» »

Katera klima

Katera klima

««
69 / 120
»»

tkma ::

torej je panasonic v redu izbira?
Peter

Magic1 ::

Moja Panasonicova ima ene muho, samo drugače pa že deset let ogreva. Šel je le ležaj na notranjem ventilatorju in je bila zato bolj glasna.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Matej_K ::

Že kdo kdaj sam vgradil v Mitsubishi klimo tak vmesnik? Je to zahtevno.
Kje so najceneje?
Jih je več vrst?

MELCLOUD VMESNIK ZA WIFI
... .. .

mat xxl ::

Magic1 je izjavil:

Moja Panasonicova ima ene muho, samo drugače pa že deset let ogreva. Šel je le ležaj na notranjem ventilatorju in je bila zato bolj glasna.



Znana stara napaka , sedaj so ležaji keramični. Prišlo je tam čez ležaj do pikanja - prehoda elektrike, kar je na dolgi rok napikalo ležaj, ki je postal glasen.

Imam en tak modul, še ok z klasičnim ležajem. Kasneje so to rešili z keramičnim ležajem in ni več teh težav .

Gtonek1 ::

https://www.vaillant.si/uporabniki/prod...!
Kakšne izkušnje?
Ali Daikin ftx35?
Prosim za nasvet

maslo12 ::

Ejejej, joj mene.
Nabavil stensko klimo, a še pred montažo z montažerjem ugotovila, da bo cela pizdarija speljat vso kablovje in cevje, ker sem doma v mansardi in imam odprte trame...
Ni problema sicer, mi klimo ali brezplačno zamenjajo ali vrnejo denar.
Torej, zdaj grem v nakup talne klime. Ponudba je božna, cene so sicer malce višje (10-15%), zaenkrat pa je v izbiri Vivax, model ACP-12CT35AERI, 3 leta garancije ipd. Vem da mi Micka, Samsung, Daikin... a jebi ga, to je over limit. Ima podobne karakteristike kot stenska, ki sem jo nabavil - hlajenje 3,5 KW, gretje 3,8, inverter, selfcleaning ipd... vidim le, da je malce glasnejša.
Ima kdo izkušnje s temi, talnimi klimami? Kako se obnesejo? SLužila bo predvsem za ohlajanje mansarde.

Scorpia ::

mat xxl je izjavil:

Ja in to je verjetno vse posledica dejstva , da za najcenejše montirajo klime pleskarji, knaufarji in drugi profili. Tako je bilo tudi pri znancu, ko so mu montirali, sem jih vprašal, kdaj mislijo komprimirati sistem, so se smejali in rekli, da je plin že noter in je njihovo samo, da povežejo in plin spustijo in dela.... samo so pozabili povedati, kako dolgo pa ? Me pa zanima, kako potem proizvajalec prizna garancijsko popravilo, ko klima zaradi nestrokovne montaže odleti ?


Ce je nov kompresor, je plin tovarnisko notri. To imajo vsi. Prav tako ga z zunanjim kompresorjem lahko "skladiscis" nazaj v kompresor klime.
Pa tudi montaza klime je simpl, samo klesca za bakrecne cevi in navoja dobis, pa si sam vgradis. Sam sem v prikolico vgradil rabljeno, pa se po 5 letih dela.
////

MadMax ::

Scorpia je izjavil:

... Prav tako ga z zunanjim kompresorjem lahko "skladiscis" nazaj v kompresor klime.
Pa tudi montaza klime je simpl, samo klesca za bakrecne cevi in navoja dobis, pa si sam vgradis. ...

