» »

Deathstar - zaključek zgodbe z IBM 75 GXP diski

Deathstar - zaključek zgodbe z IBM 75 GXP diski

Ars Technica - Očitno je, da bo tudi to temno poglavje IBMove zgodovine dobilo svoj epilog. Verjetno še prenekateri bralec dobro pomni zgodbo s slavnimi Deskstari 75 GXP, ki so umirali kot po tekočem traku. Zgodba, ki je povzročila kar nekaj sprememb na trgu diskov (prodaja IBMove proizvodnje Hitachiju, skrajšanje garancije za diske na eno leto - ki so jo kasneje proizvajalci zaradi pritiska trga spet podaljšali) se počasi končuje. Svoj epilog je namreč dobila tudi leta 2001 vložena civilna tožba proti IBMu, ker je le-ta navkljub vedenju da ima 75GXP resne težave nadaljeval s prodajo le-teh in jih ni umaknil s tržišča.

Dosežena je bila izven sodna poravnava, ki:
1. IBM opere vsakršne krivde (napak pri izdelavi, slabe konstrukcije, laganja/prikrivanja podatkov), na drugi strani pa so
2. uporabnikom z dokazom da so izgubili podatke zaradi smrti deathstarja upraviči do 100 dolarjev povrnitve (Originalno besedilo: "Authorized 75GXP Cash Award Claimants" - hehe, nagrada in ne odškodnina, te pravniki [:D]). Če dokaza nimate ste upravičeni do 15% popusta ali kompleta 25 CDRWjev.

Jaz že iščem svoj disk in razmišljam kakšen dokaz lahko najdem, vam pa priporočam da oddeskate na arstechnico za malo več podatkov, bolj poglobljene podatke pa najdete tu.

28 komentarjev

motorc ::

100 dolarjev? Ni to nekam ... malo?

Jux ::

no ja.. še vedno lahko razmišljaš takole - pod garancijo ti zamenjajo disk z ekvivalentnim, in 100USD za do 75gb velik disk je še kr uredu dil.

Mene sam to skrbi, ker mam doma enga pokvarjenga 75gxp, sam ga nisem nesu na servis, nč, kaj naj nardim da dobim teh 100$.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

destiny ::

Glede na to koliko ljudi je imelo ta disk, zna bit zmnožek teh 100$ kar precej velik. Men so vsi pocrkal še v roku garancije (mislim da sem ene 3x dobil novega). Na koncu so mi pri mlacomu dali Hitachijevega, elektronika je pa pomoje še iz serije 120GXP.

nodes ::

no pa sm ob 400$......čez sedem let res vse prav pride

mam pa še dva 40GB ...crknjena razumljivo

8-O

borchi ::

prav jim je, ob vsem tem placu na disku.... pa niso mogli eule nekam "zapečt".
l'jga

poweroff ::

Hmm, če ne velja to samo za kupce v ZDA...
sudo poweroff

Ch4N93 ::

uporabnikom z dokazom da so izgubili podatke zaradi smrti deathstarja


ja če je crkno, walda da si izgubo podatke, saj pa nima nihče praznega diska v računalniku (ali pač :\ )
Ni nam lahko...

Matri[X] ::

Nekateri sploh nimamo diska v racunalniku.

MrStein ::

Ch4N93 : Ja ja, samo dokaži ti to na sodišču ! >:D
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Sicer pa je to itak samo za amerikanerose , tak da ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

cekr ::

Po toliko letih mi štirje diski iz te serije še vedno delajo tako kot na začetku-BP.
Mogoče pa imam samo srečo.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Z-lot ::

Ahahaha, "nagrade".

Ziga Dolhar ::

V angleški terminologiji se večkrat zasledi, da sodišče eno stranko "nagradi".

