» »

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!!

««
6 / 10
»»

PrihajaNodi ::

Bejz na matematiko. Ne sanjaj o ekonomiji, si bos samo cv zamazal z nazivom dipl.fin.mat.
Z matematiko bos zazeljen v strojnistvu, elektrikarstvu in najpomembneje IT segmentu.

Zgodovina sprememb…

A120 ::

IT me ne zanima. no, saj verjetno bom vpisal matematiko in morda kdaj prebral kaksno fin knjigo da nebom cisto brez osnov, na drugi stopnji pa potem aktuarstvo :D

Zaljubljena ::

Zakaj pa jih potem večina govori, da se z dokončanim študijem matematike (UNI) lahko zaposliš le kot profesor matematike? Jaz bi tudi rada študirala matematiko ali kaj podobnega, samo da bi bil poklic perspektiven in da bi bila možnost zaposlitve čim širše usmerjena...

PrihajaNodi ::

A120 je izjavil:

IT me ne zanima. no, saj verjetno bom vpisal matematiko in morda kdaj prebral kaksno fin knjigo da nebom cisto brez osnov, na drugi stopnji pa potem aktuarstvo :D



Nima veze. Mogoče te še bo, če pristaneš na zavodu, osnovo pa bos imel boljso, ker bos pobral funckionalno matematioko in ne balasta.

PrihajaNodi ::

Zaljubljena je izjavil:

Zakaj pa jih potem večina govori, da se z dokončanim študijem matematike (UNI) lahko zaposliš le kot profesor matematike? Jaz bi tudi rada študirala matematiko ali kaj podobnega, samo da bi bil poklic perspektiven in da bi bila možnost zaposlitve čim širše usmerjena...



Ah daj no, matematika in fizika sta poklica prihodnosti. Pozabi ekonomijo, pravo in ostale družbene vede skupaj z arhitekturo. Pošlji ti v tujino cv kot dipl.matematik ali kot ekonomist pa bos videla rezulate, se posebno ce znas se kak programski jezik.Sicer se pa slednji se lahko prijavi le na administrativna dela (razen če ni kak poliglot ali obvlada nevem kakšne veščine). Poleg tega temelji gradbena veda na matematiki in fiziki. Ne bos verjela koliko so plačani statiki.
Pa ogromno možnosti imaš potem tako v naravoslovju kot družboslovju za 2 stopnjo iz različnih ved, medtem ko si v družboslovju omejen skoraj da ne na eno vedo.
Mogoče sem preveč subjektiven a sam bi defenitivno izbral matematiko.

Zaljubljena ::

Najlepša hvala za pojasnitev. Mi zna še kdo kaj več povedat o programu Tehniško varstvo okolja, na fakulteti za strojništvo v Mariboru? Kako pa je še z zaposlitvijo?

PrimozR ::

Smurf je izjavil:

Po mojem mnenju sam lazje kasneje nadoknadis ekonomski del, kot pa bolj zahtevno matematiko.

This. Tole je vprašanje na nivoju 'je za strojni faks boljša gimnazija ali srednja strojna?'. Isto, na srednji strojni ne slišiš nič matematike, faks je pa sama matematika. Zaradi lenobe v srednješolskih časih imam kdaj pa kdaj problem gimnaziji navkljub.

Zaljubljena je izjavil:

Zakaj pa jih potem večina govori, da se z dokončanim študijem matematike (UNI) lahko zaposliš le kot profesor matematike? Jaz bi tudi rada študirala matematiko ali kaj podobnega, samo da bi bil poklic perspektiven in da bi bila možnost zaposlitve čim širše usmerjena...

Fiziki in matematiki so ponavadi najboljši programerji zahtevnejših problemov (beri: niso ravno code-monkeyi) pa precej radi jih zaposlujejo po bakah in zavarovalnicah ter podobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Blinder ::

Pa je res matematika toliko perspektivna? Da niso tej ki oglašujejo matematiko tudi prepričani, da je naprimer računalništvo toliko perpsektivno kot matematika. Jaz mislim da perspektivne fakultete ni več. So samo še žalosti ostale od njih.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

PrimozR ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ah daj no, matematika in fizika sta poklica prihodnosti. Pozabi ekonomijo, pravo in ostale družbene vede skupaj z arhitekturo. Pošlji ti v tujino cv kot dipl.matematik ali kot ekonomist pa bos videla rezulate, se posebno ce znas se kak programski jezik.Sicer se pa slednji se lahko prijavi le na administrativna dela (razen če ni kak poliglot ali obvlada nevem kakšne veščine). Poleg tega temelji gradbena veda na matematiki in fiziki. Ne bos verjela koliko so plačani statiki.
Pa ogromno možnosti imaš potem tako v naravoslovju kot družboslovju za 2 stopnjo iz različnih ved, medtem ko si v družboslovju omejen skoraj da ne na eno vedo.
Mogoče sem preveč subjektiven a sam bi defenitivno izbral matematiko.

