» »

Skoraj že obupal pri inštalaciji Linuxa

Skoraj že obupal pri inštalaciji Linuxa

matjash ::

Pozdravljeni.

Imam naslednji problem:

Od 90 leta dalje je edini operacijski sistem ki sem ga uporabljal MS-DOS oziroma kasneje Windows. Odločil sem se za alternativo in se opogumil za Linux.

Iz Ubuntujeve strani sem si pobral uradno verzijo in tudi LiveCD(po nesreči).
Po inštalaciji ubuntuja in ob prvem zagonu pri oknu za prijavo uporabnika se mi je po 3 pomežikih pokazalo okno "couldn't start X" oziroma nekaj podobnega in "Now I will turn down GDM". Domneval sem da je bil problem z grafičnimi driverji in sem jih zato downloadu z NVIDIINE strani (Grafična kartica Winfast 6600GT AGP), a inštalacije nisem mogel uspešno končati. Za razloge ne vem ker že da sem sploh pognal inštalacijski program sem se moral naučiti osnove linuxa (beri ukazi cd, mkdir, mount...) :8) .

No nad ubuntujem sem takrat obupal. Pa dobim med starii CD-ji Mandrake Linux 10 in poženem inštalacijo. Z inštalacijo vse v redu, toda spet grafičnih driverjev nisem mogel uspešno naložiti. Po brskanju po forumih in dostikratnem poskušanju spet obupam.

Poberem Gentoo Linux! Po prvem zagonu sem si kar premislil da bi ga inštaliral iz lupine... gremo naprej.

Pa sem dobil idejo da bi pobral novo verzijo linuxa ki bi "upam" že vsebovala podporo moji grafični kartici. Downloadam Mandrake 10.1. ....inštalacija....izbor grafične... !!!;(( Moje grafe spet ni na seznamu. Inštaliram s standardnimi VGA driverji tako da vzpostavim sistem. Zopet poženem Nvidiin installer NVIDIA-Linux-x86-1.0-6629-pkg1.run. Sedaj sem imel celo vzpostavljeno povezavo z internetom in pri inštalaciji in odgovoram da pri vprašanju o updatih mi napiše da za moj kernel ni "nevemčesa". Try to rebuild Kernel. Failure - nimam paketa tegaintega....

Ponovno inštaliram isto verzijo linuxa Mandrake 10.1 in inštaliram vse možne paketke. Ponovim inštalacijo grafičnih driverjev ... rebuilding... dela ... okrog 80% ....Failure. ;( Ura je |O na hitro poženem windowse in dam downloaded še FEDORO 3. ... Sedaj mam tudi FEDORO.

Sedaj razmišljam če bi se sploh dal v namestitev Fedore, ker mislim da bo isti k....

----------------------------------------------------
Ali mi lahko kdo predlaga kako bi lahko uspešno vzpostavil Linux na mojem računalniku:

Asus A7V 600-x
AthlonXP 2000+ @2073Mhz
Zalman AlCu 6000
Winfast 6600GT TDH AGP
512 MB Microtrend ram (beri NO-BRAND)
-----------------------------------------------------

Za vsak odgovor se RESNIČNO zahvaljujem.

LP Matjaž
... bolje pozno kot nikoli.

Daedalus ::

Za nvidia gonilnik inštalirat rabiš mer kernel source kernela, ki ga uporabljaš. Pa če greš po navodilih, mora delat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

matjash ::

Kako pa bi lahko sploh prišel v Ubuntu, vsaj z Vga driverji, ker tudi če poženem X86Config (vsaj mislim da se tako imenuje) in izberem standardno VGA kartico mi X-a noče zagnati.

EDITED: In če kliknem na podrobnosti napake mi piše nekaj od XFree86 če naj javi napako oziroma nekaj takega....

EDITED 2: Pa pri inštalaciji Nvidiinih driverjev mi javi tola (sem prekopiral iz drugega članka, ki ga prej nisem videl):