Ne "nagrade" razumet ozko v smislu radijskih nagradnih iger in teve-kvizov. Škoduje.
https://dolhar.si/

desperados ::

ja jst sm tako zgubu ene 2 samokolnice zripanih cdjev filmov in podobih traparij (no pa še 2letnika dnevnikov in seminarskih nalog iz serdnje šole);(((
vse kar sem dubu je biu pa nou disk;( in to še ibmovga

no zaenkrat še dela (takrat so mel že nouga lastnika)

Zgodovina sprememb…

mAsA ::

Moj pa še vedno dela!!! >:D
AMD Athlon(tm) 1700+@1.47 GHz, K7T266 Pro, DDR 512 Ram,
ATI Radeon 8500, 60+120GB HD, LG 775FT

Bistri007 ::

Meni je crknil 60GXP (3 plošče po 20GB) po pol leta in nisem bil prav nič vesel. Bekap, pa ja :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

BaRtMaN ::

Men sta 2 crknla oz. eden še crkuje in ga imam izklopljenga.

Je pa fino vedt, da so pri IBMu popustil. Na netu je krožil, in verjetno še kroži, en pdf z interno korespondenco, ki dokazuje, da so nadaljevali s prodajo kljub vedenju o slabi zasnovi.

Yohan del Sud ::

Ej, cela serija diskov 7200 od 15mb dalje je bila škrt, kako smo tale mrvica...
www.strancar.com

root ::

Ej Yohan del Sud 80GB disk serija 120GXP, pa hitachi 160GB sata 7K250 delata ko urica, bolše ko kaki Maxtor 120GB ko je pred kake pol leta dobo ful badsectorov al pa kr nekaj WD diskov od prijatlov ko so crkli kuj tak z nenada. Tak da ne mi vseh disko šinfat od IBM-a!!!>:D >:D

Yohan del Sud ::

Eh jebatga. Imam obratne izkušnje.
www.strancar.com

CaqKa ::

jaz vem, da po nevemkolko zelo dobrih serijah diskov, in eni ki crkuje, nebom ravno firmo zdaj poslal v večna lovišča.
ne spet sem kupil ibma.. 120 gxp 120 gb 8mb cache fluid bearing.. ni mi žal.
3 leta garancije.. naj crkne zaradi mene.. po treh letih bom itak novega kupil :)

Mate ::

To velja samo za kupce iz ZDA.

Me pa zanima, kaj je z diski iz serije IC35? AVVN je eden ze crknil, nekje pa imam se enga AVER, ki pa se tudi pocasi poslavlja.
Hum?....

tx-z ::

moj disk in macola sta se slabo razumela.....preživel je samo en.....ena.....macola :\ :))

seveda po tem ko disk ni več delal...
tx-z

Ziga Dolhar ::

Niti tolk pietete ne premoreš, zigam?
https://dolhar.si/

tx-z ::

jao kako pišš sm mogu it v slovar gledat kaj pomen pieteta :))

spoštovanja do česa? disk ni delu po 1mu mescu različnih probavanj pa pavze umes..
tx-z

Romčy ::

BARABE. Kake probleme sem jaz mel v Menteku da so mi ga zamenjali. Mogu sem se z vsemi skregat in pripeljat tržnega inšpektorja da so cedli. Neverjetno tega ne bom pozabu. Mater jim.>:D

Gandalfar ::

kolk tezko je bilo prepricat inspektorja da je prsu?

MrStein ::

Romčy, zdaj vsaj veš, kak se to dela :))

Pa detajle nam povej, kot je že Gandalfar vprašal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IBM

Oddelek: Strojna oprema
171153 (964) TheJack
»

IBM, kaj počneš?

Oddelek: Novice / Diski
111870 (1870) kuglvinkl
»

Umiranje IBM-ovih diskov

Oddelek: Strojna oprema
252189 (1245) windy
»

Kateri IBM disk?

Oddelek: Kaj kupiti
6849 (734) Daishi
»

konfig. sistema in nakup diska!!!

Oddelek: Kaj kupiti
141481 (1272) freejack

Več podobnih tem