No no, vseeno je v gradbeništvu in strojništvu toliko specifik, da matematika ne moreš kar spustiti zraven. Oz. je zelo zelo malo problemov RES matematičnih. Pa še tam boljši inženirji znajo dovolj matematike, da pokrijejo to.

Blinder je izjavil:

So samo še žalosti ostale od njih.

Od kje pa to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Blinder ::

A obstaja kaki faks v slo za katerega se lahko reče da bo človek po diplomi dobil delo v svoji stroki? Razen za matematiko še nisem slišal da bi se za kakšen faks DANES tako govorilo. Nekoč pa je bilo seveda drugače.

tudi to kar ta uporagbnica sprašuje, Tehniško varstvo okolja , mislim kaj je to? enosmerna za ZRSZ? Videl kdo kdaj oglas da iščejo kakega inženirja za varstvo okolja? Pa še obstoječi jobi so verjetno 90% državne firme, ki za naslednjih 10 let ne bodo zaposlovale.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

PrimozR ::

Em... Strojništvo? Poznaš kakega strojnika (mladega diplomanta), ki je brez službe? Jaz ga ne. Še vsi sošolci, bivši kolegi, itd., ki so faks že naredili, so dobili službo. Pa še ene par faksov je takšnih.

Inženir za varstvo okolja je res malce fishy, mi deluje kot ena taka moderna smer. Jaz bi raje gledal kaj v smeri bolj uporabnega.

A120 ::

ja no saj jaz bi rad nekoc delal na zavarovalnici (pa ne kot agent :D) zato me je zanimalo ali je bolje za 1. stopnjo financna matematika (fmf) ali klasicna matematika. ampak mislim da bom kar matematiko.

PrihajaNodi ::

Inženir za varstvo okolja je res malce fishy, mi deluje kot ena taka moderna smer. Jaz bi raje gledal kaj v smeri bolj uporabnega.


Tudi sam ne bi šel na takšen program, ker je sped nek hibrid, iščejo pa tak kader kje? Kje se sploh lahko s tem poklicem zaposliš razen v javni upravi? No, sicer se je nekaj rečeno da naj bi imela po novi zakonodaji vsaka podjetja tehnika za varstvo okolja, to je pa vse kar sem slišal. Dvomim da bi si gospodarstvo želelo tak kader. Mogoče se motim

No no, vseeno je v gradbeništvu in strojništvu toliko specifik, da matematika ne moreš kar spustiti zraven. Oz. je zelo zelo malo problemov RES matematičnih. Pa še tam boljši inženirji znajo dovolj matematike, da pokrijejo to.


Zakaj ne? Saj inžinir gradbeništva je na začetku tudi zelen, ok ima neko bazo, kar pa ne pomeni da nekomu ki želi delati v gradbeništvu in je matematik trda prede. Konec koncev, če je sila lahko brez problemov dokonča tistih nekaj izpitov kot gradbeni tehnik in dela v štartu kot delovodja.

Zgodovina sprememb…

PrihajaNodi ::

tudi to kar ta uporagbnica sprašuje, Tehniško varstvo okolja , mislim kaj je to? enosmerna za ZRSZ? Videl kdo kdaj oglas da iščejo kakega inženirja za varstvo okolja? Pa še obstoječi jobi so verjetno 90% državne firme, ki za naslednjih 10 let ne bodo zaposlovale.


Spregledal tvoj post. Nekako tako je, ja

PrimozR ::

Matematik kot delovodja? Ti se hecaš? :)

Delovodja ima z matematiko opravka samo na ravni seštevanja parih mer, to je zelo 'aplikativna' smer, kot proizvodništvo na strojni (kjer greš sicer lahko tudi za hardcore tehnologa in dejansko lahko kdaj tudi zašvicaš). Matematiki pa predvidevam da večinoma radi premetavajo enačbe. Teh jim pa za gradbenika, predvidevam, fali.

