kako hitro je bil prejsnji vpis skopiran v RAM.
Problemi se pojavijo samo takrat, ko so vpisi tako pogosti, da se prakticno stalno kaj prenasa kaj v RAM in iz njega in da doloceni procesi stalno cakajo na konec tekocega prenosa. Se takrat Duron ne bo kaj dosti boljsi, ce recimo graficna kartica zavira prenos.
Ker je treba iz slikovnega pomnilnika sliko tud kdaj prebrati in jo pociti na zaslon, se dogaja da RAM ni vedno na razpolago procesorju in mora nanj cakat. Duron bi takrat lahko samo "hitreje cakal".



Drug dober razlog za zamenjavo, vsaj zame bi bil nakup BISTVENO mocnejsega in generacijsko novejsega stroja. Recimo Itanium ali pa Hammer, ce bo vendarle kaj od tega a strogo na Linuxu...



AtaStrumf ::

Ja Brane2 zdele si e pa dubu "pants down" kot bi rekli angleško govoreči. Jaz sem misli, da ti špile nabijaš ne pa da rabiš računalnik za resno delo. Če delaš z velikimi slikami pol res rabiš veliko RAM-a.

Samo škoda da si kupil 1100 celerona, ker je ta novi 1200 že narejen v 0.13 mikronski tehnologiji in ima 2x večji L2 Cache (256 kb) in sploh ni več tako slab.

Je pa prednost Durona, da ima 4x večji L1 Cache kot Celeron in sicer 128 kb namesto borih 32 kb.

No če boš čakal na Hammerje in Itaniume, baje bodo Hammerji suval, kot ti praviš temu. Če bo cena ugodna bo najbrš našel mesto tudi v moji mašini. Če bom takrat pri denarju, ker jaz osebno zelo niham v debelini moje denarnice.

Brane2 ::

AtaStrumf:

>Ja Brane2 zdele si e pa dubu "pants down" kot bi rekli angleško govoreči. Jaz sem misli, da ti špile nabijaš ne pa da rabiš >računalnik za resno delo. Če delaš z velikimi slikami pol res rabiš veliko RAM-a.

>Samo škoda da si kupil 1100 celerona, ker je ta novi 1200 že narejen v 0.13 mikronski tehnologiji in ima 2x večji L2 Cache (256 kb) >in sploh ni več tako slab.

Mah, zaj* sem se. na Mlacomovem siteu sem enkrat vidu novost- Celeron 1100 ! Ker sem svojo 600-ko (ki sem jo danes prodal-bog joj dusu prosti) friznu na 900MHz in je delala, sem mislu, da lahko tud 1100-ko friznem.
Vendar jo je ze Intel. Ocitno gre ze isti material, kot so 900-ke, vendar malo bolj testirane, tako da se jih ni dalo velik stisnt.
Drugic pa, nedolg zatem so izdali 1200 MHz Mrkvico. Smiseln korak se mi zdi torej pocakat da Intel skripne naravne ali nasilne smrti in vzet XEON.
Mislim nardit svoj sub-0 hladilnik, a to bo iz ciste zabave, ne pa potrebe.
Ker naj bi stvar hladila tud pir in ne sam CPU na resni masini, bom predelal nekaj iz Gorenje-ve ponudbe, tam okrog recmo 40 litrov...


>Je pa prednost Durona, da ima 4x večji L1 Cache kot Celeron in sicer 128 kb namesto borih 32 kb.

Zato pa ima Celeron 4x širši L1 Cache. Mislim, da vsakic ko CPU vzame nekaj iz L1 cachea, pobere 256 bitov naenkrat vs. 64 bitov pri Duronu/Athlonu. Tud nisem ziher, a znal bi bit da imajo nove Mrkvice 2x 32 L1- ena banka za ukaze in druga za podatke...


>No če boš čakal na Hammerje in Itaniume, baje bodo Hammerji suval, kot ti praviš temu. Če bo cena ugodna bo najbrš našel mesto tudi >v moji mašini. Če bom takrat pri denarju, ker jaz osebno zelo niham v debelini moje denarnice.

AtaStrumf ::

Najbrš misliš 4x širši L2 Cache.... Rajt? 256 kb za Celeron proti 64 kb pri Duronu.

Brane2 ::

AtaStrumf:

>Najbrš misliš 4x širši L2 Cache.... Rajt? 256 kb za Celeron proti 64 kb pri Duronu.

Stvar nima veze s Kb oznakami, ampak z bitno sirino vodila.
Vsaka beseda L1 cachea ima 256 bitov pri Mrkvici, pri Duronu pa 64. Ker se cache polni s po nekaj zaporednimi 64-bitnimi grizljaji naenkrat (vsaj 4, ponavadi večkratnik) pomeni da se bo Mrkvicin L1 cache štirikrat hitreje nafilal, če je iskani podatek v L2 cacheju. Ce pa je v RAMu, ne pa tudi v v L2 cacheju, je Mrkvica najebala, ker mora ponj po pocasnejsem DRAM vmesniku, kjer je Duron 2X hitrejsi od P3 (133 MHz FSB) od nenavite Mrkvice pa 2.6 krat (100 MHz) oz. 4 krat (66 MHz FSB).
Zadnej cifre niso glih tocne, verjetno odstopajo za kak %, a so za vecino potreb zadost blizu...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri CPU mate in utemeljite zakaj? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23923324 (15104) 54j0
»

3d mark 2001 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
1017151 (6024) Doc
»

Kdo od vas ima ECS K7S5A?

Oddelek: Kaj kupiti
201281 (902) g0Run7
»

Inno MX400 64Mb TV out

Oddelek: Navijanje
191382 (1155) Binji
»

OC-anje ABIT KT-7A (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
704565 (3887) AtaStrumf

Več podobnih tem