» »

SLO navodila za uporabo!?!?!

SLO navodila za uporabo!?!?!

tt1024 ::

Torej upam, da mi bo kdo od vas lahko pomagal. Namreč zanima me pri katerih stvareh, ki jih kupiš v trgovini morajo biti priložena SLO navodila za uporabo. Zanima me predvsem za teh. robo. (npr. USB spominski ključ - ali mora imeti priloženo navodilo za uporabo?) Potem recimo programska oprema? itd.

Lepa hvala za odgovor :P

boštjan ::

uradno mora imeti vsako tehnično blago navodilo za uporabo tudi v slo.s tem ne mislim samo navodilo za priklop,ampak tudi za uporabo.glede programske opreme,pa maš za to ustrezno literaturo.
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

bmandelj ::

imeti mora t.i. quick start gide to pa je vse kar zakon predpisuje

to pomeni da so lahko kompletna navodila v tujem jeziku

LP
There is no greater sorrow than to recall hapiness in times of misery....... Dante Aligheri

tt1024 ::

Pa mi lahko kdo to točno citira, ali usmeri na pravi naslov. Namreč čisto konkretno me zanima, če ima stranka v trgovini zakonsko pravico do navodil v SLO jeziku za npr. USB ključ?

boštjan ::

zdaj kolko je meni jasno in izkušenj,lahko povem,da priključitev oz. namestitev MORA bit v slo,t.i. quick start gide kot je bmandelj povedo. Glede navodil za uporabo pa se mnenja kresijo in bi bilo dobro prevest pri inšpekturatu.sem mel primer ,ko je gospod kupo dlančnik,pa so bla angleška navodila,pa se je prišo bunit in ko posredujemo pri dobavitelju nam ta pošlje SLO navodila,s katerimi ni stranka zadovoljna.Čez par dni pa nam stranka pridepokazat prava slo navodila za dlančnik,ki je bil prevod angleškega.Sicer kolko je meni znano,da ko se gre kupovat belo tehniko(pa GSM) se zraven dobi popolna slo navodila,le pri rač. komponentah in periferiji sem opazil,da je v večini le quick start gide .
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

MadMax ::

Sicer kolko je meni znano,da ko se gre kupovat belo tehniko(pa GSM) se zraven dobi popolna slo navodila,le pri rač. komponentah in periferiji sem opazil,da je v večini le quick start gide .

Res je, vendar vsi skupaj pozabljate, da od prodajalca avtomobilov nihče niti v sanjah ne pričakuje, da bo kupca še naučil vozit, prav tako ne gospodinjo učil katero perilo se ne daje prat skupaj itd...
V računalništvu pa žal premnogo neukih uporabnikov pričakuje od prodajalca, da jih bo še seksualno zadovoljil....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

boštjan ::

Res je, vendar vsi skupaj pozabljate, da od prodajalca avtomobilov nihče niti v sanjah ne pričakuje, da bo kupca še naučil vozit, prav tako ne gospodinjo učil katero perilo se ne daje prat skupaj itd...

to glih ne moreš z avtom primerjat,ker tu je inštitucija,ki te nauči vozit.ok,lahko te kdo drug,samo izpit se ve kje se dobi.
Je pa res,da pri računalništvu in to še posebej pri dlančnikih stranke pričakujejo,da jih bo prodajalec naučil vsega.Saj zato pa so slo navodila.Če jih ne dobite zraven,se pritožite pri trgovcu oz. pri dobavitelju,pol pa če ni haska pa pri inšpektoratu.
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

MadMax ::

Tudi za učenje uporabe računalnika so inštitucije, kolikor mi je znano.
Saj potekajo razni seminarji, delavnice itd... Seveda niso zastonj (razen če uporabiš free-varijanto: e-šolo), ampak tudi vozniški izpit stane.

Quick start guide, v katerem je opisana inštalacija in morda še kakšna malenkost, je torej čisto dovolj.

In če se povrnem na primer-USB ključek: saj ga menda kupiš zato ker ga rabiš, torej veš kako ga uporabljat, ne pa da ga kupiš ker je trenutno pač "in" in fancy in nevemkajševse, pa potem s pomočjo obsežnih navodil ugotavljaš kaj vse lahko z njim počneš....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

boštjan ::

MadMax,samo za uporabo rač. in bele tehnike ne rabiš dovoljenja,v tem je keč in zato mislim,da stranke hočejo,da se jih poduči.Zdaj v primeru uporabe rač. obstaja literatura in razni beginers tečaji.
Se pa strinjam,da v primeru uporabe USB ključka ni treba težit glede navodil.To pi brez problema vsak prodajalec rač. komponent moral vedet.
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

Tilen ::

Vsaka komponenta MORA imeti prilozena slovenska navodila, ce jih nima je v neskladju z zakonom. Od kolega mama je trzna inspektorica in smo se ze nekaj pogovarjali okrog tega. Skratka slovenska navodila morajo bit zraven.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MadMax ::

boštjan, avtošola ni zato da dobiš vozniško dovoljenje, ampak da te naučijo udejstvovati se v prometu.
Sicer sem pa itak za uvedbo izpita za uporabo računalnika, kot tudi tehničnih pregledov PCjev, ki so priklopljeni na internet (virusi, wormi, itd...), ampak to je že off-topic.