Nisem gradbenik, poznam sicer nekaj gradbenikov, a predvidevam, da je podobno kot na strojni. Na prvi pogled premetavanje enačb, a jih je vseeno ogromno in tudi če se učiš kampanjsko, nekatere ostanejo, sploh tiste, ki se jih uporablja pogosteje oz. kar ves čas. Enostavno se tista razlika v predmetniku petih let med strojno/gradbeno in matematiko nekje mora poznati, praktičnost je pa ravno to.

Saj, načeloma ni treba na faks, se lahko vse naučiš sam. A pokaži mi nekoga, ki bo to naredil tako kvalitetno in sistematično (z nevšečnimi predmeti/elementi vred), kot ti to omogoči faks ;)

Isotropic ::

PrimozR je izjavil:

Em... Strojništvo? Poznaš kakega strojnika (mladega diplomanta), ki je brez službe? Jaz ga ne. Še vsi sošolci, bivši kolegi, itd., ki so faks že naredili, so dobili službo. Pa še ene par faksov je takšnih.

Inženir za varstvo okolja je res malce fishy, mi deluje kot ena taka moderna smer. Jaz bi raje gledal kaj v smeri bolj uporabnega.

mah dobil ze, poznam jih pa par, ki niso dobil lih optimalne, tut če so mladi diplomanti.

PrihajaNodi je izjavil:


No no, vseeno je v gradbeništvu in strojništvu toliko specifik, da matematika ne moreš kar spustiti zraven. Oz. je zelo zelo malo problemov RES matematičnih. Pa še tam boljši inženirji znajo dovolj matematike, da pokrijejo to.


Zakaj ne? Saj inžinir gradbeništva je na začetku tudi zelen, ok ima neko bazo, kar pa ne pomeni da nekomu ki želi delati v gradbeništvu in je matematik trda prede. Konec koncev, če je sila lahko brez problemov dokonča tistih nekaj izpitov kot gradbeni tehnik in dela v štartu kot delovodja.

haha, še en, ki pretirano kuje fmf v zvezde.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Isotropic to, da službe niso idealne, je itak splošen problem, v Sloveniji se, vsaj v strojništvu, premalo razvija na lastno pest, plače so pa itak tudi problem.

Ampak lej, ~15. v mesecu dobiš nek denar pa nabiraš izkušnje, marsikdo tega ne more reči (oz. če dobi denar dobi za s faksom nepovezano delo). Še vedno ti pa ostane tujina, Nemčija je blizu pa tudi niso redki primeri, ki s slovenskim faksom uspešno pobegnejo tja ;)

PrihajaNodi ::

PrimozR je izjavil:

Matematik kot delovodja? Ti se hecaš? :)

Delovodja ima z matematiko opravka samo na ravni seštevanja parih mer, to je zelo 'aplikativna' smer, kot proizvodništvo na strojni (kjer greš sicer lahko tudi za hardcore tehnologa in dejansko lahko kdaj tudi zašvicaš). Matematiki pa predvidevam da večinoma radi premetavajo enačbe. Teh jim pa za gradbenika, predvidevam, fali.

Nisem gradbenik, poznam sicer nekaj gradbenikov, a predvidevam, da je podobno kot na strojni. Na prvi pogled premetavanje enačb, a jih je vseeno ogromno in tudi če se učiš kampanjsko, nekatere ostanejo, sploh tiste, ki se jih uporablja pogosteje oz. kar ves čas. Enostavno se tista razlika v predmetniku petih let med strojno/gradbeno in matematiko nekje mora poznati, praktičnost je pa ravno to.

Saj, načeloma ni treba na faks, se lahko vse naučiš sam. A pokaži mi nekoga, ki bo to naredil tako kvalitetno in sistematično (z nevšečnimi predmeti/elementi vred), kot ti to omogoči faks ;)


Hja bolj je bilo misljeno da se da uspeti z nizjega na visje, torej delovodja in potem mogoce kot vodja gradbisca, projektant. Problem je tu ker mora biti uni gradbena. In da, vem kaj delovodja pocne. Pogosto tudi funkcijo vodje gradbisca.