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> License accepted.
-> There appears to already be a driver installed on your system (version: 1.0-
5336). As part of installing this driver (version: 1.0-6629), the existing
driver will be uninstalled. Are you sure you want to continue? ('no' will a
bort installation) (Answer: Yes)
-> No precompiled kernel interface was found to match your kernel; would you li
ke the installer to attempt to download a kernel interface for your kernel f
rom the NVIDIA ftp site (ftp://download.nvidia.com)? (Answer: Yes)
-> No matching precompiled kernel interface was found on the NVIDIA ftp site;
this means that the installer will need to compile a kernel interface for
your kernel.
ERROR: The kernel header file
'/lib/modules/2.6.5-7.145-default/build/include/linux/kernel.h' does not
exist. The most likely reason for this is that the kernel source path
'/lib/modules/2.6.5-7.145-default/build' is incorrect. Please :\ make sure
you have installed the kernel source files for your kernel; on Red Hat
Linux systems, for example, be sure you have the 'kernel-source' rpm
installed. If you know the correct kernel source files are installed,
you may specify the kernel source path with the '--kernel-source-path'
commandline option.
ERROR: Installation has failed. Please see the file
'/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions
on fixing installation problems in the README available on the Linux
driver download page at www.nvidia.com.
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

Daedalus ::

Probaj pri konfiguraciji x serverja uporabit driver: nv (kao univerzalec za nvidia grafe?) al pa VESA driver. Tisti drug bi skor moral delovat...

>Please :\ make sure
you have installed the kernel source files for your kernel; on Red Hat
Linux systems, for example, be sure you have the 'kernel-source' rpm
installed. If you know the correct kernel source files are installed,
you may specify the kernel source path with the '--kernel-source-path'
commandline option.

Evo, sem ti rekel - nimaš kernel sourca inštaliranega. Pri ubuntu maš apt orodje za to. Najprej z apt-get update posodobiš spisek paketov (seveda vse delaš kot root ali z sudo v konzoli), pol apt-cache search kernel source, iz spiska prebereš, kareti je primeren in pol apt-get install _točni_ime_paketka.

Kernel verzijo pogledaš z uname ukazom. Za vse opcije - man uname.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

matjash ::

Zdej sem inštaliral Fedoro z VESA driverji.

Kje se pa dobi te kernel source fil-e?
... bolje pozno kot nikoli.

Pithlit ::

Kernel.org mogoče? Sam če ti konzola dela probleme pol ti odsvetujem šarjenje po tem.
Life is as complicated as we make it...

HellRaiseR ::

prjatu1 a si slep saj ti je Deadalus napisal da uporabiš apt-get.

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Mislim, da se stvari lotevaš z napačnega konca.

Ne kar brezveze menjavat distribucij. Loti se ene in drži se je, če ti je sicer všeč seveda.

Driverji so stvra kernela, ta pa je osnova vsega, nekako tako kt gume na avtu. Valjda ne boš šel menjat avta, če se ti predre guma ali če je slaba...

Enako je s tem. Nvidia driverjev v kernelu ni iz legalnih vzrokov, zato ga je treba inštalirati ročno ali s pomočjo kakega orodja.

Za večino stvari ej poskrbela že nVidia, ki ti ponuja svoj program, ki ob štartu prevoha tvojo mašino in si na binarni-zaprtokodni del driverja, ki ga misli inštalirat, scompila "lepilo", s katerim ga lahko zalima v tvoj kernel.

Za to operacijo pa potrebuje vpogled v source kernela, ki ga uporabljaš. Ker tega drugače ne rabiš, ga mnoge distribucije po defaultu ne inštalirajo.

Ta source mora biti v mapi /usr/src/_verzija_kernela in nanj mora kazati bližnjica /usr/src/linux.

če bi kernel nastavil ročno, bi ves source imel itak v tej mapi in problema ne bi bilo.

Če bi recimo v Gentooju rekel recimo "emerge gentoo-dev-sources", bi ti stvr naložila source zadnjega stabilnega 2.6 kernela ( vtem trenutku mislim da 2.6.9-rX), ga zaflikala z nekaj flikami in razpakirala vse skupaj v mapi /usr/src/linux-2.6.9-rX.

Ti bi nato moral skompilat kernel tako da bi šel v to mapo, nato pa :

- z "make mrproper" počistil vse, preden začneš- za vsak slučaj

- z "make menuconfig" bi si odprl sistem menijev, kjer bi izbral, kaj vse želiš v tem kernelu. Tu pocahneš željeno čipovje na plati, mrežno, AGP, ACPI itd. Preden greš ven iz menijev, shrani izbrane opcije pod ustreznim imenom, da jih lahko pozneje naložiš in ti ni treba spet čez vseh 100 menijev.