Za "skladiščenje" nazaj ne rabiš zunanjega kompresorja.
Montaža res ni nek bavbav za nekoga ki zna "pertljat" cevi in ima občutek za pritegovanje, poleg ostalih osnov.
Brez vakumiranja pa.... 8-O No ja, kakor komu... Ampak ne tega še priporočat drugim, hudiča!
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Scorpia ::

Ja seveda,da mores vakumirat cevi, drugace bo kompresor takoj odpovedal, mogoce nisem bil natancen, ker sem bolj na splosno napisal, ker ce se bo kdo lotil bo ze raziskal. Sam pred vsako sezono preventivno scistim cevi, plin pa pred zimo skladiscim, sploh da nebi med prevozom kako tesnilo spustilo. Edino za menjavo plina k menjam na par let poklicem majstora, oziroma kar zapeljem, ker sam nimam opreme.
////

kerco46 ::

Iščem neko ugodno/dobro/kvalitetno/dolgotrajno klimatsko napravo, katere namen bo izključno hlajenje hiše v velikosti slabih 220 m2 (dve oziroma tri etaže, ki so med sabo odprte - galerija). Cevi in vse je že položeno, tako da rabim le nasvet katero klimatsko napravo priporočate za relativno velik objekt. Naj dodam, da je hiša relativno dobro izolirana, vendar je v vročine vseeno pre vroče.

konspirator ::

Hladen zrak se spušča in zelo nerad kroži okoli vogalov, zato močno dvomim, da boš 1 klimo lahko ohladil 3 etaže.
Ne boš.

Na vsaki etaži 1x multi-split.


Cevi in vse je že položeno,

O kakšnih ceveh je govora ?
--

tkma ::

tkma je izjavil:

torej je panasonic v redu izbira?


predvsem tudi cena kvaliteta v primerjavi z kako mitsubishi klimo

hvala za mnenja
lp
Peter

kerco46 ::

@konspirator
V kletnem prostoru je toplotna črpalka, katera ob gretju vode -> hladi zrak in praktično cele kletne prostora dodobra ohladi.
V srednjem prostoru ni izvedljiva montaža klime.
V zgornjem nadstropju pa je prostor za klimo, nekaj metrov stran pa ventilator, kateri piha naravnost skozi galerije v srednji prostor oz. etažo (dnevno, kjer se tudi največ potrebuje).

Tako, da je samo vprašanje kako močno klimo vzeti, od katerega proizvajalca, kako je pri teh z garancijskimi dobami, rezervnimi delami oz. popravilami in ostalim?

Lep dan :)

iDare ::

Zdravo,

rabu bi pomoč glede klimatske naprave... Imava 2 sobi (cca 20 m2 vsaka), gre za mansardo. Sred dneva, na vroč dan se segreje tudi do nekje 27 stopinj in sva se odločila, da kupiva klimo. Pojma nimava kaj :|
Vpišeš klima in dobiš ven milijon različnih klim hah. Načeloma gretja ne bi potrebovala, ker pozimi že tako zapirava radiatorje... Ampak ja, naj bo. Gledava tudi, da ima varčno porabo.

Par sem jih preveril in nekako prišel do zaklučka: http://www.lmt.si/klimatska-naprava-mit...

vaše mnenje? lahko dobim kaj boljšega za ta denar? mogoče še ceneje? sva rekla, da bi dala nekje do 1kEUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iDare ()

mat xxl ::

Sam bi glede na zelo male razlike v cenah raje vzel močnejšo, tudi če ne rabite ........

energetik ::

iDare je izjavil:

Zdravo,

rabu bi pomoč glede klimatske naprave... Imava 2 sobi (cca 20 m2 vsaka), gre za mansardo. Sred dneva, na vroč dan se segreje tudi do nekje 27 stopinj in sva se odločila, da kupiva klimo. Pojma nimava kaj :|
Vpišeš klima in dobiš ven milijon različnih klim hah. Načeloma gretja ne bi potrebovala, ker pozimi že tako zapirava radiatorje... Ampak ja, naj bo. Gledava tudi, da ima varčno porabo.