Izkusnje pa dajo svoje to pa normalno. Dam pa roko v ogenj da bi se bolje odrezal matematik kot gradbenik v gradbeni firmi. Kako in kdaj se pa razteza beton, bi se pa sproti ucil kot "vajenc". Sem gledal kaksne diplomske nekateri pisejo tam, groza.

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

za delovodjo moraš meti izkušnje...
gradbven faks je tut več kot sama mata in fiza, je še veliko specifik okoli materialov vmes.

pa nehaj imeti že tak fetiš nanje prosim. pejt na mafijski piknik pa mejte tam circlejerk.

pipi z eno sluzbo kjer bi te vsak tehnik lahko nadomestil, dobiš bolj slabo odskočno desko. vem tut sam kot posledico krize v gospodarstvu (delno pa tut tega, da nisem poslal v _nekega proizvajalca bark v vašem koncu_ ko sem mel sanso ker sem slisal fajne zadeve od tam)

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Famoznega proizvajalca bark al samo znanega proizvajalca bark, ki počne še kaj drugega? Ker s prvim res ne vem kaj se bo zgodilo, je potapljajoča se barka (vsi bežijo), medtem ko se za drugega čaka, kdaj se proda, stanje je pa bolj tako-tako.

Nja, tole z izkušnjami je res tečno...

bambam20 ::

Če si res dober v matematiki bi znal bit dober poker igralec .. sem v zmoti :). ?

PrihajaNodi ::

Isotropic je izjavil:

za delovodjo moraš meti izkušnje...
gradbven faks je tut več kot sama mata in fiza, je še veliko specifik okoli materialov vmes.

pa nehaj imeti že tak fetiš nanje prosim. pejt na mafijski piknik pa mejte tam circlejerk.

pipi z eno sluzbo kjer bi te vsak tehnik lahko nadomestil, dobiš bolj slabo odskočno desko. vem tut sam kot posledico krize v gospodarstvu (delno pa tut tega, da nisem poslal v _nekega proizvajalca bark v vašem koncu_ ko sem mel sanso ker sem slisal fajne zadeve od tam)


Oprosti ampak gradbeni tehnik je bistveno manj "vreden" kot izsolan matematik. Oba sta pa po koncu brez izkusenj. Ce imam pa moznost zaposliti v gradbeni firmi matematika ali gradbenega tehnika, vzamem matematika. Tega lahko konec koncev postavis tudi v racunovodstvo. Ta poklic je fleksibilen.

PrimozR ::

Gradbeni tehnik je BISTVENO več vreden na delovišču. O čemer teče debata. End of story.

Ti pač nimaš gradbene firme, če bi jo imel, bi prekleto dobro vedel, da ne bi zaposlil matematika. Lahko ti pa predstavim koga, ki ima gradbeno firmo. Zaposluje predvsem take, ki znajo vihteti lopato ;)

Matematik, ki bo zadovoljen z računovodstvom, je stran vrgel 5 let življenja, da je doštudiral matematiko, mar bi raje prežural skozi ekonomijo. Ali pa boš imel prekleto dragega računovodja, da boš našel bebca (no, enako si bo on mislil o tebi), ki ti bo za par jurjev mesečno urejal račune ;)

PrihajaNodi ::

Zakaj je vreden vec na deloviscu? Govoriva da dela kot vodja gradbisc\delovodja\projektant? Ker kolikor jih jaz poznam jim da sola malo ampak res malo nekega znanja kake nizke/visoke zgradbe, kar matematik lahko osvoji brez problema.
Pa ce matematik ne dobi drugje sihta je bistveno bolje v racunovodstvu kot na zavodu kamor pristanejo arhitekti naprimer.
P.s. zdej nevem mogoce so nekateri tako pametni da dobijo dobre sluzbe med faksom in studirajo, oni imajo izkusnje. Tisti, ki sedijo pa nimajo izkusenj pa morajo vcasih pobrati tudi kaj kar pac ni v njihovem rangu, samo da se dela in ne stoji.

Zgodovina sprememb…

speedtouch ::

Ima kdo kakšne izkušnje s študijem anglistike in amerikanistike na filozofski fakulteti Ljubljana? Kakšna je zaposljivost po tem faksu?