Tilen:
Če odmislimo nekaj izjem, je stanje v računalništvu naslednje:
Za inštalacijo softvera/hardvera je zadosten quick start guide. Ta je, kot smo že ugotovili, priložen v slovenščini.
Tu se papirnata zadeva konča.
Nadaljevanje navodil je zajeto v help fajlih, ki so sestavni del softvera, naj si bo to samostojen sw, ali pa sw za upravljanje s hardverom.
Če proizvajalec ni že sam vključil slo-pomoči, jo je dolžan zagotovit/prevest uvoznik/prodajalec? I think not.
Če nič drugega, bi s tem kršil avtorske pravice proizvajalca.
In če spet potegnem primerjavo z avtomobili: kdo je potem dolžan zagotovit prevode napisov armaturnih plošč, softwera v board-computerjih, itd? Nisem še videl napisa "test motorja", namesto "engine check", pa SPB namesto ABS, pa SPZ namesto ASR itd.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Tilen ::

Tako kot si rekel. Samo za "instalacijo". Saj nisem nikjer napisal, da mora bit se prirocnik za staro mamo poleg mixerja kak se kaj zmixa oz kako se kaksen napitek pripravi. Tako je kot si (sem) povedal. Ti mors met napisano slovenscini kak zadevo prpravit do delovanja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Bojan xxxx ::

Slovenska navodila - joj, bogpomagej.
Kratek spisek tega, česa vse nisem znal nastavit s slovenskimi navodili (z angleškimi pa brez problema): TV, videorekorder, pralni stroj, pomivalni stroj ...
Zdaj me je že izučilo ... in ko kupim kakšno zadevo, ki jo je treba nastavit, najprej skuham kavo in se potem ene pol ure glasno krohotam, ko berem tiste bedarije, potem pa vzamem original in se spravim k delu.

Se popolnoma strinjam. Slovenska navodila morajo biti zraven. Razlog za to pa ni njihova uporabna vrednost.
Se mi prav smilijo razni dedki, babice ... ki so se svoj čas učili vse kaj drugega kot angleščine in so zdaj obsojeni na slovenske how-to za razne kuhinjske pripomočke ...

Se mi zdi, da če je manjša firma, potem navodila prevede tajnica ali pa kar direktor sam, če je pa malo večja pa vzamejo nekoga iz študentskega servisa. Se morda motim ????
Pustmo ob strani to, da so že sami (uradni) prevodi izrazov na področju računalništva precej humorni.

Evo - pa sem se spljuval. Se mi zdi, da bom zdaj bolj mirno spal !!!!!!!!!!

gumby ::

imho je problem v tem, da navodila prevajajo nestrokovnjaki (iz tehnične plati gledano), ki izdelka v živo še videli niso. potem pa dobiš razne neumnosti in se pol ure krohotaš, kot pravi bojan:D

Šimpanz ::

Vsaka komponenta, ki se prodaja v trgovini mora imeti navodilo za vgradnjo in navodilo za uporabo. Za software navodila niso potrebna. Se pravi če kupiš TV Tuner moraš dobiti SLO navodilo za vgradnjo tunerja, navodilo za softwersko nastavitev pa ni treba priložiti.

Daedalus ::

>imho je problem v tem, da navodila prevajajo nestrokovnjaki (iz tehnične plati gledano), ki >izdelka v živo še videli niso.

Nimaš najbolj prav. Največji problem je v tem, da ko prevajalec dobi naročilo za prevod, se dobi zgolj besedilo, zelo redko še kak referenčni dokument ala skica, slika izdelka, ipd... In pol je včasih treba kr lepo ugibat, kateri izmed treh možnih prevodov ene besede/funkcije... je pravilen. Strokovnjaki pa tako - če prevajaš navodila za tehniko, pol morš meti nekaj pojma o tem, kar pač delaš. Je pa res, da vsega od mikrovalovk do zadnje industrijske merilne tehnike znanega ameriškega podjetja ne moreš enako dobro obvladat. Prevajajo pa zato specializirane agencije in bi znalo biti malo težko pošiljat najnovejšo mikrovalko po pošti, zato da ne bi bilo napak v prevodu:D Je pa tudi res, da tam, kjer pišejo prevode kr "hišni znalci" je stanje precej bogo. In mislim, da se to počne marsikje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

madmitch ::

Res je, vendar vsi skupaj pozabljate, da od prodajalca avtomobilov nihče niti v sanjah ne pričakuje, da bo kupca še naučil vozit, prav tako ne gospodinjo učil katero perilo se ne daje prat skupaj itd...