Par sem jih preveril in nekako prišel do zaklučka: http://www.lmt.si/klimatska-naprava-mit...

vaše mnenje? lahko dobim kaj boljšega za ta denar? mogoče še ceneje? sva rekla, da bi dala nekje do 1kEUR.
Najprej dobi dobrega monterja, nato bosta skupaj izbrala klimo. Na trgu je poplava klimatskih naprav, pri veliko primerih je zgolj plačevanje firme in nepotrebnih bonbončkov. Torej najbolj važna je kvalitetna montaža (spoji in vakumiranje) ter garancija, ne pa katera znamka.
Kako močno pa vidva rabita, (brez ostalih podatkov) lahko pove samo kristalna kugla. Ali pa dober monter na ogledu.
Aja, pa klime se ne montira, ko se prične poletna vročina, ampak v hladnem delu leta, ko imajo monterji čas in ne hitijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

iDare ::

Kje pa dobim dobrega monterja? :)

BorutK-73 ::

Naj te ne skrbi poraba klime za hlajenje. Je bolje dati 10€ več za elektriko na mesec in biti na hladnem.

radmannsdorf ::

Naj pohvalim firmo Klimaj d.o.o iz Semiča, PE Ljubljana. Njihova mojstra sta mi danes montirala klimo tako kot je treba. Vse skupaj je trajalo urco in pol, komplet montaža, vsi kabli in cevi so narejeni po meri, tako kot je treba. Profesionalno.
Klima je bila kupljena pri Enaa in od naročila do montaže je trajalo vse skupaj 9 dni. Tudi kakšnih dodatnih stroškov glede prevoza(sem 50km iz Lj) ni bilo. Super.

Steinkauz ::

Kolk si pa dal pol za montažo?

Fsegula62 ::

radmannsdorf je izjavil:

Naj pohvalim firmo Klimaj d.o.o iz Semiča, PE Ljubljana. Njihova mojstra sta mi danes montirala klimo tako kot je treba. Vse skupaj je trajalo urco in pol, komplet montaža, vsi kabli in cevi so narejeni po meri, tako kot je treba. Profesionalno.
Klima je bila kupljena pri Enaa in od naročila do montaže je trajalo vse skupaj 9 dni. Tudi kakšnih dodatnih stroškov glede prevoza(sem 50km iz Lj) ni bilo. Super.

Zal bi prej rekel, da je bila to slaba montaža in predvsem slabo vakumiranje, glede na to da sta tako hitro končala.

energetik ::

Se strinjam, vakumirat je treba mislim da vsaj pol ure, potem vsaj še toliko čakat in gledat, če vakuum ostane v napeljavi, nato še vsaj 15min delovanja klime in spremljanja manometrov. Da so pa komplet fizično montažo izvedli v 15min, pa dvomim...

fosil ::

Verjetno je sicer čas vakumiranja odvisen od dolžine napeljave.
Predvidevam, da je vakumiranje 4 metrov cevi traja dalj, kot 1 meter.
Tako je!

klinker ::

Fsegula62 je izjavil:

radmannsdorf je izjavil:

Naj pohvalim firmo Klimaj d.o.o iz Semiča, PE Ljubljana. Njihova mojstra sta mi danes montirala klimo tako kot je treba. Vse skupaj je trajalo urco in pol, komplet montaža, vsi kabli in cevi so narejeni po meri, tako kot je treba. Profesionalno.
Klima je bila kupljena pri Enaa in od naročila do montaže je trajalo vse skupaj 9 dni. Tudi kakšnih dodatnih stroškov glede prevoza(sem 50km iz Lj) ni bilo. Super.

Zal bi prej rekel, da je bila to slaba montaža in predvsem slabo vakumiranje, glede na to da sta tako hitro končala.


Ocitno ne poznas dobrih mojstrov, ki so organizirani, ter znajo delat vsklajeno in hitro brez tezav ;)

Fsegula62 ::

klinker je izjavil:

Fsegula62 je izjavil:

radmannsdorf je izjavil:

Naj pohvalim firmo Klimaj d.o.o iz Semiča, PE Ljubljana. Njihova mojstra sta mi danes montirala klimo tako kot je treba. Vse skupaj je trajalo urco in pol, komplet montaža, vsi kabli in cevi so narejeni po meri, tako kot je treba. Profesionalno.
Klima je bila kupljena pri Enaa in od naročila do montaže je trajalo vse skupaj 9 dni. Tudi kakšnih dodatnih stroškov glede prevoza(sem 50km iz Lj) ni bilo. Super.