Pro_moted ::

Vi niste realni , amen. Matematike kot delovodje na gradbiščih, ali kot delovodje v strojništvu ? Ni šans ( prepostavljamo seveda človeka, ki je končal MAT faks in je brez izkušenj v stroki). Edino če si predstavljate delovodja tako, da piše ure delavcem in komandira kateri si naj da katero barvo čelade gor na glavo. Kdor pa mi bo sedaj usekal s kakim pametnim odgovorom v stilu, to kaj delajo na gradbeni šoli 4 leta, matematik dobi noter v 3 mesecih, pa naj raje piše v kake druge teme.
Naredil sem srednjo tehnično strojno šolo, diplomiral strojništvo, cela poletja, prosti čas, celo življenje se ukvarjal s strojništvom, trenutno delam kot delovodja pa še sedaj včasih zmrznem pri kaki stvari, ki delavca zanima. Eni bi pa kar malo gimnazije, malo matematičnega faksa, potem pa bi pamet solili ljudem, ki delajo neko stroko 20, 30 let. Dajte postanite realni! Za ZNANJE ne potrebuješ nobenega NAZIVA. To da se pa da matematike izkoristiti na nekaterih področjih gradbeništva , strojništva itd. , pa je jasno.
Saj, če ne prej, realnost udari ko prideš v GOSPODARSKI sektor delat.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

PrihajaNodi ::

Pa ti ves cesa se ucijo na matematiki? Ko bos dokoncal studij pa sporoci ce ne potrebujes znanja za ta naziv.
Za delovodja je bila prej,dovolj 3 letna gradbena, torej je bil lahko navaden zidar delovodja, no so se tisti iz prejsnih generacij, tako da so mi poznane zadeve in je neumnost trditi da en ki naredi matematiko ne mora postati delovodja kaj sele projektant, vodja gradbisca... Ne oni niso imeli nikakrsne geometrije da bi znali risati nacrte...
Trdim da je matimatika najbolj uporabna veda, pokrijes enormna podrocja. Ce pa RES potrbujes papir pa opravis nekaj defirincialcev pa je.

speedtouch je izjavil:

Ima kdo kakšne izkušnje s študijem anglistike in amerikanistike na filozofski fakulteti Ljubljana? Kakšna je zaposljivost po tem faksu?


Zakaj zelis studirati tu? Kaj lahko pocnes s tem znanjem? Ne za.ebaj svojih let pa pojdi na naravoslovje, nek splosni studij.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Trenutno je ponudba gradbenikov bistveno vecja od povprasevanja. Tako lahko trenutno delodajalci pobirajo boljse studente fgg brez vecjega in truda. Nobenemu ne pade na pamet, da bi za to mesto iskali matematike. Navsezadnje gradbenistvo vseeno nima ravno veliko skupnega s studijem matematike. Ce ze, se raje jemlje strojnike in elektrotehnike (ki znajo prav tako vso potrebno matematiko, plus nekaj dodanega znanja iz svojega podrocja).

PrihajaNodi ::

Sanja se ti ne kako uporabni so matematiki. Pri nas v slo je ta poklic\izibrazba\znanje itak razvrednoteno v tujini pa globoko cenjen. In vem za firmo (gradbeno) ki je raje vzela matematika kot inzinirja gradbenistva. Zakaj mislis da gre toliko indijcev in kitajcev na studij matematike? Verjetno ne za delo v javni upravi. Poleg tega ti faks dejansko DA znanje, pa kakorkoli obracate. Takoj za matematiko je fizika, kemija in potem sorodne veje IT, strojnistvo in elektrotehnika.

PrimozR ::

PrihajaNodi ima point. Zaprimo vse fakse, edino smiselno je študirati matematiko. S tem pokrijemo VSE, tako visokošolske kot poklicne srednješolske izobrazbe.

Matematika FTW!!!

Smurf ::

PrihajaNodi je izjavil:

Sanja se ti ne kako uporabni so matematiki. Pri nas v slo je ta poklic\izibrazba\znanje itak razvrednoteno v tujini pa globoko cenjen. In vem za firmo (gradbeno) ki je raje vzela matematika kot inzinirja gradbenistva. Zakaj mislis da gre toliko indijcev in kitajcev na studij matematike? Verjetno ne za delo v javni upravi. Poleg tega ti faks dejansko DA znanje, pa kakorkoli obracate. Takoj za matematiko je fizika, kemija in potem sorodne veje IT, strojnistvo in elektrotehnika.

