» »

po nedeljskem dist-upgradu.

po nedeljskem dist-upgradu.

trillian ::

ravno sem prvic po nedeljskem dist upgradu ponovno zagnala racunalnik. poskusala zbootat v linux in ne gre.
lilo se normalno zazene, linux se zacne normalno bootat, zmounta particije, potem se mu kar naenkrat zmesa in gre cez celo windows particijo in vse fajle truncata. (truncating to 0 bytes, napise, pa prej se nekaj o nekih cluster stingih). ko konca s tem se ustavi. in ne gre nikamor. samo crtica utripa.

potem sem restartala. zdaj sem v winsih (xp), ki delajo normalno.

zdajle sem pol ure googlala za tem problemom, pa nic ne najdem. verjetno ne znam iskat.

aja, uporabljam debian.

se je komu ze kaj takega zgodilo? resnicno me grabi panika.
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

Nerdor ::

Windows XP bootloader ti je "popravil" MBR in "preuredil" linux particijo, ker misli, da je to neka napaka na disku. To se mi je dogajal ja.. ;)
... for lifetime!

trillian ::

kako to popravim?
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

Nerdor ::

Ti Trillian, ubistvu če sem bolj natančen se je zgodilo naslednje:
- ti si inštalirala linux na hardisk in si pri tem skrčila (shrink) windows xp (ntfs) particijo, da si pridobila nekaj GB prostora za linux

- ti si si inštalirala linux, nekaj sprobavala z njim, verjetno linux kernel skompajlala in ga namstila s LILO-om na MBR (Master Boot Record prvi zagonski sektor na disku)

- ker je šlo nekaj k vragu (verjetno se še učiš), si "pokvaliral" LILO. Microsoft je pa dovolj "pameten", da če so težave s Boot Loaderjem, ponovno namesti svojega na MBR (ima shranjeno sliko prejšnjega stanja)

- pri tem je popravil skrčeno ntfs (windows xp) particijo v prvotno velikost :D

- po vsej verjetnosti nimaš več linux particij :\

Lahko probaš seveda s domačim švicarskim nožem imenovanim (* reklama *) Slo-Tech linux 2.0X ali Knoppix ali podobno Live CD linux distribucijo. Ko si boš naložila live cd linux, poglej, katere particije imaš na disku. Mislim, da ima Slo-Tech linux, nekje v kontrolni plošči je nameščen program za particijoniranje po disku. Lahko pa si odpreš Konzolo in v njen poprabiš lilo s kakim ukazom "lilo -v" ozr. "man lilo", "info lilo". To bo to.

Drugače, če nimaš live CD pri roki. Nič hudega, uporabiš inštalacijski CD od tega linuxa (Debian) ka si ga inštalirala. Vstaviš Cd v pogon in restart računalnika in kot bi vse še enkrat inštalirala, se prebijaš skozi inštalacijke opcije in do programa za particije (fdisk, cfdisk karkoli se imenuje) in tam pogledaš ali so še particije od linuxa ali ne.. :)) In tam nastaviš kar potrebuješ za nastaviti. Mislim, da pa da imaš čisto na začetku inštalacije Debia-a še možnost iti takoj v konzolo (mislim, da moraš vpisati "repair") in tam vpišeš ukaze "cfdisk" (grafičen za konzolo), "fdisk" ali "lilo", "man lilo", "info lilo", "man cfdisk", "info cfdisk".. sej razumeš kaj ti hočem povedati.
... for lifetime!

BigWhale ::

Nerdor, eh?

Trillian:

LILO: linux init=/bin/bash

... pusti da se zboota in da dobis #

# cat /etc/fstab
ce se ti zdi kaj cudno
# mount -orw,remount /
# vi /etc/fstab
... popravi tisto ksr je cudno ...
:wq!
# mount -oro,remount /
# reboot

Butni linux...

Meni tvoj problem zveni kot neka frka v /etc/fstab

BigWhale ::

No reason for panic, not yet... ;)

trillian ::

zadeva je resena.
z slo-tech linuxom sem popravila /etc/fstab, kjer se je win particija iz ntfs spremenila v vfat in je slo vse v franze. zdaj spet pise ntfs. in automounta ni vec (vedno bolj sem prepricana, da je automount samo za tezave).

nic ni bilo povezano z win, nic z lilom.

hvala vseeno za nasvete.
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

BigWhale ::

Matr sem pameten ;>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151820 (1452) Michael7
»

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi] (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Operacijski sistemi
190294973 (22630) Skrat
»

Linux in popolni zacentik...

Oddelek: Operacijski sistemi
351918 (1408) cbelica
»

Debian boot

Oddelek: Operacijski sistemi
11791 (691) BigWhale
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395469 (4064) TICKO

Več podobnih tem