- z make bzImage scompilaš kernel
- z make modules scompilaš module za ta kernel, sploh še si kaj izbral kot modul in ne vdelano v kernel
- z make modules_install isntaliraš scompilane module

Nato te čaka samo to, da skompajlani kernel instaliraš. Najprej zmountaš boot z ukazom "mount /boot"

in iz mape /usr/src/linux-2.6.9-rX/arch/i386/boot skopiraš bzImage v mapo /boot, pri tem pa ga lhako preimenuješ tudi v kako malo bolj človeško ime, recimo gentoo_269rX

Nato samo še v GRUBovem config filetu dodaš opcijo za ta kernel, poleg obstoječih.

Tako boš lahko še vedno naložil strai kernel, če gre z novim kaj po zlu.

To najlažje storiš tako, da v mapi /boot/grub popraviš filetek menu.lst ali grub.conf

V bstvu bi moral imeti en ali drugi fajl, ne pa obeh, ker te bo zmedlo.

Tist filetek je čist simpl in bi moral takoj dojeti "foro"- tudi če ne greš brat navodil ("man grub.conf"). Smao vnos za enea od obstoječih kernelov (tistih par vrstic teksta "title XXXXX, kernel XXXXX itd" skopiraš na rep fajla in popraviš ustrezna imena.

Če novi kernel spet ne bo delal, pač samo ponoviš vajo od "make mrproper" naprej.
On the journey of life, I chose the psycho path.

matjash ::

Hvala za izčrp na navodila, samo sem imel srečo da me pri fedori core 3 ob inštalaciji nvidia driverjev ni spraševalo o source file-ih in je uspešno rebuildalo kernel.

Za začetnika pa se mi gentoo zdi malo pretežek za inštalacijo - oziroma če bi imel možnost da bi ob inšalaciji imel ob sebi še drugi rač z dostopom do interneta, bi se je lotil.

LP
... bolje pozno kot nikoli.

moj_nick ::

@prjatu1

Saj imaš pri Gentooju web browser na live CD-ju ;)
110111001001010001010000

Brane2 ::

Res je. Poleg tega je dobro ob inštalaciji Gentooja aktivirati nekaj terminalov, poleg prvega, kamor nas itak spusti sistem.
Med terminali preklapljamo z ALT-F1 do ALT-F6.

Najprej si določimo password za root userja, ki ga z ukazom passwd postavimo na nekaj simpl, recimo "a", nato se preklopimo v nekaj naslednjiuh terminalov in tudi tam zlogiramo.

Zatem enostavno odpremo html dokumentacijo z lynxom, in z miško cut&pasteamo potrebne ukaze in tekst na naslednje terminale, na katerih izvajamo inštalacijo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Poldi112 ::

Al pa ce si sprintas handbook.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Brane2 ::

Tudi, ampak škoda dreves in črnila, poleg tega pa težko copy&pasteaš s papirja.

In BTW teh listov sploh ne bi blo tako malo. Ko se je navdušil sosed na Gentoojem, je hotel da mu sprintam navodila.

Sem kar zazijal nad količino papirja...
On the journey of life, I chose the psycho path.

matjash ::

Ja, samo pri vseh zgoraj omenjenih distribucijah mi med inštalacijo ni uspelo vzpostaviti povezave (ADSL). Kakšen predlog za to?

Pa še nekaj, če bi se lotil gentoo inštalacije, a je možno kar z live cd-ja al rabim tudi navadnega inštalacijskega?
... bolje pozno kot nikoli.

Brane2 ::


Ja, samo pri vseh zgoraj omenjenih distribucijah mi med inštalacijo ni uspelo vzpostaviti povezave (ADSL). Kakšen predlog za to?


Pri gentooju je to stvar parih ukazov:

emerge rpppoe ( če že ni inštaliran- se ne spomnim, če prav mislim,d a bi moral biti že na CDju)
adsl-setup + vtipkavanje parih parametrov (IP, željena kartica, username, DNS, password, firewall)

adsl-start



Pa še nekaj, če bi se lotil gentoo inštalacije, a je možno kar z live cd-ja al rabim tudi navadnega inštalacijskega?


Pri Gentooju LiveCD je inštalacijski.
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192212 (1845) c0ck4m0u53
»

[Linux]wireless driver - RaLink RT61 (Rt2x00)

Oddelek: Operacijski sistemi
161510 (1393) Matevžk
»

NVIDIA gonilnik za Linix

Oddelek: Operacijski sistemi
161302 (1173) borchi
»

2 linux vprašanji (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
523660 (3222) ShowDown
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664781 (4067) moj_nick

Več podobnih tem