V bistvu sumim, da ti sploh nimas nekega realnega vpogleda v te zadeve. Pri nas so matematki cisto lepo cenjeni in jih bos nasel v velikem stevilu pri high-tech podjetjih pri nas (pa se marsikje drugje).

Super za tvojo anekdoto o matematiku, jaz poznam v tem poslu strojnike, elektrotehnike, arhitekte, celo druzboslovce, ampak se zmeraj bodo v 95% raje zaposlili nekoga iz svojega podrocja. Lahko pa poves tocno v cem ima tipicen matematik prednost pred tipicnim gradbenikom kot delovodja. Matematike, ki bi presegala to kar se ucijo na fggju recimo tam ni.

Tvoji indijci in kitajci pa ne vem kaj imajo s tem, se vec jih studira inzenirske poklice.

Dejansko znanje ti da pri nas skoraj katerikoli faks, vprasanje samo kako zna to studen unovciti.

cebelar123 ::

Malo sem prečital zadnjih par postov in prav smešno mi je kam vse bi nekateri dali matematike. Pa kaj mislite, da vse ostale smeri na faksu pa nimajo nič matematike. Pa kaj ti pomaga če znaš izračunan nevem kaki odovd/logaritem/integral , če nimaš osnovnih pojmov o materialih, fizikalnih lastnostih in še marsičem drugem. Delam že vrsto let v elektro branži ,kjer izdelujemo stroje na ključ različne obnove strojev in podobno. Imamo strojno projektivo, elektro projektivo, programerje, IT programerje in noben ni matematik in nikoli nebo.

Poznam pa tudi par matematikov in vem kako so se borili, da so pri nas v Sloveniji dobili službe. Nekateri po par letih še zdaj nimajo rednih služb.

Smurf ::

cebelar123 je izjavil:

Pa kaj ti pomaga če znaš izračunan nevem kaki odovd/logaritem/integral , če nimaš osnovnih pojmov o materialih, fizikalnih lastnostih in še marsičem drugem.

V bistvu bi morali tudi inzenirji znati resevati diferencialne enacbe, ce niso na faksu sedeli na usesih.

Isotropic ::

prihajaNodi, kaj si pa ti po poklicu? me res zanima
je pa res, da se matematiki brez orenk znanja programiranja občutno tezje zaposlijo. zavarovalnice ipd. tut ne jemljejo vsak dan.

Zgodovina sprememb…

Marat ::

No, da ne bomo preveč črnogledi glede perspektive matematikov - vedno več se jih išče na področju statistike, predvsem obdelave big data. Razna socialna omrežja, finance, bioinformatika itd.

PrihajaNodi ::

cebelar123 je izjavil:

Malo sem prečital zadnjih par postov in prav smešno mi je kam vse bi nekateri dali matematike. Pa kaj mislite, da vse ostale smeri na faksu pa nimajo nič matematike. Pa kaj ti pomaga če znaš izračunan nevem kaki odovd/logaritem/integral , če nimaš osnovnih pojmov o materialih, fizikalnih lastnostih in še marsičem drugem. Delam že vrsto let v elektro branži ,kjer izdelujemo stroje na ključ različne obnove strojev in podobno. Imamo strojno projektivo, elektro projektivo, programerje, IT programerje in noben ni matematik in nikoli nebo.

Poznam pa tudi par matematikov in vem kako so se borili, da so pri nas v Sloveniji dobili službe. Nekateri po par letih še zdaj nimajo rednih služb.


In ravno to je problem. Matematik mora pokazati bistveno vec od ostalih vej, cenjen je pa v Sloveniji manj kot strojnik. V tujini pa so cenjeni.

TheKekec ::

ima kdo izkušnje oziroma informacijo o študiju Vodarstva in okoljskega inženirstva na FGG v Ljubljani

Zaljubljena ::

Nekaj me še zanima. Je študij matematike (UNI) na FNM res tako težak, da jih dosti ne pride naprej že v 1. letniku? Glede na to, da sem imela vsa leta v splošni gimnaziji matematiko 4 in sem se jo vedno res pridno in skoraj vsak dan sproti učila (zato ker me je zanimala in me še vedno zelo veseli), lahko pričakujem kakšne večje težave pri študiju?