Zal bi prej rekel, da je bila to slaba montaža in predvsem slabo vakumiranje, glede na to da sta tako hitro končala.


Ocitno ne poznas dobrih mojstrov, ki so organizirani, ter znajo delat vsklajeno in hitro brez tezav ;)

Tukaj ne gre za ORGANIZIRANOST, a je naprava za vakumiranje tudi tako dobro organizirana da je namesto v eni uri opravila delo v minuti, dvomim.

radmannsdorf ::

fosil je izjavil:

Verjetno je sicer čas vakumiranja odvisen od dolžine napeljave.
Predvidevam, da je vakumiranje 4 metrov cevi traja dalj, kot 1 meter.

Točno tako. Cevi moje napeljave so dolge nekje 70cm(35cm zid).

easyrider3 ::

Ker imam doma že nov klimo LG P12EN nekaj časa bi sedaj vprašal nekoga ki se spozna na montažo klime in sicer zanima me kako to,da zraven te moje klime pri vseh prodajalcih opisuje,da je potrebno za električno napeljavo imeti dva različna kabla.

Napajalni kabel: 3 x 1,5 mm2
Povezovalni kabel : 4 x 0,75 mm2

Veliko serviserjev pove da je treba imeti 7-žilni kabel,nekateri pravijo 5-žilni kabel,ponekod piše da se napajalni tok veže na zunajno enoto in potem iz nje na notranjo enoto edino v primerih z več notranjih enot vezanih na zunajno se naredi obratno. dobro bi bilo vedeti iz kod je treba potegnit elektriko do klime ker na zunajni steni hiše nimam nikjer blizu nobene doze.

fosil ::

Pri meni je narejeno tako, do notranje enote je napajalni kabel, s katerim pripelješ v klimo elektriko.
Nato pa je med notranjo in zunanjo enoto povezovalni kabel, po katerem pride tudi elektrike do zunanje enote.
Pri meni je povezovalni 5 žilni, mogoče pa kakšne firme ali modeli rabijo tudi več ali manj.
Tako je!

BorutK-73 ::

Notranja je glavna enota ki kontrolira zunanjo.

konspirator ::

Pri meni sta imela dela za 4 ure, brez vsakega premora vmes, tako da sta bila tvoja monterja zelo zelo hitra.Kakor sta rekla naredita na dan max 3 montaže.

Pri prvi klimi je bilo podobno, za 4-5 ur dela (druga monterja in podjetje).


dstojs
V 99.999% se napelje el. instalacijo za obe enoti od znotraj.Nihče pri zdravi pameti nima el. vtičnice zunaj (in če jo ima, mora biti po standardu ip66, ne navadna "sobna").
--

Zgodovina sprememb…

Miha 333 ::

Kako močno klimo bi rabil za tale prostor:

- prostor je v mansardi
- 10m dolžine
- povprečno 3,5m širine
- prostornina ca. 80 m3
- po celi daljši stranici je delno poševen strop (streha) in ta daljša stran je obrnjena direktno na jug
- Navadna okna: 5 m2 na V strani in 2 m2 na Z strani
- Strešna okna: skupaj 5 m2, J stran (sicer imajo zunanje rolete, vendar ne vem, če bodo vedno zaprte zaradi svetlobe)
- Prostor je mišljen kot dnevna soba, jedilnica in kuhinja v enem prostoru. Se pravi, se bo kuhalo, ostali el. porabniki: hladilnik, LED TV, Hi-fi, kakšen računalnik
- 2 do 4 osebe v prostoru
- izolacija: zunanje stene 12 cm stiropor, streha 25 cm steklene volne λD = 0,039 W/mK
- lokacija: SV Slovenija

Po mojih izračunih bi naj 3,5 kW bilo na meji. Raje dati 4,2 kW ali je to pretiravanje?

