» »

Pipin odprti termin: Urejevalnik Vi

Pipin odprti termin: Urejevalnik Vi

Slo-Tech - Po nedavni predstavitvi urejevalnika Emacs je seveda nujno, da se predstavi tudi njegov večni tekmec za hekerska srca - vi. Na pipinem odprtem terminu v torek, 29. marca ob 19.00 bo Tomaž Šolc (med drugim glavni pipin gasilec) pokazal kaj vse moramo vedeti o viju, da bi ga lahko resnično ljubili.

Vi je urejevalnik besedila, za katerega bi se lahko reklo, da izhaja iz kamene dobe računalništva. Zaradi za današnje čase precej nenavadnega uporabniškega vmesnika se ga novi uporabniki pogosto izogibajo. Kljub temu se vsaj osnovno znanje uporabe vi hitro izplača, saj je to urejevalnik, ki ga najdemo prav na vseh unixu podobnih sistemih. Poleg tega sodobne izpeljanke po zmogljivosti prav nič ne zaostajajo za ostalimi urejevalniki, skozi leta izpopolnjen vmesnik pa omogoča izkušenemu uporabniku hitro in učinkovito urejanje besedila.

Vabljeni!

25 komentarjev

CaqKa ::

bah nekak tak ja.. ni primern za začetnika..
sem raje v nano za one osnovne stvari, ali pa v ultraeditu kadar sem na winsih..
samo nekaj pa mi ni jasno.. zakaj zaboga potrebuje emerge emacs 65 mega depencijev?

pivmik ::

Ma ni primirn niti za izkušenega uporabnika.
LES, še en les, linux/unix je pravi gozd.
LP, Gregor GRE^

grim_ ::

PicNiK: in iz česa to sklepaš?

minmax ::

picknik: ... ja... se strinjam, vsi teli emacsovci in vijevci nimajo za joev kruh... :) joe ima osnovne kombinacije tipk jako podobne wordstarjevim, zato se je bilo enostavno privadit nanj :)

v zadnji verziji je dobu celo syntax highlighting! a dream came true!

BigWhale ::

Vi je povsod. Samo vprasanje casa kdaj ga bo MS dal v winse. ;>

roko22 ::

Se strinjam, da zna biti na začetku vi/vim dokaj zoprn, sploh potem ko kaj ne veš. Osebno mi je šla na živce dokumentacija, ... vendar sem se tolažil s tem, da imajo na irc serverjih kar nekaj ljudi na "domačih" kanalih in sem odgovor dobil v nekaj minutah.

Ko pa ga enkat "obvladaš", ... urejanje teksta postane skoraj "fetish".

Caqka ... mogoce zarad kdeja, gnoma, ...?

BigWhale ::

> zakaj zaboga potrebuje emerge emacs 65 mega depencijev?

Vprasanje kaj vse bi rad zraven prevedel, mislim, podporo za kaj.


emerge -vp emacs

potem pa poglej kateri flagi imajo + in so rdece barve... Pa jih odstrani tiste, ki jih ne nucas :)

link_up ::

vi je cist ql..v treh potezah popravis besedilo :)
In and Out

CaqKa ::

tisti plusi in minusi spredaj me ne motijo.. ker tisto kao pomeni da je podpora tudi za tiste programe.. mene moti bolj to da se recimo zraven žblj(nevem kaj je že blo) inštalira še X sistem z twm window managerjem.. jaz ga ne nucam za server.

roko22 ::

tisti plusi in minusi spredaj me ne motijo.. ker tisto kao pomeni da je podpora tudi za tiste programe.

To ni res. Predlagam ti, da si še enkrat prebereš "portage introduction".

Z-lot ::

humm... kaj pa vim? :P

CCfly ::

tisti plusi in minusi spredaj me ne motijo.. ker tisto kao pomeni da je podpora tudi za tiste programe..
poskusi:
USE="-X" emerge -vp emacs
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

BigWhale ::

Tisti plusi in minusi bi te morali motiti... ;) Zaradi njih ti emacs potegne za sabo se 64MB :)

Jebiveter ::

CaqKa: Standard distribucija na Slacku je velika 24MB. Ostalo je odvisno kaj zelis od dodatnih funkcij. ELisp zadeve znajo bit kar obsezne.

Je pa res, VI je prakticno na vsakem racunalniku, a na sreco prezivim vecino casa na workstation masini, kjer lahko izbiram svoje oorodje. Tnx, Stallman!
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

3p ::

Jaz tudi na Joe prisegam. Iz vi-ja pa znam ven pridt, kar je (glede na okoliščine) že dosti. :)

pecorin ::

na vi sem se bil prisiljen navaditi ko sem moral popravljati config fajle v irixu in hp-ux(vi je bil edini urejevalnik, ki sem ga takrat nasel na obema:)) in od takrat ga uporabljam za skoraj vse.

moj_nick ::

Ježešna, tiste par ukazov se je pa tako težko naučiti...

Imate tudi gvim, da lahko še malo s klikanjem ustvarjate.
110111001001010001010000

Poldi112 ::

Splaca se znati vi. Slej ko prej nabases na masino, ki ima samo to, in takrat brati man page je suffer.
Jaz ga uporabljam na serverju, ker ga bolj malo rabim in da ne padem cist ven.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gandalfar ::

In, predavanje se je zacelo ...

cryptozaver ::

10 toch za Vi. Mi je bil skorajdane odvraten, ko se pa clovek navadi nanj pa ne more brez njega. Ko nic ne dela Vi ziher dela :)

BigWhale ::

na koncu vedno ostane sed+grep+cat

;>

phantom ::

VI je prakticno na vsakem racunalniku

Jst sm že večkrat naletel na razne Linux/*BSD/Whatever zadeve, ki so se zagnale iz diskete, pa niso imele niti vi-ja. Najbolj ziher je, da znaš uporabljat (s)ed-a, pa še ex/vi je iz njega nastal, tako da ed-ove komande tudi v vi-ju primejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

Jernej88_ ::

vi je cist ql..v treh potezah popravis besedilo :)

Natanko tako! i - insert, esc, shift + : wq - save & exit
No more Slovenia!

cryptozaver ::

vi je cist ql..v treh potezah popravis besedilo :)

Natanko tako! i - insert, esc, shift + : wq - save & exit


Tle razen datuma zapisa nisi popravil še ničesar >:D

Jernej88_ ::

vi je cist ql..v treh potezah popravis besedilo :)

Natanko tako! i - insert, esc, shift + : wq - save & exit


Tle razen datuma zapisa nisi popravil še ničesar >:D


Ja, no to so smao ukazi - kdo razume kaj je insert bo verjetno vedel kako in kaj.
No more Slovenia!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

POT: Audacity

Oddelek: Novice / Kiberpipa
204239 (3502) darkolord
»

Pipin odprti termin: Emacs never dies

Oddelek: Novice / Kiberpipa
233386 (2677) b
»

Pipin odprti termin: Linux na access pointih in xboxu

Oddelek: Novice / Konzole
203459 (2851) Brane2
»

Pipin odprti termin: Latex

Oddelek: Novice / Kiberpipa
354404 (3537) BigWhale

Več podobnih tem