Flea ::

Dokler boš delala ni nobenega problema. Ne smeš se pustit porazit ob prvem neuspehu, ampak delat naprej. To, da je upad, pa verjetno predvsem zaradi tega, ker ljudje obupajo, ugotovijo da jih to ne veseli, ne pa da bi bil faks tako težak. Sam sem na FMF, ki naj bi bil še nekoliko težji od FNM-ja, pa moram reči, da je res potrebno veliko dela, vendar upad nastane predvsem zaradi neresnosti in nedela.

Zaljubljena ::

Je kdo študiral Gospodarsko inženirstvo (smer gradbeništvo) na fakulteti za gradbeništvo v Mariboru? Zakaj imajo tako malo razpisanih mest (20), ali tega kadra ne potrebujejo? Če sem bila v 3. letniku prav dobra zdaj bom pa mogoče odlična, je študij pretežak zame? Ali je res, da so profesorji izredno tečni?

cebelar123 ::

Že v osnovi če razmišljaš ali je študi pretežak za tebe najbrž to ni za tebe. Če bi te to res veselilo bi se v vsakem primeru vpisala. In če te to tudi res veselili bi prej ali slej faks tudi naredila.

imho

maticb492 ::

Zaljubljena je izjavil:

Je kdo študiral Gospodarsko inženirstvo (smer gradbeništvo) na fakulteti za gradbeništvo v Mariboru? Zakaj imajo tako malo razpisanih mest (20), ali tega kadra ne potrebujejo? Če sem bila v 3. letniku prav dobra zdaj bom pa mogoče odlična, je študij pretežak zame? Ali je res, da so profesorji izredno tečni?



Sploh ni treba pisat kako si bila v 3 in 4 letniku, ker nima nobene veze, če te faks zanima narediš, če te ne zanima ne narediš. Ocene v srednji šoli nimajo veze, ker faks sploh ni več tako kot srednja šola. Pa ne da te hočem prestrašit, celo bolje je ko se navadiš ampak če te zanima kaj delaš.

Ocene gledajo pač zato ker morajo naredit neko selekcijo zaradi denarja od države ali prostora/profesorjev ali česarkoli pač že. Nas je bilo na računalniškem v dveh smereh skupaj 200, v 1. semestru 2 letnika pa v obeh smereh med 50-60, torej 3/4 so prenehali oz. padli, ampak na računalniški skoraj ni bilo omejitve, si lahko prišel noter če si dober in iz katerekoli srednje šole.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

DOOM_er ::

to je res. Sam sem imel v srednji same dvojke in trojke, pa sem imel na elektru potem vse skoraj 9 ali 10
Robots will steal your job. But that's OK

inzinir ::

Lep pozdrav.
Sem tretji letnik gimnazije in zdaj v bližnji prihodnosti si bom moral izbrati 2 predmeta, ki bom imel na maturi in sem malo premišljeval o študiju kako in kaj. Pa mi je v oči padla Fakulteta za turizem v Brežicah (del univerze v Mariboru). Mislim, da bi ta šola vključevala vse moje interese in tudi mislim, da bi v tem študiju "užival". Ampak imam pa dilemo ali naj grem na visokošolski ali pa na univerzitetni program. Za oba programa imam (bom imel) izpolnjene pogoje, ampak sem videl da so med VSŠ in UNI razlike, ampak koliko vem in koliko sem slišal, pomuja univerzitetni program več teorije, visokošolski pa več prakse. Jas sem bolj praktičen tip zato bi raje izbral visokošolski program. Zanima me če hodi tu mogoče kdo na to šolo in bi mi lahko malo opisal. Zanima me tudi kje bi se lahko zaposlil kot Diplomat turizma (UN) oz. (VS). Vem, da imam še dolgo časa za to pomembno odločitev, ampak hočem čim več vedeti o fakulteti :-)

maticb492 ::

Nisem na Turizmu, ampak imam sošolce iz srednje šole, ki so ista smer kot jaz ampak UNI, jaz sem pa VS. V osnovi ni razlike, prva 2 letnika je pri obeh teorija, potem pa ima VS malo več prakse. Nekaj predmetov, ki jih imamo mi v 2 letniku so na UNI v 1 letniku in pa nekateri profesorji več zahtevajo od študentov na UNI(Recimo specifično: pri enem predmetu smo imeli snov na ~300 slajdih pa nam je na VS povedala nekje 50, ki jih nam ni treba znati ker nismo UNI). Drugače so pa naloge podobne če ne celo iste (odvisno od predmeta oz. labaratorija).