Morajo pa biti slovenska navodila pri avtu za vzdrževanje in uporabo (kar ne pomeni vožnjo) in pri pralnem stroju zavno tako (programi pranja...). Kakorkoli, po zakonu morajo biti priložena SLOVENSKA navodila za uporabo in varno ravnanje priložena tehničnim predmetom v prosti prodaji. To, da smo uporabniki - kupci razvadili prodajalce, je pa že druga zgodba.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

gumby ::

daedalus: ja, saj to je problem... da prevajalci nimajo pojma, kaj sploh prevajajo. potem pa ground prevedejo kot podlago in ne kot maso ali ozemljitev recimo:D

STASI ::

Iz Zakona o varstvu potrošnikov /ZVPot/:

16. člen

Za tehnično zahtevnejše blago, stanovanje in poslovni prostor je proizvajalec ob sklenitvi pogodbe dolžan izročiti potrošniku garancijski list, tehnično navodilo in seznam pooblaščenih servisov.
Pooblaščen je tisti servis, ki ima veljavno pooblastilo proizvajalca, da lahko izvaja servisna dela na proizvodih in ima sklenjeno pogodbo za dobavo originalnih rezervnih delov.
Dokumenti iz prvega odstavka morajo biti v celoti v slovenskem jeziku in lahko razumljivi.
Proizvajalec je dolžan zagotoviti popravilo in vzdrževanje izdelka tako, da servis opravlja sam ali ima sklenjeno pogodbo o servisiranju z drugo osebo.
Tudi po prenehanju proizvodnje določenega blaga je proizvajalec dolžan potrošniku zagotavljati vzdrževanje, nadomestne dele in priklopne aparate.
Pravice iz garancije lahko potrošnik uveljavlja tudi proti prodajalcu.

33. člen

Blagu, pri katerem je za njegovo pravilno uporabo potreben določen postopek oziroma bi potrošnik z njegovo napačno uporabo lahko povzročil nevarnost zase ali za druge ali onesnažil okolje, mora podjetje priložiti navodilo za uporabo.
Navodilo za uporabo mora biti v celoti v slovenskem jeziku in lahko razumljivo.

72. člen

Če pristojni organ tržne inšpekcije ugotovi, da:
– cene blaga oziroma storitev niso označene ali niso vidno označene (prvi odstavek 26. člena);
– cena blaga oziroma storitve ni označena v tolarjih (drugi odstavek 26. člena);
– najvišji odstotek znižanja cen blaga na razprodaji, objavljen v razponu, ne zajema najmanj ene četrtine vrednosti blaga, ki je na razprodaji (tretji odstavek 28. člena);
– blago z napako ni fizično ločeno od redne prodaje brezhibnega blaga ali podjetje ni vidno opozorilo, da gre za prodajo blaga z napako ali vsakega kosa blaga z napako ni posebej označilo (prvi odstavek 30. člena);
– predpisani rok uporabnosti na blagu ni vidno in čitljivo označen (drugi odstavek 31. člena);
– je podjetje dalo v prodajo blago, ki zaradi svojih lastnosti ni primerno za običajno uporabo in na njem ni označilo, za kakšne namene je uporabno tudi s temi lastnostmi (tretji odstavek 31. člena);
– blagu, pri katerem je za njegovo pravilno uporabo potreben določen postopek oziroma bi potrošnik z njegovo napačno uporabo lahko povzročil škodo zase ali za druge ali onesnažil okolje, ni priloženo navodilo za uporabo ali da navodilo za uporabo ni v celoti v slovenskem jeziku in lahko razumljivo (33. člen);
– podjetje pri prodaji blaga potrošniku ni zagotovilo deklaracije, certifikatov, garancijskega lista, tehničnega navodila, seznama pooblaščenih servisov oziroma drugih spremnih dokumentov (34. člen)
izda odločbo, s katero prepove prodajo tega blaga oziroma storitev do odprave pomanjkljivosti
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navodila za uporabo Yamaha Drag Star 1100

Oddelek: Loža
91495 (1291) SaXsIm
»

vračilo mobitela ker nima slovenskega menija

Oddelek: Mobilne tehnologije
487792 (6485) sirotka
»

Navodila

Oddelek: Kaj kupiti
101103 (1011) FrEaKmAn
»

garancija-kako dolgo čakate na zamenjavo?

Oddelek: Kaj kupiti
182432 (2176) Gr00vY
»

Pravno tehnično vprašanje

Oddelek: Loža
111386 (1151) Eschelon

Več podobnih tem