energetik ::

Ful je odvisno, ali boš vestno senčil strešna okna ali ne. Vsako okno bo ob direktnem soncu kot cca. 800W kalorifer, dobesedno. Skupno 5m2 bi ocenil na 3,5kW opoldne.
Potem je pa še odvisno, na koliko natančno hočeš imeti sobno temperaturo in koliko časa/dan bo klima delovala.
Če boš hotel imeti natančno nastavljeno temp. in odprte rolete + kuhanje, bo še 4,2 premalo. Ob 24/7 delovanju, vestnem senčenju in dopuščanju nihanja temperature par stopinj gor/dol, bo pa tudi 3,5 dovolj.
Glede na to, da je skupen, velik prostor + kuhanje in strešna okna, bi jaz vsekakor vzel 4,2kW, morda še več. Invertersko delovanje bo poskrbelo, da bo lahko delovala tudi pri precej nižji moči, ko ne bo potrebe.
Dobro izberi položaj, da ne bo pihalo po osebah in boš res lahko imel ves čas vklopljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Okapi ::

3,5 kW je v našem podnebju več kot dovolj za 35 m2. Tudi 2,5 kW bi zadostovalo, še zlasti, če je en sam prostor. Samo tistih par dni na leto, ko je čez 35 stopinj, bi se taka klima malo bolj mučila in v najslabšem primeru (nobenega senčenja, prostor poln ljudi, na veliko se kuha ...a) takrat mogoče ne bi mogla ohladiti na manj kot 20 stopinj, ampak "samo" do 24 stopinj.

3,5 kW je dovolj za hlajenje 80 m2 stanovanja. Preverjeno osebno v dveh stanovanjih. Upoštevati je treba tudi, da 3,5 kW ni maksimalna moč, ki jo taka klima iztisne iz sebe, če je sila. Ta Panasonic, ki ga imam, je deklariran kot 3,5 kW (min. 0,9, max. 3,9 kW).

Je pa res, da razlike v ceni med 2,5 in 3,5 kW niso ravno velike. 4,2 kW bi bilo pa IMHO nepotrebno zapravljanje denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

energetik ::

Si prebral kaj pravi o strešnih oknih? In o kuhanju?
Ja, 3,5 kW je dovolj če si nezahteven. Če pa hočeš nastavljeno temperaturo na +/- 0,5K, tudi ko nočeš uporabiti zunanjih rolet zaradi svetlobe, zraven pa kuhaš, bo 3,5 kW hlajenja potrebnih samo za odvajanje toplote ki seka skozi okna.
Zato pa sem vprašal, kako zahteven je.
Poleg tega 3,5 kW je nazivna moč klime, ki je podana v kakšnih pogojih? Moč z zunanjo temperaturo pada. Odštej še vlago od kuhanja in oseb, ki znižuje moč klime.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Gregor P ::

V mansardi moraš poskrbeti za dobro izolacija in senčila na strešnih oknih, če ne se bo klima zares matrala po nepotrebnem.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

SosedMicka ::

Miha 333 je izjavil:

Kako močno klimo bi rabil za tale prostor:

- prostor je v mansardi
- 10m dolžine
- povprečno 3,5m širine
- prostornina ca. 80 m3
- po celi daljši stranici je delno poševen strop (streha) in ta daljša stran je obrnjena direktno na jug
- Navadna okna: 5 m2 na V strani in 2 m2 na Z strani
- Strešna okna: skupaj 5 m2, J stran (sicer imajo zunanje rolete, vendar ne vem, če bodo vedno zaprte zaradi svetlobe)
- Prostor je mišljen kot dnevna soba, jedilnica in kuhinja v enem prostoru. Se pravi, se bo kuhalo, ostali el. porabniki: hladilnik, LED TV, Hi-fi, kakšen računalnik
- 2 do 4 osebe v prostoru
- izolacija: zunanje stene 12 cm stiropor, streha 25 cm steklene volne λD = 0,039 W/mK
- lokacija: SV Slovenija

Po mojih izračunih bi naj 3,5 kW bilo na meji. Raje dati 4,2 kW ali je to pretiravanje?


