» »

Pravice uporabnikov v linuxu

Pravice uporabnikov v linuxu

shock ::

Rabil bi pomoč pri pravicah v linuxu. Imam shared direktorij na serverju (npr: /home/shared), kjer preko mreže lahko dajam gor in dol datoteke.Do tega direktorija lahko dostopajo tudi uporabniki, ki so na linuxu, in isto tako lahko dajo gor datoteke ali direktorije. Vse lepo in prav, samo me moti to da ne morem preko mreže brisat direktorije, ki so ustvarili uporabniki (npr: /home/shared/UporabnikA). Kje sploh lahko določim da mrežni uporabniki (nobody ali group nobody) brišejo tudi direktorije od uporabnika A?

hruske ::

hmm ... lahko naredis tole:

chown -R uporabnik.nobody tvojamapa
chmod -R 2777 tvojamapa

zatem bi morale vse novoustvarjene datoteke avtomatsko dobit skupino nobody, kar bi moralo rešit tvoje težave.

upam.
Rad imam tole državico. <3

64202 ::

Najprej naredis grupo shared, potem pa izvedes komande:
chgrp shared /home/shared
chmod g+ws /home/shared

Kar nastavi pisanje in setgid na direktorij. Setgid na direktoriju pove, da se grupa podeduje na vse spodnje direktorije (obstojece bos moral popraviti s find-om recimo).

Potem pa vse uporabnike, ki lahko pisejo v ta direktorij dodas v grupo shared. Aja, pa naredi novga mreznega uporabnika, ne uporabljat nobody.

Hehe, me je ze en prehitel :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

BigWhale ::

Poglej si kako samba nastavlja default file permissions. Saj 'preko mreze' imas v mislih sambo right?

shock ::

BigWhale:

Ja sambo imam.

shock ::

DAnes sem poskusil stvar in zadeva nikakor mi noče delovat oziroma delno mi deluje. Ko naredi uporabnik A poddirektorij v /home/shared naredi za grupo shared, kot sem si želel, ampak ne da pravice za pisanja (+w). drugače /home/shared je naštiman na 2777.

Nerdor ::

čist tko mim grede, a imaš to fedora distro!? (pod fedoro so s sambo samo krčne težave!)
... for lifetime!

shock ::

Jap. Zgleda da jaz nimam dosti sreče. Aja mimogrede uporabnik A ne kreira poddirektorij preko sambe ampak kar lokalno oziroma program naredi, ki laufa v ozadju.

64202 ::

Za lokalnga userja moras potem pognati 'umask 002' preden kreiras direktorije. Mogoce ve kdo kaj boljsega, umask velja globalno (do logouta jasno).

Aja, po defaultu je umask obicajno 022

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

simon ::

ali si lokalni uporabnik popravi umask ali pa resis zadevo z acl-ji:
setfacl -d -m g:shared:rwx /home/shared

seveda mora biti disk mountan z podporo acl


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dostop do mape v Linuxu

Oddelek: Programska oprema
201996 (1445) kow
»

Kako priklopiti NAS na Linux računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
131312 (1019) black ice
»

Kako najlaže rešiti problem z unix permissioni

Oddelek: Pomoč in nasveti
161829 (1576) eVro
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
101299 (1052) der_Alte
»

dodatni disk v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
6847 (792) pro549

Več podobnih tem