Osebno bi ti tako rekel:
-Če nameravaš iti naprej na magisterij potem UNI
-Če se hočeš takoj po diplomi zaposliti potem VS

Mislim da pri zaposlitvi ne bo kake razlike ampak bojo bolj gledali tebe in tvoje sposobnosti.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

inzinir ::

Hvala ti. Koliko sem pa kaj raziskoval malo o fakultetah s programom Turizma, pa se mi je zdela ta fakulteta v Brežicah najbolj zanimiva. Mogoče ima kdo kako informacijo o drugih fakultetah s tem programom?

zeta ::

Po počitnicah bom vstopil v četrti letnik gimnazije in me, odkrito povedano, v povezavi z izbiro študija skrbi, da ne bom izbral takega študija oziroma nekega dovolj perspektivnega študija delal na način, preko katerega bi si zagotovil dobre možnosti za zaposlitev. Zanima me predvsem, na katerih področjih se res lahko zaposlim po študiju matematika in računalništvo oziroma računalništvo in informatika, katere strokovne predmete in katere module naj izberem, na katero področje se naj med študijem usmerim, pri katerih open source projektih naj sodelujem, iz katerega področja naj bo moja diplomska naloga..., da bom imel največje možnosti za zaposlitev, saj je v Sloveniji iskanje zaposlitve verjetno peklensko -- v tujino pa verjetno gredo le najboljši, kar dvomim, da bom. Se pravi, hočem, da moja odločitev za študij poleg zanimanja temelji na temu, kar bom moral delati med tem študijem, da po njem najverjetneje ne bom dolgo brezposeln.

Študiral bom verjetno po programu matematika in računalništvo, saj me zanima uporaba računalniške znanosti v obdelavi in vrednotenju podatkov eksperimentalnih znanosti, še posebej molekularne in celične biologije, se pravi bioinformatika, za katero se bojim, da je preveč akademska in v njej sploh ni toliko služb. Naj tukaj še omenim, da je moja druga izbira za študij program računalništvo in informatika, kjer se mi predmeti "osnove informacijskih sistemov", "teorija informacij in sistemov" in "ekonomika in podjetništvo" po branju povzetka zdijo rahlo dolgočasni. Zanimivi se mi pa zdijo predmeti "optimizacijske metode", "numerične metode" in "osnovne umetne inteligence". Tretja izbira je biotehnologija, morda biokemija -- vendar se mi zdi, da, čeprav mi je teorija zelo všeč, rokovanje s kemikalijami zaradi moje nepazljivosti in nepozornosti ni zame, saj so te nevarne in drage -- pri kateri se mi najbolj zanimivi zdijo predmeti "(celična) fiziologija", "genetika" in "imunologija". Predvidevam, da je za službe, povezane z biotehnologijo, tekmovanje, čeprav na različnih področjih, še z diplomanti biokemije, kemije, mikrobiologije, medicine, biologije, veterine, agronomije, zootehnike in živilske tehnologije. Torej še čisto ne vem, kaj bom izbral za tretjo možnost, čeprav bom verjetno prišel na prvo oziroma skoraj popolnoma verjetno na drugo možnost. Kot strokovni izbirni predmet si bom verjetno izbral "numerične metode 2", kot modul verjetno "umetno inteligenco".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zeta ()

BivšiUser2 ::

Mene pa zanima glede študijskega programa Multimedija, ki ga izvajata FRI in FE v Ljubljani. Kaj točno se tu dela. Kak so predavatelji? Prosil bi nekoga, ki obiskuje / je obiskoval ta program naj malo pove svoje izkušnje s tem.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Mikrovalovka ::

Mene pa zanima študij, kjer bi bilo veliko matematike in fizike, po možnosti uporabne.

St753 ::

Najbrž predvsem fizika, potem pa morda še elektrotehnika, strojništvo, za ostale smeri nebi znal več povedat. Če te zanima tudi študij v tujini, boš imel najbrž precej več opcij glede tega.
««
6 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali se mi splača reskirat faks za fiziko? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7610595 (5625) Meizu
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215331 (10273) mr_chai
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420130 (16540) SimplyMiha
»

Kateri faks (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7120506 (18653) romat

Več podobnih tem