Pri meni s pol manjšim prostorom v stanovanju, sredi poletnega vročinskega vala 3.8kW skoraj ne znese.

Klimi pade kapaciteta pri 40°C na manj kot polovico. Oken je samo za 1.5m2 (Strešna pod naklonom)
Notranja in zunanja senčila, pa to ni bilo dovolj. Zalegla je šele odmaknjena rjuha čez vse steklene površine.
Ko se je v okna uprlo sonce, je žgalo čez okna, da ti je bilo vroče kljub hladu (mrazu) v prostoru.

Ventilator v senčila je le deloma odpravil težavo sevanja IR.
Klima namreč IR ne more absorbirati drugače kakor preko površin, lahko pa hladi zrak.

Če sem šel ven in zunanji del klime pršil z vodo je iz notranjega dela začel pihati mnogo bolj ohlajen zrak, tako kakor je normalno. Sicer pa je pihal z okoli 10°C.

Potrebno je bilo tudi zadihtati vsa vrata in okna, saj je hladen zrak s veseljem uhajal v sosednje prostore, notri pa je vleklo vročega čez špranje.

V drugih delih leta - ni problematično. Trenutno klima lavfa okoli 1 ure na dan, sredi opoldneva in zvečer čez noč za par minut (zaprta okna da ni komarjev)

Gregor P ::

Pri 40°C zunaj tudi namenoma ne hladiš pod 25-26°C znotraj (oz. ravno toliko, da se ne znojiš) že iz zdravstvenih razlogov. Sami pri cca. 35 cm izolaciji strehe in velux zunanjih senčilih sicer nismo imeli nobenih težav z vročino oz. hlajenjem cca. 80 m2 velikega prostora s 3,5 kW Mitsubishi klimo (z zunanjo enoto v senci pod streho) tudi sredi poletnih vročinskih valov.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

SosedMicka ::

Saj ne gre pod 25°C.

Gregor P ::

Sama izolacija prostora, zunanja senčila (tudi sodobna okna, ki dobro tesnijo itd.) v bistvu pomeni še največ pri tem; ker pri nas, ko klima še ni bila vgrajena, se je dalo sredi poletja preživeti tudi brez nje (ob dobri izolaciji). Res morda ni bilo tako udobno, temperatura je lahko dosegla tudi 29°C, a ko prostor še ni bil izoliran, je pa temperatura šla krepko čez v višave (instantno znojenje); edino pozitivna točka je bila, da nisi bil ravno na soncu, ampak pod streho.:D Ampak ker tam noben v bistvu ni živel, je bilo v bistvu vseeno.

Tako da klima je na koncu le še pika na i v bistvu, da uživaš v ohlajenem ugodju.:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

SosedMicka ::

Pri meni je sredi blagega poletja okoli 35°C noter brez uporabe klime.

Seveda je razlika ali s klimo le rahlo ohladiš in razvlažiš prostor, ali pa ga moraš aktivno ohlajati da preživiš noter.

Osojna stran od 6 zjuraj do 4h popoldan. Odlično za zimo a pekel med poletjem

Miha 333 ::

Hvala za odgovore, najbolj me skrbi to, da je daljša stranica s poševno streho obrnjena točno na jug in to zna sonce čez cel dan kar močno razgreti, kljub izolaciji.

Problem je v tem, da bi rad dal cevi v steno zdaj ko se delajo napeljave, vendar morajo biti za 4,2 kW debelejše kot za 3,5 kW, tako da ne vem, katere naj dam.

SosedMicka ::

Bakrenih cevi ne dajaj v steno. V steno daj samo kanale v katere boš te cevi spustil. Upoštevaj da montažer ne bo mogel zvijati cevi znotraj strehe in delaj samo izključno ravne kanale brez ovinkov.

Gradbeniki jih pogosto zvijejo in zamašijo in zadeva je neprepustna, tako si potem samo vrgel stran denar.

