» »

UTP kabel, 4 žice za mrežo, 4 so odveč, se jih da uporabiti za ISDN ?

UTP kabel, 4 žice za mrežo, 4 so odveč, se jih da uporabiti za ISDN ?

mrTwelveTrees ::

Stvar je taka... UTP / FTP kabel ima 8 žic... je res ? je ! :)

od tega služijo za prenos podatkov (za LAN) 4 žice (barve žal ne vem na pamet)
se pravi ostanejo še 4 žice... ki so "odveč"

zanima me, če bi lahko tiste 4 žičke uporabil za ISDN linijo ....

se pravi bi imel v enem UTP / FTP kablu računalniško mrežo in ISDN linijo ?

zdej pa vprašanje: MOTNJE da ali ne ? bi delovalo ?

razdalja je cca 20 m

imam tak prostor kjer ne morem vleči veliko kablov...

hvala za odgovore

crusader ::

Pomojem ni druge kot da probaš. Meni je npr delala 100mbit mreža prek isdn kabla, sam je bil kabel dolg okoli 10m.
Če pa bi delovalo vse prek enega kabla pa ne bi vedu :P Uglavnem poročaj ko nardiš. :))

sloxl8 ::

mr12trees:
da se in deluje brez problema. Sam imam tako razpeljano celotno omrežje/ISDN po hiši (več kot 50m kablovja). Edino, kar moraš paziti, da kable pravilno povežeš. Če boš priklopil ISDN na mrežo, ti bodo šle vse omrežne komponente k hudiču.

perci ::

sloxl8

In s kakšno hitrostjo ti deluje ta mreža?

Matri[X] ::

Ni problema, bo delovalo. Jaz po enem UTP kablu furam 2 linka (2x200Mbit-FD). Motnje so zanemarljive saj so parice sukane. Pravtako imas lahko namesto etherneta ISDN alpa ADSL link. Problem nastane ko hoces imeti giga mrezo, saj sta takrat 2 parici premalo.

sloxl8 ::

perci: ADSL "vleče" normalno (beri 120kB/s pri paketu 1024/256), kar je zame dovolj. Kar se pa prenosov med računalniki v mreži tiče, pa moram priznati, da še nisem testiral.

Tavher ::

Morda kdo ve katere 4 žice je treba priklopiti za LAN (računalnik na router)?
Žal sem 4 žice že porabil za ISDN.

Hvala!

kihc ::

V moji knjižici ki sem jo dobil zraven switcha piše:

RJ-45 spacfication;

1 --- Tx+ transmit
2 --- Tx- transmit
3 --- Rx+ recieve
4,5 --- not used
6 --- Rx- recieve
7,8 --- not used

Številke žičk so povrsti kot si sledijo na konektorju od desne proti levi (oz. od leve proti desni na ženskem delu).
x

bastadu ::

A ne bi bilo bolje napisati glede na barvo? Da se kdo ne bo lovil kje je leva in kje desna stran:P

ToniT ::

Žičke po barvi, kot so na konektorju, gledano od zgoraj (kjer so kontakti) od leve proti desni:
oranžno-bela (zeleno-bela)
oranžna (zelena)
zeleno-bela (oranžno-bela)
modra
modro-bela
zelena (oranžna)
rjavo-bela
rjava

Ker obstajata dva standarda, sta lahko zelena in oranžna parica zamenjani - kot je napisano v oklepajih.
Za ethernet se uporabljata oranžna in zelena parica - ostali dve sta prosti....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

bastadu ::

Imel sem v mislih povezave barv glede na signale v žičkah...
Upam da sem tole prav spisal, če ne me naj nekdo popravi:

oranžno-bela ---> not used
oranžna ---> not used
zeleno-bela ---> Rx- recieve
modra ---> not used
modro-bela ---> not used
zelena ---> Rx+ recieve
rjavo-bela ---> Tx- transmit
rjava ---> Tx+ transmit

Matri[X] ::

Za 10/100Mbit Fast Ethernet morajo biti pini 1, 2, 3 ter 6 na obeh straneh povezani z isto zicko. Pri tem uporabis za 1,2 eno barvo, za 3,6 pa drugo.

Boeing ::

Teoretično deluje, če povežeš samo polne barve, barva-bela so za odpravo motenj...

V realnosti boš, če jih ne boš povezal točno tako, kot je standard, milo rečeno hitro zajebal.

Stvar je namreč takšna, da so te bele žičke z namenom, in tudi povite so na točno določen način z namenom - odprava motenj. Tisti "not used" še zdaleč ni "not used"... pri starejših switchih (10base) zadeva načeloma deluje, vsi malo novejši switchi (praktično vsi 100m in več) pa preverijo, če so vse žičke povezane po standardu in če niso, ti bo stvar tako crknila, da ti ne bo nič jasno... 1m vleče mreža tut če maš 30 let stare štrom kable (parafraza, da ne bo kdo resno jemal - mišljeno je zanič kable), za kaj več rabiš vsaj cat5e.

Ciscoti, recimo, crknejo oz. se izklopijo že na 1m, če niso pravilno narejeni kabli... low budget switchi (taki za 4, 5 jurjev 8 portni) načeloma pustijo 10m, če so vse žice povezane 1 na 1 (random zaporedje, samo da je enako na obeh koncih), kvalitetnejše zadeve oz. adsl routerji pa naj nebi več delali.

Toliko z moje strani iz mojih izkušenj.

J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

sloxl8 ::

Boeing, mrežo imam napeljano po celi hiši. To pomeni, v pritličju imam switch (ni ravno low-cost, D-Link Wi-Fi), od switcha naprej pa peljem skupaj ISDN in eth kakih 50m (na podstreho in nazaj v zgornje nadstropje). Žičke niso povezane absolutno po barvah, samo na koncih so povezane kot je treba. Mreža kljub vsemu deluje brez problemov.

Boeing ::

No, potem si srečna izjema. Toliko bolje zate :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5827280 (13009) denisbegood
»

Kako zvezati kabel za Lan

Oddelek: Omrežja in internet
304768 (3942) Bakunin
»

Kako pravilno izdelati FTP kabel?

Oddelek: Omrežja in internet
126142 (4422) Poldi112
»

50m dolg UTP kabel - povezava ne deluje!?

Oddelek: Omrežja in internet
253855 (3205) Jackass
»

Net dela in ne dela; odvisno od kabla!?

Oddelek: Omrežja in internet
201735 (1381) brezidej

Več podobnih tem