Ne pozabi na kabel za elektriko in komunikacije.

In razmišljaj raje o dveh klimah z 3.5-3.8kW kakor o eni 4.5kW.

Učinek hlajenja se razgubi po nekih 4 do 5 metrih zraka.

Za začetek pa lahko montiraš samo eno 3.8kW, za to poletje bo dovolj.

Zunanjo enoto postavi na najbolj hladen del hiše, kjer se ne dviguje vročina od tal.

Če boš s klimo tudi ogreval, kar boš, je koristno da jo postaviš na sončni del hiše in jo poleti zasenčiš.
Pozimi namreč ne moreš dovesti več sonca, zmrzovanje klim (in odtokov) pa je stalnica.


Poskrbi tudi, da če klima zamrzne (zunanji del) in zmrznejo odtoki ob hudem mrazu, da ne bo teklo po fasadi, na avtomobile ali poti okoli hiše.
Upoštevaj da, ko so odtoki polni, kaplja iz vseh stranic klime navzdol.

Miha 333 ::

SosedMicka je izjavil:


In razmišljaj raje o dveh klimah z 3.5-3.8kW kakor o eni 4.5kW.

To misliš multisplit ali 2 enojni? Multisplit izvedba je dražja, števila zunanjih enot pa ne bi ravno večal, ker bodo na isti steni še zunanje enote za ostale prostore oz. stanovanje in potem bo to 5 zunanjih enot na eni steni stanovanjske hiše, kar pa malo smešno izgleda.

energetik ::

Miha 333 je izjavil:

Hvala za odgovore, najbolj me skrbi to, da je daljša stranica s poševno streho obrnjena točno na jug in to zna sonce čez cel dan kar močno razgreti, kljub izolaciji.

Problem je v tem, da bi rad dal cevi v steno zdaj ko se delajo napeljave, vendar morajo biti za 4,2 kW debelejše kot za 3,5 kW, tako da ne vem, katere naj dam.

Če se ne motim, ni nobene težave če potem švohnej klimo priklopiš na debelejše cevi. Obratno pa je. Gre za podobno zadevno kot pri vodovodu - lahko do pipe napelješ magari colsko cev, pa ne bo nič narobe, samo prednosti so.

Sicer pa smo ti povedali - če ne misliš v nulo zatemnjevati ZUNANJIH rolet, potem bodo tista strešna okna ogromna peč. Če hočeš imeti od njih svetlobo, boš pač moral to kompenzirati z močnejšo klimo. Pomisli na najlabši scenarij: zunaj ~36°C, odpreš par rolet za svetlobo, v pečici pečenka, gor kuhaš krompir, juho itd, hkrati je prižgana TV in še kakšen PC + 4 osebe. Povsem realen scenarij. Imaš takrat za odvajati 5kW+, sicer gre temperatura gor, pa če imaš 1 meter izolacije. Toplota pač ne more teči navzven v takem stanju, ker je zunaj topleje. Seveda pa lahko potrpiš tisto 1-2h, in boš imel namesto nastavljenih 24° v tistih 2 urah npr. 26°C. Po prenehanju dejavnosti/obsevanja pa bo spet šla na nastavljenih 24.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Oldi ::

Okna seveda obvezno zunaj senčiti, kar itak že počneta, če vama pride na 27. Če je to res, potem je vsaka klima dovolj močna, saj je dovolj, če pohladi za 2C, bistveno je, da osuši zrak, to bi pa naredila 0,5kWna.

Okapi ::

Pomisli na najlabši scenarij: zunaj ~36°C, odpreš par rolet za svetlobo,
Najslabši scenarij je, da odpreš vsak okna. Če ti je vseeno, koliko pokuriš elektrike, potem pač vzameš močno klimo in poskrbiš, da bo morala vedno delati na polno. Ker ti pa verjetno ni vseeno, koliko plačaš elektrike, zasenčiš tista okna, skozi katera trenutno sije sonce. Senčenje ne pomeni, da narediš notri temo.

Magic1 ::

Moraš kupit krpanke namesto rolet, ali notranjih žaluzij pa boš imel zasenčeno.
Magic

fosil ::

Pri senčilih je bistveno to, da so na zunanji strani, da okno ostane hladno.
Notranja senčila so glede blokiranja toplote neuporabna, ker ti segrevajo prostor enako, kot če jih ne bi bilo.
Tako je!

SosedMicka ::

Miha 333 je izjavil:

SosedMicka je izjavil:


In razmišljaj raje o dveh klimah z 3.5-3.8kW kakor o eni 4.5kW.

To misliš multisplit ali 2 enojni? Multisplit izvedba je dražja, števila zunanjih enot pa ne bi ravno večal, ker bodo na isti steni še zunanje enote za ostale prostore oz. stanovanje in potem bo to 5 zunanjih enot na eni steni stanovanjske hiše, kar pa malo smešno izgleda.


2 enojni. Ne kupuj multisplit.

energetik je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Hvala za odgovore, najbolj me skrbi to, da je daljša stranica s poševno streho obrnjena točno na jug in to zna sonce čez cel dan kar močno razgreti, kljub izolaciji.

Problem je v tem, da bi rad dal cevi v steno zdaj ko se delajo napeljave, vendar morajo biti za 4,2 kW debelejše kot za 3,5 kW, tako da ne vem, katere naj dam.

Če se ne motim, ni nobene težave če potem švohnej klimo priklopiš na debelejše cevi. Obratno pa je. Gre za podobno zadevno kot pri vodovodu - lahko do pipe napelješ magari colsko cev, pa ne bo nič narobe, samo prednosti so.

Sicer pa smo ti povedali - če ne misliš v nulo zatemnjevati ZUNANJIH rolet, potem bodo tista strešna okna ogromna peč. Če hočeš imeti od njih svetlobo, boš pač moral to kompenzirati z močnejšo klimo. Pomisli na najlabši scenarij: zunaj ~36°C, odpreš par rolet za svetlobo, v pečici pečenka, gor kuhaš krompir, juho itd, hkrati je prižgana TV in še kakšen PC + 4 osebe. Povsem realen scenarij. Imaš takrat za odvajati 5kW+, sicer gre temperatura gor, pa če imaš 1 meter izolacije. Toplota pač ne more teči navzven v takem stanju, ker je zunaj topleje. Seveda pa lahko potrpiš tisto 1-2h, in boš imel namesto nastavljenih 24° v tistih 2 urah npr. 26°C. Po prenehanju dejavnosti/obsevanja pa bo spet šla na nastavljenih 24.


Pri predebelih ceveh je hitrost plina prenizka za uspešno migracijo olja.
Izjemno pomembno predvsem pri inverterskih klimah ki imajo še nižje hitrosti pri nižjih močeh.

Sledite navodilom proizvajalca in ne nekaj na svojo žogo. Zadeve so napisane tam z razlogom.


Na mansardi ne montirajte klim na prelahke zidove, ker se bo vse treslo.

Osvetljevanje prostora je poleti dovolj z 1cm-5cm režo v žaluziji.

Svetlobni fluks sonca je ogromen in je zadosti že zelo malo svetlobe skozi odprtino, da prekosi vsa notranja svetila.

Velja tudi, da je bolje osvetljevati s soncem, kakor koristiti katerakoli umetna svetila.

energetik ::

SosedMicka je izjavil:

Pri predebelih ceveh je hitrost plina prenizka za uspešno migracijo olja.
Izjemno pomembno predvsem pri inverterskih klimah ki imajo še nižje hitrosti pri nižjih močeh.

Sledite navodilom proizvajalca in ne nekaj na svojo žogo. Zadeve so napisane tam z razlogom.
Zanimiv podatek, na to nisem pomislil. Čeprav, a ni bistveno samo to, da se olje lahko steka nazaj v kompresor, saj v notranji enoti nima glih funkcije, da bi moralo tja migrirati?
««
69 / 120
»»